Skocz do zawartości

Tablice rejestracyjne zmniejszone "amerykańskie"


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

We wcześniejszych postach informowałem, że Prezydent Miasta Bydgoszczy wystąpił do Ministra Infrastruktury o rozważenie zmiany rozmiaru tablic rejestracyjnych na pojazdy zabytkowe "amerykańskie jak Mustangi czy Chevrolety.

 

W odpowiedzi okazało się, że Instytut Transportu Samochodowego wraz z Stowarzyszeniem Produkcji Tablic stwierdzili, że w Polsce jest zbyt mało zabytków, aby zmieniać dla nich produkcje. 

 

Jednak dało to Ministerstwu do myślenia i zmieniono dla aut "amerykańskich" rozmiar tablic. Niestety zapomniano o zabytkach, gdzie zmiana zderzaka powoduje, że pojazd ma mniej oryginalnych części i może stracić status zabytku.

 

Aczkolwiek możemy pocieszyć właścicieli aut amerykańskich ukazał się przepis umożliwiający im montaż zmniejszonych zalegalizowanych tablic, jeśli pojazd ma zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych. 

 

Poniżej przygotowałem wyciąg z nowych przepisów oraz zdjęcie porównawcze. Mam nadzieję, że materiał się przyda :-) także podczas okresowego badania, gdy nagle zobaczycie nową dziwną tablicę. Warto zauważyć, że posiada ona wyłącznie wyróżnik województwa. Wygląda jak pół kwadratowej tablicy.

 

Wyciąg z przepisów dot zmniejszonych tablic rejestracyjnych na np. pojazdy amerykańskie

 

(Dz. U. z 2017, poz. 2355 z późn. zm.)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA

z dnia 11 grudnia 2017 r.

w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych

 

§  2. ust. 3.  W przypadku wniosku o rejestrację dotyczącego pojazdu, dla którego mają być wydane tablice rejestracyjne, o których mowa w § 27 ust. 1 pkt 1 lit. b, właściciel pojazdu składa oświadczenie, że w pojeździe są zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych. Oświadczenie może być złożone na wniosku o rejestrację, w tym na jego odwrocie.

 

 

§  27.

1.  Tablice rejestracyjne ze względu na rozmiary dzielą się na:

1) samochodowe:

a) jednorzędowe i dwurzędowe - do oznaczania wszystkich rodzajów pojazdów, z wyjątkiem motocykli, ciągników rolniczych, motorowerów i pojazdów rodzaju "samochodowy inny" (kategorii L6e i L7e),

b) jednorzędowe zmniejszone - do oznaczania pojazdów silnikowych posiadających zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej, z wyłączeniem motocykli, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych wchodzących w skład kolejki turystycznej i pojazdów rodzaju "samochodowy inny";

 

§  28.

4.  Na tablicy rejestracyjnej zwyczajnej będącej tablicą rejestracyjną samochodową jednorzędową zmniejszoną jest wytłoczony numer rejestracyjny barwy czarnej na białym tle, składający się z wyróżnika województwa i wyróżnika pojazdu.

 

§  31.

3.  Organ rejestrujący może wydać dla pojazdu posiadającego zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej:

1) w przypadku czasowej rejestracji, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 ustawy - tablice rejestracyjne tymczasowe,

2) w przypadku rejestracji - tablice rejestracyjne zwyczajne samochodowe jednorzędowe zmniejszone - o tym samym numerze rejestracyjnym.

 

§  33.  Właściwy miejscowo dla siedziby sejmiku województwa prezydent miasta na prawach powiatu:

1) prowadzi ewidencję tablic rejestracyjnych indywidualnych, wydanych na obszarze województwa, z uwzględnieniem § 28 ust. 2;

2) wyznacza w ramach województwa dla każdego organu rejestrującego pojemność rejestracyjną tablic rejestracyjnych:

a) tymczasowych i tymczasowych badawczych oraz

b) samochodowych jednorzędowych zmniejszonych i tymczasowych dla pojazdu posiadającego zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej.

 

 

ZAŁĄCZNIK Nr  13

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA TECHNICZNE DLA TABLIC REJESTRACYJNYCH ORAZ ZAKRES I SPOSÓB ICH BADANIA, A TAKŻE WZORY TABLIC REJESTRACYJNYCH, UMIESZCZANYCH NA NICH ZNAKÓW I SYMBOLI ORAZ ICH OPIS

Rysunek 10. Tablice samochodowe jednorzędowe zmniejszone oraz tablice tymczasowe dla pojazdu posiadającego zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej (załącznik PDF)

 

 

 

 

 

tablica rejestracyjna zmniejszona amerykańska.png

tablica rejestracyjna zmniejszona Dz. U. z 2017_2355 rys 10 zał. 13.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czym aż tak podniecać. Bardzo duża część amerykańskich aut z tyłu i tak ma miejsce na tablicę DWURZĘDOWĄ - a wymiary tejże pozostają po staremu, a ta nowa mniejsza i tak też tam nie wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasują pasują jak widać na zdjęciach w artykule, tylko polak zawsze jest pesymistą i tym razem mu estetyka się nie podoba, i że nie dostał ich w gratisie tylko trzeba płacić. Zero radości, że nie trzeba ich wyginać albo dorabiać lewych tablic.

http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/a-mialo-byc-tak-pieknie-nowe-mniejsze-tablice-nie-pasuja-do-aut/qxend9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bogusław Maćkowski napisał:

jeśli pojazd ma fabrycznie zmniejszone miejsce.

