Skocz do zawartości

Gaz


sad_madman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam takie dosyć proste (chyba) pytanie dotyczące adnotacji "gaz" w dowodzie rejestracyjnym.

 

Mamy powiedzmy Janusza, który zamontował sobie w BMW gaz wymontowany z Opla. Zrobił on to ze szwagrem w stodole więc nie ma to faktury, ma tylko "kwit" na butle bo leżał w schowku.

 

Teraz kilka wariantów opowieści. Proszę o potwierdzenie czy wszystko dobrze rozpisałem.

 

Wariant I - legalizacja rozwiązania

Janusz znajduje jakiegoś "gaziarza" Mietka. Jest to dobrze znany lokalny "spec" i dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Części do instalacji LPG nie mogą podlegać ponownemu obrotowi więc trzeba wystawić kwita na "nowe".

Janusz posiada następujące dokumenty:

- karta pojazdu

- dowód rejestracyjny

- wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowujące dany typ pojazdu do zasilania gazem

- protokół z badania odbiorczego wraz z decyzją organu Transportowego Dozoru Technicznego zezwalającą na eksploatację tego zbiornika,

- faktura za montaż

 

Z tym udaje się on do Wydziału Komunikacji w którym:

 

Rozporządzenie (...) w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach

6. W przypadku zawiadomienia o dokonaniu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem organ rejestrujący:

1) wykonuje kserokopię wyciągu ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do
zasilania gazem, po czym dokument ten zwraca właścicielowi pojazdu;

2) zamieszcza na fakturze albo rachunku za montaż adnotację o treści: ;Zawiadomiono w dniu ... o montażu instalacji
LPG/CNG w pojeździe o Nr rej. ...;, wpisując numer rejestracyjny pojazdu i datę zawiadomienia, oraz przystawia
pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, po czym dokument zwraca właścicielowi pojazdu;

3) jeżeli istnieje konieczność zmiany terminu następnego badania technicznego, zgodnie z zasadami określonymi
w art. 81 ust. 6 ustawy, zamieszcza w dowodzie rejestracyjnym termin następnego badania technicznego, ustalając ten
termin od dnia montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem; przepisy art. 81 ust. 11 pkt 1 i 2 ustawy
stosuje się odpowiednio;

4) zamieszcza w dowodzie rejestracyjnym adnotację, o której mowa w § 11 ust. 2 pkt 30 lit. e niniejszej instrukcji.

w rubryce ;ADNOTACJE URZĘDOWE; wpisuje się następujące skróty odpowiadające treści adnotacji:
e) ;GAZ-LPG ...; albo;GAZ-CNG ...1;; podając datę montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem; dotyczy pojazdów przystosowanych do zasilania gazem LPG lub CNG,

 

Pytania:

1. Czy Janusz na podstawie tych dokumentów uzyska wpis w dowód rejestracyjny ?

2. Rozporządzenie "(...) w sprawie homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem" mówi o homologacjach "PL*xxxx*xx/G". Nie są to moje czasy więc proste pytanie - rozumiem, że już żadne nowe nie są wydawane ? Zakładam, że teraz wszystko idzie na Regulamin 67 (komponenty jak i montaż w pojeździe).

 

Wariant II (powiedzmy rok temu)

Janusz na wszystko w d****. Jedzie na przegląd, dostaje pieczątkę w dowód ponieważ brak adnotacji "gaz" traktowane jest jako "Usterka drobna".

 

Pytania:

1. Rozumiem, że diagnosta miał dwie opcje - albo wstawić pieczątkę w dowód albo wymóc na kierowcy aby ten naprawił usterkę w ciągu 14 dni i ponownie pojawił się na badaniu. Zgadza się ?

 

Wariant III (obecnie)

Janusz jedzie na przegląd. Diagnosta bierze w dłoń dowód rejestracyjny i nie widzi adnotacji "gaz" w dowodzie rejestracyjnym:

a) Wjechał na ścieżkę diagnostyczną i zobaczył, że w aucie jest zamontowana instalacja gazowa. Stwierdził usterkę istotną i badanie zakończyło się wynikiem "Negatywnym". Janusz w ciągu 14 dni musi załatwić wszystkie dokumenty, pojechać do WK i ponownie przyjechać na stację diagnostyczną.

b) Diagnosta widzi auto i stwierdza organoleptycznie, że jest zamontowana instalacja gazowa ale brakuje tej informacji w dowodzie rejestracyjnym. Diagnosta odmawia wykonania badania bo nie może sprawdzić szczelności instalacji, która wg. dokumentów nie występuje. Janusz jedzie do załatwia kwity i WK lub jedzie do kolejnego diagnosty i tam następuje opcja "a)".

 

Pytanie:

1. Zgadza się ?

 

Wariant IV - demontaż instalacji gazowej

Janusz stwierdza, że nie będzie "Mietkowi" za kwity płacił a tym bardziej za nową instalację. Wpada na genialny pomysł - demontaż fragmentu instalacji tak aby diagnosta się nie zorientował.

 

Pytanie:

1. Jak szczegółowo diagnosta sprawdza pojazd podczas badania technicznego ? Co jest kryterium tego, że instalacji nie ma w pojeździe ? Brak butli ? Brak parownika ? Brak wtryskiwaczy ? Brak wlewu ? Brak przewodów doprowadzających gaz z butli do parownika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariant II (powiedzmy rok temu)

Janusz na wszystko w d****. Jedzie na przegląd, dostaje pieczątkę w dowód ponieważ brak adnotacji "gaz" traktowane jest jako "Usterka drobna".

 

Jak rok temu przyjedzie na przegląd ?

Powrót do przeszłości ? No tej części nie oglądałem. Pewnie dopiero wchodzi do kin ?

