Skocz do zawartości

Klimatyzacja


kowal

Rekomendowane odpowiedzi

Ilu kolegów ma w swoich pojazdach klimatyzację - ja niestety w moim seicento nie

 

 

Dobra na cały rok

Zimą klimatyzacja jest nie mniej przydatna niż latem. Pomaga szybko usunąć parę z szyb

Co drugi sprzedany w Polsce nowy samochód ma klimatyzację. Może w nią być wyposażone każde auto, nawet tak małe i tanie jak Fiat Seicento. Przedstawiciele branży samochodowej wyjaśniają, że klimatyzacja zwiększa bezpieczeństwo. Latem, nie dopuszczając do przegrzania wnętrza, zmniejsza zmęczenie kierowcy, zimą natomiast osusza powietrze.

Nie włączać na mrozie

- Klimatyzacji nie należy uruchamiać podczas mrozów, gdyż wówczas w parowniku może wytrącić się lód, który zatka obieg układu - ostrzega Zenon Rudak z Helli Polska. Nie stanowi to jednak problemu, bo podczas mrozów powietrze jest suche. Zmorą kierowców jest jazda w temperaturze nieco powyżej zera, gdy jest duża wilgotność i zaparowywują szyby. W takich warunkach klimatyzacja szybko osusza powietrze w samochodzie, nawet przy plus dwóch stopniach działa prawidłowo.

Przesmaruj i sprawdź

Zenon Rudak radzi używać klimatyzacji jak najczęściej i to nie tylko z uwagi na komfort. Urządzenie smarowane jest olejem zawartym w substancji chłodzącej, więc raz na jakiś czas warto klimatyzację uruchomić, aby system został przesmarowany. Co rok należy zmieniać filtr przeciwpyłkowy, bo na brudnych polskich ulicach szybko się zatyka, czyniąc wentylację nieefektywną. Zaparowane szyby w autach to często nie wina wentylatorów, lecz właśnie zapchanego filtra przeciwpyłkowego, przez który przepływa powietrze do kabiny. Dobrze jest też co rok odkazić parownik, w którym rozwijają się grzyby i drobnoustroje. Co dwa lata należy wymieniać filtr oleju (podobny do tego z silnika) i osuszacz.

Płyn pod kontrolą

Starsze auta miały klimatyzację napełnioną trującą substancją R12, której stosowanie jest już zakazane. Prawo wymaga, aby w układzie klimatyzacji stosować ekologiczną R134a. W starych autach wymiana płynu na ekologiczny może wiązać się z koniecznością zainstalowania nowych uszczelek i remontu instalacji, który może kosztować 1200 zł. Nawet jednak, stosując R134a, warto zajrzeć co dwa lata do warsztatu, bo płyn paruje (także z nowej, szczelnej instalacji) i co rok ubywa go ok. 12 procent. Przy ubytku powyżej 30 procent klimatyzacja przestaje efektywnie pracować. Uzupełnienie płynu trwa w specjalistycznym warsztacie ok. godziny.

Robert Przybylski www.rp.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od 6 lat - i już sobie bez tego życia nie wyobrażam. Najlepszy jest oczywiście full automat (climatronic). Bomba - przez cały rok !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra sprawa ta klimatyzacja zwłaszcza w lecie kiedy auto stoi na patelni przez 8 godzin. Odpalam silnik, włączam klimatyzację, długość papierosa i można świat doganiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 15 years later...

Jest jakaś dziedzina którą się nie zajmujecie ?

Nie lubię uszczęśliwiania przez reklamy, ale przez lody owszem. Niech stracę, może być przy tym reklamowanym "przenośnym klimatyzatorze", by dało się wytrwać "cały dzień biuro, lodzik, lodzik, biuro"  :)  Chętna ?

 

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mecher napisał:

(...) by dało się wytrwać "cały dzień biuro, lodzik, lodzik, biuro"  :)  Chętna ?

A lodzik z automatu, czy.... gałeczka ?

śmiech szyderczy.gif

:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zgodny jestem. Skoro autorka ma tyle inwencji w wklepywaniu reklam, to i w tym temacie coś "ciekawego" wykona :wink:

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mecher napisał:

Ja tam zgodny jestem.

No i Ekstra-Git. :smile:

A autorka, niech myśli " coby " :

1 godzinę temu, Mecher napisał:

(...) to i w tym temacie coś "ciekawego" wykona

:lol: :silent: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.