Skocz do zawartości

Zmniejszenie liczby miejsc i masy własnej


PiotrekRST

Rekomendowane odpowiedzi

Cześc, mam taka zagwozdkę;

przyjechał klient fordem transitem 2005rok. Ma dowód rejestracyjny i kartę pojazdu  z następującymi danymi:

Rodzaj pojazdu: samochód ciężarowy

Przeznaczenie: pojazd służby więziennej.

mc:2200kg

dmc:3000kg

ładowność: 800kg

Liczba miejsc:11

Zrobił zmianę konstrukcyjną polegającą na 'Zdemonrtowaniu 8sztuk siedzeń  z wyposażeniem. masa własna pojazdu po demonotażu wynosi 1880kg." - takie coś ma napisane na oświadczeniu z warsztatu. ponadto pisze na końcu tego oświadczenia, że:" zmieniono samochód ciężarowy jedenastosobowy na samochód ciężarowy trzyosobowy". Do tego mam kwit wagowy z miejsca złomowania pojazdów i tam pisze że w/w pojazd został zważony i waży 1880kg. 

Jak się zabrać za formalną zmianę konstrukcyjną, jakie dokumenty wystawić, czy pisac jakis opis tych zmian, załączać zdjęcia ? Co z naciskami zrobić teraz?

Dodatkowo napisze że sygnały świetlne, dzwiękowe, naklejki "służby więzeiennej" zostały usunięte.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi spokoju nie daje czy to na bank był samochód ciężarowy. Ale OK - mniejsza o jego rodzaj. Niech tak zostanie jak się rzekło.


Ja tam zawsze przy zmianach opisywałem to, co na stanowisku stało. Nie wnikałem kiedy, gdzie i przez kogo zdemontowano. Tu postąpiłbym podobnie i opisał przykładowo:

przedstawiony do badania pojazd wyposażony jest w jeden przedni rząd siedzeń składający się z fotela kierowcy oraz dwuosobowej kanapy dla pasażerów po prawej stronie. Wszystkie siedzenia posiadają trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, a oparcia zagłówki. Siedzenia są zamontowane w miejscach przewidzianych konstrukcyjnie dla danego typu pojazdu. Wnętrze kabiny kierowcy oraz pomieszczenia przeznaczonego do przewozu osób oddzielono od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o odpowiedniej wytrzymałości. Przestrzeń ładunkowa jest wolna od wszelkiej zabudowy, a podłoga płaska i równa. Masę własną pojazdu podaną w niniejszym załączniku ustalono na podstawie dokumentu/zaświadczenia/kwitu z ważenia usługowego w firmie… numer… z dnia… Do usługi ważenia przestawiono świadectwo legalizacji wagi wystawione przez… data… numer… ważne do dnia… Pozostałe dane techniczne ustalono w oparciu o tabliczkę znamionową oraz instrukcję obsługi pojazdu. Na pojeździe nie stwierdzono żadnych oznaczeń, sygnałów świetlnych i dźwiękowych sugerujących przynależność do jakiejś służby, tu więziennej.

Nie ma co dalej tworzyć, bo wiadomo na podstawie czego podrodzaj pojazdu się określa. Fotki zawsze robiłem po swojemu i załączałem tam gdzie potrzeba. Cykałem przód i tył po przekątnej, że auto całe. Tabliczkę i numer identyfikacyjny oraz to co zostało przerobione. Tu cyknąłbym siedzenia w kabinie, ścianę/przegrodę i pustą pakę. To chyba tyle. Skrócić, streścić i na swoje przerobić. ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód ciężarowy nie mógł mieć 11 miejsc.
To SW, a tam wszystko jest możliwe np. autobus z oddzieloną przestrzenią pasażerską.

Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, michal_k napisał:

Samochód ciężarowy nie mógł mieć 11 miejsc.

 

Nie mógł jak nie mógł. Ta służba po swojemu pojazdy rejestruje. Jak nie autobusy to ciężarówki. Z resztą przerabialiśmy już tu podobne pojazdy należące do tej formacji.;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał - z powodów opisanych przez Daniela nie dam się przekonać, że więźniarki mają być klasyfikowane jako autobus.

