Skocz do zawartości

Przyczepa Autosowa Karosa B40


damianw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuje pomocy w badaniu co do zgodności przyczepy autobusowej Karosa B40. 

Mianowicie potrzebuje na wstępie okreslić rodzaj pojazdu, gdyż w pozwoleniu czasowym jest wpisane przyczepa specjalna.

Według mnie patrząc na dane z katalogu ITS-u wpisałbym przyczepa ciężarowa inna, przeznaczenie kolekcjonerskie, gdyż z góry ma zakaz przewozu osób.

Proszę o wasze sugestię, gdyż według mnie to nie jest przyczepa specjalna według definicji.

Zdjęcie tylko poglądowe. W środku są siedzenia itp.

 

Pozdrawiam

 

image.thumb.png.b202de1431aed3092b2ae9f1b53f0268.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej klasyfikacji jak Ty podałeś też nie ma. Co to jest "inna-kolekcjonerska"??

 

Sprawa ciekawa. oto bowiem jest pojazd, który kiedyś do ruchu mógł być dopuszczony, a dziś już nie... Ale nie wg aktualnych warunków technicznych, a Ty masz sprawdzić zgodność z ogólnymi warunkami technicznymi - w tym z tymi  z okresu eksploatacji. A wszak i dzisiaj są wyjątki kiedy ludzie mogą jechać w przyczepie.

 

Bardzo ciekawy temat. Czekam na dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zastanowił, czy nie sklasyfikować tego jako przyczepa – kolejka turystyczna (bez podrodzaju). Wtedy można by nawet wpisać liczbę miejsc.

 

Powstaje jednak pytanie - czy taka przyczepa ciągnięta przez autobus (bez przewożenia w niej pasażerów) nie będzie wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według katalogu ITS jest ciężarowa inna. A przeznaczenie? Ona jest tylko w celach wystawowych, nie będzie przewozić ludzi. Będzie ciągnięta przez autobus. Kolekcjonerska to była po prostu przenośnia, aby naświetlić sposób użytkowania

Edytowane przez damianw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężarowa-inna - bez wymyślania dalszego rodowodu - no niby ok. Ale jaka ona ciężarowa?? Może poczekaj do jutra - dowiesz się jak podobne pojazdy są klasyfikowane gdzie indziej w Polsce. Może będzie to jakaś wskazówka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawa kwestia. Warto poszukać po necie - jest parę tych pojazdów w kraju. Na forum łatwo ustalisz kogo to. Można podzwonić, popytać jak to wygląda. Należy pamiętać, że to nie pospolity 126p pchany na siłę na żółte blachy tylko prawdziwa perełka.

Zastanawiam się czy ZTM który to użytkuje jako pojazd "okazjonalny" wozi tym ludzi, czy nie i na jakich ewentualnie zasadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły z tego co wiem są na zakazie, bo nie masz np komunikacji z kierowcą itp,ale nie o to tu chodzi. Tak jest to wyjątek i już spotkałem się z tym, że idą na łatwiznę i w dowodzie jest przyczepa specjalna inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wygląda sprawa przewożenia pasażerów, ale jedną taką Karosę ma Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie albo krakowskie MPK. Można by zapytać.

 

Edyta: Zerknąłem na szybko i wychodzi na to, że właścicielem jest MPK S.A., ale nie jest to Karosa tylko Jelcz P01, która jeździ razem z MEX-em.

Edytowane przez aboz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem i ten przypadek to przyczepa specjalna. Czy ona może być specjalna? Według mnie nie, bo nie trzyma się to definicji pojazdu specjalnego. Znacie jakieś inne możliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w tym że na dzień dzisiejszy w klasyfikacji pojazdów nie ma rodzaju "przyczepa autobusowa" , a tak sądząc po katalogu ITS były klasyfikowane .

I tak naprawdę nie pasuje do niczego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak osobiście - to pełny szacun dla kierowców co tym cudem jeździli - długość zestawu około 22m - za młodu zawsze wsiadałem do tej przyczepy nie autobusu - frajda jak na kolejce górskiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do przewozu osób, to cóż... Z pobocznych tematów wynika, że warunkuje to przeciwmgłowe światło.

Tylko jakoś tak stuletnie tramwaje przewożą osoby, a coś mi się zdaję, że te pojazdy też podpadają pod badanie. :silent:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według daty I rejestracji światła przeciwmgłowego nie wymgamy, ale jeśli chodzi o przewóz osób to np: nie masz komunikacji z prowadzącym itp. 

To czy może przewozić, czy nie to kwestia drugorzędna. Bardziej skupiam się w tym momencie jaki to rodzaj pojazdu?

Fakt przyczepa specjalna inna może być, bo podobno dawniej kupowano te przyczepy i przerabiano nadwozie na potrzeby własne, stąd przed przywróceniem do oryginalnego stanu w dokumentach może widnieć przyczepa specjalna. Tylko jak to odnieść do stanu teraźniejszego? No bo tak patrząc obiektywnie ona żadnej specjalnej funkcji nie pełni przecież, a tak definiuje się pojazd specjalny. Tak przyznam szczerze, że pojazd specjalny inny to tak naprawdę definicja otwartych drzwi to przeróbki różnych dziwnych pojazdów, które nimi nie są. Spotkałem się np: z wywrotką, asenizacyjnym, czy jakimś innym jako pojazd specjalny inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ale mi właśnie o to chodzi, że swoje jakże błyskotliwe wywody sprowadzam do klasyfikacji jako specjalnej innej z powodu braku funkcji specjalnej. No takie masło maślane, bo inaczej trudno będzie wybrnąć z tego i przypasować cokolwiek właściwszego.;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przyczepa kempingowa jest przyczepą specjalną to zapewne stąd zamysł aby i tą przyczepę uznać za specjalną.

Z drugiej strony skoro nie służy ona ani do przewozu osób (bo przepisy tego zabraniają) ani do przewozu ładunków bo niby gdzie to drogą eliminacji wypadało by ją uznać za specjalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CEP-ie niestety podobne przyczepy nie są określone prawidłowo ("migracja-popraw"). W Poznaniu to była kiedyś przyczepa autobusowa, potem ciężarowa, potem specjalna - i tak w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.