Skocz do zawartości

adnotacja w niemieckim DR


Janusz S

Rekomendowane odpowiedzi

Z tych postów nic nie wywnioskowałem, poza tym że źle robię, ale spoko. A Pytanie dotyczyło wpisu w uwagach z niemieckiego DR na temat 8%. Na razie uzyskałem odpowiedź od 2 użytkowników Logen, oraz Paprock, więc zobaczymy dalej, może wątki jakoś uda się połączyć w całość:hooray:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sojer - w DR w poz O.1  i O.2  wpisuje się MAXYMALNE masy przyczep a nie DOPUSZCZALNE a to nie jest to samo . W PL auto kat M1 i N1 nie może ciągnąc przyczepy o rzeczywistej masie większej niż rzeczywista masa pojazdu ciągnącego więc większość pojazdów nie może ciągnąć załadowanej do pełna przyczepy jeśli w pustym aucie jest tylko kierowca ( pomijam przyczepy lekkie ). co do Twojej sprawy - to,że w niemieckim DR jest jakaś adnotacja odnośnie zwiększenia masy przyczepy przy jakies tam pochyłości terenu nie musi być zgodne z naszymi polskimi przepisami . masz wpisać wartość zgodną z przepisami nawet jeśli uparty klient będzie stawał na ... ( wiesz na czym ). Jeśli masa 2300 jest zgodna to taka możesz wpisać. w niemieckim DR jest rubryka O.1 i z niej powinno się przepisać bo dopisek jest tylko jakimś  warunkiem ( w normalnym użytkowaniu  ważna jest rubryka o.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chodzi cały czas że TY nie ustalasz dopuszczalnej masy przyczepy , tylko maksymalną masę przyczepy. Przy tych dodawankach miałeś DMC zestawu i DMC pojazdu , a nie MMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo, to z tym parametrem jest ogólny niewypał jeżeli popatrzymy/porównamy go na przykład z wojskowym dowodem lub kartą pojazdu jakakolwiek, to zobaczymy, że tam jest mowa o dopuszczalnej masie. Zaś dowód rejestracyjny krzyczy o maksymalnej masie, a tej definicja jest na pierwszych stronach ustawy i mówi wprost, że ogarnięcie tego parametru jest w gestii tylko i wyłącznie producenta. Żadne wyliczanki nie mają zastosowania. Z powodu niesłusznego stosowania wyliczanek przez organy kontroli były zatrzymywane nawet dowody. Podobnie zasada wyliczanki w autach francuskich się nie sprawdza. W instrukcjach tych ostatnich jest jasno doprecyzowane, że przyczepa może być cięższa pod warunkiem, że na pokładzie samochodu nie ma ładunku, pasażerów, towarów. Czyli im mniej w samochodzie, tym więcej na haku. Padło tu przez zacnego Kolegę hasło, że francuscy producenci dochodzą z tym parametrem powoli do ogólnie przyjętych standardów i nieformalna odejmowanko-dodawanka bedzie się sprawdzać. Ale powtarzam: nieformalna!

Po drugie primo: większość ma to w pospolitej życi i klika co chce w DiP-y. A później masz, że przyczepa nie taka, że masa własna nie taka, że w centralnej bazie brak kata! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Paprock napisał:

. Najnormalniej silnik w rzadkim powietrzu nie wyrabia. 

Być może , ale bardziej byłbym skłonny do tego ; cyt "7. Zespół pojazdów składający się z samochodu osobowego i przyczepy, obciążonych do wartości maksymalnych mas, powinien ruszyć z miejsca co najmniej 5 razy w czasie 5 minut pod wzniesienie o nachyleniu 12%."

13 godzin temu, sojer1disco napisał:

Bo  nie mam już argumentów?

 

 

Myśle ze jak przeczytasz mój post  to i argumenty będą.

49 minut temu, Paprock napisał:

 Podobnie zasada wyliczanki w autach francuskich się nie sprawdza. W instrukcjach tych ostatnich jest jasno doprecyzowane, że przyczepa może być cięższa pod warunkiem, że na pokładzie samochodu nie ma ładunku, pasażerów, towarów. Czyli im mniej w samochodzie, tym więcej :evil:na haku.

Dokładnie . Cyt ze str Renault : Zgodnie z przepisami krajowymi, jeśli maksymalna dopuszczalna masa całkowita pojazdu wraz z obciążeniem nie została osiągnięta, możliwe jest przeniesienie do 300 kg na przyczepę z hamulcem w granicy masy całkowitej zestawu pojazdu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, duchu napisał:

"7. Zespół pojazdów składający się z samochodu osobowego i przyczepy, obciążonych do wartości maksymalnych mas, powinien ruszyć z miejsca co najmniej 5 razy w czasie 5 minut pod wzniesienie o nachyleniu 12%."

