Skocz do zawartości

John Deere Gator 6x4 - czy to ciągnik rolniczy ???


adamos

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie pojazd jak w załączniku, zarejestrowany jako CR kupiony u polskiego przedstawiciela jako nowy, w DR nr świadectwa homologacji, kategoria T2...PoRD mówi, że CR ma służyć do łączenia z maszynami rolniczymi etc. a ten pojazd posiada jedynie zaczep do ciągnięcia przyczepki....Czy ktoś się spotkał z takim pojazdem i czy faktycznie kategoria pojazdu jest prawidłowo ustalona ?

IMG-6704-big.jpg.9782a704ce079c124932c5d41f38c6eb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro Quady bywają traktorkami...

A świateł ToTo nie musi mieć?

2) kategoria T2: ciągniki kołowe o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h, mające minimalny

rozstaw kół mniejszy niż 1150 mm, masę własną, w stanie gotowości do jazdy, przekraczającą 600 kg i prześwit

nie większy niż 600 mm. W przypadku gdy wysokość środka ciężkości ciągnika (mierzona względem podłoża) podzielona

przez minimalny rozstaw kół każdej osi przekracza 0,90, maksymalna prędkość konstrukcyjna jest ograniczona

do 30 km/h;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PoRD mówi, że CR ma służyć do łączenia z maszynami rolniczymi etc. a ten pojazd posiada jedynie zaczep do ciągnięcia przyczepki...

 

Są np. kosiarki mulczujące z własnym silnikiem (podobnym, jak w "pchanych" kosiarkach ogrodowych, tylko trochę większym), z założenia przeznaczone głównie do quadów, zapinane właśnie na kulę. Moim zdaniem taka kosiarka jest maszyną rolniczą. Na quadach można też montować np. zasilane elektrycznie siewniki poplonów. I żeby nie było - nie jest to tylko teoretyczna możliwość, takie zestawy wykorzystuje się w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypomnieliście mi coś - podobny temat już był. Sam nawet pisałem jak widziałem w UK gościa co do "quada", takiego większego a nie popizdówki do zabawy w terenie miał podpiętą z tyłu lancę opryskiwacza - tak ze 2-3metry z prawej strony aby pryskać miedze między polami (szybko idzie, wszędzie dojedzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zarejestrowany jako CR kupiony u polskiego przedstawiciela jako nowy, w DR nr świadectwa homologacji, kategoria T2
I tym stwierdzeniem temat powinien zostać zamknięty. Jeśli spełnia warunki techniczne dla CR, to już w ogóle po temacie. Nie rozumiem dlaczego diagnosta, który ma wszystko na tacy ma jakieś wątpliwości. Chcesz weryfikować homologację, to zagłęb się w temat, ale od razu zaznaczam, że bez dobrej znajomości sposobów badania tych pojazdów i wymagań zawartych w przepisach homologacyjnych lepiej tematu nie dotykać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie rozumiem dlaczego diagnosta, który ma wszystko na tacy ma jakieś wątpliwości.....

A takie ciągniki nie robią problemów: JCB FASTRAC + UNIMOG??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aboz-> quady też mają homologację, a mają poważne braki w wyposażeniu jak przyjeżdżają na BT...

 

W/w bardziej mi pasowałby jako pojazd samochodowy inny, ale nr nadwozia miał 10pozycji więc na siłę shomologowali na T2, brak prędkościomierza to już chyba poważna sprawa co?

 

Zerknąłem wczoraj wieczorem do cepiku jaki podrodzaj ma pojazd, a tu już badanko zrobione hahaha...Diagnosta miał jednak jakieś wątpliwości, bo TNBT ustalił tylko na 1 rok!!! HAHAHA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta miał jednak jakieś wątpliwości, bo TNBT ustalił tylko na 1 rok!!!

Ja myślę, że diagnosta nie miał żadnych wątpliwości, ba nawt nie popatrzył co w DR stoi i klepnął jak leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aboz-> quady też mają homologację, a mają poważne braki w wyposażeniu jak przyjeżdżają na BT...
Polecam czytać ze zrozumieniem całą moją wypowiedź
Jeśli spełnia warunki techniczne dla CR
brak prędkościomierza to już chyba poważna sprawa co?
W CR licznik mtg wystarczy w zupełności.

