Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Robert66

Naczepa zmiana na przyczepa rolnicza

Polecane posty

Robert66

Witam kolegów.Mam wydaje mi się ciekawy temat .Tj temat z gatunku przyszedł do mnie klient i pyta.Zmiany konstrukcyjne z naczepy ciężarowej na przyczepę ciężarową rolniczą. W mojej okolicy jest specjalista od przeróbek naczep 3 osie na pojazdy przystosowane do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy.Przeróbka polega na dołożeniu przedniego wózka z dyszlem do podpięcia do ciągnika rol.Moje pytanie brzmi czy taka przeróbka jest dopuszczalna w świetle obowiązujących przepisów.Przy założeniu że długość jest ok,zostaje jeszcze ten przedni wózek który jest w zasadzie rozłączalny i podejrzewam że nie wyposażony w układ hamulcowy. Przy zmianie z przyczepy cięż na przyczepę rol nie ma problemu ale tu? A może opcja naczepa ciężarowa rolnicza,ale co wtedy z wózkiem ?

danielg539

Jeżeli wózek ma siodło i jest połączony z naczepą to mamy dwa pojazdy: wózek i naczepę. Zatem o żadnej zmianie na przyczepę mowy być nie może.

Nikita_Bennet

kiedyś też szukałem co to za twór i jakim cudem sprzedają to niby w ogłoszeniach jako przyczepa rolnicza a były to zwykłe wanny-naczepy wraz z wózkami. Wg mnie naczepy nie ma rolniczej.

NACZEPA CIĘŻAROWA

01 SKRZYNIA

02 FURGON

03 WYWROTKA

04 POJEMNIK

05 CYSTERNA

06 DŁUŻYCOWA

07 NISKOPODWOZIOWA

99 INNA*

i koniec pieśni. Poza tym wózek to jeden pojazd, naczepa to drugi.

Wózki takie nawet będące samoróbkami często mają własną instalacje hydrauliczną, pneumatyka idzie chyba z ciągnika. Ogólnie jest to super narzędzie i bardzo przydatne w większych gospodarstwach które mają 1-2 ciągniki siodłowe a np 4-5 naczep i siodłówkami po polach nie jeżdżą.

Nie jestem diagnostą ale wg mnie ktoś straci uprawnienia za takie cudaki jak dojdzie do wypadku a poszkodowanym będzie prawnik lub jakiś diagnosta czy kumaty policjant.

Najlepsze że takie zestawy latają po publicznych drogach i misiaki czy itd nie rusza tematu (lepsze 50 zł za brak dokumentu lub 100 za jazdę bez świateł).

blakop

Zdaje się, że w którymś z rozlicznych projektów coś tam ostatnio było że w końcu idą w kierunku legalizacji tych "dolly".

Robert66
Jeżeli wózek ma siodło i jest połączony z naczepą to mamy dwa pojazdy: wózek i naczepę. Zatem o żadnej zmianie na przyczepę mowy być nie może.

Zgadza się .Ale nawet tego wózka nie można zarejestrować no bo to jest przecież "sam". Chyba ze się mylę co do tych wózków.A jakiś magik to robi wstawia ciemnotę chłopom, później oni przychodzą na OSKP i dalej wiecie.

blakop

A dlaczego SAM?

Paprock

Dolly zalegalizowali tak, że podczas transportu drewna dłużycowego funkcję dyszla może przejmować ładunek.

A ten 'inżynier od przeróbek', to nie mam jakie cuda wyprawia, ale wnioskuję, że do swoich niecnych czynów wykorzystuje poniższy wózek. Wózek, który jakoś tak się definiuje:

SJ Wózek jednoosiowy podpierający naczepę – Pojazd kategorii O wyposażony w sprzęg siodłowy do podpierania naczepy w celu jej zmiany w przyczepę.

Po mojemu jest to rozwiązanie chwilowe, a nie część/element do cudowania zmian konstrukcyjnych.

653878475_1_1000x700_wozek-do-naczepywozek-dolly-losice.jpg

DARIO64
NACZEPA CIĘŻAROWA

01 SKRZYNIA

02 FURGON

03 WYWROTKA

04 POJEMNIK

05 CYSTERNA

06 DŁUŻYCOWA

07 NISKOPODWOZIOWA

99 INNA*

Dlaczego urwałeś: 08 wózek jednoosiowy podpierający naczepę?

michal_k
Wózek jednoosiowy podpierający naczepę

I zgodnie z klasyfikacją ten wózek jest naczepą ciężarową.

podczas transportu drewna dłużycowego funkcję dyszla może przejmować ładunek

A zmieniło się w tej kwestii rozporządzenie w sprawie warunków technicznych?

