Skocz do zawartości

Legalizacja Tachografu


kisielsrem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów  czy poda mi podstawę prawną w której jest napisane że pojazd w którym zamontowano tachograf musi posiadać ważną legalizację ponieważ pan ze straży pożarnej upiera się że on nie musi mieć legalizacji bo on nie używa tachografu.   Z góry DZIEKUJĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamięć mnie nie zawodzi to kod usterki 7.9 e) Brak tabliczki kalibracyjnej (lub legalizacyjnej), dane nieczytelne
lub kalibracja (legalizacja) nieważna. UI

Edytowane przez mirek_handlarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak uważasz - to tachograf powinien być zdemontowany.

Bo: " 7.9. Tachograf cyfrowy albo samochodowy (jeżeli jest zamontowany/wymagany)

Edytowane przez mirek_handlarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No każdy robi jak uważa. Niby powinno być jednakowo, ale... Czy go zdemontują, czy zakryją taką jak na radio przykrywką, mi tam różnicy nie robi.

Bojowe wozy Straży Pożarnej nie łapią się pod ustawę o transporcie drogowym ani pod ustawę o czasie pracy kierowcy. A, że w kabinie wisi tacho... No niech tam wisi. Ja afery w tym przypadku nie kręcę o legalizację tacho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, o co biega. Tyle, że każdy w każdej kwestii postępuje jak postępuje no i sam wiesz jak to się kończy. EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ukośnik między wyrazami 'zamontowany / wymagany' pełni funkcję wyboru aby nie dublować tego sformułowania na osobne dwa, bo by musiało to mniej więcej tak wyglądać, a w tabelce miejsca brak:

Tachograf cyfrowy albo samochodowy jeżeli jest zamontowany.

Tachograf cyfrowy albo samochodowy jeżeli jest wymagany.

 

A jak wiadomo, w Straży tacha się nie wymaga! ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Paprock napisał:

A jak wiadomo, w Straży tacha się nie wymaga! ;-)

 

53 minuty temu, Paprock napisał:

Tachograf cyfrowy albo samochodowy jeżeli jest zamontowany.

Tachograf cyfrowy albo samochodowy jeżeli jest wymagany.

 

No i co teraz ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowaną w aucie instalację LPG. Nie jest ona wymagana w moim pojeździe, no ale jest. Z tym że niesprawna.

Rozumiem, że przejdę badanie mimo niesprawności tej instalacji bez problemu?

Aha - mam też rząd dodatkowych foteli w aucie. Nie są one wymagane, no ale je mam. Rozumiem, że dla świętego spokoju przykryje je narzutą jakąś na czas badania i też będzie spokój?

 

Przepis jest prosty - pojazd ma mieć sprawny tachograf jeśli jest wymagany.

Ma być również sprawny jeśli nie jest wymagany, ale jednak jest zamontowany.

 

Gdyby miało być inaczej zapis ten byłby bez sensu. Wystarczyło by napisać "sprawny jeśli jest wymagany".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydumki! Mówimy o tachografie!

 

Jak ktoś ma ochotę, to może sobie ścigać pojazdy specjalne różnych służb za dowolne 'cudawianki".

Swoje powiedziałem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie denerwuj się ! - zajmujesz stanowiska w wielu kwestiach - w wielu słusznie, ale tu napotykasz opór i niestety sposób podejścia mi się nie podoba - otwierasz furtkę do różnych mglistych kwestii. Jeżeli straż nie potrzebuje tacho to go nie montuje bo zwyczajnie jest to nieuzasadnione względami prawnymi i tym bardziej ekonomicznymi. Tacho jako wyposażenie ma być sprawne - tak jak taksometr czy blokada alkoholowa itp. itd. Po to jest okresowa legalizacja jak i okresowe badania techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paprock to w autobusie który kursuje na odcinku 50km. Też byś musiał nie wymagać bo jest przepis że nie musi używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straż specjalnie nie montuje tacho , tylko typowe auto ciężarowe najczęściej tzw "widelec" idzie na zabudowę  strażacką   i nikt  tacha nie demontuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie @smaug - masz rację.

Zaraz się okaże, że to nie typowy wóz bojowy, tylko zwykły samochód operacyjny podlegający normalnej klasyfikacji i kwestia tachografu staje w nowym świetle.

 

Jak coś jest zamontowane w aucie TO MA BYĆ SPRAWNE!! I nawet przepisy wyraźnie to precyzują!

I to jest chyba sednem. A kto się z tym nie zgadza zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest problem w wielu pojazdach resortowych. Zamówienia tych pojazdów są robione przez laików. Badania wykonywane na zasadzie "nie musi być" to czegoś nie widzę. Służby kontrolne nie mają o tym zielonego pojęcia a jak mają, to w związku z ogólną amnezją nie wyciągają konsekwencji. Tak płynie życie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak się zmieniają przepisy dotyczące posiadania DR i polisy w czasie kontroli drogowej, to koledzy z WRD larum podnoszą, że jak to teraz będzie ze złomem. To im przypomniałem podstawowe prawa funkcjonariusza na drodze, ale chyba nie dotarło. No nic, przełkną pigułkę i świat będzie się kręcił dalej.

 

A wracając do tematu, to przykład podany przez @blakop jest pełnym odzwierciedleniem sensu przepisu. Tacho jeśli jest zamontowane, ma posiadać legalizację. Jeśli jest wymagane, ma być zamontowane i posiadać legalizację. Tak ten zapis należy rozumieć.

  • Piwo 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Koledzy, przyjechał pojazd specjalny OSP ('89) i posiada tacho napędzane linką, które już nie może być legalizowane i co z tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.05.2018 o 08:09, adam1501 napisał:

To jest problem w wielu pojazdach resortowych. Zamówienia tych pojazdów są robione przez laików. Badania wykonywane na zasadzie "nie musi być" to czegoś nie widzę. Służby kontrolne nie mają o tym zielonego pojęcia a jak mają, to w związku z ogólną amnezją nie wyciągają konsekwencji. Tak płynie życie...

Tu się zgadza większość nowych posiada tachograf i nie wykonują okresówki, bo tachografy nie są wymagane, mimo tego iż są zamontowane.

Badania robią na stacjach resortowych i tam nikt nie robi problemu. Problem mają pojazdy OSP, bo nie jeżdżą na resortowe.

Ostatnio wojsko masowo przeprowadzało badania okresowe tachografów ze względu na wymianę baterii, ponieważ pojazdy stały na zapasach ze zdjętymi akumulatorami i padły tachografy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, evocatum napisał:

tachografy nie są wymagane

A dlaczego nie są wymagane? proszę o rozszerzenie swojej wypowiedzi.

 

1 godzinę temu, evocatum napisał:

Badania robią na stacjach resortowych i tam nikt nie robi problemu.

z tym się nie zgodzę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.