Skocz do zawartości

pomiar siły hamowania


Wacek

Rekomendowane odpowiedzi

pomiar siły hamowania powinien być dokonany na granicy blokady któregokolwiek koła, przy czym nacisk na pedał (dźwignię) hamulca nie może
przekracza? poniżej wskazanych parametrów określonych w daN: i tak jak tabela czyli osobowy np nożny 50 daN ręczny 20 daN 

Pytanie moje jest takie jak założyć czujnik na ręczny ? bo na hamulec nożny to nie problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz hamulec ręczny bo jeżeli normalny a nie elektryczny to czasami trzeba pokombinować. Ostatnio pan na szkoleniu pokazywał, że musieli jakieś dźwignie dorobić. Dodam że to pan zajmujący się produkcją urządzeń do sprawdzania hamulców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwignie dorobić ? nie ma dodatkowego wyposażenia w celu zbadania hamulca ręcznego i trzeba kombinować z czujnikiem od nożnego hamulca 

Edytowane przez kurant2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominając, że zagadnienia związane z czujnikiem były wałkowane stokroć razy.

Ale przecież można na dzień dobry zaorać nową wersję forum zamiast skorzystać z o wiele wygodniejszej wyszukiwarki tematów, wątków, problemów, zagadnień...

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podczas hamowania hamulcem ręcznym dojdzie do zablokowania koła to nie musimy obliczać współczynnika hamowania. Nie jest nam potrzebny nacisk. Jeżeli nie zablokuje kół to zazwyczaj użyłeś maksymalnej siły, albo nawet większej. Jeżeli współczynnik hamowania nie wyjdzie to obliczeniowy również :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale po co kombinować. Sprawa jest prosta, nacisk jest potrzebny głównie przy hamulcu zasadniczym. A dokładnie w przypadku kiedy przy niewielkim nacisku na pedał hamulca następuje poślizg. Wtedy dzięki małemu naciskowi otrzymujemy obliczeniowy współczynnik hamowania rzędu 100%; 200%. W przypadku hamulca awaryjnego, maksymalny nacisk na hamulec ręczny wynosi 40 daN. Nie jest to jakaś strasznie duża siła, można śmiało przyjąć że jeżeli koło nie zostało zablokowane to z taką siłą ciągnęliśmy za dźwignię. Inaczej mówiąc, jeżeli podczas badania hamulca awaryjnego koła nie zostaną zablokowane to w większości przypadków nie osiągniemy 25% wskaźnika hamowania. No chyba że, tak jak koledzy piszą dorobicie jakąś dźwignie z miotły i wtedy dzięki fizyce przy mały nacisku osiągniecie maksymalne położenie dźwigni hamulca. Ale to już podchodzi pod czarną magie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My nic nie przyjmujemy a dokonujemy pomiarów. Jeżeli nie spełnimy wymagań określonych w przepisach to nie otrzymujemy wyników tylko coś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale po co kombinować. Sprawa jest prosta, nacisk jest potrzebny głównie przy hamulcu zasadniczym. A dokładnie w przypadku kiedy przy niewielkim nacisku na pedał hamulca następuje poślizg. Wtedy dzięki małemu naciskowi otrzymujemy obliczeniowy współczynnik hamowania rzędu 100%; 200%. W przypadku hamulca awaryjnego, maksymalny nacisk na hamulec ręczny wynosi 40 daN. Nie jest to jakaś strasznie duża siła, można śmiało przyjąć że jeżeli koło nie zostało zablokowane to z taką siłą ciągnęliśmy za dźwignię. Inaczej mówiąc, jeżeli podczas badania hamulca awaryjnego koła nie zostaną zablokowane to w większości przypadków nie osiągniemy 25% wskaźnika hamowania. No chyba że, tak jak koledzy piszą dorobicie jakąś dźwignie z miotły i wtedy dzięki fizyce przy mały nacisku osiągniecie maksymalne położenie dźwigni hamulca. Ale to już podchodzi pod czarną magie :).
Tak jak piszesz to prawdopodobnie dopiero będzie po zmianie przepisów. Puki co męczymy się z miernikiem i wciskamy go pod dźwignię hamulca. Zgodnie z dziś obowiązującym prawem wykonujemy dużo dobrej nikomu nie potrzebnej roboty. Oczywiście, że miernik nacisku na pedał/ dźwignię powinno się używać jak nie uzyskamy wymaganej skuteczność lub nie zablokujemy koła przy badaniu hamulca awaryjnego/ postojowego.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładanie czujnika nacisku to fikcja, rolki go nie uwzględniają, pokazują WSH maksymalny i nie uwzględniają nacisku na pedał - i dalej czysta matma ze wzorów czy spełnia wymagania i czy osiągnął minimalną siłę hamowania.

Opracowałem formułę do obliczania, zamieszczam w załączniku, wpisujemy DMC i zmierzoną siłę hamowania na każde koło i gitara.

