Skocz do zawartości

Niezgodność numeru butli LPG z protokołem TDT


DURP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Panowie jest taka sytuacja:

Na SKP przyjeżdża klient samochodem wyposażonym w instalację LPG w celu wykonania OBT.

Więc po zmianach z 13 listopada proszę klienta o okazanie DR oraz protokołu TDT z badania butli po czym pobieram opłatę i otwieram badanie w cepik.

Jednak podczas identyfikacji pojazdu okazuje się że numer fabryczny butli nie zgadza się z tym wpisanym w protokół TDT'u.

Co w takiej sytuacji?

- wynik badania negatywny bo: 10.5.a) Brak dokumentu wydanego przez Transportowy Dozór Techniczny i tabliczki znamionowej na zbiornik lub butlę, potwierdzających jego sprawność. UI?

- awaryjne przerwanie badania?

- czy może numer butli powinienem sprawdzić zanim otworzę badanie w cep?

 

Proszę o wyrozumiałość gdyż jestem początkującym diagnostą oraz jest to mój pierwszy post na forum (i podejrzewam że nie ostatni :-D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wynik badania negatywny

klient ma mieć właściwą decyzje dozorową, a w tym przypadku decyzja jest nie od tego zbiornika skoro nr sie nie zgadza. UI wynik Badania N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy może numer butli powinienem sprawdzić zanim otworzę badanie w cep?

Ja zgodnie z ustawą sprawdzam przed przystąpieniem do badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po zmianach z 13 listopada proszę klienta o okazanie DR oraz protokołu TDT z badania butli po czym pobieram opłatę i otwieram badanie w cepik.

Tak z ciekawości, a jakbyś postąpił przed 13.11 :x ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się kilka godzin wcześniej nad tyn samym, ale data 13 listopada odnosi się do

 

...po czym pobieram opłatę i otwieram badanie w cepik.

 

Tak to sobie wytłumaczyłem. Zaznaczam, iż już w trakcie pisania podobnego pytania jak ty. :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po zmianach z 13 listopada proszę klienta o okazanie DR oraz protokołu TDT

Następnie podchodzę do pojazdu, weryfikuję otrzymane dokumenty i określam zakres badania. Jeżeli uznaję te dokumenty, to wracam do komputera wystawiam paragon i przystępuję do BT. Jeżeli weryfikacja sprawia, że otrzymany dokument nie jest od tego zbiornika i uznaje to jako jego nie otrzymanie, to odstępuję od badania technicznego.

 

Nie popadajmy w paranoję z tym 13. Nie pierwszy 13, który się różnie kojarzy i nie ostatni, a o rozpoczęciu BT decyduje kwestia wystawienia dokumentu finansowego, a nie sekunda w której znajduje się w naszych rękach DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się kilka godzin wcześniej nad tyn samym, ale data 13 listopada odnosi się do

 

...po czym pobieram opłatę i otwieram badanie w cepik.

 

Tak to sobie wytłumaczyłem. Zaznaczam, iż już w trakcie pisania podobnego pytania jak ty. :-P

 

Dokładnie, chodziło mi tylko o to że pobieram opłatę przed badaniem i otwieram badanie w cepie :)

 

Czyli negatywny UI i tak też zrobiłem, a cwaniaczek wyjechał z niezbyt wesołym wyrazem twarzy :D

 

Dzięki za wyjaśnienie :)

 

Temat do zamknięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cwaniaczek wyjechał z niezbyt wesołym wyrazem twarzy

 

wiedział ,że mało kto weryfikuje dokument z rzeczywistością.... niestety.

to samo można zastosować np do windy / platformy . dostajesz dokument do ręki , sprawdzasz daty , otwierasz badanie , pobierasz opłatę , na kanale w "ciepełku " weryfikujesz dokument ze stanem faktycznym . jeśli ok to P , jeśli papier nie ten to N. zgodnie z prawem - przed badaniem został przedstawiony dokument dozorowy ( nie ma wzmianki o jego weryfikacji przed badaniem ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- a co to za amerykańskie kino, jakby scenaruisz z Pudelka zerżnięty? 8/

 

Można poprosić o wytłumaczeni mi jak czteroloatkowi o co to wym przepisie chodzi i jak sprawność urządzenia na podstawie dokumentu stwierdzić. Przecież samo przez się się rozumie, że dokument ma być do tego konkretnego sprzętu!

 

12. Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z prawem - przed badaniem został przedstawiony dokument dozorowy ( nie ma wzmianki o jego weryfikacji przed badaniem ).

 

No tak nie ważne jaki , ważne że jakiś "papier",nawet odręcznie napisany przez klienta ale dokument....(bo jeszcze nie zweryfikowany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12. Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego.

 

dostałeś do ręki oryginalny , prawdziwy i ważny dokument na zbiornik lpg .z dokumentu wynika ,że urządzenie jest sprawne . Nie ma nigdzie napisane ,że musze go weryfikować , porównać ze stanem faktycznym tu i teraz natychmiast . przyjmuje ten dokument , biorę DR , sprawdzam szczelność instalacji i wjeżdżam na kanał ( instalacja szczelna ) . cep , opłata i dalsze czynności - identyfikacjia itd. i teraz sie okazuje ,że dokument dozorowy jest"lewy " ( nie od tego pojazdu ). nigdzie nie ma wymogu aby dokument doozoory identyfikować przed badaniem .Gdyby klient dał jakieś ksero , coś napisane na kolanie itp to podziękowałbym bym za wizytę , wytłumaczył czego oczekuję i zaprosił ponownie .