 

Co do adnotacji, teraz jest to usterka istotna.

 

A Janusz niech zrobi tak jak w przepisach, na których zresztą lubisz się opierać.

 

[ Dodano: 31-12-2017, 09:59 ]

Pytanie:

1. Zgadza się ?

Tak, wszystko się zgadza. Jak "diagnosta" ślepy to nie zauważy instalacji. Ba, nie zauważy nawet pojazdu. Wiec nie trzeba nim nawet przyjeżdżać. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rok temu przyjedzie na przegląd ?

Powrót do przeszłości ? No tej części nie oglądałem. Pewnie dopiero wchodzi do kin ?

W takim sensie - pytanie dotyczyło sytuacji jak było wcześniej czyli przed nowelizacją przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz znajduje jakiegoś "gaziarza" Mietka. Jest to dobrze znany lokalny "spec" i dla niego nie ma rzeczy niemożliwych.

 

tak jak lokalnie dobrze znany "diagnosta". mietek wystawi nowe kwity na montaż i będzie można dokonać wpisu w DR - gaz

 

[ Dodano: 31-12-2017, 11:53 ]

Wariant II (powiedzmy rok temu)

 

Janusz na wszystko w d****. Jedzie na przegląd, dostaje pieczątkę w dowód ponieważ brak adnotacji "gaz" traktowane jest jako "Usterka drobna".

 

rok temu ( do 12.11.2017 ) pewnie by się Januszowi udało. Zdziwić się może przy następnym badaniu .

 

[ Dodano: 31-12-2017, 12:00 ]

Co jest kryterium tego, że instalacji nie ma w pojeździe ?

 

wprawne oko diagnosty zobaczy ślady nawet po całkowitym demontażu LPG , zawsze zostanie jakiś ślad. dla mnie wystarczy brak najważniejszych elementów : zbiornik , parownik , elekrtonika. w kilku autach już robiłem taki " demontaż " , najczęściej zostawał przewód gazowy zbiornik - parownik ( obcięty ) , wlew w zderzaku ale bez przewodu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... pytanie dotyczyło sytuacji jak było wcześniej czyli przed nowelizacją przepisów.

 

Prawo nie działa wstecz (co zresztą wiesz pewnie lepiej niż ja), wiec Januszowi nic ta wiedza dziś nie da, po za pluciem sobie w brodę, co najwyżej. ;)

Rozdział zamknięty ponad półtora miesiąca remu. Więc jak w pewnym kabarecie - "A pamiętasz jak braliśmy ślub ?

- Nie rozdrapuj Luśka, nie rozdrapuj " :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że to już są "dawne" czasy ale właśnie mnie interesuje to jak wtedy to wyglądało. Ja osobiście zawsze byłem przekonany, że trzeba mieć "gaz" wbity dowód a ja się okazuje było to traktowane jako usterka drobna więc bez problemu można było jeździć autem nie legalizując tego.

 

Jedyny problem mógł się pojawić tylko w przypadku gdy organ kontroli drogowej skierował na dodatkowe badanie techniczne. Rozumiem, że w tym wypadku była konieczność usunięcia takiej usterki mimo, że należała do kategorii "drobnych" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście zawsze byłem przekonany, że trzeba mieć "gaz" wbity dowód a ja się okazuje było to traktowane jako usterka drobna więc bez problemu można było jeździć autem nie legalizując tego.

Bo tak kiedyś było.UD wprowadzili w 2012r. Sami doszli do wniosku,że popełnili błąd i teraz z tego się wycofali i dali UI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innymi słowy - w latach 2012-2017 brak adnotacji gaz zasadniczo nie skutkował negatywnym wynikiem badania na SKP. Przedtem jak i obecnie - tak.

Z pewnością Ci właściciele, którzy zaniedbali sprawę w ostatnich latach, mogą w określonych przypadkach boleśnie to teraz odczuć (zagubiona przed laty dokumentacja, wielokrotna zmiana właścicieli i miejsc rejestracji etc.). Może się okazać, że legalne uzupełnienie brakującego wpisu będzie teraz prawie niewykonalne. Przynajmniej legalnie... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.U. 2355 & 18

4. W przypadku zawiadomienia o dokonaniu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem, do zawiadomienia

dołącza się:

1) wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem;

2) fakturę albo rachunek za montaż tej instalacji;

3) dowód rejestracyjny;

4) kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

czyli kwit na butlę już niepotrzebny?

dotyczy oczywiscie rejestracji nie badań technicznych na skp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli kwit na butlę już niepotrzebny?

 

kwit na butlę niegdy nie był potrzebny aby dokonać wpisu GAZ w DR . nr zbiornika jest wpisany w homo LPG . od kilkiunastu lat użytkuję auta z LPG , do kilku aut dokonywałem wpisu LPG i nigdy dokument na zbiornik nie był potrzebny .ale dla diagnosty tylko decyzja / protokół na zbiornik , nic więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kwit" na butlę nigdy nie był.. wymagany do wpisu gazu. To jest dokument potrzebny tylko do badania na SKP.
.

No nie wiem 8)

Na SKP wpisywało się dawnymi czasy :-P w DR "gaz" lub" pojazd przystosowany do zasilania gazem" ,nr.zasw.i "kwit" chyba był potrzebny :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie był wymagany

Zgodnie z przepisami tak, ale ja znam WK, który dokumenty od zbiornika gazu zabierał petentom (dla jasności chodzi o oryginał) i chował do teczki z dokumentami pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż - były (są) WK co nie robią kontroli w SKP mimo obowiązku, "puszczały" SKP bez odbiorów itd... Więc czym przy tym jest zabieranie klientom jakiegoś tam dokumentu? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.