Paprock

Nie rozumiem.

Co w jednym rozporządzeniu miałoby się zmienić względem drugiego rozporządzenia?

DARIO64
A zmieniło się w tej kwestii rozporządzenie w sprawie warunków technicznych?

Nie ,ale weszło w życie rozporządzenie w sprawie sposobu przewozu ładunków i na drodze nikt się już nie przyczepi .

Yeti
I zgodnie z klasyfikacją ten wózek jest naczepą ciężarową.

Jak to się ma do definicji naczepy :x

blakop

Ma się tak, że wózek naczepą zgodnie z PoRD jako aktem wyższego rzędu NIE JEST, albowiem jego część nie spoczywa na pojeździe ciągnącym tak jak to określa definicja ustawowa.

Tylko kto niby ma to podważyć, rozstrzygnąć?

Który z aktów prawnych ważniejszy w kontekście norm kolizyjnych? Ustawa ważniejsza - owszem. Ale rozporządzenie później nowelizowane.

Poza tym podstawy teorii prawa piszą prawnicy-teoretycy.

A normy prawne najczęściej laicy-praktycy.

Znajdź tu zgodę :(

Robert66
A dlaczego SAM?

A co? Jeżeli byłby to pojazd homologowany to klient idzie z dokumentami do wk i dostaje dowód.I śmiga po drogach publicznych.A tak to tylko po polu.

andy143

Moim zdaniem w ogole nie można poruszać się z takim wózkiem na publicznych drogach .... Opócz tego naczepa na takim wózku traci stabilność w czasie jazdy , widziałem na swoje oczy jak sie zachowuje. :shock::shock:

Robert66
Moim zdaniem w ogole nie można poruszać się z takim wózkiem na publicznych drogach .... Oprócz tego naczepa na takim wózku traci stabilność w czasie jazdy , widziałem na swoje oczy jak sie zachowuje. :shock::shock:

Naszym zadaniem jest działać zgodnie z prawem.

A że wózek z homologacją taki jak ten

http://www.mega-trailers.pl/wozek-rolny-mario-2-dolly

kosztuje 50tyś

a taki którego dotyczą te rozważania https://www.olx.pl/oferta/wozek-do-naczepy-wozek-dolly-CID757-IDrENUN.html#ac34fa6892 7 tyś. " I tu jest pies pogrzebany".

Paprock

Zaś się gubię, o co z tymi wózkami chodzi, który ile ma osi? 8/

Robert66
Zaś się gubię, o co z tymi wózkami chodzi, który ile ma osi? 8/

Akurat na jęciu jest dwuosiowy proszę się tym nie sugerować są tez jednoosiowe homologowane.

https://wielton.com.pl/produkty-agro/#

Paprock

No dobrze. Homologacja homologacją, a klasyfikacja klasyfikacją. W klasyfikacji jest mowa o wózku jednoosiowym, to się pytam jakiej klasyfikacji podlega wózek z dwoma osiami?

U nas, na razie bieda z trójczłonowymi zestawami. Bieda z modułowymi przyczepami. Na dzisiaj ciągnik plus dwie przyczepy to tylko w rolnictwie.

To jak podejść do wózka z jedną osią w sensie rejestracji, a jak do wózka z dwoma osiami?

Jak jedno lub drugie może poruszać się po drodze?

Czy zaś może te dwie osie to są osie składowe wózka, ale 'jednoosiowego wózka'?

Nikita_Bennet

A z praktyki to oprócz naczep-wanien ze zbożem to też fajnie ciągają ciągnikami rolniczymi naczepy burtówki po demontażu burt przy wożeniu słomy z zastosowaniem takich wózków. Leci to 40-50km/h za JD lub 70-80za JCB Fastrac. Bywa że i 3 warstwę kulek ułożą ;)

Robert66

[Paprock napisał

Czy zaś może te dwie osie to są osie składowe wózka, ale 'jednoosiowego wózka'?

Co do tego to ja bym sprawdził rozstaw osi.

Nikita_Bennet

bardziej chodziło mi o te dwa pierwsze rozwiązania, z czego to drugie u mnie czasem widuję na drodze.

Paprock
Co do tego to ja bym sprawdził rozstaw osi.

- no i co mi po rozstawie? Wiadomo, że to są osie składowe, ale jakby nie patrzył, to widzi dwie osie.

Czy poniższe wózki są o takiej samej, o identycznej konstrukcji?

O co chodzi z tm wózkiem jednoosiowym?

Który z tych wózków jest jednoosiowy?

dolly_1os_01-2-1-1-444x276.png

dolly_2osie_01-1-1-1-444x276.png

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.