Skocz do zawartości

opłata ewidencyjna a płatność kartą


hary

Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, adam1501 napisał:

Nie można zwolnić czegoś pod co nie podlega, więc jakie dobrze?

A nie podlega bo jest???.....??? czyżby "zwolnione"?

adam1 - będę polemizował VAT zerowy to nadal jest stawka, wynosząca 0 (zero) %

Zwolnienie z VAT, nie podlega fiskusowi (pełna zgoda) ale jakoś musisz udokumentować pobranie opłaty. Stąb moje pytanie co wystawiasz na tego zyla, jeśli nie ma go na paragonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum pojęcia "zwolnienie" i "nie podlega" one nie są tożsame i nie można ich stosować zamiennie bo totalnie zmieniają sens sedna tej dyskusji. Opałata nie jest zwolniona ona całkowicie nie podlega fiskusowi jakby jej nie było. Wystarczy zwykłe pokwitowanie, (klient powinien znać zasady pobierania opłaty bo przepisy jego też dotyczą a nie tylko stacji w tym zakresie). Klient "płaci" za badanie a opłata jest "pobierana" ,  niby nic a różnica  w  znaczeniu słów wielka.

Edytowane przez adam1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawka VAT 0% niewątpliwie jest błędnym rozwiązaniem, ale stawka VAT ZW wg wielu interpretacji jest do obronienia i wiele firm tak to ewidencjonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, adam1 napisał:

Klient "płaci" za badanie a opłata jest "pobierana" ,  niby nic a różnica  w  znaczeniu słów wielka.

Więc klient dostaje paragon (przykładowo) na 98 zł i ....?? co dostaje jako pokwitowanie pobrania przez Ciebie 1 zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie to rozwiążesz Twoja sprawa, bo przepisy milczą. Są nawet kasy przewidziane dla stacji, które takie pokwitowanie niepowiązane fiskalnie (niefiskalne)  drukują.

@danielg539 na 100% to do obronienia jest NP na fakturach.

Edytowane przez adam1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktura pozwala użyć NP kasa, czy drukarka fiskalna do paragonów nie, dlatego pisałem o pojęciach "nie podlega" i "zwolniona" bo to totalna różnica tak samo jak między fakturą a paragonem.

Edytowane przez adam1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według ustawy o VAT masz obowiązek wystawić paragon osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej oraz rolnikowi ryczałtowemu. Jeśli rolnik ryczałtowy zażąda faktury, musisz mu wystawić tzw. fakturę do paragonu (nie zmyślam, jest to w ustawie o VAT).

W tym świetle jak wystawisz fakturę do paragonu? Na paragonie nie będzie "zyla" dla CEPA a na fakturze będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wrc69 napisał:

Jeśli rolnik ryczałtowy zażąda faktury, musisz mu wystawić tzw. fakturę do paragonu (nie zmyślam, jest to w ustawie o VAT).

Tak jest ale o tym przepisie wiedzą tylko nieliczne biura rachunkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zwykła osoba fizyczna nie może zażądać f-ry VAT do paragonu?, ja takie wystawiałem, tylko księgowa nakazała mi bezwzględnie - najpierw paragon fiskalny, później f-ra, oryginał dla odbiorcy kopia z podpiętym paragonem do księgowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adam1 napisał:

Fiskus to się zainteresuje, dlaczego jest w dokumencie fiskalnym jeżeli nie ma nic z nim wspólnego.

Nie mniej jednak ten sam fiskus nie zaproponował do tej pory nic mądrego w ramach współpracy. Dlatego większość urzędów toleruje ten stan rzeczy ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adam1 napisał:

Jak sobie to rozwiążesz Twoja sprawa, bo przepisy milczą. Są nawet kasy przewidziane dla stacji, które takie pokwitowanie niepowiązane fiskalnie (niefiskalne)  drukują.

@danielg539 na 100% to do obronienia jest NP na fakturach.

Jest program w którym na fakturze drukowane jest pokwitowanie, na samym dole faktury, nie w jej treści  lub osobno pokwitowanie do wyboru w ustawieniu programu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, jast napisał:

drukuje opłatę ewidencyjną

Bo to jedyne rozwiązanie zgodne z ustawą fiskalną ,,,

Który program drukuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JANUSZ60-u to czy powinna, czy nie powinna to naprawdę nie jest interes diagnostów tylko księgowych, ja pokazałem, że w moim przypadku jest i na paragonie fiskalnym i na fakturze VAT,  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba Cię  bardzo nie zaskoczę, gdy powiem, że u mnie też;

37 minut temu, cezary napisał:

jest i na paragonie fiskalnym i na fakturze VAT,  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zawsze biorę opłatę ewidencyjną gotówką i na paragonie lub fakturze przybijam pieczątkę "Opłata ewidencyjna-1zł Dz.U itd......"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TED napisał:

A ja zawsze biorę opłatę ewidencyjną gotówką

a jak klient nie ma w gotówce nawet 1 zł, to co wtedy? jakie procedury wdrażasz?:hihi:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, TED napisał:

biorę opłatę ewidencyjną gotówką i na paragonie lub fakturze przybijam pieczątkę "Opłata ewidencyjna-1zł Dz.U itd......"

W dobie  tak szczegółowych rozliczeń z fiskusem,

nic głupszego już wymyślić nie można,,,

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, cezary napisał:

a jak klient nie ma w gotówce nawet 1 zł, to co wtedy? jakie procedury wdrażasz?:hihi:

Taką samą jak by nie miał kasy na przegląd.

1 godzinę temu, JANUSZ60 napisał:

W dobie  tak szczegółowych rozliczeń z fiskusem,

nic głupszego już wymyślić nie można,,,

Oczywiście do każdej złotówki wystawiam KP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TED, a czy istnieje u Ciebie możliwość płacenia kartą ( tego akurat być nie musi) lub przelewem ( to raczej musi) to co wtedy, jak klient nie ma przy sobie nawet grosza nie wspomnę o 1 zł.:what:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, cezary napisał:

@TED, a czy istnieje u Ciebie możliwość płacenia kartą ( tego akurat być nie musi) lub przelewem ( to raczej musi) to co wtedy, jak klient nie ma przy sobie nawet grosza nie wspomnę o 1 zł.:what:

To sobie musi pożyczyć.:evil:. Ci co mają przelewy o tym dobrze wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.