Skocz do zawartości

Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, cezary napisał:

zawsze najpierw wykonuję DBT jeżeli ok. to dopiero  wykonuję OBT.

No ok też tak robię z innych przypadkach i rodzajach badań dodatkowych. Ale  jak policzycie w takim przypadku np.motocykl wypisane 5 usterek zwykłych (żaden wypadek) i brak badań technicznych?.  

 

30 minut temu, Paprock napisał:

Jest, ale jakoś tego nie chwytam:?

Ja już absolutnie nic nie chwytam co kiedy?jedno drugiemu przeczy ?.

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mecher napisał:

 

A teraz inaczej, jesli brak ważnego badania technicznego (jako jedną usterkę) mam sprawdzić na DBT jako pierwszym badaniu. 

Czy widziałeś pojazd skierowany na DBT za brak OBT? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, yogi1984 napisał:

Było też a nawet jest gdzieś napisane że jeśli suma usterek przekracza wartość OBT to robimy tylko OBT i tylko za nie opłatę pobieramy.

Poproszę o wskazanie tego miejsca, bo daje się, że w przepisach jest trochę inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, danielg539 napisał:
38 minut temu, danielg539 napisał:

Poproszę o wskazanie tego miejsca

 

Nie jestem biegły w szukaniu gdzie i  co jest w przepisach. Parę postów niżej @Paprock coś o tym napisał . Jeśli się mylę i mój zdrowy rozsądek źle mi podpowiada i  suma za usterki może przekroczyć koszt OBT to proszę mi to w tych wspomnianych przepisach pokazac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, yogi1984 napisał:

Jeśli się mylę i mój zdrowy rozsądek źle mi podpowiada i  suma za usterki może przekroczyć koszt OBT to proszę mi to w tych wspomnianych przepisach pokazac. 

Tu się nie mylisz.

ale to stwierdzenie:

Cytat

 jeśli suma usterek przekracza wartość OBT to robimy tylko OBT 

raczej nie jest prawdziwe, bo wówczas weryfikujemy wszystkie usterki a nie wykonujemy OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, danielg539 napisał:

 

No może źle to określiłem.Ale to z przyzwyczajenia bo jak zawsze w takim przypadku mi się trawia to klient"A rób pan to okresowe odrazu skoro to te same pieniądze". Ale wiem że są tacy co to sumują i jak będzie 10 usterek np. w motocyklu (wiem że raczej nie realne,ale kto wie) to skasują 10x20zl.a jak mało to jeszcze 62+ cep.

 

 

Nie wiem czemu znów zaznaczyło że cytuję kogoś.

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbował ktoś fizycznie zrobić 8 usterek za 98zł, bo wychodzi 160zł i jak to pozaznaczać w programie badań i na fakturze? Bo 2.10 z pozycji cennika to 20zł.:icon_idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W programie na którym pracuję nie ma z tym problemu. Trzeba tylko wcześniej wejść w administrację i zmienić cenę z 20 zł. na 98zł. W programie do fakturowania również można zmienić lub dodać dodatkową pozycję w cenniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dole tabeli pisze że nie może przekroczyć ceny badania okresowego. To inaczej nie da rady tego ugryźć niż w ten sposób. A skoro jest taka informacja to moim zdaniem możemy przykombinować bo jak inaczej to ugryźć jak wybierając np. pozycję 1.2 automatycznie dodaje mi opis do badania w uwagach jakie badanie wykonano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to problem w uwagach w zaświadczeniu napisać " Zgodnie z cennikiem opłat .... bla, bla, z  powodu ceny za usterki .. bla, bla, ...... pobrano opłatę taką a taką"  

I gra gitara.:]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, u nas WK jak ilość usterek jest "duża" to każe robić pełne pokolizyjne (jak okresowe jest ważne) - nie do końca rozumiem czy dobrze ale co WK to inaczej 

I w końcu jak powinno być - 6 usterek wpisanych przez policjanta na pokwitowaniu = dodatkowe 6x20,00zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6x20 ale nie więcej niż za badanie okresowe

 

A swoją drogą jak twój WK podchodzi do badania z "dużą" ilością usterek pojazdu z gazem ? Skoro każe robić pokolizyjne, to wymagasz protokołu i decyzji na badanie po dacie wystawienia pokwitowania za usterki ?

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tam jest dyspozycja, żeby kasować z liczby porządkowej "jeden" tabeli opłat. A w tej liczbie są zawarte też i inne kwoty za badania okresowe pojazdem uzależnione.

