Skocz do zawartości

VW T4 Ciężarowy na specjalny inny


zell

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od dłuższego czasu poszukuje jednoznacznej odpowiedzi. Otóż chcę zmienić przeznaczenie auta VW T4 blaszak z ciężarowego na specjalny zastosowania innego, w tym przypadku przewóz towarów lub mebli. No i mam problem jak to ugryźć? Tak wiem że potrzebować będę na początek auta sprawnego technicznie, faktury za przebudowę. Ale nie mogę znaleźć DZ U mówiącego konkretnie o tym jakie wymagania musi posiadać auto do ww celu, tzn jakie wyposażenie musi posiadać? Może jesteście w stanie mnie nakierować co jak i po kolei powinienem zrobić. Nie ukrywam że biorę to pod uwagę ze względu na cholernie wysokie OC. 

 

Pozdrawiam i liczę na jakąś podpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, zell napisał:

 Otóż chcę zmienić przeznaczenie auta VW T4 blaszak z ciężarowego na specjalny zastosowania innego, w tym przypadku przewóz towarów lub mebli. No i mam problem jak to ugryźć? 

 

Dla mnie żaden problem z ugryzieniem tematu. Bo żaden z niego specjalny.

Podpowiedż ustawa PoRD art. 2 

Cytat

36) pojazd specjalny – pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji; 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nigdy czegoś takiego jeszcze nie robiłem. A co jeśli chodzi o wyposażenie, doposażenia pojazdu żeby można było zrobić przegląd i z opinią iść do WK? Jakieś miejsca do mocowania pasów transportowych i wystarczy żeby dokonać zmian w DR?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, zell napisał:

 Ale nie mogę znaleźć DZ U mówiącego konkretnie o tym jakie wymagania musi posiadać auto do ww celu, tzn jakie wyposażenie musi posiadać? Może jesteście w stanie mnie nakierować co jak i po kolei powinienem zrobić. 

 

- najkrócej jak tylko można, to wynalazek specjalny musi posiadać wyposażenie jak wynalazek, czyli specjalne!

 

A przeznaczenie pojazdów specjalnych mniej więcej jest takie: oczyszczanie dróg
2 502 zimowego utrzymania dróg
3 503 podnośnik od prac konserwacyjno-montażowych
4 504 pomoc drogowa
5 505 ambulatorium/laboratorium służby zdrowia
6 506 żuraw samochodowy
7 507 pożarniczy
8 508 pogotowie techniczne/warsztat
9 509 kino/wystawa/biblioteka
10 510 sklep/bar
11 511 radiofoniczny/telewizyjny
12 512 do prac wiertniczych
13 513 agregat elektryczny/spawalniczy
14 514 kempingowy
15 515 pogrzebowy
16 516 laboratorium techniczne
17 517 koparka
18 518 koparko-spycharka
19 519 ładowarka

 

Meblowóz jest ujęty w innej podobnej tabeli jako zwykłe auto ciężarowe i raczej po temacie w tej dziwnej sprawie.

Mało komu udało się przeskoczyć ten problem ze względu na stawki OC. Gminy, zarządy dróg może i owszem, ale to raczej dotyczyło pojazdów zimowego utrzymania dróg. :ev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny-pojazd który na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub zaświadczenia z badania technicznego zakwalifikowano do danego podrodzaju lub przeznaczenia nieokreślonego w zasadniczym podziale

Temat Rzeka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, zell napisał:

 z ciężarowego na specjalny zastosowania innego,

 

INNY- to pojazd który na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub BT zastosowano do danego podrodzaju.

W Klasyfikacji pojazdów przewidziano "Przewóz Mebli"jest to samochód ciężarowy o podrodzaju Furgon,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zatem co radzicie by zmajstrować żeby było ok, a w DR zmienić z ciężarowego na specjalny? Jakieś pomysły czy raczej po prostu zmajstrować zabudowę kempingową i w razie potrzeby wyjmować ją i wkładać na potrzebę przeglądu technicznego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakoś nie spotkałem się z przepisami zabraniającymi zdemontować tymczasowo np fotele w celu przewiezienia czegoś o większym gabarycie. Co więcej, jest sporo aut które zostały zaprojektowane by móc to zrobić w prosty i szybki sposób.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kampery na zasadzie dmuchanego materaca i wiaderka na siku jako wyposażenie mieszkalno-hotelowe też już było i się nie sprawdziło! 

Śmieciarka z całym wyposażeniem do kiprowania i mielenia jest zwykłą ciężarówką, a co dopiero zwykły meblowóz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zell napisał:

No jakoś nie spotkałem się z przepisami zabraniającymi zdemontować tymczasowo np fotele w celu przewiezienia czegoś o większym gabarycie.

A ja się spotkałem z mandatem na 500 PLN za wykorzystanie pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.