Skocz do zawartości

Kanapa do leżenia a Vat-1


Logen

Rekomendowane odpowiedzi

IVVO dla mnie możesz nawet włożyć tam budę dla psa i pisać kwity, że spełnia warunki VAT.

Rząd siedzeń, to rząd siedzeń. Rząd siedzeń to rząd siedzeń, a nie że za nim boisko, ogródek czy inna pusta przestrzeń. Przepis jest prosty i nie ma potrzeby wymyślać odległości. Za rzędem siedzeń ma być przegroda i tak fabryki budują pojazdy. Cała reszta to wymysły, kombinacje i cudawianki.

 

Przewóz psa, a ściana/przegroda pod VAT:  :evil:

 

1508765996.jpg

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy, dość przedszkolnego przekomarzania się, i jak to w Polsce, jeden ma taki punkt widzenia, a drugi zgoła odmienny, najciekawsze, że i jedna i druga strona ma argumenty na obronę swojego punktu widzenia :hihi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, IVVO napisał:

konkretnych argumentów w tej kwestii

A gdzie jest napisane, że może być COKOLWIEK zamontowane w JAKIEJKOLWIEK przestrzeni między rzędem siedzeń a przegrodą?

Dla mnie brak odległości między przegrodą a tym rzędem jest definicją braku tej odległości. W MOJEJ interpretacji, odległość między przegrodą (trwałą) a rzędem siedzeń jest następująca: żeby nie brzęczało. Żeby drgająca wskutek pracy pojazdu (pracujący silnik, nierówna nawierzchnia) przegroda nie brzęczała o oparcia JEDNEGO rzędu siedzeń.

Zazwyczaj tak jest, że ta odległość jest jak najmniejsza, dlaczego? Bo wtedy przedział ładunkowy jest największy.

Montaż jakichś leżanek wynika (moim zdaniem) z jakichś tajemniczych przepisów BHP TIRówek. Żeby miękko lec gdzie miały i nogi rozłożyć.?

 

 

  • Piwo 1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w dalszym ciągu nie jest argumentem który możesz poprzeć przepisem - to tylko Twoja interpretacja - rozmawiamy tu o przepisach które coś zabraniają lub nie - zadam takie pytanie  - który przepis zabrania mieć za rządem siedzeń lukę/boisko/dziurę/ wolną przestrzeń a przegrodą

Odpowiedz jeśli wiesz - nie interpretuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Pozwolisz że jednak nadal wolę go odesłać do Ciebie.

Moje pytanie brzmiało: a który przepis pozwala? Gdzie jest napisane że za pierwszym (i jedynym) rzędem może być luka/boisko/dziura?

Sorki. Nie doczytałem o takiej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj konkretny paragraf

Jeśli coś jest nie zabronione to uważamy to za dozwolone - co nie

Chyba że przepis mówi inaczej

A tu oprócz własnych interpretacji jakoś ich brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, IVVO napisał:

Widzę iż nie masz jakiś konkretnych argumentów w tej kwestii - tylko nie bo nie - a ja zadałem bardzo proste pytanie

 

IVVO, no proszę Cię! Czyżbyś fabryczne elementy o określonej wytrzymałości pozwalał sobie zastępować nie wiadomo jakimi patentami?

To co, fabryczną przegrodę mogę wywalić i zapodać sobie plexi-ściankę, bo akurat mam taki kaprys, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paprocku - ja ciebie przepraszam ale czy w ogóle złapałeś temat - nikt tu nie mówi o przesuwaniu, dorabianiu cudowaniu z przegrodą - jest ona fabryczna i tego się trzymajmy - chodzi o wolną przestrzeń między fotelem a fabryczną przegrodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ochotę, to proszę bardzo, możesz sobie polemizować z dyrektywami, iteesami, pimotami:

