Skocz do zawartości

Tablice rejestracyjne zmniejszone "amerykańskie"


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do końca brak podstaw skoro jest napisane 

Dnia 3.01.2019 o 17:07, Bogusław Maćkowski napisał:

najnowsze polecenie KGP zatrzymywania dowodów rejestracyjnych za zbyt małą tablicę, dla KWP.  

Więc już zostało wydane takowe polecenie do zatrzymywania DR.

I bez kłopotu wzrosła by ilość zatrzymanych dowodów. A skoro zatrzymany to dla opinii publicznej pewnie zagrażał BRD. Wystarczy tylko odpowiednio podać. :yeah:

 

A wtedy kto się będzie zastanawiał nad faktem podstaw, tak jak w kwestii raportu NIK odnośnie nadzoru nad SKP ? 

 

 

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

co prawda w artykule bez większych konkretów, ale jakieś tam przesłanie jest, że nie zawsze "małe musi być piękne", a nawet więcej,  małe coś, a problem może być duży :wink:

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/masz-mala-tablice-w-seicento-policja-zabierze-ci-dowod/c9g34gm?utm_source=swpromo&utm_medium=synergy&utm_campaign=moto_retargeting_nitro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podstawy nadal brak do zatrzymania DR. Mam nadzieję, że policjanci nie zastosują się do pisma, które otrzymali. Niby w jaki sposób taki pojazd zagraża porządkowi ruchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie odnośnie tego tematu co w wypadkach gdy:
 

1. Auto z przodu nie posiada w ogóle miejsca fabrycznie przeznaczonego do montażu tablicy rejestracyjnej. Tj ma gładki zderzak? (foto)

Czy brak miejsca to miejsce "zmniejszone konstrukcyjnie" ?

brak_miejsca.jpg

 

2. Auto miało w momencie rejestracji zderzak z małą wnęką, była kolizja i założono z dużą wnęką (jest zdjęcie, że był zderzak z małym miejscem).

W tym temacie dzwoniłem do WK to powiedzieli, że skoro zmieniono zderzak to trzeba przerejestrować auto na duże, a jak wróci się do zderzaka USa to znowu rejestracja. Czyste marnowanie tablic...

 

allegro_7456712974.jpg

Edytowane przez Rafit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów precyzuje miejsce tylko tylne!

Rozporządzenie w sprawie rejestracji precyzuje tak wieszanie tablic:

6. Jeżeli pojazd nie ma specjalnego miejsca do umocowania tablic,

to przednią i tylną tablicę umieszcza się w środku szerokości pojazdu,

a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy – po lewej stronie pojazdu.

Dla chcącego nic trudnego i jak się to wszystko połączy, to sprawa jest całkiem prosta. No, ale przecież kombinować na swoje dalej można. Zamiast zderzaka polecam wymienić całą tylna pokrywę po dzwonie, na przykład z amerykańskiej wersji Fiata 500. No bo kto komu zabroni, co? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o odwrotną stronę: był zderzak USA, a teraz jest EUROPA - a blachy są zmniejszone jednorzędowe...

Nie chodzi o specjalne przerabianie auta, aby tą blachę dostać.

------------------------------------------------

 

Zastanawia mnie co w takich wypadkach. Skoro miejsca do przedniej się nie określa to podstawą do wzięcia małej jest tylko tył samochodu?

Cytat

"1. Miejsce przewidziane do umieszczenia tylnej tablicy rejestracyjnej powinno stanowić równą, prostokątną powierzchnię o następujących minimalnych wymiarach: 
1) dla pojazdów samochodowych mających cztery i więcej kół: 
a) szerokość 520 mm i wysokość 120 mm albo 
b) szerokość 340 mm i wysokość 240 mm;"

Dopiero jak nie spełniamy tych wymogów z tyłu to można wziąć jednorzędową pomniejszoną?

 

Często widuję auta amerykańskie na skróconych jednorzędówkach typu:

- Toyota Prius

- VW Beetle itp.

Takie auta mają z tyłu dużą wnękę, ale z przodu mają małą wnękę na rejestracje. Czy to jest powód do wydania zmniejszonych?

 

 

be33a5c1bc8965dfb689425424645d6e.png

IMG_2297.jpg

Edytowane przez Rafit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to jest jakaś podkładka pod tablicę na przednim zderzaku, to o co chodzi? Przód samochodu nie warunkuje zmniejszonej tablicy. Takie moje zdanie.

Pisałem: nikt nie broni zmontować do Fiacika Pięćsetki klapy bagażnika z amerykańskiej wersji i wystąpić do WK o tablice takie, jakie warunkuje pomniejszone miejsce.  ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to mi w tym wszystkim chodziło, że jeździ dużo aut USA, gdzie tył jest normalny, ale przód ma taką ramkę. Tylko dla "Kowalskiego" taka ramka jest Miejscem konstrukcyjnie zmniejszonym skoro jest zespolona ze zderzakiem (np przynitowana). Czy złożenie takiego oświadczenia w WK w tym wypadku jest niezgodne z prawdą?

 

Inny przykład znaleziony przed chwilą. Z przodu duża tablica lekko by odstawała na tej ramce.

