Skocz do zawartości

Błotniki w naczepie.


wadi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Inspekcja klientowi  zatrzymała dowód z naczepy za niezgodność  z warunkami technicznymi ,  za brak błotników na środkowej osi ( oś wielokrotna ). Właściwie to otrzymał zalecenie aby koła "przykryć" od góry. Pierwsza oś posiada błotnik z przodu i trzecia posiada błotnik z tyłu , nad kołami jest podłoga skrzyni ładunkowej - wywrotki.. Z rozporządzenia nic konkretnego wywnioskować nie mogę , a jest wiele naczep z tak rozmieszczonymi błotnikami , czy rzeczywiście takie rozwiązanie jest niezgodne z rozporządzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze

6 minut temu, wadi napisał:

nad kołami jest podłoga skrzyni ładunkowej - wywrotki..

Napiszę tak: W naczepach (O4) faktycznie tak jest, krótki błotnik z przodu i z tyłu zespołu osi. Z tyłu czasami jest krótki chlapacz.

W wywrotkach zaś ("patelniami" zwanych) przeważnie każde koło ma swój, oddzielny chlapacz, lub pojedynczy (taki długi), osłaniający cały zespół osi od góry. Zapytaj o taką naczepę Wujka Googla i pooglądaj grafiki.

W warunkach technicznych też tego nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bardziej chodzi o 

10) w błotniki lub inne elementy nadwozia lub podwozia, o szerokości nie mniejszej niż szerokość opony, a w przypadku kół bliźniaczych - nie mniejszej niż odległość między zewnętrznymi krawędziami opon;

Dla tego pytam  plandeka czy wywrotka - bo przy muldach to bywa różnie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No między innymi po to zapodałem fotkę, żeby wskazać te "inne elementy nadwozia lub podwozia" - tu siedziska w moto.

Podejrzewam, że w tematycznym pojeździe, w którym "nad kołami jest podłoga skrzyni ładunkowej - wywrotki" wymóg błotnika jest spełniony!

 

Poniżej materiał poglądowy, choć nie bardzo wiadomo czy ma homo na publiczne drogi: 

samosvaliveco_1435744266_0x600__1_4_585e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

877410740_7_1080x720_mulda-rynnowa-ze-stI warto zwrócić uwagę  - dwa pół błotniki z przodu i z tyłu a mulda to ten " inny element" - inaczej sprawa się ma jeśli mulda jest nie płaska tylko okrągła po bokach - w takim wypadku brakuje górnego zabezpieczenia  

Edytowane przez IVVO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu też mulda jest płaska

Błotniki.JPG

21 godzin temu, wadi napisał:

nad kołami jest podłoga skrzyni ładunkowej

Czyli " inspektory "........ Naczepa spełnia warunki techniczne, bo to co przytoczył @IVVO:

49 minut temu, IVVO napisał:

10) w błotniki lub inne elementy nadwozia lub podwozia, o szerokości nie mniejszej niż szerokość opony, a w przypadku kół bliźniaczych - nie mniejszej niż odległość między zewnętrznymi krawędziami opon; 

:icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz ma się nastepująco : usterkę wynalazł Pan Policjant z patrolu łączonego, a Inspektor oczywiście potwierdził . Rodzi się pytanie  , czy nie chciał robić ujmy koledze z patrolu , czy rzeczywiście takie zamocowanie błotników  jest niezgodne z warunkami technicznymi. W ostatnim czasie miałem kilka " kwiatków " - przyczyn zatrzymania DR właśnie przez policję : " brak ważności dowodu rejestracyjnego ( niewymieniony DR) lub " podejrzenie pęknięcia tarczy".  Omawiana naczepa to Wielton W33 2001 r., która niejednokrotnie była kontrolowana przez ITD i było ok. Ponadto jest to odosobniony przypadek , mimo tego ,że jest wiele naczep posiadających takie rozwiązanie.Jedyne co znalazłem to dyrektywę 91/226/ewg z 1991 roku , która prawdopodobnie obowiązuje od kwietnia 2011 roku, a szczególowo określająca warunki techniczne osłon przeciwrozbryzgowych kół , na etapie homologacji. Czy są jakieś nowsze uwarunkowanie prawne w tej kwestii i czy mają zastosowanie do pojazdów sprzed 2011 roku -  tego nie wiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wadi napisał:

myślę że dotyczy to setek pojazdów w Polsce

Wystarczy otworzyć jakikolwiek portal ogłoszeniowy (nie ma reguły czy to Wielton czy Schmitz itp.)

wielton.JPG

schmitz1.JPG

schmitz.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.