Skocz do zawartości

Ustawa o transporcie drogowym (Dz.U.2017, poz. 2200) v. 18.10.2018


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

A jak z kwestią pojazdów sprowadzonych ? Bo bywały jak wyżej, choć niestety nie pamiętam czy wszystkie.

Czy np. tylko te które nie odwiedziły SKP, czy jakaś inna zalezność istnieje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ,nie ma znaku o badaniu ,nie wspomnę ile błędów w DR jest,pojazd po 3 latach pojawia  się na badanie i brak w DR Model handlowy,typ itp gdzie była homologacja, a Pan czy Pani  Wydz.Komunikacji nie wykonała swojej pracy do końca i za nic nie odpowiada Boguś ?kiedy to się zmieni? tylko zawsze Diagnosta winien bo wykonał OBT  ? ja wykonując badanie techniczne nie wystawiam DR tylko WK kto ma te dane uzupełnić w DR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, blakop napisał:

I rzekome 30% zaczyna topnieć :)

dodajmy do tego wiele ciągników które kupili rolnicy, zapłacili skarbówkę, zarejestrowali i jeżdżą z podwórka na pole nie wyjeżdżając na żadną drogę publiczną. Zarejestrowali bo może kiedyś wyjadą i wtedy klepną badania ;)

Zarejestrowali bo bez rejestracji nie da się sprzedać.

Doliczmy te ciągniki i przyczepy które ktoś kiedyś zarejestrował ale przyczepa czy ciągnik ma już 3 umowy ks i stoi na drugim końcu polski robiąc to co napisałem na początku.

1 godzinę temu, kuba19787 napisał:

Ludzie zapominają o badaniach dużo ludzi myślę że coraz więcej przestaje je robić dopóki nie będzie za to kar będzie coraz gorzej i coraz więcej niedprawnych

kara za to że pojazd jest w złym stanie technicznym tak, ale nie za to że nie ma OBT bo brak OBT nie oznacza że pojazd jest niesprawny tylko że nie został poddany okresowemu badaniu technicznemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, blakop napisał:

I rzekome 30% zaczyna topnieć

Zamiast się nabijać lepiej napisz jak jest w Niemczech z tą naklejką na tablice i jakie są kary za brak badań.

15 godzin temu, cezary napisał:

Bardzo rzeczowy i profesjonalnie napisany artykuł, aż miło przeczytać.

Edytowane przez markes30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie widzisz żebym się nabijał? W Niemczech musisz się bardzo postarać żeby ktoś na tą naklejkę, czy nawet naklejkę na szybę spojrzał. Aut bez badań jest natomiast w mojej ocenie dużo. Stoją wtedy przy domach wystawione na "wieczną" sprzedaż i nikt za to nie kara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, blakop napisał:

W Niemczech musisz się bardzo postarać żeby ktoś na tą naklejkę, czy nawet naklejkę na szybę spojrzał. Aut bez badań jest natomiast w mojej ocenie dużo. Stoją wtedy przy domach wystawione na "wieczną" sprzedaż i nikt za to nie kara. 

I tak właśnie powinno być. Dopiero jak jedziesz po drodze publicznej bez badań dostajesz karę ale nieuchronną i dotkliwą. Jeśli chodzi o spojrzenie na naklejkę to nie musi być oko ludzkie. Technologia która już jest stosowana pozwala na na wyłapanie z grupy jadących pojazdów te, które nie miałyby ważnych badań. Mandat wystawia system automatycznie. Popytaj znajomych w Niemczech. W GB przejedziesz most bez opłaty i za tydzień masz mandat w skrzynce pocztowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech naklejka na szybę określa klasę środowiskową. Tutaj jest to bardziej istotne niż kwestia badań. Zapewne wiąże się to z tym że z założenia uważa się auta za sprawne (na wyrost w mojej ocenie) jak i z tym, że kary za jazdę bez badań są tu szerokie i dotkliwe. Dość powiedzieć że większość sankcji tutaj opiera się o zakaz dalszej jazdy, konfiskate tablic itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, blakop napisał:

Ale jak wiadomo tam się dużo rzadziej zagląda. 

