Skocz do zawartości

UDT


stabilo

Rekomendowane odpowiedzi

Może do analizy zapisu który mamy tutaj

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu

 

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120001468+2013%2401%2401&min=1

 

e) dźwigniki (podnośniki), w tym systemy do parkowania samochodów, z wyjątkiem dźwigników stanowiących wyposażenie pojazdów, dźwigników do pochylania stołów technologicznych i dźwigników przenośnych z napędem ręcznym,

 

pomocne będzie drugie rozporządzenie:

 

Ze strony UDT http://www.udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=135&Itemid=592

klikamy na "dźwigniki" i mamy

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać dźwigniki.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020040043

 

I tam mamy takie zapisy

 

"§ 1. Rozporządzenie określa warunki techniczne dozoru technicznego w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji dźwigników napędzanych mechanicznie lub ręcznie, przeznaczonych do prostoliniowego przemieszczania ładunków w pionie za pośrednictwem sztywnego elementu, z częściowym wykorzystaniem układu cięgnowego."

i dalej

9) dźwigniki przechylające — dźwigniki służce do jednostronnego podnoszenia ładunków, z wyjątkiem mechanizmów wywrotu skrzyń ładunkowych pojazdów oraz mechanizmów pochylania stołów technologicznych,

10) dźwigniki samochodowedźwigniki stałe służące do podnoszenia i opuszczania pojazdów samochodowych,

 

6) dźwigniki stałe — dźwigniki umiejscowione na stałe w fundamencie lub innym podłożu,

 

Czyli "lohra" na pewno nie jest dźwignikiem samochodowym.

 

Czy jest wyposażeniem pojazdu :? (a może to już nie istotne w tym momencie)

 

 

 

A na marginesie "systemy do parkowania samochodów"

http://www.rehabloch.pl/produkty-platformy-parkingowe-c-210_243.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli "lohra" na pewno nie jest dźwignikiem samochodowym.

 

Tu chyba bardziej chodzi o :

 

§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) dźwigniki zębatkowe — dźwigniki, w których ładunek jest przemieszczany za pośrednictwem zębatki,

2) dźwigniki śrubowe — dźwigniki, w których ładunek jest przemieszczany za pośrednictwem śruby i nakrętki,

3) dźwigniki tłokowe — dźwigniki, w których ładunek jest przemieszczany za pośrednictwem tłoka poruszanego ciśnieniem cieczy w dźwignikach tłokowych hydraulicznych lub ciśnieniem powietrza w dźwignikach tłokowych pneumatycznych,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę przeglądam stronę UDT i znalazłem coś takiego.Myślę ,że będzie pomocna (nie koniecznie teraz). Wśród tych urządzeń nie widzę "Lohry"

http://www.udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=655&Itemid=971

 

A w tej zakładce mamy wszystkie urządzenie podległe dozorowi

http://www.udt.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=915&Itemid=1062

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest wyposażeniem pojazdu
Tu chodzi o dźwigniki do unoszenia pojazdu w przypadku np. wymiany koła na drodze czyli potocznie rzecz ujmując podnośnik do wymiany koła. Kiedyś dzwoniłem do UDT i powiedziano mi, że w przypadku pojazdów wyposażonych w platformy transportowe pod dozór podlegają te, które unoszą ładunek w pionie. Tak mi to najprościej wyjaśnił inspektor, który zajmuje się dozorami. Z tego wychodzi, że lohra podlega.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli "lohra" na pewno nie jest dźwignikiem samochodowym.

 

Dzisiaj wysłałem do UDT O/Poznań zdjęcie samochodu z zamontowaną unoszoną platformą do przewozu pojazdów, z zapytaniem czy podlega on pod UDT.

 

Otrzymałem taką odpowiedź: "Szanowny Panie,

 

uprzejmie informuję, że przedstawione na zdjęciu urządzenie zainstalowane na samochodzie, jest kwalifikowane jako dźwignik i zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 1468) podlega przepisom o dozorze technicznym.

 

Pozdrawiam

 

XXXXXX XXXXXX

 

Kierownik Działu Urządzeń Transportu Bliskiego

 

Urząd Dozoru Technicznego

 

Oddział w Poznaniu

 

ul. Taczaka 5

 

61-818 Poznań

 

tel.: +48 61 85 04 640

 

fax: +48 61 85 36 534

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że przedstawione na zdjęciu urządzenie zainstalowane na samochodzie, jest kwalifikowane jako dźwignik

 

No to trzeba zamknąć prawie wszystkich diagnostów na OSKP którzy robili badania takich pojazdów bo żaden pojazd nie posiada dozoru.

 

Poza tym UDT w tym momencie jest "stroną" bo oni wykonując takie badania pobierają za nie opłatę więc urząd w tym przypadku nie jest bezstronny moim zdaniem ponieważ chcą zarobić na tych badaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacdiag,

UDT informacje.pdf
ta informacja wygląda na pochodzącą z nieaktualnego stanu prawnego, gdyż pompa do betonu jest wymieniona jako urządzenie nie podlegające dozorowi (co prawda, ktoś odręcznie dopisał, że podlega) a pompy do betonu podlegaja pod dozór juz od ponad 2 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odręcznie naniósł bo dostał wydruk prezentacji bez słowno muzycznego podkładu ;)

Przegapiłeś stronę 56 (w załączeniu). Zwróć uwagę na tytuł. Po tej stronie występuje pompa jako następny "obrazek poglądowy" do omówienia przez prowadzącego prelekcję. Naprawdę warto uczestniczyć w szkoleniach (seminariach) organizowanych przy udziale przedstawicieli UDT..

