Skocz do zawartości

Chrysler Grand Voyager homologacja M1 i N1


przemallo

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam pewien kłopot z w/w pojazdem. Aktualnie zarejestrowany jako ciężarowy wg dokumentu homologacyjnego (4 miejsca siedzące) z ważnym badaniem okresowym. Auto konstrukcyjnie nigdy ciężarowe nie było, czyli posiada wszystkie pasy bezpieczeństwa, punkty mocowania, miejsc siedzących 7, pełen oryginał. Właściciel chce, by teraz auto formalnie było osobówką 7-mio osobową. Dostarczył w tym celu oryginalny dokument homologacyjny (czyli, posiada dwwie homologacje na M1 i N1). Co ja w tym przypadku mam robić? Badanie, zaświadczenie i klienta wysłać do WK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa osobne świadectwa/certyfikaty ma?

Ja bym zrobił tak: na stację ma podstawić się samochód już z oświadczeniem przedsiębiorcy dokonującego zmiany rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy, w którym zawarto by informacje o braku atrybutów pojazdu ciężarowego (krata/przegroda jeżeli była wymagana), natomiast pojazd posiada tyle a tyle miejsc do siedzenia zamontowanych w punktach przewidzianych konstrukcyjnie dla danego typu pojazdu.

Nowe dane techniczne:...

I to chyba tyle.

A jak nie tak, to niech uzgadnia z WK i może jakoś przejdzie ustalenie danych do tej osobowej homologacji.

Po mojemu podmiot + badanie na zmiany to opcja łatwiejsza. Co nie znaczy, że tańsza. I jako stacja kontroli nic nie muszę wiedzieć o pakiecie homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumenty homologacyjne mówią coś innego. Skoro są papiery to i są 'cechy'. :x

Zamiast kraty/przegrody mogły być zaczepy, a był i okres taki, że niczego nie wymagano na 'VATY bez kraty'.

I ja bym nie wnikał co było, tylko patrzył co stoi przede mną na stanowisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stanowisku kontrolnym stoi pojazd, o stanie którego na wczoraj zielonego pojęcia nie miałem.

No po co mi w żywot pojazdów wnikać. Przyjechał Chrysler, zapodano oświadczenie, w którym przedsiębiorca prowadzący działalność w danym zakresie opisał to i to, dane techniczne, liczbę siedzeń, oraz najważniejsze: w wyniku wprowadzonych zmian ja jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w danym zakresie własnoręcznym podpisem potwierdzam, że w wyniku powyższych modyfikacji zmianie uległ rodzaj pojazdu z ciężarowego na osobowy.

Dalej rola diagnosty co zrobi. Co zrobi w zakresie tego co stoi, a nie co było. No bo skąd wiedzieć co było wcześniej jak się never pojazdu nie widziało. A nawet jak widziało, zainteresowaniu podlega stan faktyczny na tu i na teraz. Przecież nikt podczas badania nie stwierdza negatywnego wyniku, za to że pojazd na łysych oponach był na ulicy wczoraj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa osobne świadectwa/certyfikaty ma?

Tak, dokładnie.

był i okres taki, że niczego nie wymagano na 'VATY bez kraty

No i to jest zdaje się ten przypadek

Czyli na kanale stoi osobówka, która nigdy nie była ciężarówką, to o jakich zmianach konstrukcyjnych mówimy?

Dlatego nie wiem jak do tego podejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje naklikałem o najłatwiejszym sposobie.

 

OK. Kapuję dwa świadectwa/certyfikaty. I teraz pytanie, bo jak wiadomo przy rejestracji obowiązuje oświadczenie o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do jego rejestracji: czy też dwa takie oświadczenia posiada?

Bo może być tak, że komplet stanowiło homo + oświadczenie o danych na N1 kategorię i koniec.

Teraz, żeby przemianować na osobówkę, to tak jak piszę: zmiany konstrukcyjne + przedsiębiorca/podmiot, albo ugadywać się z WK jak widzi sprawę tej osobowej homologacji i może zamiast oświadczenia producenta o danych i informacjach niezbędnych do rejestracji wystarczy dodatkowe badanie techniczne potwierdzające osobowy stan faktyczny czy tam ustalone dane techniczne w tym aktualny rodzaj pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie. Skoro w DR jest wpis, że pojazd, który przyjechał na SKP to samochód ciężarowy, a właściciel pojazdu twierdzi, że pojazd ten nigdy ciężarowym nie był, to wysłałbym właściciela do WK celem wyjaśnienia sprawy, ponieważ w WK znajduję się dokumentacja źródłowa tego pojazdu. Jak WK stwierdzi, że jest wszystko OK, to bym zrobił tak jak Paprock proponował, stwierdziłbym tylko fakt, że pojazd ten jest samochodem osobowym, a WK wystawi nowy DR z właściwym wpisem dotyczącym rodzaju pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Kolego, tylko tu akurat klient się wypaplał, a nie można przyjmować wszystkiego za szczerą prawdę, co niektórzy klienci opowiadają. Nikt by słowa nie rzekł, gdyby Chrysler pojawił się na SKP już po 'zmianach', już z oświadczeniem. Poza tym, wracając do zmian, to jakby rodzaj pojazdu,niestety, ale uległ zmianie, no i zwiększyła się liczba siedzeń. Pomijam fakt, że one sposobem 'na klik', 'na zatrzask' mogą być montowane. Było ciężarowe o pięciu miejscach, a jest osobowe o siedmiu, no i jakoś to trzeba potwierdzić, coś trzeba napisać.

Też mnie zaburzają takie informacje o kilku homologacjach, na skutek których zaczyna się lawirowanie po przepisach, po sposobach, po zgoła procedurze utartej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oryginalny dokument homologacyjny (czyli, posiada dwwie homologacje na M1 i N1)

 

Z jakimi datami występują te dokumenty? To są świadectwa dla kompletnych czy skompletowanych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakimi datami występują te dokumenty?

Data wydania dokumentu taka sama.

To są świadectwa dla kompletnych czy skompletowanych?

...i tu jest coś czego też wcześniej nie zauważyłem...homo N1 jest dla skompletowanych, M1 jest dla kompletnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.