Skocz do zawartości

Dymomierz


S.K.P-POZNAŃ

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki dymomierz polecacie na dzień dzisiejszy i na przyszłość ;)

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mam jak na razie dwie propozycje

1.DS2 Radiotechniki

2.TEXA Gasbox

 

Ma być prosty,łatwy w obsłudze ,bezawaryjny, :P;) i ....nie za drogi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Paprock

    10

  • Psuj

    6

  • Skobel

    6

  • adam1501

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Na tą chwilę nowego dymomierza bym nie kupił. Ja wolę zaczekać do zmian, które podobno będą wymagały archiwizacji. ( nie znamy wytycznych) Wydasz 10-15 tyś i okaże się, że za rok będzie do wyrzucenia. Jeśli musisz kupić bo padł ci stary to polecam używanego Olivera d-60.

Spełnia wszystkie twoje wymagania:

Ma być prosty,łatwy w obsłudze ,bezawaryjny, :P;) i ....nie za drogi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam analizator z dymomierzem Capelec Sun DGA. Mega prosty w obsłudze, wiele parametrów mierzy automatycznie, ma kilka rodzajów przystawek do pomiaru obrotów, temperatury itp. Daje się ręcznie uruchomić, gdy któryś z parametrów nie udaje się zmierzyć i ma opcję przesyłania danych, więc pewnie w przyszłości rozszerzenie go o przekazywanie wyników do CEPiK nie będzie raczej problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram w pełni opinię Kolegi aboza! Sprzęt łatwy, miły i przyjemny. Nie wiesza się, nie zacina i non stop bez zbędnych kalibracji pracuje. Sonda mogłaby być ciut dłuższa, ale... pozytywnie daje radę. Problemem czasami jest wepchnąć dymomierz pod niskiego dostawczaka, gdzie krótki wydech tuż za skrzynią skierowany jest w dół końcówką.

 

[ Dodano: 22-01-2018, 16:01 ]

No dobrze. Jak już jest temat dymomierza, to skorzystam z okazji i dopytam jakie zdanie według Was może mieć nadzór podczas kontroli, w której stwierdzi braki w wyposażeniu dymomierza o stosowne elementy do pomiarów obrotów i temepratury. Na pewnej stacji jest taki zestaw, że do benzyny służy analizator danej marki z kompletnym osprzętem i jest OK. A obok stoi dymomierz innego producenta z sondą zatykaną do rury wydechowej tylko. Nie ma mowy o zestawieniu tego w kombajn. Nie istnieje możliwość wydrukowania protokołu zadymienia ze wskazaniem obrotów/temperatury. Pytanie, czy dymomierz musi być w te 'czujki' wyposażony?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pytanie zrodziło się z taniego podejścia podmiotu co do wyposażenia stanowiska kontrolnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy dymomierz musi być w te 'czujki' wyposażony?

Nie ma takich wymagań ani w sposobie wykonywania badań ani w warunkach metrologicznych przy wyposażaniu SKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się zdaje, że ktoś (Nadzór, Temida) mógłby wnosić zastrzeżenia co do braku wskazań obrotów i temperatury podczas pomiaru. Wiadomo, że dymomierz może służyć nie tylko na SKP, ale po coś te oprzyrządowanie jest, a i stosowne rubryczki przysposobiono na wydrukach po to, żeby je wypełniać a nie pozostawiać puste miejsca.

Patrząc na sposób wypełniania zaświadczeń z badań, gdzie każda rubryczka, kropka przecinek, to..., aż tak luzackie podejście do dymomierza wydaje się niemożliwe. ;-)

OK. Podczas inspekcji SKP nie wychylam sie i tyle. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bagnetu niet i chłodnicy też niet, no to niet. Problem zaczyna się jak bagnet i chłodnica jest, a zdaje się, że zakres odnosi się do dwóch teperatur dla cieczy: jednej smarujacej i drugiej chłodzącej. Więc albo, albo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta sama co do oleju pomiarkuje też i borygo.