W Świętoszowie na I Konferencji (m.in. pod patronatem UDT) Pan Marek Eckert prowadzący prezentację wraz z Dyrektorem Urzędu Dozoru Technicznego oddział Zielona Góra Panem Ryszardem Klimowskim odpowiedzieli na wszystkie pytania wyczerpująco - a muszę przyznać, że było ich sporo.

prezentacja UDT str 56.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem taką odpowiedź: "Szanowny Panie,

 

uprzejmie informuję, że przedstawione na zdjęciu urządzenie zainstalowane na samochodzie, jest kwalifikowane jako dźwignik i zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 1468) podlega przepisom o dozorze technicznym.

 

Pozdrawiam

 

odpowiedź jest błędna. Ta platforma działa na takiej samej zasadzie jak kiper w w wywrotce i również nie wymaga UDT.

 

 

Zatem jak UDT interpretuje zapis, " z wyjątkiem dźwigników stanowiących wyposażenie pojazdów" ?

 

 

200680257452386eaf58bf8.jpg

 

img_215bc36c91.jpg

 

images?q=tbn:ANd9GcSYBVJMzBYbtLPbtKT24xxbas3110iIGz0iT1ahCqrKva_Hhzbq

 

No i taki tez nie podlega...

 

kobieta_lewarek_2013-06-18_01-21-56.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, znamy już aktualną interpretację przepisów przez UDT, co jednak zmieniło się na przestrzeni lat, że od 2002 roku przepis poniższy:

 

e) dźwigniki (podnośniki), w tym systemy do parkowania

samochodów, z wyjątkiem dźwigników

stanowiących wyposażenie pojazdów, dźwigników

do pochylania stoΠów technologicznych

i dźwigników przenośnych z napędem ręcznym,

 

nie zmienił swojej treści, nikt przez dekadę tego nie wymagał, ITD, policja, UDT...???

 

i jak zwykle winny diagnosta...a doskonale wiemy, że UDT wydawało opinię (oczywiście przez telefon), że oni lohrami się nie zajmują....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wysłałem zapytanie do UDT

Dostałem dwie odpowiedzi,ponieważ nie przesłałem zdjęcia.

 

Pierwsza odpowiedź

"Bardzo proszę o przesłanie bardziej szczegółowej specyfikacji pojazdu (np. zdjęcia, deklaracji zgodności lub instrukcji) w celu określenia czy dany typ pojazdu podlega pod dozór jako urządzenie transportu bliskiego."

 

W drugim zadałem pytanie i przesłałem zdjęcie

 

"Myślałem,że każda "lohra" podlega pod dozór lub nie.Jeśli mogę wiedzieć,to czym się kierować oceniając czy dany pojazd (lohra) podlega pod dozór jako urzadzenie transportu bliskiego?"

 

Otrzymałem taką odpowiedź

 

"Uprzejmie informuję, iż przedstawione przez Pana urządzenie, tzw. Lohra, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 1468), wydane na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o dozorze technicznym podlega pod dozór techniczny i jest zaliczane do grupy dźwigników. Dlatego też wymaga wydania decyzji administracyjnej zezwalającej na jego eksploatację.

 

Ze względu na dużą ilość i różnorodność pojazdów typu Lohry, to czy dany pojazd podlega pod dozór techniczny można ustalić przesyłając zdjęcie bądź dokumentację techniczną do oceny inspektorowi UDT. Informacje dotyczące warunków technicznych dźwigników określa również Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego. Przepisy prawne dostępne są na stronie UDT w zakładce „Baza Wiedzy/Przepisy)"

volvo__fm_340__lora__lohra__laweta__manual__2006_5_lgw.jpg.3dac1f939f18d20a1f242aceaee225d2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedź jest błędna.

 

A ja nie zamierzam kopać się z koniem. Jeżeli osoba, na co dzień zajmująca się przeprowadzaniem tego typu badań, pisemnie mi odpowiada, że dane urządzenie podlega pod dozór, to je takiego badania wymagam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie duże forum, a tak mało odważnych?

Czy naprawdę tylko.................................... :?:

 

Powtórzę pytanie :

 

Czy pojazd zamieszczony w załączniku postu: http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=12971&postdays=0&postorder=asc&start=35 podlega pod UDT?

A jeżeli podlega to do której grupy go zaliczyć?

Grzesiu gratuluję odwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ketiw38, na żadnym z takich pojazdów nigdy nie widziałem informacji o dozorze zatem domniemuję, że taka laweta nie podlega pod UDT. Zresztą z budowy tego pojazdu wynika, że jako taki pojazd nie jest podnoszony a jedynie przesuwany wraz z pochylnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pojazd zamieszczony w załączniku postu: http://www.norcom.com.pl/...er=asc&start=35 podlega pod UDT?

 

W pierwszym momencie powiedział bym, że nie... zresztą na pierwszej stronie tego tematu tez tak stwierdziłem...

 

Faktem jest, ze to nie jest zwykła platforma uchylna, która dozorowi nie podlega. Tu ładunek jednak się przemieszcza i nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pojazd zamieszczony w załączniku postu:

 

Zawsze do tej pory miałem informację że nie podlega pod UDT bo nie podnosi ładunku do góry tylko w przesuwa po platformie. Lohra podobno ma mieć dozór na górny pokład do dźwiga do góry natomiast jak dodatkowo dolny pokład jjest z możliwością wydłużenia go za pomocą siłowników hydraulicznych to one już pod UDT nie podlegają bo nie podnoszą ładunku a jedynie przesuwają w poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z materiałów przedstawionych, przez UDT, na konferencji wynika, że nie. Jak zwykle pozostaje kwestia, czy pojazd przewożony przez lawetę jest jego ładunkiem, czy też nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.