Skocz do zawartości

Rozp. ws warunków technicznych-pojazd Dz.U.2016.2022


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Do pobrania najnowsza wersja ujednolicona rozporządzenia o warunkach technicznych ze stanem prawnym na dzień 01.01.2018r.

(Dz. U. z 2016r., poz. 2022 z późn. zm.)

 

[scroll]===================================================

NOWOŚĆ - ZMIANA STANU PRAWNEGO - ZAKTUALIZOWANY DNIA 15.12.2017r.

===================================================[/scroll]

 

 

Zmiany dotyczą:

 

- pojawiają się nowe rodzaje paliwa fajnie jak powrót do przeszłości pojazdy na odpadki :-) no i kilka alternatywnych paliw – dotyczy też rejestracji pojazdów, aby się nie zdziwili.

- są zmiany DMC nawet w dwuosiówkach w związku ze zmianami nowych paliw alternatywnych,

 

- w większości pojazdów uprzywilejowanych następuje zmiana oznakowania a nawet barw pojazdów uprzywilejowanych - są też okresy przejściowe przemalowania pojazdów.

 

Dodałem załącznik ułatwiający warunki dla "anglików".

 

Dodatkowo ułatwiając pracę na co dzień załączyłem rozkodowanie kodów pojazdów specjalnych i wszystkich podrodzajów pojazdów kategorii M, N :-)

 

Życzę przyjemnej lektury i pracy z narzędziem, które ułatwi życie nie tylko diagnostom, ale i urzędnikom :-)

 

PS. Aby ujednolicić 2 ustawy i 2 rozporządzenia aby ułatwiły Wam pracę zostałem specjalnie 2 godziny dłużej w pracy. Pojawią się niedługo w SQL.

NORCOM_Dz.U.2016.2022_rozp warunki techniczne pojazdów_ujednolicony_2017_12_15.pdf

  • Piwo 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Cytat
wykonane w sposób zgodny z aktualnym poziomem wiedzy inżynierskiej zapewniający bezpieczeństwo
w ruchu drogowym.

Ostatnio ulubione zdanie tworzących prawo... :foch:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wtedy mus się schować pod jakiegoś potronatu skrzydła.

Jak tak dalej będą przepisy redagowane, to szkolenia staną się więcej niż potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co niby te szkolenia pomogą, skoro na każdym otrzymasz inną interpretację przepisów i zalecenia ich stosowania?

 

Poza tym moda na szkolenia już minęła. Teraz są SEMINARIA :) Ot - żeby właśnie nieco odpowiedzialność z organizatorów zdjąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w projekcie (choć już nie pamiętam z którą datą) było o obowiązkowych szkoleniach.

Więc wychodzi, że te "seminaria" można w przyszłości (więc teraz także) bez konsekwencji olać. :]

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli optymalny model byłby taki, że nadzór w kraju prowadzi jeden organ i ten sam organ szkoli, to obowiązkowe szkolenia mają sens.

 

W innym przypadku to tylko będzie ładnie na papierze wygląda. Bo co innego mówi starostwo w Łodzi, a co innego starostwo w Poznaniu e danej kwestii. I gdzie niby mam jechać na szkolenie i do kogo, żeby było dobrze?

Pojedziesz do Łodzi na OBOWIĄZKOWE szkolenie i powiedzą Ci rób tak i tak. Wracasz do pracy do Poznania, robisz tak jak na OBOWIĄZKOWYM szkoleniu kazali i na pierwszej kontroli właśnie za to masz "po łapach". Ot taki efekt OBOWIĄZKOWYCH szkoleń...

 

A nie jesteś na tyle laikiem, żeby nie wiedzieć, że np. GK prezentuje skrajnie odmienne stanowisko w wielu kwestiach niż np. ośrodek "P" w kujawsko-pomorskim.