Tu by się przydała wypowiedź Norberta ale w/g mojej wiedzy automatyczny odczyt tablic rejestracyjnych jest już czymś od dawna stosowanym w UE. Nie widzę technicznych przeciwwskazań by poszerzyć go o odczyt wklejki z tablicy o ważności badania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczyt tablic jest normą w wielu miejscach. Holendrzy czytają na granicy praktycznie wszystkich. Ale w innych celach niż kwestie brd. Natomiast czy odczyt naklejki jest możliwy to już nie wiem. To już jednak dość mały detal. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym powiecie  jedna stacja miała  postępowania w sprawie podbitych dowodów rejestracyjnych bez wpisu do rejestru.

W sprawie tej  znaleziono około czterdziestu dowodów rejestracyjnych podbitych bez wpisu do rejestru i z parafką w jakimś warsztacie w szufladzie.

Właściciel warsztatu był nie osiągalny przez ponad dwa miesiące, sprawę umorzono. Nie była to  jedyna taka sprawa w tej akurat stacji w ciągu ostatnich pięciu lat.

Po tej ostatniej diagnosta zrezygnował z pracy w wieku 62 lat, poszedł jeździć autobusem. Figuruje tylko w wykazie diagnostów na stacji jako drugi. Wynagrodzenie ponad cztery tysiące na umowę o pracę.  Stacja szuka diagnosty i nie może znaleźć.

Powiedźcie, kto te pieczątki wyrabia?

Kto te pieczątki produkuje powiedźcie?

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, simtek napisał:

Powiedźcie, kto te pieczątki wyrabia?

Kto te pieczątki produkuje powiedźcie?

Tego nie dowiesz się z Ustawy o Transporcie Drogowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas jest tak , że wszyscy wyrabiają pieczątkę tylko w jednym zakładzie, nie wiem czy są wytyczne do tego , ale kiedyś urząd nakazywał wykonywanie tylko w jednym zakładzie i nic się nie zmieniło , bo dalej jeden zakład wykonuje wszystkie pieczęci dla diagnostów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.10.2018 o 08:40, Bogusław Maćkowski napisał:

To tak skromnie licząc, gdyż patrząc na faktyczne dane ilości badań i ilości zarejestrowanych pojazdów to ponad 50% pojazdów od kilku lat nie poddaje się okresowym badaniom. https://bip.um.bydgoszcz.pl/struktura_miasta/wydzialy_urzedu_miasta/wydzial_uprawnien_komunikacyjnych/komunikaty/Sprawozdanie_Bydgoszcz_SKP_2001r____2015r_.aspx#0

W linku u dołu są liczby i grafika ostatni slajd. Licząc margines błędu 30% jeździ bez badań.

 

Według danych NIK za 2017 r. w Polsce skala z marginesem błędu to 7.000.000 pojazdów na 15.000.000 pojazdów. Usterki to 2% jak w analizie Bydgoszczy.

https://www.motofakty.pl/artykul/nik-alarmuje-7-mln-aut-bez-waznych-badan-technicznych.html

 

Skoro z wykresów sporządzonych przez Jego czy też Jego współpracowników wynika, że od szeregu lat pomiędzy liczbą okresowych badań przeprowadzonych na stacjach kontroli oraz liczbą pojazdów zarejestrowanych występuje duża rozbieżność.

To kto te pieczątki wbijał do dowodów rejestracyjnych?

Kto wyrabiał same stemple pieczątek?

Czy ustalono ustalić co jest przyczyna tego stanu rzeczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Cytat

(uwierzytelniony lub oryginalny wydruk takiego zaświadczenia, protokół najbardziej aktualnej drogowej kontroli lub dokument w wersji elektronicznej)

Jak to rozumiecie? 

W mojej ocenie jak na komórce pokarzę policji dane z historii pojazdu to będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża firma transportowa z mojej okolicy, w ostatnim tygodniu, miała problemy z kontrolą na Węgrzech - stąd pytanie. Ciekawe czy będą karać każdą osobówkę w drodze na wakacje - jak tak to eldorado z mandatów i paraliż na stacjach po duplikaty zaświadczeń:((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"...Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/47/UE z dnia 3 kwietnia 2014 roku w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii oraz uchylającą dyrektywę 2000/30/WE, wymagania dokumentacyjne związane z badaniem technicznym dla pojazdów kategorii M2 , M3 , N2 , N3 , O3 , O4  i T5 są następujące...

Takie informacje wysłał mi ITS więc myślę że wszystko jasne :hooray:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.