Skocz do zawartości

zmiana PORD


pawelbis

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, nesiasps napisał:

bo sam niczemu nie winien. 

A jakże miałby być winien ? Jak żaden się przecież nie zna ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Podsumowanie konsultacji społecznych nad projektem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12339453/12729658/12729661/dokument498023/dokument498024.pdf

Cytat

Pomimo dużej ilości uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych zostały przedstawione również pozytywne opinie na temat zaproponowanych zmian, takie jak np.:

1)Zmiany wskazane w projekcie zmiany ustawy powinny wykluczyć sygnalizowane sytuacje niewłaściwego postępowania na SKP”;

2)Obecny projekt ustawy kierunkowo oceniamy pozytywnie jako wdrażający dyrektywę i realnie usprawniający system okresowych badań technicznych w Polsce. Zawarto w nim wiele pozytywnych zmian jak obowiązkowe wykonywanie dokumentacji fotograficznej każdego pojazdu poddanego badaniu technicznemu i archiwizację tej dokumentacji przez 5 lat od dnia badania już sam ten obowiązek sprawi, że znikną patologie jakie zdarzają się w Polsce w postaci braku faktycznego wykonywania badań technicznych, a nawet braku wizyt samych pojazdów na Stacji Kontroli Pojazdów, które jednak uzyskują wynik pozytywny”;

3)Poddany konsultacjom projekt zmian ustawy PORD kierunkowo oceniamy pozytywnie jako realnie wpływający na poprawę obecnego systemu okresowych badań technicznych”;

4)Zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania zrównoważone i nie nakładają dodatkowych obowiązków bezpośrednio na stacje kontroli pojazdów, szczególnie obecnie w trudnym czasie epidemii COVID19”;

5)Oceniając ogólnie zaproponowany projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, należy przyznać,że one oczekiwane od wielu lat zarówno przez środowisko związane z wykonywaniem badań technicznych jak również samych użytkowników pojazdów”.

 

Cytat

Załącznik do raportu z konsultacji publicznych do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (numer w wykazie UC48)

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12339453/12729658/12729661/dokument498026/dokument498027.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mirek_handlarz napisał:

realnie wpływający na poprawę obecnego systemu okresowych badań technicznych

Moim zdaniem te proponowane w projekcie ponowne badania, które  będą przeprowadzane na wniosek "pokrzywdzonych negatywami" będą przyczyną kolejnej patologi. Dlatego ze diagności by nie szarpać się dodatkowo z klientami lub przez nich szantażowani zostaną zmuszeni do przymykania oczu na szereg usterek które można bez śladu usunąć w ciągu dwóch dni. (oklejone szyby,naklejki, dziwaczne oświetlenie, żarówki, systemy OBD, awarie poduszek, zużyte ogumienie itp). Zamiast poprawić jakość badań  to ją pogorszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Krzysztof plus napisał:

szarpać się dodatkowo z klientami lub przez nich szantażowani

Jak ktoś daje się szantażować klienteli to może niech lepiej opuści szeregi diagnostów i pójdzie na przykład do zamiatania ulic? 
Nie raz miałem skargi na swoją osobę, na szczęście klienci którzy to pisali okazali się totalnymi ... i pisali w skardze, że odstające elementy pękniętego zderzaka w ich ocenie nie powodują zagrożenia, a usunięcie usterki w postaci "zasznurowania" pęknięcia trytytkami uważają za wystarczające 👀
Jak ktoś mi mówi, że napisze na mnie skargę to podaję adres mojego nadzoru. :) 
Nie wiem czy długo pracujesz jako diagnosta, ale różne rzeczy spotkałem już na stacji, i zawsze racja leżała po mojej stronie, a nie po stronie zbulwersowanego klienta. 
Ci mądrzejsi szukali ślepego diagnosty i temat uważali za zamknięty, Ci głupsi donosili na diagnostę który im przegląd "podbił" nie widząc usterek z OBT oraz poprawki z wynikiem N
Nie dajmy się zwariować, poza tym mamy XXI w. nie widzę problemu cyknąć sobie fotek ciemnych szybek i świecących się kontrolek, wszak zgodnie z nowymi przepisami: 


 

Cytat

2. Właściciel lub posiadacz pojazdu zgłasza diagnoście zastrzeżenia do przeprowadzonego badania technicznego bezpośrednio po jego wykonaniu. Diagnosta wydaje zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym i wpisuje zgłoszone zastrzeżenia w jego treści.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof plus napisał:

które można bez śladu usunąć w ciągu dwóch dni.

