Skocz do zawartości

dodatkowe badanie techniczne pojazdu z Białorusi


eden

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie w ustawie jest dokładna informacja o tym że przy takim badaniu nie pobieramy opłaty ewidencyjnej ?? Wiem że jest to logiczne ponieważ pojazdu nie ma w CEPIKu i do niego nie trafi ale cały czas wałkowali że przy każdym wpisie w rejestrze ma być pobrana opłata.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opłaty na cepik nie pobieramy w przypadku bad. tech pojazdów o których mowa  d.2017 poz.1926

1d. Obowiązek uiszczenia opłaty ewidencyjnej, o której mowa w ust. 1, nie dotyczy pojazdów
niepodlegających rejestracji i pojazdów, o których mowa w art. 73 ust. 3.”

a art 73 ust3 to

3. Rejestracji pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Biura Ochrony Rządu, Policji, Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego
Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywanych przez Służbę
Celno-Skarbową

a omawiany pojazd nie jest wskazanym wyzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, piter1973 napisał:

wiem ,że pobieramy opłatę ewidencyjna za każdy wpis do rejestru

Widzisz, a ja uważam, że za każde badanie techniczne.

Niewielka, ale różnica ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica taka, że nie pobieramy opłaty ewidencyjnej za inne czynności, natomiast w przypadku pojazdu jak w temacie jest badanie i jest wpis do rejestru... to na jakiej podstawie nie pobierać opłaty ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Logen napisał:

nie pobieramy opłaty ewidencyjnej za inne czynności

? o matko! ja za hak (inne czynności) pobieram oe, to co teraz będzie?

  • Haha 1
  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za haka też pobieram, tylko ja robię haka jako dodatkowe :P.

Teraz pytanie, przyjeżdża kontrola i się pyta dlaczego pobieracie opłatę ewidencyjna od innych czynności... Jak odpowiesz ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest napisane że nie pobierasz LOGEN ?ja robiąc  badanie HAK''  wykonuję zakres badania inne czynności od kontroli w kwietniu 2018,gdzie też uważałem że jest to badanie dodatkowe co się sprzeczałem na forum no i nie miałem jednak racji ,każdy ma inną intepretacje  przepisów ,P.z TDT  mie przekonał ,jak zapytałem o opłate 1 zł zapytaj P. cepik i tyle 

Edytowane przez jarek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, jarek1 napisał:

A gdzie jest napisane że nie pobierasz LOGEN ?

 

No właśnie o to mi chodzi żeby znaleźć jasny zapis, który mówi coś o opłatach ewidencyjnych przy innych czynnościach oraz badaniach pojazdów zarejestrowanych w innych krajach.

W PoRD jest jasno napisane że badanie techniczne przeprowadza się po uiszczeniu opłaty za przeprowadzenie badania i opłaty ewidencyjnej. Z opłaty ewidencyjnej wyłączone są tylko pojazdy resortowe i pojazdy które nie podlegają rejestracji. Natomiast na jakiej podstawie pobierać opłatę ewidencyjną od innych czynności ?? Gdzie w ogóle znajdują się jakieś zapisy o innych czynnościach wykonywanych na SKP ?? W jakich dziennikach ustaw ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hak to specyficzna kwestia - do tej pory nie uregulowana mimo zapewnień cyt." Badanie dotyczące haka jest badaniem z zakresu „czynności dodatkowych” i w chwili obecnej nie jest przekazywane do CEPiK2.0. Aktualnie w trakcie procesu legislacyjnego jest nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadzająca badania dotyczące haka, jako kolejną kategorię badań dodatkowych. " My pobieramy OE od Haka w badaniu "dodatkowym-czynności inne" ;)  bo jak w końcu ktoś się pochyli z możnowładców na hakiem to pewnie zaległe wpisy trzeba będzie wysłać to CEP, ale to takie mgliste rozumowanie :)

Nie mogę postu edytować - dołożę łyżkę dziegciu - § 1a. 4 Badanie techniczne przeprowadza się po pobraniu z centralnej ewidencji pojazdów danych identyfikujących badany pojazd, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1 ustawy, oraz po ustaleniu rodzaju badania technicznego pojazdu, z tym że:
1) w przypadku, o którym mowa w art. 80bc ustawy, pobranie danych z ewidencji może nastąpić po przeprowadzeniu badania;
2) w przypadku okresowego badania technicznego przeprowadzanego po raz pierwszy przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pobranie danych następuje po przeprowadzeniu badania i jest poprzedzone wprowadzeniem danych badanego pojazdu, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1 i 13 ustawy.

