Skocz do zawartości

ile pobrać OE? jedna czy dwie?


sznykol

Rekomendowane odpowiedzi

Zastawiłem aby pokazać, że dalsze przepisy opracowane z nakazu ustawy jasno precyzują o jaki dokument konkretnie chodzi w przypadku sprzętów poddozorowych.
A w przypadku HAKA wychodzi improwizacja - żeby nie było, że 'nielegalne' działania. 

 

A co do pojazdów w ruchu drogowym, to też już było przerabiane uczestnictwo, dopuszczenie i używanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze za badanie okresowe plus dodatkowe wykonane za jednym razem pobieram 1zł i uważam że jest to prawidłowe. Zresztą kiedy byłem na dodatkowym szkoleniu CEPIK 2 tak właśnie mówili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z OE po ponownym sprawdzeniu po N ? Po ostatniej kontroli nadzoru stwierdzono, że pobieramy ją bezprawnie , gdyż została już pobrana przy obt z wynikiem negatywnym . Interpretacje Its i starostwa różnią się od siebie całkowicie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie w sprawie opłaty ewidencyjnej jasno precyzuję, że złotóweczkę pobiera się za przeprowadzenie badania technicznego. Sprawa byłaby jasna, gdyby badań się nie łączyło. Ale spoko, bo nawet za badania połączone można pobrać kilka opłat. Po mojemu z tego powodu powstają różne naciski ze strony nadzorów i różne interpretacja w tej pogmatwanej sprawie. A przecież wszystko proste się wydaje. Jedno badanie = jedna pozycja w rejestrze = jedna opłata.

Ale jest jak jest i wychodzi, że jedna opłata (bo jedna pozycja w rejestrze/jedno zaświadczenie), a kilka badań. Życie. ;-)

Może i tu ma właśnie sen, że niezależnie od badań okresowych dodatkowemu badaniu... i tak dalej, ale dodatkowemu w sensie osobnemu. Nie wiem. Można beczkę słonych śledzi zjeść bez popijania i się nie dogadać. :-?

 

Uważam, że za sprawdzenie zet się należy, bo wykonało się badanie polegające na: 

6. Badania technicznego pojazdu polegającego na ponownym sprawdzeniu zespołów i układów, w których stwierdzono usterki, dokonuje się w zakresie ich usunięcia, jeżeli w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia badania sprawdzenia dokonuje stacja, w której te usterki stwierdzono. Po wykonaniu badania polegającego na ponownym sprawdzeniu zespołów i układów uprawniony diagnosta, po stwierdzeniu, że wszystkie usterki istotne oraz usterki stwarzające zagrożenie zostały usunięte, wpisuje do dowodu rejestracyjnego kolejny termin okresowego badania technicznego. Termin ten jest liczony, począwszy od daty przeprowadzenia badania, w którym stwierdzono te usterki.

 

No i wychodzi, że za badanie okresowe z wynikiem N, ale za ba-da-ne zet się należy. I za ba-da-nie polegające na ponownym sprawdzeniu też zet się należy.

Mowa jest o badaniu, a nie jego rodzaju. Kiedyś za wpis do dowodu było. Było i się zmyło. Teraz jest za badanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paprock napisał:

Uważam, że za sprawdzenie zet się należy, bo wykonało się badanie

Za wykonanie badania się należy - tak

Wykonałem badanie - tak

tyle w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bieła napisał:

Po ostatniej kontroli nadzoru stwierdzono, że pobieramy ją bezprawnie ,

Jaką podali podstawę prawną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Grzegorz Łódź napisał:

Jaką podali podstawę prawną?

Nic nie podali , poprosiłem  o to na piśmie - brak odzewu do tej pory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Może mi ktoś podać gdzie jest dokładnie ten zapis od jakich pojazdów nie pobiera się opłaty ewidencyjnej ?? (chodzi mi o pojazdy resortowe itd... nie mogę sobie przypomnieć gdzie to było...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Logen napisał:

Może mi ktoś podać gdzie jest dokładnie ten zapis od jakich pojazdów nie pobiera się opłaty ewidencyjnej ??

PORD

1d.106) Obowiązek uiszczenia opłaty ewidencyjnej, o której mowa w ust. 1, nie dotyczy pojazdów niepodlegających rejestracji i pojazdów, o których mowa w art. 73 ust. 3

art. 73 ust 3.5) Rejestracji pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Służby Ochrony Państwa, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę Celno-Skarbową

Edytowane przez biker100
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Proszę o informację, ja mam rację czy kolega, za badanie okresowe + gaz+ nauka jazdy faktura wynosi na 210 zł, kolega twierdzi że kwota na fakturze powinna być na 211 zł , kto ma racje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2018 o 10:39, Paprock napisał:

A przecież wszystko proste się wydaje. Jedno badanie = jedna pozycja w rejestrze = jedna opłata.