 

Chcecie się doktoryzować z homologacji, proszę bardzo. Życzę powodzenia w weryfikowaniu mocy czy V maksymalnej czterokołowców/ciagników rolniczych. I nie życzę klienta, który się uprze i zrobi wam koło pióra, bo stemple polecą. Zwłaszcza w tak oczywistych przypadkach jak pojazdy homologowane. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik rolniczy musi mieć wałek przekaźnikowy do napędu maszyn,narzędzi łączonych z tym ciągnikiem.
Unimog ma a mało kto uznaje to w PL za ciągnik rolniczy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik rolniczy musi mieć wałek przekaźnikowy do napędu maszyn,narzędzi łączonych z tym ciągnikiem.

 

Są ciągniki rolnicze, które EWIDENTNIE są ciągnikami rolniczymi (z racji pozostałych cech i praktyki ich zastosowania), a wałka nie mają - np. Liaz ST180 czy, sięgając do historii, Ursus C45 i jego pierwowzór, czyli Lanz Buldog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli temat wałka mocy po raz n-ty mamy rozwiązany. Jakaś inna sugestia? Przypomnę, że ciągnik rolniczy to trochę szersze pojęcie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę dyrektywy. Kto chętny do lektury, to Sobie znajdzie np. na forum OSDS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;

Proszę, plus do tego trójkąt wyróżniający i wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, że co wystarczy, że co z tym trójkątem?

Na Unimoga starczy?

Na Quada starczy?

Na Kraza starczy?

Na Syrenę Bosto też trójkąt i przyczepa wystarczy i co? I już traktor? 8/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam, przyjechał do mnie klient  z zapytaniem o pierwsze badanie pojazdu sprowadzonego z Francji. Pojazd nie posiada prędkościomierza ani drogomierza. Moje pytanie brzmi, czy można wykonać badanie jako ciągnik rolniczy? Nie wiem pod jaką kategorię ciągnika go sklasyfikować. Czy zdaniem szanownych kolegów można wykonać OBT jako ciągnik rolniczy? 

crop_4306441988289944180.png

IMG-20210206-WA0000.jpg

IMG-20210206-WA0002.jpg

IMG-20210206-WA0006.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mobil1 napisał:

Nie wiem pod jaką kategorię ciągnika go sklasyfikować.

Jeśli nie ma kategorii homologacyjnej w DR to nie wpisujesz żadnej.

2 godziny temu, mobil1 napisał:

Czy zdaniem szanownych kolegów można wykonać OBT jako ciągnik rolniczy? 

Jaką ma prędkość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, michal_k napisał:

Jeśli nie ma kategorii homologacyjnej w DR to nie wpisujesz żadnej.

Jaką ma prędkość?

Nie wiem jaką ma prędkość raczej 40 km/h nie przekracza. Ale nie posiada ani prędkościomierza ani drogomierza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie mieć. A może wystarczy mieć giepeesa. W każdym razie warunki techniczne precyzują to dość dziwnie:

§ 46. 1. Pojazd silnikowy, o którym mowa w § 44:
1) wyposaża się w:
c) prędkościomierz lub inne urządzenia umożliwiające odczyt prędkości jazdy co najmniej na najwyższym biegu;
przepis stosuje się do zarejestrowanego po dniu 30 września 1993 r. ciągnika rolniczego, którego konstrukcja
umożliwia przekroczenie prędkości 25 km/h,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mobil1 napisał:

jako ciągnik rolniczy? 

Na tabliczce znamionowej jest 74/150. Jest to numer dyrektywy wg której były kiedyś homologowane ciągniki rolnicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DARIO64 napisał:

Na tabliczce znamionowej jest 74/150. Jest to numer dyrektywy wg której były kiedyś homologowane ciągniki rolnicze.

No dobrze, ale czy kolega wykonałby pierwsze OBT, mimo iż nie posiada on drogomierza, prędkościomierza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.