51068903_403660063719460_7175280378830127104_n.jpg

51079058_403655557053244_1981728280088150016_n.jpg

Edytowane przez Rafit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie teorie jak przywołany "Kowalski" to ja też potrafię głosić, i dla mnie ta ramka jest ozdobieniem tablicy, a tego nie wolno robić. ;-)

Jeżeli ktoś już krzyczy o konstrukcyjnym miejscu, to powtarzam: według polskich wytycznych jest to tylne miejsce! Cała reszta zakrawa na herezje spiskowe, lanie wody lub rozbijanie g... na atomy.

 W tym Passacie brak podstaw na tablice małe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paprock przednia ramka wychodzi tak z serwisu. Jak się ją zdejmie to jest wcięcie w zderzaku albo dziura. Tył to typowa ozdobna tu się zgadzam.
Ale jak przepisy dotyczą tylko tyłu to nie ma co się dalej rozwodzić nad tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paprock napisał:

Jeżeli ktoś już krzyczy o konstrukcyjnym miejscu, to powtarzam: według polskich wytycznych jest to tylne miejsce

Z jakiego przepisu to wynika?

Z mi znanych przepisów wynika, że właśnie z tyłu miejsce ma być na normalną TR. Czy to niedopatrzenie ustawodawcy czy celowy zamysł tego nie wiem ale przepisy są jakie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylne miejsce jest dokładnie opisane jakie ma mieć wymiary minimalne. I po mojemu, jeżeli już powstały w Polsce tablice zmniejszone to, to są własnie takie blachy, które odbiegają od tych wymiarów. A wszyscy wiemy doskonale, że wzór pomniejszone tablicy Made in Poland nie pasuje pod miejsce amerykańskie, ani pod zmniejszone europejskie. Co do przepisów, to święte słowa: "są jakie są".  Bo jakoś można spotkać samochody z pomniejszonymi miejscami i pasującymi tablicami. Czyli, próbowali spełnić oczekiwania ale tylko próbowali. Rozpisali wzór pomniejszonej tablicy, ale miejsca pod nie pokusili się opisać wcale. Dlatego te mniejsze blachy można pchać na auta co mają tylne miejsce inne niż polskie wymiary. No takie moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Paprock napisał:

Dlatego te mniejsze blachy można pchać na auta co mają tylne miejsce inne niż polskie wymiary. No takie moje zdanie.

A moje jest inne. Zmniejszone tablice można stosować tylko gdy przednie miejsce jest zmniejszone, tylne ma zawsze być normalne bo żaden przepis nie zezwala na zmiejszenie tylnego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz. Zaraz. Przecież przednie miejsce jakby nie istnieje, a przynajmniej jego wymiarów się nie określa, to skąd wiadomo jakie jest to przednie miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo jakie jest bo to widać za to brak przepisu pozwalającego na zmniejszenie tylnego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli np. zderzak mogę wymienić bo nie jest to zabronione, a później starać się o zmniejszone tablice.:-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie wiem czy ono jest małe, duże, średnie, ogromne. Nie wiem, bo przepisy wymiarów tego miejsca nie precyzują. Nie precyzują również lokalizacji, a bywa, że przednią blachę spotyka się czasem na dachu pojazdu.

Do mnie przemawia argument, że tylne miejsce jest jakieś dziwaczne, takie amerykańskie, odbiegające od polskich wymiarów, że standardowa tablica w nie nie wejdzie, no to mam podstawę wystąpić o tablice małe. Tak rozumiem sens wnioskowania o tablice zmniejszone. Te wytłoczki, podkładki i inne wynalazki na krążownikach szos tu zalinkowanych jakoś mnie nie przekonują. Większość tych amerykanów i tak ma zwykły wyoblony zderzak z jakąś tam poddablicową podkładką.

 

3. W przypadku wniosku o rejestrację dotyczącego pojazdu, dla którego mają być wydane tablice rejestracyjne, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b, właściciel pojazdu składa oświadczenie, że w pojeździe są zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych. Oświadczenie może być złożone na wniosku o rejestrację, w tym na jego odwrocie.

 

W powyższym przepisie jest mowa o miejscu, nie o miejscach, a o miejscu o zmniejszonych wymiarach. Dla mnie wniosek prosty: wiem co do milimetra o jakich mowa rozmiarach i potrafię się do tego miejsca odnieść z metrówką w dłoni. Jeżeli wymiary odbiegają od normy, to jednoznacznie wiem o jakie blachy wnosić. 

 

I Panowie, no szacun! Wiadomo, że te tablice zmniejszona to jedna wielka lipa. One i tak nigdzie nie pasują, nie wchodzą... Poszli na łatwiznę i wymyślili zmniejszoną tablice tnąc na pół dwurzędową w poziomie. KINO! :nausea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że aby otrzymać P na BT to musi spełniać to tylne miejsce warunki dla normalnych tablic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt! Tylko, że nigdy nie dałem i nie dam negatywa za "amerykańskie" miejsce pod tylna tablicę. Takie psie-pis-owe życie. :?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paprock napisał:

w pojeździe zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych

 

 W powyższym przepisie jest mowa o miejscu, nie o miejscach, a o miejscu o zmniejszonych wymiarach

czegoś nie kumam, kursywą (przepisie) napisałeś "miejsca.... tablic rejestracyjnych" przecież to liczba mnoga, (czyli minimum dwa, dwie), 

następnie napisałeś, że tam jest mowa o miejscu (liczba pojedyncza), to co jest błędne?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.