Skocz do zawartości

Moje zdanie o Polsce ...


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem ten wywiad dziś rano. Podobnie z resztą jak wszystkie jego książki w dzieciństwie. Miom zdaniem to jeden z najlepszych pisarzy na świecie...

Ale nie felietonista...

Czytając ten artykuł nie znajduje w nim nic nowego. Powiela stereotypy. Przepowiada atomową zagładę i przedewszystkim zrzędzi. Pomału dochodzę do wniosku, że jedynym powodem, dla którego nie chce mieszkać w Stanach lub Szwajcarii to fakt, że tam nie ma takich malkontentów jak w Polsce. A nikt prócz naszej nacji nie lubuje się tak bardzo we wspomnieniach porażek narodowych i psioczeniu na wszystkich wokół, obwiniając innych za nasze niepowodzenia.

Jakby tago było mało straszy guzikiem atomowym w nieodpowiedniej dłoni. Uważam ,że przesadza. W ciągu ostatniego półwiecza nie brakowało okazji by go użyć. I raczej nie grozi nam totalna hekatomba. Szczególnie, że Irański program nuklearny jest w powijakach.

Czekam z niecierpliwością na kolejne felietony Lema w Przekroju. Ale oby dotyczyły one nauki i techniki, bo w tym autor jest rewelacyjny. Politykę niech zostawi lepiej innym, bo teksty pełne frazesów pod publikę i powtarzanie modnych obecnie utyskiwań nie przynoszą mu splendoru.

 

To tyle. Przeczytam sobie jeszcze raz Solaris aby przypomnieć sobie błyskotliwego Lema. Mądrego Lema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację i nie masz racji ...

 

Wiele wątków jego wypowiedzi to wypowiedzi mądre i - być może ponadczasowe.

Nie mam zamiaru odnosić się do każdego z wypowiedzianych przez niego zdań - nie o tym w tej chwili myślę.

 

Nie jestem fanem wyjazdów za granicę i emigracji, jeśli tylko u nas jest coś do zrobienia. A jest - wszyscy o tym wiemy.

 

Nie jestem fanem smęcenia na temat polskiej nauki, bo o tym, na jakim ona jest poziomie świadczą osiągnięcia polskich naukowców - niekoniecznie pracujących w Polsce. Mamy bardzo mądrych i wykształconych ludzi i totalnych nieudaczników budujących "grupy trzymające władze". Jest to, co jest ...

 

Nie jestem fanem narzekania pt. "Będzie do d.... - więc uwalę się pod płotem i będę leżał" Ale znam wielu takich, którzy to robią - mając jednocześnie żal do całego świata, że ja jeżdżę Octavią, a jego nie stać na porządnego malucha ...

 

Prostoliniowość pewnych wypowiedzi Lema budzi szacunek. Ten człowiek co nieco ma już za sobą i troszkę w życu przeżył. Powiedzenie o typowym polskim piekiełku - przyznasz mi rację - jest bardzo trafne - bez względu na to, czy ktoś się zgadza z oceną prezydentury Kwaśniewskiego, czy też nie.

 

I to kończące wywiad przywołanie słów Norwida "Polacy są wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem." Pewnie scenariusz wywiadu tak właśnie wyglądał - ale mała pointa jest ... I jakże prawdziwa - niestety ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zobaczyłem tytuł "Moje zdanie o Polsce" byłem pewien, że sprawa ma związek z wczorajszym artykułem Lema, ale jeśli chodzi o "kaliber" komentarzy to tym zostałem zaskoczony.

Osobiście przeczytałem tylko Solaris, ale chętnie nasłuchuję co ma do powiedzenia. W tej wypowiedzi pomimo zrzędzenia jest, aż nazbyt wiele prawdy o nas samych ale jak z każdej wypowiedzi nic nie wynika dla społeczeństwa. Jedyna szansa na przestrzeni 1000 lat do konkretnej zmiany była... śmierć Papieża i jeśli tego nie wykorzystaliśmy to czeka na powolne ewoluowanie niekoniecznie w najlepszym kierunku.

 

Co do samych opinii Lema pod jedną podpisuję się obiema rękami - nie istnieje nic takiego co można nazwać "Polską Nauką" - a wspomniane przez Norberta "osiągnięcia polskich naukowców za granicą" zaliczyłbym do dowodów "rzekomych" (tak to chyba określa nauka)

 

i z jedną się nie zgodzę:

pozytywny aspekt prezydentury Kwaśniewskiego - uważam, że jedyny pozytyw to udowodnienie przez Kwaśniewskiego iż w Polsce prezydent jest.... zbędny.

 

p.s.

w ramach uzupełnienia poglądu na siebie samego kupiłem sobie pod choinkę "Boże igrzysko" Normana Daviesa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor Solaris, Test pilota Pirksa i wielu innych czytanych w młodych latach książkach ma w zupełności rację. W sumie każdy zdrowo myślący człowiek wie, że nasz kraj zmierza do ruiny finansowej tylko nikt tego nie mówi głośno. Kler zaczął wchodzić na salony polityczne, żydzi są bardzo aktywni a my w tej chwili jako naród mamy g.....o do powiedzenia. Taka jest niestety prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Trzeba mieć ogromne kompleksy, żeby chcieć wycofać ze sprzedaży jakąkolwiek książkę. Mogę się nie zgadzać z treścią w niej zawartą (ale dopiero po przeczytaniu), jest to jednak moje zdanie i niekoniecznie zgodne z odczuciami innych ludzi. Jeżeli chodzi o kwestie zwrotu majątku, to skoro rozliczyliśmy się z jednym z kościołów :lol: , to dlaczego nie z innymi? Wiem, że opinia kontrowersyjna, ale jednak moja. Zaznaczam że jestem katolikiem wierzącym, ale w Boga, a nie w księży. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak mówią ludzie różne odcienie szarości, w tej chwili nie można niczego stwierdzić ze 100% pewnością , ale każdy ma prawo do własnego zdania i możliwości wyrażania go. Przynajmniej tyle dała nam demokracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.