Skocz do zawartości

Poprawienie daty 1 rejestracji


jary

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • jary

    21

  • Paprock

    11

  • blakop

    7

  • Mecher

    5

Dwie strony dyskusji o temacie, który można zamknąć jednym zdaniem?

 

Pojazd jest wzorowo zarejestrowany i tyle. Skoro opuścił fabrykę w grudniu 2015, to taki jest jego rok produkcji, a zatem umowna data będzie 1 stycznia tegoż właśnie roku.

Jeśli właściciel dostarczy dokumenty z USA, że pojazd po raz pierwszy zarejestrowano tam w 2016 datę pierwszej rejestracji będzie można skorygować, ale rok produkcji pozostanie zgodnie ze stanem faktycznym jako 2015.

 

A że nikt nie odważył się wytłumaczyć autorowi jak to jest z rocznikami to już inna sprawa.

Prawda jest taka, że chyba w każdym przypadku, w którym w dokumentach pochodzenia nie występuje rok produkcji ani data pierwszej rejestracji (a nawet w UE są takie DR) rok produkcji najczęściej się zawyża do modelowego jeśli jest taka możliwość - ku uciesze wszystkich. Bo liczba spraw wytaczanych potem przeciwko diagnostom o zawyżenie tegoż rocznika jest ciągle marginalna w skali kraju.

Osobiście dwa, a w zasadzie trzy (!) ostatnie samochody jakie miałem miały zawyżony rocznik (każdorazowo kupiłem je już w takim stanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak określa się datę 1-szej rejestracji pojazdu? (z instrukcji w sprawie rejestracji pojazdu):

Cytat

w rubryce przy kodzie B – wpisuje się datę pierwszej rejestracji pojazdu; w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy i rejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po raz pierwszy jest to dzień pierwszej rejestracji pojazdu za granicą; jeżeli w dokumentach załączonych do wniosku o rejestrację pojazdu brak jest informacji o dacie pierwszej rejestracji pojazdu, to w tej rubryce wpisuje się datę 1 stycznia roku produkcji pojazdu;

 

Co wpisuje się w rubryce "rok produkcji" (z instrukcji w sprawie rejestracji pojazdu):

Cytat

w rubryce „ROK PRODUKCJI” – wpisuje się rok kalendarzowy, w którym pojazd został wyprodukowany, określony przez producenta; w przypadku pojazdu marki „SAM” jest to rok zbudowania tego pojazdu;

 

Organ rejestracji pojazdu wpisuje powyższe dane na podstawie przedłożonych dokumentów źródłowych złożonych do wniosku(np. badania technicznego jeśli chodzi o rok, dokumentu potwierdzającego rejestracje pojazdu). Dodam tylko iż w dokumentach z USA, Kanady itp. w certyfikatach potwierdzających rejestracje widnieje rok MODELOWY.

 

Co to jest ROK MODELOWY?

Cytat

ROK MODELOWY (zwany także rokiem modelu lub modelem roku) to okres, w którym produkowane były samochody o tych samych cechach charakterystycznych. Zwykle rozpoczyna się on w połowie roku kalendarzowego i kończy w połowie następnego roku kalendarzowego. Pojęcie „model roku” stosuje się w celach marketingowych.

 

W PL jest wiele urzędów które nie sprawdzają roku produkcji. Tylko wpisują to co diagnosta określony na dokumencie identyfikacyjnym pojazdu załączonym przy pierwszym badaniu technicznym pojazdu sprowadzonego z zagranicy.

 

Kupujesz teoretycznie "nowy" pojazd? to czemu nie podjedziesz do autoryzowanego dealera w celu weryfikacji danych (w tym wypadku roku produkcji) ?

Edytowane przez LimonQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ma jechać i wydawać hajs? Przecież wie, że to pojazd wyprodukowany pod koniec 2015. Ale chciałby w papierach 2016 - bo to przed szwagrem, rodziną i lokalną społecznością niezły awans społeczny :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem samochód z USA, ale juz zarejestrowany w Polsce. 1 data rejestracji to 01 01 2015. W ASO jak byłem wydrukowali mi jakieś papierki i pisze że 1 rejestracja w USA była 10 03 2016.

Czy mogę to zmienic? jak tak to gdzie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to nie Ty już o to pytałeś tutaj ? https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/13339-data-1-rejestracji-usa-pytanie/&do=findComment&comment=255089

1 godzinę temu, jary napisał:

Czy mogę to zmienic? jak tak to gdzie ?

idź do wk i poproś, może Ci poprawią. 

 

 

Cytat

już o to pytałeś tutaj ?

właśnie stały się jednym ... 

Jacdiag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 'jakieś papierki' tyle mają mocy sprawczej zaiste, co papier nie wypowiem do czego na rolce.

Poza tym, skąd ASO takie info ma?

Poza tym, chodzi o datę podaną w dokumentach rejestracyjnych przedstawionych do rejestracji. I po mojemu data pierwszej rejestracji wpisana ot tak sobie, na przykład w umowę kupna-sprzedaży nie stanowi wiarygodności daty pierwszej rejestracji.

Chodzi o datę podaną w dowodzie rejestracyjnym lub dokumencie mu odpowiadającym, czyli certyfikacie, czyli z amerykańska w Cerificate of Title.

No, ale można próbować. Może cokolwiek to zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jary napisał:

ASo miało z jakiejs strony, w stanach w 90% nie ma dokumentow odnosnie kiedy byla 1 rejestracja

 

- więc jak Twój pojazd łapie się w ten zbiór 90%, to ma tak jak ma w polskich papierach i dobrze ma!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam potrafię być uparty jak beton, że nawet młot SDS MAX nie pomoże!

Tłumaczy Ci się gdzie ta data ma być w papierzyskach amerykańskich podana, a Ty dalej swoje:

 

18 minut temu, jary napisał:

jak ma dobrze, jak data 1 rejestracji jest w marcu 2016 roku, a jest napisane 01 01 2015

 

Nie ma daty pierwszej rejestracji w amerykańskich papierach, więc dlatego w polskim dowodzie jest ta umowna po przepisach data zapodana. Wątpię aby jakiekolwiek WK uznało wydruczki/wydumki ASO-Serwisowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.