Skocz do zawartości

UDT


stabilo

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, Paprock napisał:

NIE MUSI!

A nie jest tak , że tylko podnośniki o " napędzie ręcznym " nie podlegają dozorowi ? :oops: A ten z napędem " pneumatycznym " jest.:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, BigBoy napisał:

Stary miał UDT. Czyli lepiej zrobić i mieć spokój. 

Można i tak, jednak zamiast księgi rewizyjnej (czy jak to się zwie) dostaniesz odpowiedż, że urządzenie takie a takie nie podlega pod dozór UDT. Oczywiście przy założeniu napędem mięśni własnych.

 

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas w pracy jest podnośnik kanałowy pneumatyczno-hydrauliczny i podlega pod dozór natomiast zwykłe podnośniki kanałowe nie pneumatyczne już nie podlegają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do tych podnośników na podobnej zasadzie podszedł jak do platform najazdowych na pojazdach. No wiecie, o które chodzi, o coś takiego jak na skradzionym foto. Czy na taki najazd, który w całości pojazdu nie unosi dozór jest wymagany?

Znalezione obrazy dla zapytania pomoc drogowa najazdowa

Ale porównywanie takie czy dźwiga w całości, czy tylko po części może okazać się zgubne, porównując chociażby bramowce z hakowcami, że jedne pod dozory się łapią a drugi jak wiatr zawieje. Dlatego rację mają ci, co twierdzą, żeby każdy przypadek rozwikłać w regionalnej komórce dozoru indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Pozwolę sobie odkopać temat.

Poszukałem, poczytałem, ale dalej nie wszystko jest dla mnie jasne.

Wiem, że dla niektórych to o co pytam do banał, ale od kursu już trochę czasu minęło, a pracując na PSKP większość z tej wiedzy nie była mi potrzebna do szczęścia :silent:

Rozumiem, że pod UDT podlegają wszystkie cuda wymienione pod tym linkiem: https://www.udt.gov.pl/co-i-kiedy-podlega-dozorowi/urzadzenia-transportu-bliskiego

Zastanawiam się nad tym dźwigiem o ruchu nieprostoliniowym, bo w takim układzie można by pod to podciągnąć także, autolawetę z postu @Paprock.

Czy jeśli pojazd jest wyposażony w urządzenie samowyładowcze, to czy ono też musi mieć UDT?

Pytanie co podlega pod TDT? Na pewno zbiorniki LPG/LNG/CNG, cysterny do ADR i to co można wyczytać w Dz. U. z 2012 r. poz. 1468:

Cytat

g) zbiorniki, w tym cysterny, do przewozu materiałów niezaliczonych jako niebezpieczne, które są pod ciśnieniem napełniane, opróżniane lub przewożone, dla których iloczyn nadciśnienia i pojemności jest większy niż 50 barów x dm3 , a nadciśnienie jest wyższe niż 0,5 bara,

Czy to oznacza, że wszystkie cysterny (np. do przewozu mleka) także mają mieć ważne dozorowe dokumenty z TDT?

Cytat

5) urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych;

Co dokładnie kryje się pod przytoczonym pkt. 5? Kompresor do napełniania pojemnika do przewozu materiałów sypkich? Pompa do betonu?

Słowem czy ktoś mógłby mi jak krowie na rowie wytłumaczyć jakie konkretnie urządzenia podlegają pod TDT, najlepiej na przykładach, tak jak na stronie UDT'u?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Czolgista napisał:

Czy jeśli pojazd jest wyposażony w urządzenie samowyładowcze, to czy ono też musi mieć UDT?

Skrzynia wywrotka nie podlega pop dozór. Natomiast inne urządzenia do usuwania ładunku mogą podlegać w zależności od sposobu rozładunku.

51 minut temu, Czolgista napisał:

Czy to oznacza, że wszystkie cysterny (np. do przewozu mleka) także mają mieć ważne dozorowe dokumenty z TDT?

Nie wszystkie a tylko te, które są zbiornikami zamkniętymi a ich ciśnienie robocze przekracza 0,5 bara. Większość cystern do przewozu mleka to zbiorniki bezciśnieniowe.

54 minuty temu, Czolgista napisał:

Słowem czy ktoś mógłby mi jak krowie na rowie wytłumaczyć jakie konkretnie urządzenia podlegają pod TDT, najlepiej na przykładach, tak jak na stronie UDT'u?

Na stronie masz podane jakie urządzenia podlegają pod dozór, jeżeli są jakieś wątpliwości to zdjęcie urządzenia i ewentualną dokumentację trzeba przesłać do dozoru a tam inspektor w miarę możliwości udzieli infirmacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, danielg539 napisał:

które są zbiornikami zamkniętymi a ich ciśnienie robocze przekracza 0,5 bara.

Czyli dokładniej jakie? Przed rozpoczęciem badania popatrzeć na TZ zbiornika, żeby rozwieść wątpliwości? Czy są jakieś cechy wspólne, po których rzutem oka można rozpoznać, że cysterna A łapie się pod dozór, a cysterna B już nie?

36 minut temu, danielg539 napisał:

jeżeli są jakieś wątpliwości to zdjęcie urządzenia i ewentualną dokumentację trzeba przesłać do dozoru a tam inspektor w miarę możliwości udzieli infirmacji.

... 

To może inaczej, do tej pory właściwie nie miałem doświadczeń z pojazdami powyżej 3,5 tony. A wychodzi na to, że za bardzo niebawem przyjdzie mi badać i takie pojazdy, więc wolałbym mieć trochę lepsze rozeznanie na co wołać kwity z dozoru. W przypadku tych polegających pod UDT jest łatwiej, bo od razu widać czy coś na pojeździe zamontowane jest czy nie. Ale w przypadku cystern itp. wynalazków już się sprawa komplikuje. A primo, niechcianym przy każdym takim przypadku dzwonić do UDT/TDT, bo to po prostu zajmuje relatywnie dużo  czasu. I secundo, szkoda byłoby na czymś przypadkiem umoczyć.

Edytowane przez Czolgista
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Czolgista napisał:

Czyli dokładniej jakie? Przed rozpoczęciem badania popatrzeć na TZ zbiornika, żeby rozwieść wątpliwości?

Dokładnie tak.

1 godzinę temu, Czolgista napisał:

Czy są jakieś cechy wspólne, po których rzutem oka można rozpoznać, że cysterna A łapie się pod dozór, a cysterna B już nie?

Tak łatwo to nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, danielg539 napisał:

Tak łatwo to nie będzie.

I nie jest, bo i TZ czasem wywalona.

A najlepsze jest zawsze twierdzenie właściciela  " UDT/TDT mówili jak dzwoniłem, że pod dozór nie podlega "

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podstawowy paragraf w przypadku cystern nie ADR

Cytat

1) urządzenia ciśnieniowe, w których znajdują się ciecze lub gazy pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.