 

c) przestrzeń ładunkowa musi spełniać następujące wymogi:
„przestrzeń ładunkowa” oznacza część pojazdu znajdującą się za rzędami siedzeń lub za siedzeniem kierowcy, gdy pojazd jest wyposażony tylko w siedzenie kierowcy;
(i) powierzchnia załadunkowa przestrzeni ładunkowej jest zasadniczo płaska;
(ii) w przypadku gdy pojazd jest wyposażony tylko w jeden rząd siedzeń lub jedno siedzenie, minimalna długość przestrzeni ładunkowej wynosi 40 % rozstawu osi;
(iii) w przypadku gdy pojazd jest wyposażony przynajmniej w dwa rzędy siedzeń, minimalna długość przestrzeni ładunkowej wynosi 30 % rozstawu osi;
w przypadku gdy siedzenia w ostatnim rzędzie można łatwo usunąć z pojazdu bez użycia specjalnych narzędzi, wymogi dotyczące długości przestrzeni ładunkowej muszą być spełnione przy wszystkich siedzeniach zamontowanych w pojeździe;
(iv) wymogi dotyczące długości przestrzeni ładunkowej muszą być spełnione w przypadku, gdy pierwszy i ostatni rząd są w swojej normalnej pionowej pozycji do użytku przez pasażerów pojazdu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. po demontażu drugiego rzędu siedzeń w którym w tym wypadku zamontowano leżankę do spania dla kierowcy

O jakiej przestrzeni ładunkowej Ty mówisz - to dziura jak to nazwałeś za tylnym siedzeniem

To się miało połączyć z wcześniejszym

Edytowane przez IVVO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szacun IVVO Iwanie, ale jakoś nigdy fabrycznej leżanki, szezlonga, kuszetki, łóżka no nie spotkałem. ;-) 

Mowa o busiarzach i blaszakach do 3,5 t d.m.c. rzecz jasna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze mało widziałeś - ostatnio doka z jednym rzędem siedzeń i dwoma miejscami do spania piętrowo - przerabiane na trasy długodystansowe przez znanego producenta - VAT-2 

Tu jest podobna sytuacja  - tylko jedna leżanka

W pierwszym poście jest opisany pojazd - jest to po prostu doka bez tylnego rzędu siedzeń - za miast niego jest zamontowane łyżko dla kierowcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest nigdzie napisane jaka ma byc odległość przegrody od foteli. Jest napisane jakie warunki ma spełniać przestrzeń Ładunkowa

W samochodzie ciężarowym o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (kategorii N1)
i samochodzie ciężarowym o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony (kategorii N2) o nadwoziu
rodzaju BB mogą być wprowadzone zmiany konstrukcyjne polegające na zmianie liczby siedzeń, jeżeli pojazd spełnia
wymagania, o których mowa w pkt 3.5., pkt 3.6. oraz pkt 3.8. dla pojazdów kategorii N1, części A załącznika II do
dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/46/WE z dnia 5 września 2007 r. ...

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy łózko znajduje się w przestrzeni ładunkowej - jest w kabinie zamiast drugiego rzędu siedzeń

Panowie - co Wy cały czas z tą przestrzenią ładunkową - wyobraźcie sobie doble kabinę - tylko za miast siedzeń łóżko dla kierowcy - ilość miejsc -trzy z przodu w jednym rzędzie. Tak zapodał Kolega w pierwszym poście

Podrodzaj VAN

Edytowane przez IVVO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po demontażu drugiego rzędu siedzeń zmieści się tam łóżko, a przestrzeń ładunkowa będzie wynosić 40 % rozstawu Osi to nie widzę problemu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

38 minut temu, trucker napisał:

Nie jest nigdzie napisane jaka ma byc odległość przegrody od foteli. 

 

- nie jest nigdzie napisane, bo jak widać przepisy nie przewidują takiej przestrzeni. Sorry, ale cała reszta to są wydumki. Dyrektywę specjalnie zapodałem po to, żeby sobie uzmysłowić wymagania minimalne dla przestrzeni, a nie kombinować co między oparciami foteli a kratą/przegrodą się upchnie, się zmieści.

Część pasażerska przewiduje miejsca siedzące, a przestrzeń ładunkowa jest na pakę, skrzynię, podłogę i graty temu podobne.