Ale zapewne szkolenia i tu i tu będą spełnieniem ustawowego obowiązku... Tylko, że nic z tego nie wynika, dlatego uważam ten zapis o szkoleniach za w praktyce martwy przepis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie neguję twojej wypowiedzi, czy też zdania w kwestii interpretacji przez różne podmioty.

Zwróciłem tylko uwagę że udział w seminarium nie będzie równoznaczny z udział w szkoleniu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwał tak zwał. Chodzi o to, że podczas takich spotkań ktoś wykopie słuszne normy, ładnie w broszurki oprawi i chętnym udostępni po kosztach całej imprezy. Mi idzie oto, żebym nie marnował czasu latając po inżynierskiej wiedzy opisanej w normach, jak i nie kupował tych nieszczęsnych norm za własne drobne. ;-) 

 

Ale uwaga! Warunek!  https://www.pkn.pl/na-skroty/faq/czy-mozna-kopiowac-polskie-normy-i-polskie-dokumenty-normalizacyjne

 

Zgodnie z art. 5 ust. 5 i art. 6

 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 1483), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2003 r., Polskie Normy i Polskie Dokumenty Normalizacyjne korzystają z ochrony jak utwory literackie, a autorskie prawa majątkowe do nich przysługują krajowej jednostce normalizacyjnej, którą jest Polski Komitet Normalizacyjny.

Zabronione jest wykonywanie kopii Polskich Norm i Polskich Dokumentów Normalizacyjnych.

Reprodukcja Polskich Norm może odbywać się jedynie za oficjalną zgodą PKN i tylko w odniesieniu do konkretnych fragmentów Polskich Norm (tabele, rysunki itp.), które nie mogą przekraczać 30% objętości normy. Szczegółowe zasady udzielania zgody na reprodukcję Polskich Norm opisane są w Regulaminie udzielania zezwoleń na korzystanie z praw autorskich do Polskich Norm i innych dokumentów normalizacyjnych. Prowadzenie spraw związanych z wydawaniem zezwoleń na reprodukcję PN i publikacji normalizacyjnych krajowych, międzynarodowych, europejskich i zagranicznych należy do zadań Wydziału Relacji Zewnętrznych.

Wszelkich informacji związanych z prawami autorskimi do Polskich Norm wynikającymi z ustawy o normalizacji oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych udziela Zespół Prawny PKN, e-mail zprsekr@pkn.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie powinno być tak to rozwiazane,  że podmiot przeprowadzający szkolenia odpowiada prawnie .

I powiedzmy bierzemy udział w takim obowiązkowym szkoleniu , mówią nam co i jak robić i tak też robimy

Przychodzi kontrola, mówią źle pan robi to i to. Ja mówię byłem na szkoleniu mam dokumenty , i wtedy mi nic nie robią tylko biorą za " dupę" tych co mnie szkolili 

Ech marzenia 

Edytowane przez zbych1916
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego, że nie wolno kopiować PN to piszą żeby postępować i wykonywać zgodnie z PN. Po co mają pisać o zgodę i płacić, a nam podać gotowe, niech każdy sobie zakupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat szkoleń powinien być rozwiązany przez przepisy redagowane w sposób prosty i jasny. Tylko z czego żyliby adwokaci?  :silent:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkolenia powinni przeprowadzać przedstawiciele ministerstwa w porozumieniu i pomocy z TDT, gdzie nie byłoby problemu z interpretacją. Ośrodki szkolenia mają swoje interpretacja niejednokrotnie inne niż zamierzenia ustawodawcy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • Bogusław Maćkowski changed the title to Rozp. ws warunków techniczhttps://forum.norcom.pl/index.php?/topic/12531-rozp-ws-warunk%C3%B3w-technicznych-pojazd%C3%B3w-dzu20162022/nych pojazdów Dz.U.2016.2022
  • Bogusław Maćkowski changed the title to Rozp. ws warunków technicznych-pojazd Dz.U.2016.2022

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.