Skocz do zawartości

luz na końcówce drążka wynik NEGATYWNY


DamianLKR

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy klient może nie zgodzić się z moją opinią negatywną i ma prawo napisać  na mnie skargę . W tym przypadku osobiście podaję klientowi namiary na organ nadzorujący naszą stację .Jeszcze nikt z tej możliwości nie skorzystał.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wątpię.

Raczej "w drodze przetargu" (gdzieś o tym czytałem, chyba w miesięczniku PISKP-u) podpiszą umowę z jakąś okręgówką, żeby ich inspektorzy mogli na niej wykonywać swoje czynności.

Z powodu braku forsy pomysł nie będzie forsowany.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.07.2018 o 15:08, DamianLKR napisał:

Wyczuwalny był również luz na trzech końcówkach układu kierowniczego.

Zauważyłem, że kluczowym słowem w tym poście jest słowo nadmierne czyli, nadmierne luzy w połączeniach przegubowych. Otóż, aby stwierdzić czy luzy w układzie kierowniczym są lub nie są dopuszczalne należy odnieść się do instrukcji serwisowej danego pojazdu. Mam styczność z instrukcjami serwisowymi pojazdów grupy VW i z nich wynika, że jakiekolwiek luzy przegubów w układzie kierowniczym bądź zawieszeniu są niedopuszczalne i w wypadku stwierdzenia takich luzów dany element nadaje się do wymiany. Przypuszczam, że w większości pojazdów do 3,5 t luzy przegubów układu kierowniczego i elementów zawieszenia są niedopuszczalne. Najprościej zadzwoń do serwisu i zapytaj. Ja czasami tak robię i nigdy nie spotkałem się z niechęcią lub złym nastawieniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, rewers napisał:

Przypuszczam, że w większości pojazdów do 3,5 t luzy przegubów układu kierowniczego i elementów zawieszenia są niedopuszczalne

Ale w przypadku dużych ciężarówek bywa inaczej. Są elementy układu kierowniczego, które zawierają sprężynę i one pod naciskiem "uginają się" pomimo, że są całkiem sprawne. Są też elementy, które samoczynnie kasują luz pod wpływem obciążenia np. sworznie wahaczy w starym Sprintrze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rewers

nie wiem jak duże masz doświadczenie w pracy jako diagnosta i jak duże doświadczenie w praktyce naprawy mechanicznej pojazdów, ale uwierz mi, nic tego nie zastąpi, żeby bezwzględnie ocenić czy dany luz ma znaczenie w bezpiecznym użytkowaniu pojazdu., nie znaczy to, żeby nie korzystać z wiedzy serwisów, niemniej w danym momencie (badanie) Ty musisz być ostateczną wyrocznią.

 

Edytowane przez cezary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, danielg539 napisał:

Są elementy układu kierowniczego, które zawierają sprężynę i one pod naciskiem "uginają się"

Masz rację. Po to, jeśli nic nie widzisz na szarpaku, możesz docisnąć sworznia "lagą" i sprawdzić wartość ugięcia. Po to jest te 2 mm w ciężarówkach. Jak klient ma jakieś pytania, to daję mu w łapę suwmiarkę a sam naciskam sworzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luz nadmierny, to luz który diagnosta przy wykorzystaniu wyposażenia na stacji jest wstanie wykryć. Wykrywalny znaczy dla mnie, możliwy do zaobserwowania, nie koniecznie musi być możliwe jego zmierzenie przy wykorzystaniu suwmiarki.

Spróbujcie sprawdzić szarpakiem stan końcówek na kołach skręconych w lewo lub prawo, wykonać skręt z zablokowanymi kołami hamulcem. Jak luzu nie będzie w położeniu do jazdy na wprost, a przy skręconej kierownicy pojawi sie na końcówkach to się dopiero zdziwicie.

 

Nie mylcie luzu w przekładni kierowniczej np. ślimakowej  z luzem w układzie kierowniczym, a zwłaszcza na końcówkach kierowniczych.  Zastosowanie końcówki drążka kierowniczego miało na celu umożliwienie wykonania połączenia ruchomego dwóch elementów. Z równoczesnym zachowaniem możliwości precyzyjnego przemieszczania obu elementów względem siebie.

 

 

 

 

 

 

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.