Po mojemu to jest knot. Tabela kilka razy się zmieniła, a te objaśnienia wiszą jak niedopalone właśnie knoty. W dobie kompletnie niezrozumiałego języka urzędowego ja nie mam zielonego pojęcia co spójnik "i" w tym objaśnieniu łączy. :nausea:

Poza tym, jeżeli policja kieruje na siedem usterek auto do 3,5 t d.m.c. i jest wyraźny opis, że za każdą bezwarunkowo pobrać dwadzieścia złotych i że ta opłata obowiązuję również przy okresowym badaniu, no to choroba jasna ile końcowa kwota ma wynosić w przypadku siedmiu usterek i wniosku o okresowe badanie za jednym zamachem?

 

A może to trzeba rozumieć tak, że po dwie dychy za usterkę/układ/zespół ale jak wychodzi więcej niż okresowe, to pobierać kwotę właśnie jak za okresowe.

Czyli nie siedem usterek razy dwadzieścia złotych plus i okresowe, tylko siedem usterek za 98 złotych plus okresowe za 98 złotych. No tak, bo się motam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu powyższych postów nasuwa się jedno pytanie: kto, do członka, pisze ustawy i rozporządzenia w taki sposób, że elita polskich diagnostów ma problem z ustaleniem z pozoru tak prostej sprawy - ceny za badanie. Od kandydata na diagnostę nie wymaga się wykształcenia prawniczego. Przepisy powinny być albo bardziej czytelne albo z dodatkowym komentarzem wyjaśniającym ten prawniczy bełkot. Najlepiej gdyby w ministerstwie lub TDT jeżeli przejmie nadzór, była wydzielona jakaś komórka zajmująca się przyjmowaniem zapytań z skp. I wtedy takie oficjalne interpretacje powinny obowiązywać na terenie całego kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a uwagi pod tabelą opłat nie są wystarczająco jasne? Przecież stoi jak byk

Cytat

3) W przypadku gdy opłata za badanie techniczne pojazdu powstała z połączenia opłat określonych w lp. 4.1 i 5.1 tabeli byłaby większa od opłaty określonej w lp. 1 tabeli, pobiera się opłatę określoną w lp. 1 tabeli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby zapis jest prosty ale twórcy programów nie wzięli tego pod uwagę i nijak nie da się z programu kwoty okresowego uzyskać sumując opłaty za usterki a wybierając kwotę OBT na fakturze pojawi się informacja, że jest to opłata za OBT a nie za DBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, danielg539 napisał:

na fakturze pojawi się informacja, że jest to opłata za OBT a nie za DBT.

to trzeba dopisać to co zapodał @aboz

 

1 godzinę temu, aboz napisał:

3) W przypadku gdy opłata za badanie techniczne pojazdu powstała z połączenia opłat określonych w lp. 4.1 i 5.1 tabeli byłaby większa od opłaty określonej w lp. 1 tabeli, pobiera się opłatę określoną w lp. 1 tabeli.

i po sprawie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka musiałaby zaistnieć okoliczność, żeby te opłaty spod 4.1 i 5.1 do kupy połączyć?

Że co, że i policja i starosta jeden i ten sam pojazd kierują na badanie, a każdy z nich wytyka swoje usterki, czy o co kaman?  :nausea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Dz. U. z 2015r., poz. 776 z późn. zm.)

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ1)

z dnia 26 czerwca 2012 r.

 

w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach2)

(Dz. U. z dnia 7 września 2012 r.)

§  3. 

1.  Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy:

(…)

4) skierowanego przez starostę albo na wniosek posiadacza pojazdu, jeżeli z dokumentów wymaganych do jego rejestracji wynika, że uczestniczył on w wypadku drogowym lub narusza wymagania ochrony środowiska - obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów, w sposób określony w pkt 0-10 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia i w dziale I załącznika nr 2 do rozporządzenia; w przypadku pojazdów, w których stwierdzono wyłącznie naruszenie wymagań ochrony środowiska, przeprowadza się tylko czynności określone w pkt 8 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia;

 

Sytuacja prawnie jest ciekawa bo przy opłacie na skierowanie Starosty widnieje przypis nr 3 ze dotyczy pkt 4.1 i 5.1 a dla odmiany przy skierowaniu organu kontroli ruchu drogowego widnieje przypis nr 4 że obowiązuje przy okresowym. A przy opłacie 5.1 czyli usterki Policja nie ma przypisu nr 3. Polska to kraj różnych ciekawych sytuacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.