Skocz do zawartości

Pierwsze badania samochodu


qual1ty00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drodzy diagności, sprowadziłem sobie swój pierwszy samochód z USA. Chciałbym się zapytać jak wygląda procedura pierwszego badania technicznego takiego samochodu? Muszę iść po tablice próbne do WK i potem na stacje zrobić normalny przegląd? Czy dane do dowodu rejestracyjnego wyskoczą z numeru VIN w systemie? Samochód posiada tabliczke znamieniową ale z danymi w amerykańskich jednostkach miary. Numer VIN jest wbity w ramę pojazdu. Samochód to Hyundai Genesis Coupe. Ile takie badania kosztują?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za nim wybierzesz się na badanie tech. (jak bez gazu to 99 zł) to przede wszystkim dostosuj oświetlenie (jeżeli nie jest już dostosowane) do wymagań, z pozostałymi diagnosta już sobie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę iść po tablice próbne do WK i potem na stacje zrobić normalny przegląd? Czy dane do dowodu rejestracyjnego wyskoczą z numeru VIN w systemie?

- każde badanie, każdy pojazd traktuje się indywidualnie i nic konkretnego z danych technicznych raczej nie wyskoczy co do tego numeru identyfikacyjnego.

Są stacje kontroli i wydziały komunikacji, które nie uznają przy badaniu amerykańskiego dokumentu 'TITLE' i tu należałoby wystąpić o Pozwolenie Czaswowe i Tymczasowe Tablice Rejestracyjne na potrzeby wykonania badania. A najlepiej wszystko uzgodnić z właściwym wydziałem komunikacji i stacją kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to pojazd w miarę nowy to polecam udać się do dobrego elektronika lub serwisu - w tych nowszych wersjach przy lampach " multcolr" softem można uruchomić funkcje "europejskie" ale jest to dość kosztowne i nie zawsze się da- około 1600pln ale tylne lampy działają w/g naszych przepisów - przednie niestety trzeba wymienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylne lampy działają w/g naszych przepisów

takiej modyfikacji nie znam więc zapytam, kolor kierunkowskazu z czerwonego na pomarańczowy można zrobić? a co ze stopem i kierunkowskazem w jednym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat tylne lampy są ok w tym samochodzie, jedynie światła pozycyjne świecą na pomarańczowo, kierunkowskazy są pomarańczowe. Wydaje mi się, że będzie trzeba dodać przeciwmgielne tylne oraz zmienić kolor świateł pozycyjnych.

 

 

b0SPzGs.jpg

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tablicę na środek, albo druga stronę...

 

Auto ma chyba dzienne ledowe, może można je zaprogramować na pozycyjne (zmniejszenie jasności)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takiej modyfikacji nie znam więc zapytam, kolor kierunkowskazu z czerwonego na pomarańczowy można zrobić

Tak - warunkiem jest zastosowanie tylnych lamp w technologii LED - Po linii CAN można przeprogramować kolor - ostatnio przeprogramowano Forda Fusiona /Mondeo/ z 2017r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może być taki, że to co z przodu świeci na pomarańczowo w wolnych chwilach świecenie przerywa i jak kierunkowskaz miga.

A miejsca dla przedniej tablicy rejestracyjnej nasze warunki techniczne nie precyzują.

Mus zajrzeć do wytycznych z rejestracji i oznaczania pojazdów.

 

I zajrzałem:

6. Jeżeli pojazd nie ma specjalnego miejsca do umocowania tablic, to przednią i tylną tablicę umieszcza się w środku szerokości pojazdu,

a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy – po lewej stronie pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miejsca dla przedniej tablicy rejestracyjnej nasze warunki techniczne nie precyzują.

Mus zajrzeć do wytycznych z rejestracji i oznaczania pojazdów.

 

I zajrzałem:

Cytat:

6. Jeżeli pojazd nie ma specjalnego miejsca do umocowania tablic, to przednią i tylną tablicę umieszcza się w środku szerokości pojazdu,

a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy – po lewej stronie pojazdu.

:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak Warszawka robi - pozwolą zrobić badanko na tajtlu, czy jednak PC... Może autor się z nami podzieli wiedzą po skontaktowaniu się z WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawka

 

Nie ma takiego miasta w Polsce

 

pozwolą zrobić badanko na tajtlu, czy jednak PC

 

Wydziały interesuje tylko zaświadczenie z badania ,ale na jakich dokumentach,to już nie bardzo

Są stacje które nawet dodatkowe po kolizji z "USA" robią bez PC :shock: a ja tracę klientów :razz:

 

Problem będzie tylko jak nadzorcy się dopatrzą na corocznej kontroli stacji.Ale jakoś cisza żaby kogoś ukarali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego miasta w Polsce

 

Jest jest. Mniej więcej w okolicach gdzie przed wojną było miasto o nazwie Warszawa 8)

 

Wydziały interesuje tylko zaświadczenie z badania ,ale na jakich dokumentach,to już nie bardzo

 

Nie do końca. Oczywiście w wielu przypadkach możesz mieć rację, ale jak "odpowiednio" trafisz - szczególnie jeśli to będzie w obrębie tego samego powiatu to możesz się zdziwić. Jeśli nie od razu to tym bardziej przy kontroli - o czym sam piszesz.

Natomiast co ma zakres i rodzaj badania do tego czy to ma być PC, czy nie w tym wypadku?? Co to znaczy, że "nawet po kolizji"?

Na tajtlu nie można wykonać ŻADNEGO badania zgodnie z literą prawa. Ale jeśli już jednak dany WK honoruje ten dokument jako DR, to dlaczego badanie po kolizji miałoby tu być jakieś wyjątkowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy, że "nawet po kolizji"?

 

za szybko myślałem 8) chodzi o to że są stacje, które robią dodatkowe bez tablic i WK to przyjmują

 

Ale jeśli już jednak dany WK honoruje ten dokument jako DR

 

A dlaczego mają nie honorować tajtla. To skp nie powinna zrobić badania na tajtlu

 

Jest jest. Mniej więcej w okolicach gdzie przed wojną było miasto o nazwie Warszawa

 

A kolega skąd mieszka ? :cool::cool::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są stacje, które robią dodatkowe bez tablic i WK to przyjmują

 

Akurat nie tablice są tu problemem myślę. Zresztą pojazd w tym temacie akurat je ma

 

W kwestii zrobienia badania na tajtlu powtarzam:

jeśli to będzie w obrębie tego samego powiatu to możesz się zdziwić. Jeśli nie od razu to tym bardziej przy kontroli - o czym sam piszesz.

 

A ja pochodzę ze stolicy. Tej prawdziwej - bo pierwszej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii zrobienia badania na tajtlu powtarzam

 

Wysłałem klienta do WK po PC, bo mu powiedziałem że na tajtlu badania nie zrobię. Zadzwonił po krótkim czasie że właśnie jedzie na przegląd gdzie indziej.Powiedział ( cytuję ) że u źródła dostał informację,gdzie zrobi badanie na tajtlu i zaoszczędzi parę złotych. Nie będę wnikał co znaczyło "u źdódła" Natomiast dopóki WK będą przyjmować badania z tajtla, to zawsze znajdzie się ktoś kto te badania zrobi :razz::razz::razz:

 

 

Tej prawdziwej - bo pierwszej

 

Znaczy z Krakowa ? bo ta niby pierwsza to mocno nie pewna :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale takie badania trafiają tez poza Twoje miasto i nie wszystkie WK i nadzór jest taki nie kompetentny jak u Ciebie badanie jest cofnięte i dobrze jak się na tym kończy bez powiadomienia właściwego choć słabego nadzoru , więc na PC badanie :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Wielu pracowników "cofnie" takie badanie nawet nie ze swojego terenu. Oczywiście gdzie indziej przejdzie... Cóż - życie.

 

Znaczy z Krakowa ? bo ta niby pierwsza to mocno nie pewna :cool:

 

Jaka tam niepewna? :P Serce Polski jest tylko jedno!! A jak brzmiało kiedyś hasło wyborcze jednej partii - "serce masz po lewej stronie"! To teraz wystarczy na mapę spojrzeć i już wiesz jakie duże miasto jest na lewej stronie mapy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu pracowników "cofnie" takie badanie

 

Chyba tylko tam ,gdzie od razu jest też nadzór nad skp :shock: albo pracownicy WK są dobrze wyszkoleni

 

Nie żebym coś miał do tych urzędników, też mają ciężką robotę i muszą lawirować w tej biurokracji.Natomiast widzę że co wydział to inne "interpretacje"

 

 

serce masz po lewej stronie

 

 

to ja nie mam serca :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko tam ,gdzie od razu jest też nadzór nad skp

 

Absolutnie nie. Poszukaj sobie na forum co się działo jak pół Polski robiło badania sprowadzone bez tablic, a połowa chciała PC. Oj działo się wtedy pomiędzy WK... działo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, czy pracownicy WK też są kontrolowani tak jak diagności ?

Przychodzi "smutny" pan i patrzy jak przebiega np rejestracja auta ?

Ewentualnie sprawdza sobie dokumenty , jakiegoś już zarejestrowanego auta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.