 

Mniejsza z tym.

 

Kolego - robisz zmiany konstrukcyjne.

Oczywiście, że to badanie musi mieć załączone zdjęcia. Skąd pytanie w ogóle??

I o co Ci chodzi z naciskami osi? Mają się zmienić? Dlaczego?

W pojeździe najpewniej zmieni się tylko masa własna i liczba miejsc.

O ile to drugie bez wątpienia stwierdzisz organoleptycznie to już do Twojej oceny zależy ocena nowej masy własnej. Możesz przyjąć z kwitów, możesz sam pojechać z nim na wagę, spróbować zważyć na swojej stacji, żądać opinii rzeczoznawcy. Całe elaboraty na forum na ten temat są.

 

Pytanie tylko co z przegrodą? Była i jest, zamontowano nową? Bo o jakichś niepotrzebnych rzeczach się rozpisujesz, a najważniejszego nie ująłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blakop napisał:

nie dam się przekonać, że więźniarki mają być klasyfikowane jako autobus

 

To może jako specjalne, ale na pewno nie ciężarowe. Ustawa jest w tej kwestii jednoznaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - nie jest właśnie.

Podobnie rzecz ma się z radiowozami, pojazdami straży pożarnej etc.

Klasyfikacja jest dla cywilów dobra. Tam gdzie w grę wchodzą służby zaczynają się schody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

38 minut temu, michal_k napisał:

Ale jak nie jest? W definicji ciężarowego zawarte jest max 9 miejsc i nie ma wyjątków.

 

Ale jeszcze jest samochód ciężarowy przystosowany do przewozu osób poza kabiną kierowcy, a przecież takiego wynalazku w barwach tej organizacji cywilne warunki techniczne nie dotyczą. Także można ponaciągać rejestrację, no bo co innego zrobić... Nie wspominając, że siedzenia w takiej ciężarowej więźniarce mogły być poustawiane nawet bokiem. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pojazdy jak najbardzej są i się ich używa ale liczbę miejsc mają określoną normalnie. Reszta to zwykły ładunek ?

Co się tyczy rodzaju pojazdu to był specjalny. Tylko jak kupiony z mienia... To nie było dowodu od niego i dla firmy przebudowującej był ciężarowy... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale wnoszący problem wyraźnie napisał, że dowód był. Na dodatek miał wpisany rodzaj pojazdu i przeznaczenie.

To nie taki stary pojazd jakby się zdawało. Ale rocznik podpowiada, że mogło to zostać jako furgon pohomologowane, a więc mogły być siedzenia bokiem jak to w ciężarowym samochodzie, a więc mógł przewozić osoby poza kabiną kierowcy. A na deser to i tak przecież te warunki nie dotyczą pojazdu Służby Więziennej.

OK, bo gdybanie mi się załączyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Paprock napisał:

wnoszący problem wyraźnie napisał, że dowód był.

A czytał co stoi w resortowym dowodzie? Ponad to wątpię aby go w ogóle dostał. 

11 minut temu, Paprock napisał:

A na deser to i tak przecież te warunki nie dotyczą pojazdu Służby Więziennej.

Ogólne warunki techniczne nie dotyczą pojazdów specjalnych lub używanych do celów specjalnych służby więziennej, natomiast każdy inny musi spełniać normalne warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz na myśli mówiąc o warunkach ogólnych. Ja tam sobie gdybam jak Służba Więzienna przepisy mogła obejśc, żeby w dowodzie pojawiło się to co napisano w pierwszym poście. A gdybanie moje sprowadza się do siedzeń bokiem o czym mówią przepisy szczegółowe, że w samochodzie ciężarowym jak najbardziej. I drugie gdybanie sprowadza się do furgona przystosowanego do przewozu osób, gdzie oprócz ładowności machnięto szofera plus dziesięciu pacjentów.

