Skocz do zawartości

Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, rewers napisał:

możesz, jak masz podejrzenia, że klient ma wirtualnie zatrzymany DR, wziąć od niego oświadczenie.

 

Niby na jakiej podstawie miałbym składać takowe oświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawy nie ma, więc oświadczenie nic nie daje. Nawet oświadczenie nieprawdy nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby na pokwitowaniu było: niesprawne oświetlenie, zużyte ogumienie, nieszczelny układ wydechowy, brak okresowych badań technicznych - jake badanie i za ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art.  81.  [Rodzaje badań technicznych. Zakres obowiązku. Terminy przeprowadzenia badań]

(...)

3.  Okresowe badanie techniczne po raz pierwszy jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

4.  Badaniu, o którym mowa w ust. 3, nie podlega:

1) nowy pojazd, dla którego wydano świadectwo zgodności WE, świadectwo zgodności, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzję o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu;

2) zarejestrowany pojazd:

a) na którego typ wydano świadectwo homologacji typu WE pojazdu - w okresie od dnia pierwszej rejestracji za granicą do dnia terminu okresowego badania technicznego, ustalonego na podstawie ust. 5, lub

b) w którego dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie wydanym przez właściwy organ państwa członkowskiego przedstawionym do rejestracji, zawarta jest informacja o wykonanym badaniu technicznym i jego terminie ważności

- z wyjątkiem taksówki, pojazdu uprzywilejowanego lub pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie towarów niebezpiecznych, pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu oraz pojazdu przystosowanego konstrukcyjnie do ruchu lewostronnego.

5.  Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6-10.

(...)

11.  Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3-5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

1) skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego:

 

Komentarz zbędny :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okresowe za odpowiednia stawkę.

Wszak wszelkie usterki i tak na okresowym będą sprawdzone, a co do ceny to nie może ona przekroczyć właśnie okresowego, które właśnie masz przeprowadzić :)

Zawsze uważałem, że jak ktoś na forum nie odpowiada wprost, tylko cytuje przepis to dlatego, żeby z jednej strony pokazać, że doskonale je zna, a z drugiej strony dac do zrozumienia, że kompletnie go nie rozumie i sam nie wie co zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli za ile jeżeli się przyjmie auto osobowe do 3,5 t d.m.c. bez żadnych dodatków, ale z uwzględnieniem niedomagań, o których @Arton napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama "stówa" moim zdaniem.

A co? Najpierw zrobisz mi okresowe i dasz "P", a potem po 20 zł będziesz mi sprawdzał w ramach dodatkowego, czy na pewno mam ten reflektor sprawny i oponę co przed chwila przeszło jako komplet na OBT??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem. Mi trzeba jak krowie na rowie, no to masz okazję błysnąć. Dajesz! Ćwiczysz i tłumaczysz ciemnej masie:

 

4. Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego w razie uzasadnionego przypuszczenia,

    że zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska:

4.1 określone usterki techniczne, warunki techniczne (osobno za każde określone warunki techniczne lub badany układ czy zespół pojazdu)4) 20,00

     4) Opłata obowiązuje również przy okresowym badaniu technicznym.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, blakop napisał:

Sama "stówa" moim zdaniem.

Odważna teza ale na forum każdy może pisać co chce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze.. to ja też za 100 jestem. Skoro zrobie z wynikiem P  OBT a później dodatkowe to nic innego jak podważanie samego siebie. Dla mnie to czysta głupota te dodatkowe bo OBT co to niby policmajster napisze,a głupoty nie mam w zwyczaju powielać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przedstawiłeś inną tezę? Na razie tylko zacytowałeś przepisy w sposób w jaki można do tego dopisać każdą interpretację :)

 

Jeśli mam już badanie okresowe, które siłą rzeczy potwierdza, że mam pojazd sprawny to na co mi badanie dodatkowe, że powiedzmy zbita lampa jest już wymieniona?

Już samo badanie okresowe to potwierdza, że pojazd jest sprawny, a przyczyna zatrzymania dowodu ustała - a o tym mówią przepisy.

Wymaganie poświadczania stanu, który jest już organowi znany (czyli wymagam badania dodatkowego, że lampa jest ok, pomimo, że już samo badanie okresowe o tym mówi) jest jawnym naruszeniem zasad KPA - i to dopiero jest odważna teza :)

 

Proponuję Boguś słuchaj wyższych stopniem, którzy już Tobie i innym wytłumaczyli - środowisko+usterki "kasują się" okresowym. Co innego badanie za "wypadek" - jego zakres jest inny i samo okresowe niekoniecznie musi być odpowiedzią na pytanie i potwierdzeniem faktu czy usterki usunięto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, blakop napisał:

Proponuję Boguś słuchaj wyższych stopniem, którzy już Tobie i innym wytłumaczyli - środowisko+usterki "kasują się" okresowym. Co innego badanie za "wypadek" - jego zakres jest inny (...)

