Skocz do zawartości

Krótki "VIN" jaka usterka ?


markes30

Rekomendowane odpowiedzi

Taka sytuacja:

Toyota z Irlandii, numer nadwozia - 12 znaków, rok produkcji 2001. Wiadomo, że rejestrowane od 1 stycznia  1995 mają mieć VIN ( 17 znaków). Jaką dacie usterkę na "za krótki numer VIN"? Negatywne badanie będzie podstawą do wniosku o odstępstwo.

Edytowane przez markes30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wpisywałem 0.2.i - ( pod tą usterką wpisywałem - § 11. pkt. 1. 1) rozporządzenia o warunkach technicznych ( dotyczy numeru identyfikacyjnego )- nie spełnia Vin-u. :icon_wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie żadna usterka z tabelki do powyższego nie pasuje, chyba że ta formułka byłaby wystarczająca " 2. Wykaz czynności oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdów nie wyczerpują wszystkich możliwych przypadków niesprawności ",albo tak  jak napisał @leski66 , ewentualnie odbić piłeczkę i wysłać klienta do wk po PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mnie oświecić co PC wniosło by do tej sprawy w sprawie uzasadnienia określenia wyniku badania? Poza tym jest szansa, że ktoś bystry w WK zorientował by się, że VIN nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest tak jak piszesz, to czy nie można by tu zastosować zapisu § 11 ust.1 pkt 1:

oraz pojazdu z nadanym i wybitym numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami;

 

Mam gdzieś takie pismo Ministerstwa Infrastruktury, gdzie człowiek starał się o odstępstwo w podobnej sytuacji, a Ministerstwo odpowiedziało mu, że nie dają zgody na odstępstwo i można się w tej sytuacji powołać na powyższy zapis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markes30 może ten cytat coś pomoże skąd sie wgl ten numer wziął

 

Firmy japońskie stosując się do norm ISO w Europie sprzedają te same marki pojazdów z nabitym oznakowaniem VIN, podczas gdy do Ameryki - bez nabitego oznakowania lub z oznakowaniem niepełnym 12 – znakowym, w którym zgodna jest tyko końcówka – numer seryjny i symbol określający typ pojazdu. Oczywiście w każdym z tych przypadków pojazd ma dodatkowo trwale umocowane oznakowanie VIN w przestrzeni pasażerskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest decyzja. I tak do końca z treści nie wiem o co chodzi. Że VIN nie miał 17 znaków ani na pojeździe, ani na TZ? Czy tylko na pojeździe, a na TZ miał 17?

Poza tym decyzje o odstępstwa mają to do siebie, że wydane w dwóch identycznych sprawach potrafią zawierać biegunowo odmienne rozstrzygnięcia... choć np. podpisane sa przez tą samą osobę (patrz odstępstwa dla "ciężkich" dźwigów) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam to pismo. Nie ma ono zastosowania w ty przypadku. Jak

46 minut temu, leski66 napisał:

Ja wpisywałem 0.2.i - ( pod tą usterką wpisywałem - § 11. pkt. 1. 1) rozporządzenia o warunkach technicznych ( dotyczy numeru identyfikacyjnego )- nie spełnia Vin-u. :icon_wink:

 

Z tą usterką 0.2i tak trochę naciągane. Po tym badaniu N klient występował o odstępstwo ? Jak była odpowiedź ?

Edytowane przez markes30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik BT musi być N. Dopiero z tym zaświadczeniem może się starać o odstępstwo.

ja dałem w takim przypadku 0.2a. w uwagach dopisałem - krótki nr identyfikacyjny dwunastoznakowy

Edytowane przez trucker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, markes30 napisał:

Jak była odpowiedź ?

Niestety taka :

33 minuty temu, rewers napisał:

gdzie człowiek starał się o odstępstwo w podobnej sytuacji, a Ministerstwo odpowiedziało mu, że nie dają zgody na odstępstwo i można się w tej sytuacji powołać na powyższy zapis.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, karol1207 napisał:

Markes30 może ten cytat coś pomoże skąd sie wgl ten numer wziął

 

Pojazd pochodzi z Japonii i roczny został sprowadzony do Irlandii.

15 minut temu, trucker napisał:

ja dałem w takim przypadku 0.2a. w uwagach dopisałem - krótki nr identyfikacyjny dwunastoznakowy

Jaka była odpowiedź Ministerstwa? Ma ktoś może pisemną odmowę odstępstwa na " za krótki VIN" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pismo jest odnośnie pojazdów w wersji amerykańskiej z całym nr. na tabliczce znamionowej i tabliczce na podszybiu , kiedyś miałem podobną odpowiedź na zapytanie odnośnie w podobnej sprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, smaug napisał:

z całym nr. na tabliczce znamionowej i tabliczce na podszybiu

Jak tak jest to pojazd można poprawnie zidentyfikować a skoro inne pismo MI nakazywało traktowanie numeru na tabliczce za szybą na równi z numerem nabitym to i o odstępstwie mowy być nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi i analizie przepisów wnioskuje,że:

1. Nie ma usterki na "za krótki" VIN ???

2. Ministerstwo nie daje na to odstępstwa???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

** wymagane w przypadku braku tabliczki znamionowej określającej numer VIN, albo numer nadwozia podwozia lub ramy jak również w przypadku wnioskowania o odstępstwo w zakresie zwolnienia z posiadania siedemnastoznakowego numeru VIN

 

12. zdjęcie numeru nadwozia, podwozia lub ramy umieszczonego w sposób trwały na pojeździe **;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też to przed chwilą znalazłem:

https://www.gov.pl/documents/905843/1047987/Wykaz_załączników_do_wniosku_o_udzielenie_odstępstwa_od_warunków_technicznych.pdf/74f0a5bd-cf77-45b5-bed3-d04370d42aa6

Z wykazu załączników wynika, że MI wydaje odstępstwa na "za krótki" VIN.

Usterkę zastosuje 0.2.a - Brak numeru VIN - bo defa-kto go nie ma jest tylko numer nadwozia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma ISO 3779-1983 określa treść i budowę numeru identyfikacyjnego pojazdów (VIN).

VIN składa się z trzech części WMI, VDS, VIS oraz powinien być " umieszczony w sposób trwały na nadwoziu........."

Numer vin może być nadany tylko przez producenta pojazdu.

Nitowane tabliczki z numerem VIN  nie spełniają wymogu trwale nabitego numeru VIN.

Na badaniu w przypadku braku numeru VIN wystawiamy tak jak pisał "IVVO" zaświadczenie z wynikiem N.

Właściciel występuje z wnioskiem o odstępstwo.

Do  wniosku o odstępstwo powinien załączyć opinie od producenta potwierdzającą, że nie nadawano numeru vin dla tego pojazdu.

 

Anglia, Korea północna- nie zaakceptowała w/w  normy.

Natomiast Austria nie zaaprobowała  numerów VIN w stosunku do motocykli.

 

Jak by kogoś bardziej ciekawił ten temat to jak prześle mi maila to mu wyśle skan trzech stron z trochę dokładniejszym opisem tematu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Na badanie "po raz pierwszy" przyjechał z Francji motocykl Honda 1-rej  02 10 1996. W dowodzie rejestracyjnym VIN to cyfry 5708732 a na główce ramy wybite JC05-5708732 . Dekodery oznajmiają mi error.  Czy ktoś może podać parametry do DIP (rok produkcji, naciski na oś, pojemność, moc( w dowodzie brak)? Ewentualnie jak uzyskać te dane? Obawiam się również reakcji W.K na nr VIN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.