Ani auta, ani dowodu nie widziałem, więc gdybam sobie.  Był rozbierany autobus służby więziennej, a pojazdy służb nie należą do łatwych spraw, więc najczęściej gdybanie pozostaje. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi koledzy. Sprawa ma się tak: Areszt Więzienny wymieniał tabor i sprzedawał cywilom auta(tu juz nie wiem w jaki sposob, czy aukcja czy jakies interesy(prawe lub lewe), nie mam pojecia). \

Co do dowodu to mam go w ręce i kartę pojazdu też,  właścicielem na dowodzie jest póki co areszt śledczy, gosc, który do mnie przyjechał jest z Urzędu Gminy (i na tą instytucję bedzie przerejestrowane auto)i  ma umowę kupna sprzedaży i chciał zrobić porządek z autem i dopiero go przerejestrować, stad zmiana konstrukcyjna.

Transit wygląda normalnie, ma jeden rzad siedzen z przodu (oryginalny, z pasami i zagłówkami) i moim zdaniem posiada oryginalną grodź za tym rzędem siedzeń. Paka jest pusta, podłoga płaska. Wszelkie oznaczenia SW są ściągnięte, został tylko niebieski pas na masce przedniej, ale to chyba aż tak bardzo nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Paprock napisał:

Nie wiem co masz na myśli mówiąc o warunkach ogólnych. 

O normalnych warunkach technicznych Dz. U. 2022... Pojazdy resortowe również pod nie podlegają. Warunki techniczne "ogólne" nie dotyczą tylko pojazdów specjalnych lub używanych do celów specjalnych o ile właściwy minister nie określi inaczej - patrz Rosomak. W służbach gro pojazdów, to normalne pojazdy, które mają spełniać normalne warunki techniczne. Spójrz np. na § 12 ust. 2 pkt 1 - "... nie stosuje się do pojazdu ... oraz pojazdu Sił Zbrojnych RP...", czyli pozostałe warunki się stosuje dla TYCH pojazdów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, PiotrekRST napisał:

Transit wygląda normalnie, ma jeden rzad siedzen z przodu (oryginalny, z pasami i zagłówkami) i moim zdaniem posiada oryginalną grodź za tym rzędem siedzeń. Paka jest pusta, podłoga płaska. Wszelkie oznaczenia SW są ściągnięte, został tylko niebieski pas na masce przedniej, ale to chyba aż tak bardzo nie przeszkadza.

 

No to gotowca Ci zapodałem. Skróć, streść i pisz. Będzie GiT! :piwo

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tylko zagwozdka czy robić od razu okresowe po zmianach konstrukcyjnych, bo 03.07 wychodzi okresowe i wiadomo jak WK na to spojrzy, jakbyście radzili ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam1501 ja nie o tym.  O czymś innym gdybam. Gdybam sobie o tym, że samochód wcale nie musi być pojazdem specjalnym jakiejś tam służby aby zwolnić go z części warunków. Takim przykładem może być przystosowanie zwykłego ciężarowego samochodu służby więziennej do przewozu osób o czym poniższy przepis mówi:


 

 

Cytat

Warunki dodatkowe dla samochodu ciężarowego przystosowanego do przewozu osób

4. Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się do pojazdu przewożącego konwojentów, drużyny robocze i osoby wykonujące czynności ładunkowe oraz pojazdu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Służby Więziennej, organów i jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.


 

No gdzie tu cokolwiek jest o pojeździe specjalnym? Czy z powyższego cokolwiek wynika o specjalnym rodzaju pojazdu?

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest pojazdem 11 osobowym to musi być specjalnym lub autobusem. W przeciwnym wypadku został źle sklasyfikowany, co się bardzo często w pojazdach resortowych zdarza. Najczęściej z racji tego, że uważa się takie pojazdy jako używane do celów specjalnych (wyłącznie) - czytaj jest to pojazd ciężarowy ale używany wyłącznie do celów specjalnych czyli specjalny (pomimo oficjalnego zapisu w DR - ciężarowy) . Jakkolwiek to nie zabrzmiało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.