Nie mam śmiałości powiedzieć gdzie ją można jeszcze wetknąć, żeby się dowiedzieć jak tam ciepło. ;-)

 

Idzie mi o to, żeby nie zarzucili tego:

4) silnik powinien być nagrzany do normalnej temperatury pracy (min. 70°C dla oleju silnikowego, min. 80°C dla płynu chłodzącego);

2. W przypadku silnika z pompą wtryskową bez automatycznej blokady urządzenia rozruchowego przyspieszanie (ust. 1 pkt 1) rozpoczyna się od podwyższonej prędkości obrotowej (800-900 min-1) w celu uniknięcia wtryskiwania dawki rozruchowej.

3. Należy wykonać co najmniej trzy pomiary następujące po sobie, z tym że po każdym pojedynczym pomiarze przerwa powinna wynosić około 15 sekund. Pod uwagę bierze się tylko te zmierzone wartości, które zostały uzyskane z trzech następujących po sobie pomiarów, nieróżniące się od siebie o więcej niż 0,50 m-1 i nietworzące sekwencji malejącej.

Jest też wskazany czasookres przerw między pomiarami i chyba na darmo zegara z sekundnikiem do dymomierza nie zapodali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem i jaka była argumentacja TDT

Póki nie będzie takiego obowiązku póty szanowny pan inspektor sobie może... Przepisy określają jakie mają być warunki pomiarów i jak ma wyglądać wynik. Diagnosta jako osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i umiejętności (co sami potwierdzili) ma podać wartości wynikowe, czyli współczynnik absorpcji k [m-1]. Podany wynik został osiągnięty przy założeniach podanych w sposobie wykonywania pomiarów, których nie ma obowiązku podawania, ponieważ sam wynik z założenia jest skutkiem spełnienia założeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki nie będzie takiego obowiązku póty szanowny pan inspektor sobie może...

- oj wydaje mi się, że owszem może, bo przepisy określają i obroty i temperaturę i interwały czasowe.

I teraz weź to wytłumacz istotom niewytłumaczalnym skoro ani obrotów, ani temperatury na wydruku nie podano. Tak jak Ty mówisz, to ja mogę im wytłumaczyć, że stanę za rurą i na oko wiem czy przejdzie, czy nie przejdzie. Ale zapewniam, że to żadne uzasadnienie poprawnego pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zachowania odpowiednich warunków nie otrzymujesz wyniku. Na wydruku ma się pojawić wynik, który sam w sobie potwierdza otrzymanie wartości przy spełnieniu opisanych założeń (temperatura, obroty, czas). Zajrzyj do rozporządzenia, czy tam stoi, że wynik to (m-1)/(obr/min)? Czy też tylko (m-1).

Mam klientowi dać wydruk lub zamieścić wynik pomiaru w zaświadczeniu. Wydruków nie robię bo jestem sknera i szkoda mi papieru w drukarce urządzenia. Zapisałem wynik w zaświadczeniu o treści: Zadymienie - 1,5 (m-1). Jaką podstawę prawną chce mi podać pan inspektor na wg niego nie spełnienie § 12 ust. 4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz być pewny osiągnięcia odpowiednich wartości temp. i obr. skoro ich nie zmierzysz?Jak uznać wynik pomiaru za miarodajny?Co zrobisz jak klient zarzuci Ci, że badanie zrobiłeś na zimnym silniku albo uszkodziłeś silnik uzyskując max. obr. ? Wole mieć wszystko na wydruku i święty spokój.Prawie przy każdym badaniu zadymienia klienci patrzą się na mnie , jak na "kata" swojego silnika:D

 

@Psuj- ja mam określone w instrukcji urządzenia,pracuje na Capelecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz na czym do DIPu mierzysz moc silnika? Ewentualnie przy okazji jakbyś był łaskaw dorzucić sposób pomiaru pojemności silnika, którą również do dokumentu musisz zapodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przy jakich obrotach osiągnięto pełny wydatek pompy?

2. Jaką temperaturę osiągnął olej lub ciecz chłodząca?

3. W jakich odstępach czasowych pomiary były dokonane?

 

Ad 1. Zgodnie z rozporządzeniem.

Ad 2. Ciecz była o temperaturze z rozporządzenia.

Ad 3. Odstępy czasowe z rozporządzeniem były zgodne.

 

:evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paprock, aby spełnić Twe wymagania to trzeba by drukować pomiar w funkcji czasu (taki wykres jak z oscyloskopu) bo w innym przypadku to nie dowiesz się jakie były obroty i zadymienie przy kolejnych próbach pomiarowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.