W rozpatrywanym przypadku pojazd może ciągnąc przyczepę o DMC 2300 JEŻELI pojazd nie jest obciążony do wartości maksymalnej (jego masa nie jest jego maksymalną) tak że, ten zapis może nie mieć tutaj dużo do gadania :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja @duchu. Tylko po mojemu i tylko po mojemu w cytowanym przepisie jest mowa o maksymalnym obciążeniu zespołu pojazdów. A problem wystąpił z samą przyczepą zdaje się, z parametrem [O.1]. No tak, czy nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Logen napisał:

W rozpatrywanym przypadku pojazd może ciągnąc przyczepę o DMC 2300 JEŻELI pojazd nie jest obciążony do wartości maksymalnej (jego masa nie jest jego maksymalną) tak że, ten zapis może nie mieć tutaj dużo do gadania :P.

Nie , w rozpatrywanym przypadku jest : "niemieckim DR, w owym dowodzie w adnotacjach ( rubryka 22) dopisane jest coś na temat powiększenia masy przyczepy z hamulcem do 2300 kg przy pochyłości 8%.".

Taki mały szczególik.

12 minut temu, Paprock napisał:

 w cytowanym przepisie jest mowa o maksymalnym obciążeniu zespołu pojazdów. 

 Owszem , razem z nachyleniem.Ale sam poruszyłeś jako pierwszy temat wydolności holownika.

Edytowane przez duchu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście! I wydolność holownika zmienia się w zależności od nachylenia jak i od wysokości terenu, na którym asfalt jest rozwinięty. Tylko że to są informacje skierowane bezpośrednio do kierowcy, do szofera, do użytkownika. Jedzie w góry, w rzadkie powietrze - no to wie, że z maksymalną przyczepą nie podjedzie, co nie. ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, duchu napisał:

Nie , w rozpatrywanym przypadku jest : "niemieckim DR, w owym dowodzie w adnotacjach ( rubryka 22) dopisane jest coś na temat powiększenia masy przyczepy z hamulcem do 2300 kg przy pochyłości 8%.".

Taki mały szczególik.

No to wróćmy do szczegółów. Kolega pisał że po odjęciu mas (DMC zespołu - DMC pojazdu) wychodzi 2000. Żeby było łatwiej przyjmijmy sobie jakieś wartości, np. dajmy na to DMC pojazdu 2500 DMC zespołu pojazdu 4500. Według dowodu niemieckiego maksymalna masa przyczepy 2000 ale pod górkę o nachyleniu 8% może tachać przyczepkę 2300. Taka jest adnotacja, zazwyczaj w danych technicznych pojazdu (w instrukcji) jest to dokładniej opisane i wyraźnie pisze że może ciągnąć tą większą przyczepkę i jest dopisane że tak czy siak nie może przekroczyć DMC zespołu pojazdów. Z tego wynika że może ciągnąć przyczepę 2300 kg jeżeli pojazd waży 2200 oraz jeżeli pochylenie drogi nie przekracza 8%. Inaczej mówiąc pojazd nie jest załadowany do WARTOŚCI MAKSYMALNEJ. Czyli twój cytat nie ma tutaj odniesienia :P.

Edytowane przez Logen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Logen napisał:

DMC pojazdu 2500 DMC zespołu pojazdu 4500. Według dowodu niemieckiego maksymalna masa przyczepy 2000 ale pod górkę o nachyleniu 8% może tachać przyczepkę 2300. Taka jest adnotacja, zazwyczaj w danych technicznych pojazdu (w instrukcji) jest to dokładniej opisane i wyraźnie pisze że może ciągnąć tą większą przyczepkę i jest dopisane że tak czy siak nie może przekroczyć DMC zespołu pojazdów. Z tego wynika że może ciągnąć przyczepę 2300 kg jeżeli pojazd waży 2200 oraz jeżeli pochylenie drogi nie przekracza 8%. Inaczej mówiąc pojazd nie jest załadowany do WARTOŚCI MAKSYMALNEJ.

 

 

No właśnie miej więcej o to mi chodziło?. Ale ja już mam plan:hooray: , -odeślę klienta do producenta pojazdu niech przyniesie potwierdzenie że producent dopuścił podniesienie masy O1 w tym pojeździe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Paprock napisał:

Oczywiście! I wydolność holownika zmienia się w zależności od nachylenia jak i od wysokości terenu, na którym asfalt jest rozwinięty. Tylko że to są informacje skierowane bezpośrednio do kierowcy, do szofera, do użytkownika. Jedzie w góry, w rzadkie powietrze - no to wie, że z maksymalną przyczepą nie podjedzie, co nie. ;-) 

Czy bardziej chodzi o sprzęgło?

