Skocz do zawartości

faktury po wejściu RODO


Nowicjusz

Rekomendowane odpowiedzi

Ustawa o przekazywaniu i przechowywaniu danych osobowych.

 

Mam takie zapytanie czy odnośnie przekazywania danych coś na stacjach należy spełniać.

By ktoś nas nie sprawdził i ZONK ????

Ma ktos wiedze na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zacznie obowiązywać RODO 2018?

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) będziemy stosować od 25 maja 2018 roku. Oznacza to, że wszystkie materialne przepisy RODO, od podanej w zdaniu poprzednim daty, będą bezpośrednio obowiązywać oraz będą miały bezpośredni skutek. źródło INFOR.PL

Ciekawy temat jak najbardziej nas dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chyba o podmiot, o przedsiębiorcę chodzi w sensie co z tymi danymi robi: magazynuje, przetwarza, handluje. :x

OK. Ja tam staram się mieć podpisaną zgodę na dane od każdego klienta i do takich klientów tylko i wyłącznie dzwonie, telefonuję, esemesuję, e-mailuję. Bywa, że firma pocztówkę/życzenia wyśle.

I teraz i tylko po mojemu problem może się robić taki, czy maleńka firemka jak stacja kontroli, no może być ciut większa firemka jak stacja z serwisem, ma obowiązek zbiory danych zgłosić Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Niestety tego nie wiem, a firemka w której pracuję ma to na dzisiaj jeszcze głęboko w ... :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Ma ktoś może jaśniejszy obraz w sprawie tego całego zamieszania z RODO. Jak się ma w świetle ustawy gromadzenie nr telefonów w celu wysyłania SMS i jakie należy spełnić warunki coby nie podpaść inspektorom. Dziękuję

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Całe zamieszanie związane z RODO spowodowane jest zwiększeniem kar jakie inspektorzy  mogą dać firmie :)

Rozporządzenie Unijne  (ustawa Polska będzie jak uchwalą) zmienia całkowicie podejście do danych osobowych. Polecam poczytać https://giodo.gov.pl/pl/1520285

 

Jako stację kontroli pojazdów co do zasady przetwarzacie niewiele danych osobowych. Podstawa to NIE zbierać danych właściciela do badania, Pobierać zgody na SMS-y, a dla właścicieli stworzyć politykę danych osobowych i nie martwić się na zapas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ŁukaszB napisał:

NIE zbierać danych właściciela do badania, Pobierać zgody na SMS-y,

Te dwie rzeczy są w sprzeczności, bo pobierając zgodę musisz zapisać od kogo ją pobierasz, a sam numer telefonu nie identyfikuje osoby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I powstaje pytanie, co mi po numerze do klienta bez danych tego klienta?

Tak, wiem, że niektórzy przyporządkowują numer telefonu do danych samochodu, żeby wysłać choćby eska. No ale już po danych samochodowych idzie dojśc do klienta, a przynajmniej są takie opinie, że numer rejestracyjny to 'dana osobowa'. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a koledzy nie powinno to Was walić w ..., niech pracodawcy się martwią takimi czy innymi przepisami administracyjnymi, nas interesuje prawo związane z badaniami technicznymi, tyle i aż tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, cezary napisał:

 nas interesuje prawo związane z badaniami technicznymi, tyle i aż tyle. 

ja też tak uważam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Paprock napisał:

są takie opinie, że numer rejestracyjny to 'dana osobowa'. 

Skoro tak, to wszystkie dane są jawne. Może czas tablice rejestracyjne zakrywać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest coś  na rzeczy ważnego skoro Google maskują tablice upubliczniając cokolwiek na swoich mapach.

Nie mówiąc już o tym, że z przewidzianych przykrych konsekwencji za upublicznianie czegokolwiek chronionego jako dane umożliwiające personalną identyfikację, w niektórych krajach dla świętego spokoju kamerek zakazano używać w pojazdach. 

Nikt mi nie wmówi, że zakaz rejestratorów wyniknął z ograniczenia widoczności poprzez zawieszony sprzęt w polu widzenia przez szybę czołową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech rejestratorów można używać tylko na potrzeby własne, ale nie wolno zarejestrowanych filmików publikować w necie.

Nie wolno też nagrywać działania jakichkolwiek służb ratowniczych i porządkowych. Ale to policyjny kraj.

 

A generalnie od ochrony danych jeden krok praw autorskich, a tu już są taki dziwadła że ho ho.

Np. możecie zrobić zdjęcie wieży Eiffla w dzień i wykorzystać je na jakiejś swojej stronie. Ale takie samo zdjęcie wykonane w nocy umieszczone na waszej komercyjnej stronie to już niestety przestępstwo.

 

Paranoja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wszystkie numery, adresy, kontakty trzymam. No bo niby co mam z nimi zrobić? Są opinie, że dla stacji kontroli numer rejestracyjny, numer VIN może być daną umożliwiającą identyfikację. Czyli co, dane klientów i dane pojazdów z kompa wyrzucić? Suchy rejestr zostawić?

Normalnie mam  zgody podpisane. Segregator ze zgodami zamykany w sejfie, a monitor tak stoi żeby nikt żurawia nie zapuszczał. Nadmienię, że firma pracuje sto procent na fakturach bez różnicy czy osoba prywatna, czy działalność gospodarcza. Czyli siłą rzeczy zamieszczając dane klienta na fakturze już dochodzi do przetwarzania danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nikt nie mówi, że te tych danych nie możesz mieć i przetwarzać.

Problemem jest forma ich zabezpieczenia od strony formalnej, odpowiednie zgłoszenie do GIODO tego faktu i inne czysto formalne aspekty tego faktu. Często absurdalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa przerośnięta w formie podobnie jak szum z systemami bezpieczeństwa na stacjach kontroli przed CEPiK-iem 2.0.

Na wytycznych się skończyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Paprock napisał:

 

Na wytycznych się skończyło.

Chyba nie wszędzie. Każdy z diagnostów ma indywidualny pulpit, automatyczne wylogowywanie w przypadku chwilowej braku aktywności, 11 znakowe hasło alfanumeryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy mnie program do obsługi stacji łącznie z systemem na kompie nie wyrzucił z powodu braku aktywności, a hasełko mam jednoznakowe. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj od rana od firm w których coś kiedyś kupowałem dostaję maile o ochronie moich danych osobowych - skrzynka zawalona - dobrze , ze 20GB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, potrzebuje się upewnić. w poniżej wyznaczonych polach należy przy każdej fakturze wklejać dane klienta?

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.