Polski Związek Motorowy wskazał podobne wątpliwości, odpowiedź jest takiej treści:

Cytat

Uwaga nie została uwzględniona.Dokonanie napraw już po dokonanym badaniu technicznym, przy obecnym zapisywaniu danych z badania technicznego, będzie łatwe do wykrycia przez diagnostę w obecności wyspecjalizowanych diagnostów zatrudnionych w Transportowym Dozorze Technicznym. Przepis nie wymaga doprecyzowania. Wyrażenie,że„...istnieje uzasadnione przypuszczenie, że badanie techniczne zostało przeprowadzone z naruszeniem przepisów prawa..”, jest wystarczające.

 

Teraz, mirek_handlarz napisał:

przy obecnym zapisywaniu danych z badania technicznego,

Hmmmm, to zdanie najbardziej mnie ciekawi, założenie z góry jest chyba takie w domyśle jak zauważył @dominik_z, że we własnym interesie sobie udokumentujemy wszelkie niesprawności...

2 minuty temu, mirek_handlarz napisał:

będzie łatwe do wykrycia przez diagnostę

!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przebrnąłem przez te bzdurne uzasadnienia. Najlepsze że większość uwag niestety "nie została uwzględniona". Mam wrażenie, że wszystko jest już ustalone a konsultacje po prostu muszą być tak pro forma. Ktoś najwyraźniej rozdaje tu karty a przedsiębiorca i diagnosta będą grali jak im każą. Dobre uwagi lecz uzasadnienia jakby pisał ktoś nie znający tematu badań technicznych. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2021 o 15:38, tobiasztj napisał:

Tak przeglądam ten projekt i co z tą gradacją kary bezwzględnego pozbawienia uprawnień?

A wnosiłeś jakieś uwagi/opinię w tym temacie do ministerstwa, czy tylko tak pro forma pytasz ?

21 minut temu, mirek_handlarz napisał:

Polski Związek Motorowy wskazał podobne wątpliwości

Myślisz, że tylko oni to zauważyli i wskazali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem, czytając załącznik w kolumnie "Sposób rozpatrzenia uwagi/uzasadnienie" to jest wydaje się pierwsza odpowiedź na postawione zagadnienie, cytuję więc podałem źródło i tyle. Pewnie w treści załącznika znalazły się podobne wątpliwości i odpowiedź na nie się powiela, ale o co chodzi z Twoim pytaniem do mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dominik_z napisał:

Jak ktoś daje się szantażować klienteli to może niech lepiej opuści szeregi diagnostów i pójdzie na przykład do zamiatania ulic? 

Nawiedzonej klienteli nie brakuje. Gdzieś tam coś doczytają, usłyszą i będą się stawiać. Skoro ustawodawca zamierza wprowadzić takie zmiany dla posiadaczy pojazdów to mógłby też przy okazji usunąć z Ustaw istotne usterki dające się szybko naprawić bez śladu a nie pozostawiać diagnoście pozyskiwanie dodatkowych dowodów na to że dwa dni wcześniej w badanym pojeżdzie było inaczej. Ja chciałbym być skupiony na badaniu a nie na czynnościach przeznaczonych dla adwokata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dominik_z napisał:

Diagnosta wydaje zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym i wpisuje zgłoszone zastrzeżenia w jego treści.

Już nie mogę się doczekać wpisywania do zaświadczenia uwagi/zastrzeżenia od klienta: "głupi ch*j nie zna życia i nie chce stuknąć pieczątki, a za pół roku go i tak na złom oddaje" :D lub podobnych treści xD 

 

  • Super 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mirek_handlarz napisał:

co chodzi z Twoim pytaniem do mnie?

To co dokładnie napisałem. Pytanie było chyba proste. Odpowiedż udzieliłeś.