A tak klient cwaniaczek myśi ,że łyknałem kwita i się nie dopatrzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałeś do ręki oryginalny , prawdziwy i ważny dokument na zbiornik lpg .z dokumentu wynika ,że urządzenie jest sprawne .

Należy dodać- to zamontowane na pojeździe.

.Gdyby klient dał jakieś ksero , coś napisane na kolanie itp to podziękowałbym bym za wizytę

Czyli jednak weryfikujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz Kolego! Na spokojnie i na siedząco: w jaki sposób wiesz, że dokument stwierdza sprawność urządzenia?

 

12. Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- No i co z tych cytatów wynika?

 

 

- Był pojazd na badaniu?

- Był.

 

- Miał urządzenie poddozorowe?

- Miał.

 

- Przedstawiono dokument potwierdzający sprawność urządzenia?

- Przedstawiono.

 

- Dokument był od tego urządzenia?

- u-f10.gif

 

 

- To jakim cudem uznano, że potwierdza sprawność urządzenia w samochodzie przedstawionym do badania technicznego?

 

I tak poza wszystkim. Jakoś nie przystoi wciskać kity, że można przedstawić cudze dokumeny, że zamiast decyzji na LPG idzie wcisnąć legalizację na taksometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę.

Ja rozumiem tak: Inspektor TDT stwierdza sprawność urządzenia i wystawia do niego Protokół i Decyzję.

Diagnosta bierze do ręki Dokument nr ... , wystawiony dnia ..., z którego wynika, że MA MIEĆ w pojeździe butlę o numerze ..... I jeśli data dokumentu nie jest starsza niż 10 lat to otwiera badanie w dobrej wierze.

Później okazuje się że dokument (jak najbardziej prawidłowy) nie pasuje do butli zamontowanej w pojeździe.

Później wystawia diagnosta swój dokument (zaświadczenie) z wynikiem N badania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mogę i jakoś badań na kartę rowerową nie robię. (Bez urazy dla karty.)

 

A takie sprawdzenie samej daty/ terminu ważnoći wynika z konkretnych przepisów, czy bardziej z zachciewajki tudzież kaprysu?

A jak papier przeterminowany, to co wtedy?

A taka weryfikacja dokumentu, co do 10 lat li tylko, potwierdza całą sprawność urządzenia, pół sprawność, ćwierć sprawność, czy nic nie potwierdza?

I dlaczego tylko do terminu eksploatacji się ogranicza?

 

Pozdrawiam również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie Panowie... Czy Wy się nudzicie?

Opisałem to już dość szczegółowo na forum i nie rozumiem po co dalej to rozbijacie na atomy...

 

Obecnie są dwie opcje wyjścia "z twarzą" z takiego badania.

 

Oczywiście, że dobrze by było, żeby już na etapie wstępnej weryfikacji pojazdu/dokumentów Diagnosta miał pewność, że ma w ręku wszystko to co potrzeba. Ale dobrze wiemy, że czasami o to trudno.

Podchodzi klient i mówi "oto dowód rejestracyjny, dokumenty od gazu, gdyż takowy system w aucie jest" i prosi o wykonanie badania... Z góry zakładać, że może DR nie od tego pojazdu? A i decyzja i inne dokumenty też? Paranoja... Zresztą - ilu przypadków to dotyczy tak naprawdę?

 

Jak już na etapie "ulicy" widzicie, że to nie te papiery, nie to auto itd. to fajnie. W przypadku słynnych kwitów na zbiornik na tym etapie na podstawie PoRD odstępujecie od wykonania badania i tyle!

 

Jeśli jednak zdarzy się tak, że nie zauważycie, że to nie do końca kwit na ten zbiornik, a badanie jednak się zaczęło to spokojnie w mojej ocenie możecie na mocy rozporządzenia dać wynik N za ową niezgodność i też wszystko gra!!!

 

Przypominam - nawet TDT na egzaminach tak naprawdę oba tryby traktuje jako odpowiedź prawidłową, o czym donosili uczestnicy tych egzaminów na tym forum.

 

Osobiście nie wiem co doradzać. Z jednej strony sprawdzenie takiej kwestii przed badaniem ucina sprawę w zarodku i jest niejako "wygodniejsze". Z drugiej strony podjęcie badania i wynik N za nieprawidłowy protokół to jednak kasa dla stacji... :x

Myślę też, że nie ma co generalizować, bo jednemu będzie się jedna cyfra nie zgadzać w protokole, inny zamieni dokumenty od dwóch różnych swoich pojazdów, a tylko co niektóry faktycznie będzie próbował z lewymi kwitami inną instalację przepchnąć...

 

Niemniej jednak na chwilę obecną oba tryby - czyli i odstąpienie od badania jak i badanie z wynikiem N w zależności od przypadku dadzą się obronić prawnie i od samego Diagnosty i jego podejścia do sprawy zależy, którą linię na co dzień przyjmie...

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.