Według mnie wolna przestrzeń za oparciami foteli eliminuje warunki vatowskie i raczej po temacie. Cała reszta, to teorie mocno naciągane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Paprock napisał:

Według mnie wolna przestrzeń za oparciami foteli eliminuje warunki vatowskie

Według mnie nie.

Uważam, że IVVO ma racje.

Skoro z przepisów zniknęła magiczna długość mierzona od przedniej szyby do tylnych drzwi to długość przestrzeni ładunkowej może być dowolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, danielg539 napisał:

to długość przestrzeni ładunkowej może być dowolna.

nie dowolna, tylko :

Cytat

przestrzeń ładunkowa będzie wynosić 40 % rozstawu Osi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, cezary napisał:

nie dowolna, tylko :

Cytat

przestrzeń ładunkowa będzie wynosić 40 % rozstawu Osi

Ale ten zapis nie pochodzi z przepisów Vat-owskich.

Zresztą bez wątpienia każdy samochód ciężarowy spełnia warunek tych 40 %, bo to niewiele ponad 1m dla mniejszych pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Paprock napisał:

.Była sprawa o diety i któryś sąd uznał, że kabina to kabina i jakby nawet wodotryski miała to szoferowi należy się odpoczynek w warunkach domowych (hotelowych) a nie drzemanie na samochodowej leżance.

Spokojnie, bo z tego co kojarzę , to nie dotyczyło odpoczynku dobowego tylko tygodniowego. Wiec jednak może sobie tam podrzemać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grubsza poszło o to, żeby zwracać koszty za wynajmowane pokoje, a nie nocować po kabinach i żądać diet co nie. Od czasu do czasu wypadałoby się podmyć w warunkach zbliżonych do domowych, a nie latać po przeręblach lub strumykach. Truckerowi też należy się godziwy wypoczynek z naciskiem, że nie w kabinie.

 

A wracając do VATU, to nie po to zmieniali przepisy, żeby każdy odliczał VAT, tylko powstało gęste sito dla pewnej grupy pojazdów o budowie/konstrukcji zdefiniowanych prosto i jasno.

 

A przepisy z dyrektywy są nie po to aby w długaśnym blaszaku kombinować leżanki, tylko przepisy z dyrektywy o długości przestrzeni ładunkowej są dedykowane głównie dla króciutkich pojazdów coby do kategorii homo N1 się załapały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paprock napisał:

a) powinna być pełna na całym poprzecznym przekroju wnętrza pojazdu, co najmniej do wysokości odpowiadającej
80% wysokości oparć siedzeń znajdujących się przed nią,

Dla mnie z tego zapisu wynika jasno (mowa o przegrodzie) cytat oparć siedzeń znajdujących się przed nią. A przed nią czyli : face to face, a nie poprzez jakieś inne cudactawa typu np. nieszczęsna materacowa leżanka. Po mojemu leżanka jest dodatkową przestrzenią lub jak kto woli II rzędem  z którego wynika brak Vat-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paprock - a czy między fotelem kierowcy a ścianką może być np. tyle miejsca, żeby kierowca powiesił sobie tam kurtkę, czy to już go eliminuje z vatu, tudzież będziesz robił zmiany konstrukcyjne na ciężarowo-osobowy pojazd do przewozu konfekcji?

Tak - z góry uprzedzam - jak zgodzisz się na możliwość powieszenia tam kurtki, to będę stopniowo w kolejnych pytaniach dokładał tam kolejne elementy, żeby wybadać kiedy przekroczę Twoją granicę :)

 

W przepisach nie ma magicznego słowa określającego, że ściana grodziowa ma znajdować się BEZPOŚREDNIO za tylnym fotelem.

 

Do tego jak zwykle większość z Was nie ma bardzo ma pojęcie o czym pisze używając określenia, że coś jest "fabryczne". Co to w ogóle w świetle przepisów i zasad dopuszczania pojazdów do ruchu znaczy "fabryczne"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.