Bo :

W dniu 5.12.2018 o 10:39, Paprock napisał:

Może i tu ma właśnie sen, że niezależnie od badań okresowych dodatkowemu badaniu...

No i okresowe + gaz i dodatkowe na L = 211zł ( jedna faktura 162 zł+ druga faktura 49 zł ) łącznie dwa wpisy do rejestru/dwa zaświadczenia " co nie ":icon_wink:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są programy, które pozwalają łączyć badania do jednej faktury. Mało tego, można wystawić jedną zbiorczą fakturę na kilka pojazdów. Wszystko ładnie i wszystko czytenie będzie zawarte. Program nazywa się Norrr..., czy jakoś tak. :silent: A nie wiem jak! ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łączenie się zwłaszcza w takiej konfiguracji ?‍♂️ z ?‍♀️ jest nad wyraz  wskazane, faktury też pewnie można łączyć i nawet należy jak jest możliwość, ale wpisów w rejestr ma być tyle ile zapodał @leski66 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tak podszkolił @Paprock  :silent: I niby tylko stuka w klawę :ok " co nie ":icon_wink:

---------------------------------------

( coś tak czuję , że będzie krzyk 8/ - oczywiście mówię do siebie ) :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że z tego całego osiemdziesiątego pierwszego artykułu nie wynika wcale, że dodatkowe badania należy powtarzać okresowo. O! :silent:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Paprock napisał:

nie wynika wcale, że dodatkowe badania należy powtarzać okresowo. O

Zaraz pojawi się następna propozycja cenowa - 162 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie należy. Chociaż zakres czynności już w tym układzie taki oczywisty nie jest, bo niby sprawdzić i tak to wszystko trzeba w ramach sprawdzenia zapisów w DR ze stanym faktycznym, ale już w ramach OBT, a nie jako DBT każdorazowo.

Michał wałkował to już nie raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przewałkowałby na amen, tylko po delikatnej modyfikacji tabeli opłat sami interpretatorzy z nadzorów wprowadzali zamieszanie, że opłata za gaz wpada w okresowe badanie i to było całkiem do przyjęcia łatwe. Ale już z taksówkami i elkami postępowało się dwojako. Jedni pobierali 42 lub 48 złotych a inni nie. No i wyszły niepisane okólniki, żeby jednak dodatki okresowo powtarzać i extra kasować. No a dalej na podobnej zasadzie rozdzielanie badań na osobne wpisy powstało.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz to nie jest badanie dodatkowe. To jest zakres czynności - dlatego kasujesz za każdym razem extra kasę.

TAXI i L to są badania dodatkowe, które wykonujesz extra jeden raz i ten jeden raz extra kasujesz.

Przy kolejnych OBT nie wykonujesz już tych badań dodatkowych, natomiast niestety musisz w takim aucie i tak te rzeczy sprawdzić w ramach ogólnej kontroli (tak to nazwijmy). Niestety nie uprawnia Cię to już do kasowania tak samo jak za dodatkowe badanie, bo nie jest nim one.

Czy to sprawiedliwe? Dla kierowców pewnie tak - dla SKP już nie. Warto byłoby w tym układzie doprecyzować przepisy w tym zakresie, ale zdaje się, że nikt się tym rzeczowo nie interesuje. Wszelkie dyskusje wokół cennika ograniczają się do haseł, że należy go podwyższyć. Nikt nie domaga się doprecyzowania zasad naliczania pewnych opłat (w powiązaniu z zakresem przeprowadzonego badania/czynności).

Tak naprawdę nie jest to jedyne miejsce, gdzie zakres i nakład pracy konkretnego badania jest niewspółmierny do jego kosztów - szczególnie w kontekście innych badań czy pojazdów.

A to, że każde starostwo ma swoja interpretację - no cóż - takie są realia. Chcieliśmy demokracji to tak właśnie ona wygląda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale równie dobrze interpretacja, żeby pobierać opłatę za sprawdzenie tych rzeczy nie jest z gruntu zła, czy kompletnie nieprzepisowa, ponieważ nigdzie nie ma napisane, żeby tej dodatkowej opłaty nie pobierać, mamy różne opinie np. taką http://www.patronat.pl/Cennik_badan/pdf/20130325_naliczanie_oplat_za_badania_techniczne_pojazdow.pdf,   i którą wybrać? 

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko ucinając temat.

Jako właściciel SKP byłbym za tym, że pobierać podwójnie i w pewien sposób umiał bym to obronić.

Jako urzędnik umiał bym obronić i jedną tezę i drugą, ale nie wiem którą bym wybrał - zależy to wielu czynników ;)

Jako klient zawsze wybiorę SKP gdzie opłata nie jest podwajana :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.