Nie wiem kto to są Ci wyżsi w Twojej wymowie jednak przytaczam pisemne stanowisko z 2018 twórcy przepisu. Widzę, że nie rozumiesz słowa "Niezależnie od badania okresowego przeprowadza się badanie dodatkowe.

cyt:

"§ 3. ust. 2. Całkowita opłata za przeprowadzone badanie techniczne pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 3, stanowi sumę opłat za przeprowadzone badania techniczne pojazdu i wykonane czynności określone w tabeli, o której mowa w ust. 1."

Forumowicz Paprock był uprzejmy przytoczyć wprost przepis, że za każdą usterkę pobiera się 20 zł. + okresowe. A Ty dalej swoje tezy wprowadzające w błąd diagnostów.

1 godzinę temu, Paprock napisał:

Ja tam nie wiem. Mi trzeba jak krowie na rowie, no to masz okazję błysnąć. Dajesz! Ćwiczysz i tłumaczysz ciemnej masie:

 

4. Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego w razie uzasadnionego przypuszczenia,

    że zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska:

4.1 określone usterki techniczne, warunki techniczne (osobno za każde określone warunki techniczne lub badany układ czy zespół pojazdu)4) 20,00

     4) Opłata obowiązuje również przy okresowym badaniu technicznym. 

 

2 godziny temu, blakop napisał:

Okresowe za odpowiednia stawkę.

Wszak wszelkie usterki i tak na okresowym będą sprawdzone, a co do ceny to nie może ona przekroczyć właśnie okresowego, które właśnie masz przeprowadzić :)(...)

(Dz. U. z 2004r. Nr 223, poz. 2261 z późn. zm.)

5

Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska:

5.1

co do którego zachodzi podejrzenie, że nie spełnia określonych warunków technicznych3)

20,00

Objaśnienia:

 

3)   W przypadku gdy opłata za badanie techniczne pojazdu powstała z połączenia opłat określonych w lp. 4.1 i 5.1 tabeli byłaby większa od opłaty określonej w lp. 1 tabeli, pobiera się opłatę określoną w lp. 1 tabeli.

Przypominam, że Starosta nie zatrzymuje dowodu rejestracyjnego za usterki techniczne - robi to Organ kontroli ruchu drogowego a tam stosuje się zupełnie inny cennik przytoczony w Lp. 4 z przypisem 4 a nie 3.

 

Nie rozumiem tylko jednego? Nie jesteś już urzędnikiem Rejestracji Pojazdów, ani jak domniemam czynnym diagnostom to po co takimi pewnymi sformuowaniami wprowadzać w błąd czynnych diagnostów? A przytoczenie przepisu to merytoryczna podpowiedź, a nie zbędne dyskusje no chyba, że ktoś ma inny cel.A Kpa nie ma nic wspólnego ze sposobem wykonywania badań czy pobieraniem opłat.

Dodam tylko, że temat opłat jest tematem bardzo dyskusyjnym: inspektor TDT powie inaczej, urzędnik nadzorujący SKP powie inaczej, twórca przepisu powie inaczej, diagności na tym forum już opowiadają różne opłaty i do tego w każdym mieście inaczej więc nie ma co na ten temat dyskutować dopóki przepis nie będzie czytelniejszy.

Aczkolwiek nowych stacji przybywa, a z takich tez diagności pobierają coraz niższe opłaty, a później narzekają, że nie ma podwyżek i nie idzie utrzymać stacji.

Kończę tę dyskusję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, blakop napisał:

Co innego badanie za "wypadek" - jego zakres jest inny i samo okresowe niekoniecznie musi być odpowiedzią na pytanie i potwierdzeniem faktu czy usterki usunięto.

No właśnie, gorzej będzie jak klient nie da skierowania, pominiesz coś co w nim było i nieświadomie zrobisz mu badanie okresowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to klient od okienka się odbije i tyle. Jak nie ma co robić, to może badania techniczne co dwie godziny robić na jednej i tej samej stacji lub dowolnej stacji. Jego cyrk jego małpy. Ani mi się śni poprawiać lub korygować cokolwiek w przypadku klienta cwaniaka lub postawy zamota-niemota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, blakop napisał:

Już samo badanie okresowe to potwierdza, że pojazd jest sprawny, a przyczyna zatrzymania dowodu ustała - a o tym mówią przepisy.

 

Jednakże pojazd został skierowany na DBT (bo zakładam, że policjant wypełnił skierowanie), które wykonuje się niezależnie od OBT. Gdyby przyjąć, że zwrot DR nie wiąże się z wykonaniem DBT to de facto byłby to przepis martwy i pojazd nigdy nie musiałby DBT przechodzić (a został na nie skierowany, więc powinien). Czy znasz może jakieś orzeczenia w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś chyba na forum pisał, że brak ważności badania nie oznacza niesprawności pojazdu.