 

Godzinę temu, mirek_handlarz napisał:

Tego nie wiem

To ja tylko dopiszę, że nie tylko (jakby to @blakop napisał) leśne dziadki z PZM, zauważyły i swoją opinię na ten temat wysłały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj - nic nie usprawiedliwia chamskiego tomu Twojej wypowiedzi, ani Twoja zaczepka nic we wątku nie wnosi.

W jakim celu zabrałeś głos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty z PZM jesteś ? No widzisz, tego nie wiedziałem. Bo tylko to można by uznać za 

2 minuty temu, mirek_handlarz napisał:

chamskiego tomu

Dopytam tylko którego ?

Ale możesz wierzyć, zapamiętam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, poczułeś się prywatnie urażony, że przytoczyłem w odpowiedzi do @Krzysztof plus fragment druku urzędowego. Moja wina - zupełnie bez namysłu, bez zastanowienia to uczyniłem. Przepraszam. W przyszłości postaram się nie cytować żadnych dokumentów, ani tym bardziej wspominać jakichkolwiek organizacji, by nie wywołać ataku w swoją stronę.

 

PS. Pięknie dziś słońce świeci - no fakt może trochę za mocno - ale jednak pięknie.

PS.2 Jestem w związku, ale wyłącznie jednym jedynym i jest to związek małżeński.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest ciekawa odpowiedź MI

Uwaga została częściowo uwzględniona. Właściciel lub posiadacz pojazdu powinien wystąpić z wnioskiem do Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego w terminie 2 dni roboczych od dnia przeprowadzenia badania Projektowany art. 81c będzie uwzględniał obowiązek zgłoszenia przez właściciela lub posiadacza pojazdu zastrzeżeń dotyczących przeprowadzonego badania technicznego bezpośrednio po jego wykonaniu oraz odnotowanie ich przez diagnostę w wydanym zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym. Przepis nie wyklucza możliwości dokonania dodatkowego dokumentowania przez diagnostę np. w postaci dokumentacji fotograficznej. Nie ma przesłanek, aby diagnosta korzystał z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mirek_handlarz napisał:

Przepraszam, poczułeś się prywatnie urażony

Nie poczułem się prywatnie urażony, nawet 

 

4 godziny temu, mirek_handlarz napisał:

chamskiego tomu

Bo wiem, iż z każdym dniem mojego życia, rośnie nieustanie liczba  ...

 

 

 

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dominik_z napisał:

Jak ktoś daje się szantażować klienteli to może niech lepiej opuści szeregi diagnostów i pójdzie na przykład do zamiatania ulic? 

Ale tam szybciej można wpier....... dostać:razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Grzegorz Łódź napisał:

Ale tam szybciej można wpier....... dostać:razz:

Ale za to można sobie pojeździć z kierownicą po prawej stronie.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W dniu 9.04.2021 o 07:35, mirek_handlarz napisał:

znikną patologie jakie zdarzają się w Polsce w postaci braku faktycznego wykonywania badań technicznych, a nawet braku wizyt samych pojazdów na Stacji Kontroli Pojazdów, które jednak uzyskują wynik pozytywny

To dobre jest. Czyli w przypadku gdyby dany pojazd otrzymał wynik N, to byłoby ok? Nawet przy braku pojazdu na badaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Slawex napisał:

przypadku gdyby dany pojazd otrzymał wynik N

Oczywiście.

W usterce istotnej możesz podać podstawę prawną Art.81.1 Ustawy PoRD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wrc69 napisał:

Oczywiście

W sumie to nigdzie nie jest napisane, że nie można przeprowadzić badania DR.🈂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałeś ten Art. który przytoczyłem? W nim jest napisane co należy badać. Nie będzie to dla Ciebie UI, jeśli użytkownik nie dostarczy obiektu badań? Kto i gdzie napisał o badaniu DR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2021 o 11:28, wrc69 napisał:

Kto i gdzie napisał o badaniu DR

Ok, powoli, klient przychodzi na SKP z DR w ręku, bez pojazdu, to na jakiej podstawie mam w ogóle przystąpić do badania, nie wspominając o jego wyniku, dlatego napisałem żartobliwie, że w takim przypadku, to ewentualnie mogę zbadać DR i nie ma co się denerwować, żart taki.😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.