Skocz do zawartości

Zwalniacz,Ogranicznik Prędkość, Tachograf,Abs


markuscfc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

Z racji tego ,że niedługo będę podchodził do egzaminu teoretycznego, także mam nadzieję że szybko do praktycznego to chciałbym dowiedzieć się jak wygląda sprawdzenie/kontrola powyższych układów w pojazdach. Pytam się ponieważ nie mogę znaleźć dokładnego opisu w ustawach oraz niestety praktyke mam tylko na podstawowej stacji pojazdów i z w.w. nie miałem do czynienia.

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi oraz pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z pięć lat temu w jakimś niezbędniku było cokolwiek opisane. Teraz nie wiem, nie ma chętnych do prenumeraty tego wydawnictwa.

Kontrola polega głównie na organoleptyce, a więc obecność, a więc kompletność. Trzeba wiedzieć też, co jest wymagane dla danego pojazdu. Niektóre sprzęty jak ogranicznik i tachograf mają być potwierdzone słuszną kontrolna wklejką/nalepką. Takich wklejek szuka się gdzieś po szoferce. Najczęściej w rogach szyby po kierowcy stronie i lewych drzwiach szoferki. Miałem gdzieś ciekawe foty zwalniaczy, ale zapodziałem. Najlepiej zorganizowac sobie jakieś praktyki na okręgówce w zamian za zamiatanie :x.

Ja tylko zapodam przykładowe wklejki na tacho i ogranicznik, które potem wykasuję.

Mus podzielić załączniki na dwa etapy, bo post się blokuje.

W pierwszej transzy ograniczniki:

Tabliczki.gif.0a2c1568b00ca658a066ff3b3014312e.gif

5ae1a81f83f29_Ogr7.gif.525fd18c5a7dff05720f4d5abda09404.gif

5ae1a81f8cdac_Ogr6.gif.381c32db23111519f79d09509a0e23f0.gif

5ae1a81f97838_Ogr5.gif.008fc50ba2ee2d7eca39993b2b6d2bde.gif

5ae1a81f9d1bb_Ogr4.gif.5971a895084c3b2444434d7968e2f2b6.gif

5ae1a81fa533f_Ogr3.gif.378f01bd1e5354d39ed9951a45630248.gif

5ae1a81fba268_Ogr2.gif.5556ee5d06e7f1ce79db73767fe75b53.gif

5ae1a81fc5806_Ogr1.gif.7be873e6b3d161ad6493d6aea9f299f2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwalniacz - tu dokumentacja wymagana jest dla ADR po 16 t DMC lub możliwości ciągnięcia przyczepy pow 10t DMC i bus 100 . jak sprawdzić ? za skrzynią biegów bedzie dodatkowa " skrzynia" najczęściej z podłączonymi przewodami ukł chłodzenia . elektryczna telma z kolei będzie miała kilka cewek elektrycznych dookoła wału napędowego ( jak silnik elektryczny ). może być też zwalniacz wbudowany w skrzynię bieów (zintegrowany). jak sprawdzić czy działa ? najlepiej na drodze ( nie proponuj tego na egzaminie )... :D .

ABS - sprawdzamy isnienie czujników przy kołach , kontrolkę na desce rozdzielczej , modulator / zawór , stan przewodó . ( osobowy , ciężarowy , bus , przyczepa - tu zasada działania taka sama). dokumentacja wymagana dla ADr , BUS100 .

 

[ Dodano: 23-01-2018, 19:09 ]

Tachograf musi mieć ważna legalizacje w dniu badania ( jutro juz może być nie ważna :D ) . legalizacja potwierdzona jest wklejką . gdzie szukać wklejki ? w tacho na tarczki ( otwierany na kluczyk ) jest wklejona wewnątrz tacho . w tacho na tarczki ( tzw szuflada ) może być wewnątrz tacho ale także na trwałym elemencie nadwozia , najczęściej próg lub otwór drzwiowy . może być podstawa fotela kierowcy . tacho cyfrowe ( na karte ) wklejka jest na progu , otworze drzwiowym , w autobusach na szybie lub podstawie fotela . w pojazdach ADR musi być dodatkowo znaczek z napisem EX.

ogranicznik prędkości - jest oznakowany jak wyżej na foto , jakaś naklejka na szybie , progu itp . dokumentacja wymagana jest przy ADR i bus100 . jak sprawdzić ? w nowoczesnych pojazdach jest to niewykonalne bo ograniczniki są elektroniczne , nie ma widocznych żadnych dodatkowych elementów( silniczków , pierścieni , przewodów . w starych pojazdach ( do ok 2000 r ) ogranicznik to silnik elektryczny połączony linką / cięgnem z elementami sterującymi pompą wtryskową . po osiągnięciu prędkości granicznej ( np 90km/h ) silnik odcinał dopływ paliwa , kierowca odczuwał to delikatnym wciągnięciem pedału gazu , mógł wcisnąc gaz do podłogi ale szybciej już nie jechał .