 

Z którego przepisu wynika, że zmniejszone miejsce ma być fabryczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, michal_k napisał:

Z którego przepisu wynika, że zmniejszone miejsce ma być fabryczne?

Dziękuje i przepraszam za przejęzyczenie. Zmieniłem na wprost z przepisu z fabrycznie na konstrukcyjnie. Przepisy są w pierwszym poście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że w niedługim czasie niektóre samochody w wyniku "tuningu" będą miały zmniejszone miejsca, a ich właściciele będą wnioskowali o zmniejszone tablice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje. Pojemności numeryczne tych tablic są na tyle małe, że pewnie za rok czy 2 się wyczerpią i co wówczas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą tworzyć nowe tzw. "zasoby". Trochę kombinacji można tam porobić... Tu literka, tam literka :)

W sumie to paranoja, że te pomniejszone tablice mają nowy wzorzec numeracji. Bałagan jak nie wiem. Poza tym druga duża tablica będzie trochę dziwnie wyglądać z tak małą ilością znaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blakop napisał:

druga duża tablica będzie trochę dziwnie wyglądać z tak małą ilością znaków.

 

Obie są małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, blakop napisał:

Możesz mi wskazać fragment w przepisach,

 

Zmniejszone tablice to zmniejszone tablice. Nigdzie nie jest przewidziana kombinacja zmniejszonej i normalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kino z tymi tablicami i tyle. Jak ktoś chce to i numer wymaluje bez problemu na burcie. Jak ktoś chce to i zwykłą tablicę w amerykańskie miejsce przysposobi.

 

b) samochodowych jednorzędowych zmniejszonych i tymczasowych dla pojazdu posiadającego zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej.

 

- Co to w ogóle znaczy, co to za zdanie, co to za zapis, kto to będzie oceniał, mierzył, kontrolował skoro miejsce pomniejszone w amerykańskim samochodzie na długości jest skrócone za to na wysokości podwyższone!

Co z tablicami dwurzędowymi? Posiadaczom amerykańskich samochodów zaiste chodziło o pomniejszenie takiej właśnie tablicy, żeby uniknąć kłopotów podczas wszelkich badań, kontroli, inspekcji. To wymyślili jak zawsze! 500+ a benzyna po 6 zeta!!!

 

Można się spodziewać, że każdy burak aby się wyróżnić w ruchu drogowym, to podczas rejestracji nówki sztuki będzie o pomniejszone wnosił!

I co, użerać się z takim po trzech latach jeżdżenia, że było dobrze, a nagle na badaniu źlę? Mało bajzlu z oświetleniem, wciągarkami, quadami, pomocami, to jeszcze 'pomogli' rozwiązując problem tablic! Brawo Dobra Zmiano! :noOK:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak kombinacja tablicy jedno i dwurzędowej na jednym pojeździe nie jest taka niezwykła?

 

Michał - jedno miejsce na aucie mam ze zmniejszonym miejscem i poproszę małą tablicę, ale drugie jest normalne. Zakładając w normalne miejsce tablice pomniejszona niejako łamię przepis bo nie wypełniam dyspozycji w nim zawartej. Powinna tu być analogia legis jak z tablicą jedno i dwu rzędową na jednym aucie.

 

Oczywiście, że właścicielom chodziło o zmniejszone tablice dwurzędowe głównie!! Ale jak widać w Bydgoszczy potrafią się cieszyć z byle czego... Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, bo przepisy precyzują rozmiary tylko tylnego miejsca pod tablicę. Skoro tylne miejsce ma odchyłki od normy to można wystąpić o tablice pomniejszone obie. No takie moje zdanie. Natomiast zaś pominięto całkiem świeże rozwiązanie trzeciej tablicy na bagażnik rowerowy, gdzie miejsce pod tablicę raczej trzyma standardowe wymiary. I co, i zaś bałagan, bo na aucie będą dwie pomniejszone a na bagażniku normalna. Nie mówiąc o różnicach w znakach na takim zestawie tablic.W dowodzie siedem alfa-znaków numeru rejestracyjnego, na tablicach samochodowych pomniejszonych tylko cztery znaki, a na bagażnikowej zaś siedem. KINO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

39 minut temu, blakop napisał:

Michał - jedno miejsce na aucie mam ze zmniejszonym miejscem i poproszę małą tablicę, ale drugie jest normalne.(...)

Ale jak widać w Bydgoszczy potrafią się cieszyć z byle czego... Szkoda. 