 

To czy tu nie powinno się zastosować "czynności innych", ba czy obywatel Białorusi nie powinien usunąć niesprawności i bez dodatkowych badań udać się do właściwego posterunku/komisariatu po dowód ?

Bo:   5. 117 Zatrzymany dokument pojazdu zarejestrowanego za granicą, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 1 pkt 4 i 6, pozostawia się w jednostce Policji albo Straży Granicznej przez okres 7 dni. Po upływie tego terminu dokument przekazywany jest przedstawicielstwu państwa, w którym pojazd jest zarejestrowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, to Diagnosta właśnie odmówił badania pojazdu zagranicy za zatrzymany dowód przez ITD i powiedział że nie wykona badania bo takich badań się nie wykonuję w Polsce,może zbieżność okoliczności ale własnie kolega dzwonił do mnie i pytał czy tak jest? że nie można wykonać badania pojazdu z zagranicy zatrzymany DR odpowiedż moja padła że można a jak dalej poszło nie wiem ponoć drugi Diagnosta wykonał na drugiej zmianie .A czy bez dodatkowych badań straż czy Policja mu odda DR to już inna brożka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed epoką CEP-u 2.0 tworzyło się różne twory ? bo "zostawało w domu" - teraz robi się ciekawie, zobaczymy w jaką stronę się to potoczy - od klienta wiem, że w GB odmówili mu badania "na dojazd" do ojczyzny i chłopak wracał na ryzyk-fizyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to może z ministerstwa bo z wydziału... To nie jedną interpretację, a pewnie bez mała tyle ile WK jest byłoby interpretacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mirek_handlarz napisał:

To nie jedną interpretację, a pewnie bez mała tyle ile WK jest byłoby interpretacji

Przesadzasz, większość w ogóle nie podjęła by tematu ,,,

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma możliwości wykonania badania pojazdu zarejestrowanego za granicą, poza jednym wyjątkiem - okresowe przed 1 rej na terytorium RP.

Ten temat był na tym Forum.

Jak ktoś sądzi inaczej to proszę o podanie podstawy prawnej.

Dyskutowanie czy pobrać opłatę czy nie nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Ustawy PORD wiemy, że mamy ustawowy obowiązek badania pojazdów skierowanych przez OKRD.

"11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:
1) skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego:
a) w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska,
b) który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji
nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 5, lub noszący ślady uszkodzeń albo którego stan techniczny
wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogące stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa
ruchu drogowego;"

Braki w rozporządzeniu nie mogą być przeszkodą. Pojazdu z Niemiec czy Ukrainy nie znajdziemy w CEPiKu z przyczyn oczywistych więc robimy badanie w trybie awaryjnym i nie wysyłamy do CEP.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na logikę to chyba masz rację markes30. Można to tak zinterpretować.

Tylko w tym naszym rozporządzeniu mogła by być jakaś wzmianka, że mogą być też pojazdy zarejestrowane za granicą i jaka jest procedura.

Ja osobiście nie miałem takiego przypadku, więc jestem zaskoczony, ze można takie badanie przeprowadzić.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sm napisał:

Tylko w tym naszym rozporządzeniu mogła by być jakaś wzmianka, że mogą być też pojazdy zarejestrowane za granicą

ale nie ma też wzmianki o tym, że mają to być tylko  pojazdy zarejestrowane w Polsce, jest skierowane przez okrd, czyli wszystkie.

  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc inaczej na temat - czy jest gdzieś zakaz wykonywania dodatkowego badania przedmiotowego pojazdu ? nie  .co nie jest zakazane jest dozwolone :biggrin:

  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.