 

[ Dodano: 23-01-2018, 19:15 ]

zwalniacz i tacho znam z "dwu stron " - jako diagnosta i jako kierowca . kiedyś jeździłem trochę ( tak dorabiam ) , także znam obsługę tacho , wiem także jak działają w praktyce zwalniacze ( róznego rodzaju , hydrauliczzne , telmy , jakobsa itd) . pytaj bo pisać można dużo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem, teraz tachografy. A ograniczniki proponuję zachować sobie, oj bo można wcale nie zobaczyć podczas pracy, a na bank szybciej numer rejestracyjny ujrzy w wywrotce na tylnej burcie, niż wklejkę ogranicznika w kabinie! :x;-)

5ae1a820679c2_Tacho6.gif.7f9e69636a22685536cd95c0abc3e8b4.gif

5ae1a8206e2cc_Tacho5.gif.a6c400ce94ab97b7248de132ec22b03d.gif

5ae1a82079a47_Tacho4.gif.87d24ffecc23c8a933cc08516955f20f.gif

5ae1a821a5084_Tacho3.gif.01a55da0dd7123de7cf9e3d22b73987a.gif

5ae1a821f034d_Tacho2.gif.50eaee6b81adf17b8f5d4e6de82003e6.gif

5ae1a82206996_Tacho1.gif.c13249c3656d5773d3031a0c298be8ba.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tachografem na tarczki może być zonk przy czytaniu wklejki legalizacyjnej . umieszczona jest ona w tachografie i żeby ją odczytać trzeba tacho otworzyć i często wyjąc tarczkę . na tarczce zapisze się rysa i slad ,że tacho było otwierane . wg przepisów AETR ( obowiązują kierowców , czas pracy i jazdy ) nieuprawnione otwarcie tacho jest karane . policjant czy inspektor ma obowiązek ostemplować tarczkę na odwrocie podając datę i godzine kontroli . Nam diagnostom nie dano takich uprawnień . jeśłi szofer sie uprze i nie otworzy tacho to ma takie prawo a my... nie mamy możliwości sprawdzenia legalizacji tachografu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam diagnostom nie dano takich uprawnień . jeśłi szofer sie uprze i nie otworzy tacho to ma takie prawo a my... nie mamy możliwości sprawdzenia legalizacji tachografu .

Jeżeli nie możesz potwierdzić legalizacji tachografu to wynik chyba jest oczywisty. Mi nigdy kierowca nie stwarzał problemów. Stemplowałem tarczkę z podaniem daty i godziny i nikt tego nigdy nie kwestionował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo stemplowałem tarczkę z datą, godziną i podpisem, a potwierdzało to jeszcze, że pojazd aktualnie o tej godzinie był w trakcie badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Mi nigdy kierowca nie stwarzał problemów.

ja też nie miałem sprzeciwów aby otworzyć tacho podczas badania . sam kiedyś ,jako kierowca ciężarowego podczas kontroli drogowej ( niebyła to drogówka) poproszony o okazanie bieżącej wykresówki spytałem ,czy będzie podstemplowana po wyjęciu z tacho . usłyszałem ,że "my nie drogówka i nie mamy pieczątki " . odmówiłem . pomamrotał coś pod nosem i kazał jechać dalej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Czyli reasumując:

pojazd ADR diagnosta wymaga dokumenty:

-dokument potwierdzający spełnienie wymagań ABS

-dokument potwierdzający spełnienie wymagań ZWALNIACZ

-dokument potwierdzający spełnienie wymagań dla ogrzewacza spalinowego FL, AT

-protokół TDT z badania cysterny

AUTOBUS 100km/h

-dokument potwierdzający spełnienie wymagań ABS

-dokument potwierdzający spełnienie wymagań dot. stateczności ruchu po rozerwaniu jednej z opon kół osi przedniej.

 

Czy ktoś może to potwierdzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2018 o 17:12, Maj16 napisał:

Czyli reasumując:

...

-protokół TDT z badania cysterny

 

 

Dotyczy tych pojazdów, które posiadają na sobie cysternę. Jeżeli to będzie ciągnik siodłowy to takowy protokół nie będzie dostępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maj 16  - taka praca domowa przed egzaminem - jeśli będzie naczepa podkontenerowa na badanie ADR to jakie dokumenty poprosisz do wykonania badania ? czy taka naczepa może przejść pozytywnie dodatkowe badanie ADR ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o co pytasz konkretnie, bo mi "125" Polskiego Fiata przypomina. Czytałeś temat od początku, a w szczególności co @piter1973 napisał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BUS 100 powinien mieć tacho o zakresie pomiarowym 125 km/h. Jak to sprawdzić czy jest taki tachograf?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tego nie dociekałem. Do moich obowiązków należy sprawdzenie aby na aucie była wklejka potwierdzająca ważną legalizację.

Dla mnie jest to parametr techniczny samego przyrządu i zapewne istnieją sposoby jego odczytu w jakiś magiczny sposób za pomocą karty serwisowej lub karty kierowcy.

O szczegóły to raczej w Tacho-Serwsie dopytywać.

Tu tylko poglądowe linki:

https://www.sofiba.pl/wiedza/tachografy-cyfrowe/6-tachograf-cyfrowy-efas

http://www.melzer.pl/oferta/tachografy-analogowe.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, k2ryszard napisał:

jak sprawdzić jaki jest zakres tachografu? np. 125?

to zależy od tachografu .

stare tachografy wskazówkowe na tarczki - widać zakres max prędkości np. 100 km/h  ,  125 km/h  ; 

tachograf na tarczki tzw szuflada - po otwarciu tachografu jest w nim wklejka ( coś w rodzaju tabliczki znamionowej tacho . na wklejce jest zapisany zakres tacho od V min  do V max ( np. V min 20 km/h - Vmax 100 km /h ;  25 - 125 km/h  ;  30 - 180 km/h ).

tachograf cyfrowy ( na kartę , stosowany od 01.05.2006 r ) z założenia i konstrukcji dostosowany jest do prędkości max 180 km/h  czyli każdy tachograf cyfrowy spełnia wymagania BUS100 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, piter1973 napisał:

maj 16  - taka praca domowa przed egzaminem - jeśli będzie naczepa podkontenerowa na badanie ADR to jakie dokumenty poprosisz do wykonania badania ? czy taka naczepa może przejść pozytywnie dodatkowe badanie ADR ?

Ktoś odpowie?, ja nie mam pojęcia :/

Edytowane przez Maj16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.