Skocz do zawartości

Uprawnienia diagnosty- jakie jest prawo?


Plew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pół roku temu pisałem o sprawie praktyki brakującej do moich uprawnień...

Mianowicie skończyłem studia kierunkowe Mechanika Budowa Maszyn Samochody i ciągniki,

Potrzebne mi było pół roku praktyki do otrzymania uprawnień, po otrzymania świadectwa pracy z "praktyki w stacji kontroli pojazdów jako mechanik, pomocnik diagnosty" na 1/8 etatu SKO stwierdziło iż 5 godzin praktyki tygodniowo jest za mało.....

Kolega ze studiów razem ze mną robił praktykę w tej samej stacji diagnostycznej, po otrzymaniu świadectwa pracy z 6 miesięczną praktyką bez problemu otrzymał uprawnienia diagnosty lecz w innym Starostwie...

Natomiast w wytycznych dotyczących otrzymania Uprawnień diagnosty nie ma określonej konkretnej ilości godzin, które zaliczają się do praktyki....

 

Proszę o pomoc, ponieważ mam 30 dni na odwołanie do sądu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej to będzie się zameldować u kolegi i uzyskać uprawnienia w innym starostwie.

Sprawa w sądzie wcale nie musi być wygrana, bo z literalnej analizy prawnej często wynika co innego niż ze zwyczajowego stosowania prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwołaj się od wyroku, jeśli masz czas czekać.

Zaznacz, że w przypadku, kiedy przepisy nie nakładają wyraźnie minimalnego czasu, czy też sposobu jego przepracowania, organ wykonawczy nie może w sposób dowolny rozszerzać czy zawężać przepisu ustawowego. Możesz jako przykład podać orzeczenie w sprawie kolegi.

 

Oczywiście to potrwa, dobrze jest skorzystać z pomocy prawnika (przykłady, orzecznictwo), a i tak skutek nie jest gwarantowany.

 

Jeśli nie masz czasu propozycja Daniela jest najbardziej... ekonomiczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o informacje w jaki sposób sie mam u kolegi zameldować? Zameldowanie stałe, czy wystarczy czasowe...? 

no i kiedy sie musze wymeldować z obecnego miejsca zamieszkania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślący i drobiazgowy urzędnik zawsze zakwestionuje twoją praktykę, gdyż zawsze będzie stosował pełny ( cały etat) na jaki byłeś zatrudniony lub odbywałeś praktykę. Zameldowanie w innym starostwie może i na jakiś czas załatwi sprawę, ale pamiętaj i bądź świadomy tego, że nie tylko my diagności przyszli i czynni czytamy i jesteśmy na tym forum. Urzędnicy również kierują się przepisami i wyrokami sądów, które to im przyznały rację. Może warto pomyśleć o dopracowaniu potrzebnej praktyki, bo jak się jakiś urzędnik dopatrzy jak już będziesz pracował jako diagnosta i cofnie ci uprawnienia to dopiero może być spory problem.

II SA/Go 850/16 - Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp

Edytowane przez nhl4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Umieszczę tu wpis, bo chcę zrobić uprawnienia  wykształceniem i stażem pracy w teorii spełniam warunki, ale w sumie nie pracowałem nigdy jako mechanik, tzn. pracowałem 14 lat w ASO Scania, ale na stanowisku przedstawiciel handlowy ds.usług serwisowych, min. do moich obowiązków należało przyjęcie pojazdu w serwisie i wstępna diagnostyka, oględziny, wycena a następnie nadzór nad naprawą(tak jak typowy doradca), obowiązków miałem dużo więcej ale to było jednym z nich, też było tak że jeździłem do klienta i tam weryfikowałem samochód (ale Pani z Urzędu stwierdziła, że to musi być na WARSZTACIE nie u klienta, też ta sama pani stwierdziła, że jakbym miał stanowisko doradca serwisowy to też nie będzie problemu hehehehe) W związku z tym, że jest zapis o 6 miesięcznym doświadczeniu na stanowisku kontroli to wydaje mi się, że to powinno przejść tylko muszę mieć napisany zakres obowiązków, bo sama nazwa stanowiska nic nie mówi. Jak myślicie przejdzie? Bo jak nie, to będę się przemeldowywał :)

Edytowane przez dominikpk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie "doradca" powinien przejść. I za dużo nie gadać. Niech "kadry" opiszą zakres obowiązków i ujmą "weryfikacja/diagnoza/ocena stanu technicznego pojazdów/samochodów". :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ja nie mam niestety doradca tylko przedstawiciel handlowy ds. usług serwisowych, zresztą w Scania nie było za moich czasów doradców, tylko np. pracownik BOK, ale wracając do meritum, stanowisko stanowiskiem, ale sama jego nazwa w świadectwie pracy nie daje za wiele, myślę, że można właśnie podeprzeć się pisemnym zakresem obowiązków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre starostwa oprócz owego dokumentu potwierdzającego staż, żądają oświadczenia, że rzeczywiście takowe doświadczenie wynikające z dokumentu posiadł.

A wtedy ,,,, bombki strzelił (nic nie daje zmiana angażu, czy też inne opisanie stażu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, jast napisał:

A nie mogą ci zmienić angażu?

Ja już tam nie pracuję, więc pozostają mi tylko zakres obowiązków, które od jakiegoś czasu podpisywałem i tam jest jasno napisane co robiłem. Mam jeszcze 6 miesięcy udokumentowane jako kierownik warsztatu, a podobno kierownik warsztatu też przechodzi. Nie chcę iśc do Starostwa i pytać, bo jeżeli dalej jest ten sam człowiek, to trzeba iść z mocnymi papierami od razu, bo jak nie to nie ma po co wracać z dodatkowymi papierami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Byłem dziś w moim Starostwie i mam czekać do jutra na decyzję, ale najprawdopodobniej będzie negatywna, bo widzę, że w sumie miłe panie wyczytały, że na dobrą sprawę to mechanik, a stanowisko kontroli rozumieją tylko i wyłącznie jakbym pracował "na ścieżce diagnostycznej" ma to jutro jeszcze zweryfikować naczelnik i prawnik (chwała, że jutro a nie za 2 tygodnie), wygląda na to, że będę się musiał przemeldować, bo w innym starostwie potwierdzili mi, że na moim stanowisku z opisanym zakresem obowiązków i 6 miesięcy kierownika warsztatu powinno przejść. Ehhh... realne 14 lat doświadczenia z ciężarówkami, które są dużo trudniejsze w weryfikacji usterek niż samochody osobowe, ja rozumiem jakbym miał wykształcenie inne i pracował jako księgowy w serwisie samochodów, ale to już jest szukanie na siłę ... 

A co najważniejsze to nie jest tak, że inne starostwo daje taryfę ulgową, tylko po prostu przerobili już takie przypadki i mają jasno określone stanowiska i zakresy obowiązków wymagane do udokumentowania doświadczenia.

Edytowane przez dominikpk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem to i tak rozumie część starostw, ale akurat w moim tego nie wiedzą, a nie będę im artykułu dawał do przeczytania :) (tzn. chętnie bym dał, ale awanturowanie się itp. może mi tylko niestety zaszkodzić a nie pomóc). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydanie uprawnień diagnosty jest decyzją administracyjną, od której możesz się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. I jeśli ich interpretacja przepisów będzie inna, co będzie się wiązało z odmową wydania uprawnień to się odwołuj. A wniosek z dokumentami o wydanie uprawnień miałeś już złożyć przy pierwszej wizycie w urzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.