15 godzin temu, sojer1disco napisał:

Aby nie tworzyć nowego tematu podepnę się pod wątek  adnotacja w niemieckim DR. Moje zapytanie jest następujące :

Przyjechał klient na 1 BT , z niemieckim DR, w owym dowodzie w adnotacjach ( rubryka 22) dopisane jest coś na temat powiększenia masy przyczepy z hamulcem do 2300 kg przy pochyłości 8%. A w rubryce O1 jest 2000kg. Więc ja wpisuję w DIP- ie masę przyczepy z ham  2000kg , a klient się upiera aby mu dopisać te 2300kg w uwagach na wydruku. Ja na to odpowiadam że nie dopiszę bo polskie przepisy nie rozgraniczają takich mas względem pochyłości drogi. Klient idzie w zaparte i ryje beret. ?

Czy spotkał się może ktoś z podobnym tematem i jak go rozwiązał?  ? Bo  nie mam już argumentów?

Logen , kolega dużo pisał , ale od tego   powyżej zaczął

30 minut temu, Logen napisał:

No to wróćmy do szczegółów. Kolega pisał że po odjęciu mas (DMC zespołu - DMC pojazdu) wychodzi 2000. Żeby było łatwiej przyjmijmy sobie jakieś wartości, np. dajmy na to DMC pojazdu 2500 DMC zespołu pojazdu 4500. Według dowodu niemieckiego maksymalna masa przyczepy 2000 ale pod górkę o nachyleniu 8% może tachać przyczepkę 2300. Taka jest adnotacja, zazwyczaj w danych technicznych pojazdu (w instrukcji) jest to dokładniej opisane i wyraźnie pisze że może ciągnąć tą większą przyczepkę i jest dopisane że tak czy siak nie może przekroczyć DMC zespołu pojazdów. Z tego wynika że może ciągnąć przyczepę 2300 kg jeżeli pojazd waży 2200 oraz jeżeli pochylenie drogi nie przekracza 8%. Inaczej mówiąc pojazd nie jest załadowany do WARTOŚCI MAKSYMALNEJ. Czyli twój cytat nie ma tutaj odniesienia :P.

czyli rozumiem ze ty byś  przyjął masę z uwag  , ta przy nachyleni do 8 %  i to byś wpisał. Jeżeli tak to gdzie? pytam , bo takich aut jest wiele( np touran 2.0 TDI 1500 kg do 12%. 1800 do 8%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych przykład: http://pl.e-guide.renault.com/plk/Nowe-Clio/Dowiedz-sie-wszystkiego-o-swoim-samochodzie następnie wybrać dane techniczne i masy ;). Wszystko ładnie opisane, warunków dużo ale kogo to obchodzi. Producent przewidział że pojazd może ciągnąć przyczepę 2300 kg, to ja bym wpisał 2300 i tyle :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dowodzie nie ma rozgraniczenia do 8 czy 12% jest prosto napisane MAKSYMALNA. Dla mnie maksymalna to ta większa. Producent pojazdu napisał że pojazd może ciągnąć przyczepę o masie 2300 jeżeli są spełnione jakieś warunki. Te warunki mnie nie obchodzą, producent jasno napisał ŻE MOŻE i tą masę wpisuje do wartości O1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym nie, w Niemieckim jest podana w O1 wartość dla 12% a dopiero w uwagach dodali do 8%.Moja wersja ma raczej potwierdzenie w warunkach technicznych, ty podpierasz to strona Renault , gdzie jest tez zastrzeżenie cyt : 'Zgodnie z przepisami krajowymi,"

Trzeba ładnie poprosić by kolega podał nam markę/ model i pojemność , sprawdzimy kogo na wierzchu.

Edytowane przez duchu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Logen napisał:

Z tego wynika że może ciągnąć przyczepę 2300 kg jeżeli pojazd waży 2200 oraz jeżeli pochylenie drogi nie przekracza 8%.

 

a z poniższego wynika, że nie może

 

PoRD Art. 62.

1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tyle, że Unia Unią, a w niej istnieją  różne wytyczne podawania parametrów technicznych w zjednoczonych a jednak różnych dowodach.

Kłaniają się składowe parametru [G]. Kłaniają się miejsca siedzące w widełkach od - do. Pokłoniły się też masy przyczepy.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - to jakie dane przyjmujemy do DIP i krajowego DR? Te z niemieckiego DR czy jakie w końcu? Ale tak generalnie o zasadę pytam, a nie że "G" nie bo inne zasady, a o "O1" już tak mimo, że też inne zasady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.