A  jaka to usterka ten "brak ważności badania technicznego" ? A może  więcej niż jedna ?

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było też a nawet jest gdzieś napisane że jeśli suma usterek przekracza wartość OBT to robimy tylko OBT i tylko za nie opłatę pobieramy. A teraz widzę że jednak nie...zmiana teraz się usterki dodaje do OBT. Naprawdę dziwny ten kraj?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg przepisów: wjeżdżamy samochodem na stację, robimy okresowe, kasujemy 100zł. Wyjezdzamy ze stacj by wjechac na nią ponownie (badanie dodatkowe przeprowadzamy niezależnie od okresowego) i drugi raz sprawdzamy oświetlenie, ogumienie, wydech i kasujemy 60zł. Nawet Bareja by chyba na to ne wpadł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Arton napisał:

Czyli wg przepisów

jest tak jak kilka postów wyżej napisał @michal_k, co do kolejności badań, zawsze najpierw wykonuję DBT jeżeli ok. to dopiero  wykonuję OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim podejściem do opłat, to najlepiej wpierwej podjechać na komisariat i poddać samochód pod ogląd funkcjonariuszowi. Ten sprawdzi, opisze niedomagania, wskaże usterki i wio na stację wykonać samo okresowe badanie.

Po mojemu wydźwięk penitencjarny tej kontroli jest właśnie taki, żeby ponieść dodatkowe opłaty. Przecież wyłapane przez diagnostę usterki na okresowym są za ekstra kasę sprawdzane. To dlaczego kontrola przez policje ma wychodzić taniej? Nie dość, że przegapił badanie, to jeszcze stan pojazdu ma wiele do życzenia i to wszystko ma wyjść taniej? No gdzie tu logika, że za stan pojazdu odpowiedzialność ponosi użytkownik/właściciel jak mu wszystko po taniości robicie! Nigdy o nic nie zadba, gdy wszystko darmo ma przyobiecane! A! I souvenir/gadżecik na pożegnanie, żeby czasem się nie obraził i nie zapodał focha na amen! :evil:

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paprock napisał:

I souvenir/gadżecik na pożegnanie, żeby czasem się nie obraził i nie zapodał focha na amen!

I raz w roku o losowanie głównej nagrody trza nie zapomnieć, bo przecież każdy klient po odbytym np. OBT bierze udział w losowaniu. :silent: A ta główna nagroda , no to zazwyczaj nie byle jaka jest .... i przyciąga rzeszę klientów :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

32 minuty temu, yogi1984 napisał:

Było też a nawet jest gdzieś napisane że jeśli suma usterek przekracza wartość OBT to robimy tylko OBT i tylko za nie opłatę pobieramy. A teraz widzę że jednak nie...zmiana teraz się usterki dodaje do OBT. Naprawdę dziwny ten kraj?.

 

Jest, ale jakoś tego nie chwytam: :?

3) W przypadku gdy opłata za badanie techniczne pojazdu powstała z połączenia opłat określonych w lp. 4.1 i 5.1 tabeli byłaby większa od opłaty określonej w lp. 1 tabeli, pobiera się opłatę określoną w lp. 1 tabeli.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oki. Pierwej DBT. Jednak jaka kwota do pobrania i jaki zakres tego badania ? Za usterke jest 20, jednak za badanie okresowe cena jest zależna od rodzaju i wyposażenia pojazdu (np. GAZ)

Wtedy to nie będzie jedna usterka. Ilość usterek będzie ilością minimalną, zależna od kwoty badania okresowego.

 

Jaki przepis nakazuje mi brać w takim wypadku 2 dychy a nie jak za badanie okresowe ?

Jeśli mam sprawdzić usuniecie wymienionych usterek, to jakaż to usterka kryje się pod brakiem ważnego badania technicznego ?

 

A teraz inaczej, jesli brak ważnego badania technicznego (jako jedną usterkę) mam sprawdzić na DBT jako pierwszym badaniu. To jakby nie patrzeć i tak tego badania nie przybędzie, tylko od jego sprawdzania. Bo za jedna usterkę jest 20, więc sprawdzam tylko czy jest ważne OBT. A że ważne nie jest więc wynik negatywny. Tylko jak wykonać póżniej okresowe z wynikiem pozytywnym, skoro chwile wcześniej DBT nie miało takiego wyniku ? Czy może jednak okresowe zrobić wtedy pozytywne i poprawke DBT, bo już będzie ważne okresowe ?

 

Które nadzór uzna za poprawne i na jakiej podstawie ? No chyba, że żadne, to na jakiej podstawie zaś ?

 

I jak tu żyć. I jak tu normalnie pracować. O.o  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.