Jak zwykle Błażej teoretyzujesz. Przygotowując pisma ja nie teoretyzuje tylko praktycznie od 9 lat organizuje zloty w tym aut amerykańskich zabytkowych i widzę je na co dzień. Porobiliśmy zdjęcia "Mustangów" i "Chevrolettów". Zapewne są i inne. Natomiast te pojazdy mają z przodu i z tyłu taki sam rozmiar miejsca na tablicę rejestracyjną. Propozycja od nas wyszła, aby producent bądź właściciel sam podał rozmiar i miał na zamówienie tablicę. Aktualnie takie tablice tylko nielegalizowane zamawiają u tych samych dostawców produkujących je dla WK.

Ministerstwo uznało, że zrobi jeden rozmiar.

 

Nie ważne sam kiedyś lata temu rejestrowałeś pojazdy i nie mogłeś zamówić tablic o rozmiarach jakie chciałeś.

 

Ja się nie zajmuje wydawaniem tablic i podszedłem do Rejestracji Pojazdów w WK i potwierdzono mi, że przewidziano produkcje i zamawianie zmniejszonych tablic na przód i tył w tym samym rozmiarze.

 

Mnie bardziej przyglądając się tej dyskusji co innego zainteresowało. Nie wiem po co ktoś wpadłby na pomysł zmian konstrukcyjnych zderzaków przednich i tylnych na inne z mniejszymi miejscami na tablice tylko po to, aby zapłacić za wymianę 2 tablic długich na 2 krótkie?

 

Czy przepisy dopuszczają montaż innych zderzaków z innego pojazdu?

Dz.U.2016.2022

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

 

 

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WYKAZ PRZEDMIOTÓW WYPOSAŻENIA I CZĘŚCI ZWIĄZANYCH Z BEZPIECZEŃSTWEM UŻYTKOWANIA POJAZDU I OCHRONĄ ŚRODOWISKA

 

 

13

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu pozostałe: tablice rejestracyjne, do oznakowania pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, lampy ostrzegawcze dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, urządzenia uziemiające pojazdy do przewozu materiałów niebezpiecznych, urządzenia odblaskowe dla rowerów

 

 

I tu jak widać w całym załączniku nr 3 dla ustawodawcy nie zagraża bezpieczeństwu montaż innego zderzaka i jest to możliwe. Przeszkadza za to i zagraża bezpieczeństwu ........ montaż odblasków na rowerach z innego roweru.

10 minut temu, blakop napisał:

 Tego nie kumam. 

Błażej ściągnij sobie moją wersję Dz.U.2015.776 to będziesz kumał.

Lista kodów państw ISO 3166-1

Oficjalnie przydzielone kody ISO 3166-1
Lista państw, które mają przypisane kody ISO 3166-1

polska nazwa

 

angielska nazwa

 

kod alfa-2

 

kod alfa-3

 

kod numeryczny

 

kody ISO 3166-2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

bo na aucie będą dwie pomniejszone a na bagażniku normalna

 

Na bagażniku też musi być pomniejszona, bo normalna nie może zawierać tak mało znaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powoli zaczynam chwytać niuanse pomniejszonych tablic. Czyli teraz, podczas rejestracji najważniejszy robi się rozmiar tablic, a pomniejszone miejsce tylnej tablicy ciągnie za sobą wszystkie blachy w tym mini rozmiarze do powieszenia na aucie, tak z przodu i z tyłu, jak i na bagażniku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś - o czym Ty piszesz mówiąc:

 

2 godziny temu, Bogusław Maćkowski napisał:

Natomiast te pojazdy mają z przodu i z tyłu taki sam rozmiar miejsca na tablicę rejestracyjną.

 

Nie wiem jakie zloty organizujesz, ale dziwi mnie, że nie wiesz, iż auta z USA z przodu zazwyczaj W OGÓLE nie mają miejsca na tablicę, gdyż takowa w większości stanów nigdy nie była wymagana - szczególnie w kontekście historycznym.

Dziwi mnie natomiast, że nie widzisz problemu w tym, że większość "amerykańców" ma po prostu całkowicie inny kształt tablicy z tyłu (zbieram tablice od lat jak wiesz), a nasza nowa tablica całkowicie tym wymiarom nie odpowiada co pokazano w cytowanym tu nawet przez Ciebie artykule. Wizualnie wygląda to kiepsko ze starymi otworami/śrubami po byłej tablicy, która nijak nie wpisują się w naszą "nową" blachę.

I tylko o to chodzi. O pojemności numerów nie wspomnę. Więc chyba jednak nie ma się nad czym zachwycać. Tak jak Paprock to podsumował. I tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Doszliśmy do tego, że auta amerykańskie mają różne miejsca są takie, które mają wyznaczone z przodu i z tyłu małe i są takie, które mają tylko z tyłu miejsca wyznaczone. Co prawda na zlocie było 120 Mustangów i 40 Chevroletów i żaden nie miał bagażnika rowerowego, ale jedno jest pewne Ministerstwo zrobiło po swojemu inaczej niż życie i zamiast zrobić indywidualne zamówienie rozmiaru tablic to zrobili 1 rozmiar, który zapewne komuś się przyda :-) Tylko komu czas pokaże. Aczkolwiek problem dostrzegli tylko wyszło jak zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.