WSH.xlsx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, evocatum napisał:

Zakładanie czujnika nacisku to fikcja, rolki go nie uwzględniają, pokazują WSH maksymalny i nie uwzględniają nacisku na pedał

u mnie wszystko  ścieżka liczy sama i prawidłowo. w osobowych uwzględnia nacisk na pedał , w pneumatyce liczy róznice ciśnień i oblicza WSH . linia Maha z 2004 roku.

może masz coś nie tak ustawione albo.... po prostu nie do końca umiesz to zrobić . mi działanie ścieżki Maha wytłumaczył serwisant podczas okresowego przeglądu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rolki Unimetal i jestem bardzo zadowolony z nich 

14 minut temu, piter1973 napisał:

ścieżka liczy sama i prawidłowo. w osobowych uwzględnia nacisk na pedał , w pneumatyce liczy róznice ciśnień i oblicza WSH

u mnie też wszystko ładnie liczy jak i z naciskiem na pedał taki w pneumatyce a nawet jak podłączę dociąażacz też pokazuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piter1973 napisał:

u mnie wszystko  ścieżka liczy sama i prawidłowo. w osobowych uwzględnia nacisk na pedał , w pneumatyce liczy róznice ciśnień i oblicza WSH . linia Maha z 2004 roku.

może masz coś nie tak ustawione albo.... po prostu nie do końca umiesz to zrobić . mi działanie ścieżki Maha wytłumaczył serwisant podczas okresowego przeglądu .

Linia Maha z 2004, na pewno uwzględnia wszystkie rozporządzenia, wie zapewne czy to pojazd do 3.5 t do 2010 czy M1 po 2010 .Tez mam Maha z 2013r i nie ma takich ustawień,  użycie czujnika nacisku na pedał hamulca czy  pomiar ciśnienia na siłownikach pokazuje siłę nacisku przy maksymalnym WSH, użyj bez czujnika i pokaże wSH taki sam tylko bez pomiaru z czujnika. Użycie dociążacza  co może pokazać ? jedynie wskazać większą masę, jeżeli jest waga w rolkach, jak WSH  jest na granicy, użyj dociążacza i nie będzie spełniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój serwisant zablokowal wyniki z uwzglednieniem nacisku zasłaniajac sie wytycznymi z its.Podobno jest jakis przepis.WIECIE COŚ O TYM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nigdy nie biorę wskazań dotyczących wyników pomiarów jako właściwe, bez osobistej oceny. Podobnie się ma sytuacja z analizatorem czy dymomierzem. Na obu urządzeniach wykonuję pomiary w trybie ciągłym, bo w wielu przypadkach urządzeni kończy pomiar po osiągnięciu parametrów poniżej zadanych wartości, nie uwzględniając np. wartości z TZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, cipsy123 napisał:

serwisant zablokowal wyniki z uwzglednieniem nacisku zasłaniajac sie wytycznymi z its.Podobno jest jakis przepis

skoro jest jakiś przepis to czemu Ci nie pokazał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, cipsy123 napisał:

Mój serwisant zablokowal wyniki z uwzglednieniem nacisku zasłaniajac sie wytycznymi z its.Podobno jest jakis przepis.WIECIE COŚ O TYM?

Coś mi się zdaje, że nie mają odpowiedniego algorytmu obliczeniowego a nie jakieś tam wytyczne... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cipsy123 napisał:

Podobno jest jakis przepis

A Ty przeszedłeś nad tym do porządku dziennego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg projektu, wyniki z hamulców mają być zapisywane. Przyjadą Panowie na kontrolę z TDT zrobią kilka wydruków i każą udowodnić, że hamulce spełniły wymagania - i pogratulować tłumaczenie, że tak pokazało urządzenie. Kara 2000zł, bądź udział w odpłatnym szkoleniu i zawieszenie kompetencji diagnosty do czasu zakończenia szkolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, evocatum napisał:

Linia Maha z 2004, na pewno uwzględnia wszystkie rozporządzenia, wie zapewne czy to pojazd do 3.5 t do 2010 czy M1 po 2010

tu Cię zaskoczę bo - wpisuję kategorię pojazdu , wpisuję dmc i naciski osiowe , wpisuję masę własną i naciski na osie , wpisuję rodzaj układu hamulcowego .wyniki automatu zgadzają się z wyliczeniami ręcznymi . trochę trwało zanim zakminiłem jak to działa .  moja rada - naucz się obsługi ściezki Maha . niestety , nie jest to prasta sprawa , instrukcja jest straszna . próbuj , kombinuj , ćwicz . zgłoś się do Maha , niech przybędzie serwisant wszystko wyjaśni

( nie za darmo ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę jestem zaskoczony - piszesz o dwóch WSH dynamicznym i statycznym, jeden oblicza WSH po wpisaniu dmc i nacisków na oś - drugi WSH po zważeniu pojazdu na rolkach oba pokazują max nacisk na pedał, ale żaden nie dokonuje pomiaru przy określonych maksymalnych parametrach nacisku na pedał, tylko nacisk na pedał, przy zmierzonej sile hamowania na granicy blokady kół. Oba pomiary nieznacznie się różnią i różnice są widoczne na wydruku i w ocenie osi, w czasie pomiaru widoczny jest tylko parametr dynamiczny.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.