Skocz do zawartości

Wypadek ciężarówki przewożącej pociski


Darek :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Gazeta Wyborcza, 11 stycznia 2006r.

 

12 ton wojskowej amunicji rozsypało się wczoraj na skrzyżowaniu Marsa i Płowieckiej, gdy przewróciła się wojskowa ciężarówka. Prawobrzeżna Warszawa utknęła w wielokilometrowych korkach.

 

Wyładowana po brzegi ponad 800 sztukami amunicji moździerzowej i min przeciwczołgowych ciężarówka z naczepą jechała z Rembertowa. Skręcając z Marsa w Płowiecką, przewróciła się na prawą stronę. Zatarasowała dwa środkowe pasy czteropasmowej ulicy. Lekko rannego kierowcę karetka odwiozła do szpitala.

 

Według służb miejskich do wypadku doszło ok. godz. 14.30. Jednak świadkowie zdarzenia twierdzą, że ciężarówka przewróciła się godzinę wcześniej. - Pierwsza przyjechała żandarmeria. Żołnierze z karabinami otoczyli jelcza i czekali na przyjazd policji i straży pożarnej - relacjonuje mieszkający w pobliżu Stanisław Szewczyk.

 

Straż i policja przyjechały na miejsce dopiero po godzinie. - Nasze wozy nie mogły się przedrzeć przez gigantyczne korki - wyjaśnia Dariusz Malinowski, rzecznik straży.

 

Na Płowieckiej, Ostrobramskiej i Marsa w odległości kilometra od miejsca wypadku policja utworzyła posterunki i zablokowała ruch. Nikomu nie wolno było zbliżyć się do skrzyżowania. Dowodząca akcją żandarmeria zastanawiała się nawet nad ewakuacją lokatorów z okolicznych domów. Na szczęście okazało się, że pociski były nieuzbrojone i wstrząs nie mógł spowodować wybuchu. Akcja przeładowywania skrzynek z amunicją z uszkodzonej ciężarówki na podstawiony przez wojsko samochód trwała do późnych godzin wieczornych. Potem amunicja wróciła do jednostki w Rembertowie.

 

Więcej w Gazecie Wyborczej.

 

http://www.wirtualna.warszawa.pl/wiadomosci/wydarzenia/16239

 

 

No może ADR w WP wreszcie zacznie obowiązywać. Jak na razie wolna amerykanka. Z drugiej strony to się dziwię tym ludzą którzy taki transport wysłali na ulice w godzinach popołudniowych. Gdzie był konwój, zabezpieczenie przez Policje i ŻW, kto wpadł na ten szatański pomysł? PARANOJA

Takie ładunki wozi się w nocy kiedy jest mały ruch na drodze. A jakby to wybuchło, strach pomyśleć co by się działo. Oj polecą głowy. :mrgreen:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby to wybuchło

Eeeeee, nie tak łatwo to zdetonować...

Gdzie był konwój, zabezpieczenie przez Policje i ŻW

To fakt idealne warunki dla zorganizowanych grup przestępczych na dozbrojenie...

Oj polecą głowy.

I to na pewno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co dzisiaj słyszałem to kierowca sam prawdopodobnie zmienił sobie trasę . A przy

okazji to czekać jak zaraz wpłyną faksy z mądrymi tezami i co robić aby nie było żle :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kierowca pewno chciał pozwiedzać stolice z bliska.

Zapominając tylko ,że ma w bagażniku fajerwerki. Jako cywil i potencjalna ofiara bezmyślności faceta raczej nie znajduję miejsca na współczucie. Szczególnie, że mało brakowało a zamieniłby stan skupienia paru przypadkowych osób ze stałego w lotny. :?

 

niemalitoci1af.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa - PANOWIE. Ale to jest WP i tu niekiedy bywa różnie. Fakt, że kierowca nie powinien wcale pokazywać się w mieście z takim ładunkiem. Ale...gdzie konwój, czy przejazd został zgłoszony do WK, gdzie zabezpieczenie przez Policję i ŻW, dlaczego w godzinach szczytu? Moim zdaniem jest to zwykła SAMOWOLA kierowcy, aczkolwiek mogę się mylić. W każdym bądz razie, złapano WP na wykroku :oops: czyli dali du.... .

Zbyt wiele mogę na ten temat powiedzieć ale w sumie to bez sensu, ponieważ każdy ma swoje lata i za głupotę powinien odpowiadać. Jak nie wierzycie to samo powiie Fiederowicz który tak jak ja i wielu wojskowych diagnostów walczą o to aby wreszcie przepisy były spójne dla wojska i dla pojazdów cywilnych. Ale niczym to nastąpi to dużo jeszcze wody w rzekach popłynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu odszliśmy do mądrego wniosku ze w wojsku przewożeniem amunicji powinni zająć się cywile :), tak jak ochroną budynków :).

 

Z każdym razem jak słyszę o wrodzonej czy też nabytej indolencji WP krew mnie zalewa ze to z moich podatków ten burdel jest utrzymywany.

 

Do łez doprowadza mnie system " łączności faxowej" - panowie to nie żarty jakby wojsku zabrać faxy musieliby przejść na "tamtamy" a mamy XXI w. Więc gdyby na wojskowe SKP wkroczył CEPiK ze swoim systemem przesyłania danych niewątpliwie cała armia zbiegłaby się zobaczyć ten szczyt nowoczesności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie masz rację co do naszego tz. nerwu którym jest łączność. Działa to na zasadzie widzę Cię ale nie słyszę. Z drugiej strony niejednokrotnie posiadamy sprzęt o wiele lepszy niż się wydaje.Pieniądze podatników nie idą na marne (bynajmniej u mnie) szanuję urzadzenia, sprzęt, narzędzia które dostałem i mam na stanie. Są to duże pieniądze. Zresztą sam się oriętujesz ile kosztuje pełne wyposażenie dwóch SKP. Co do CEPIKU, łączy internetowych i przesyłu danych to niestety blokują nas przepisy o informacjach niejawnych. Aby otworzyć linię z dostępem do internetu to takie "stanowisko"musi spełniać wiele wymogów zatwierdzonych Specjalistę Bezpieczeństwa. Sam rozumiesz, że to nie jest takie proste. W końcu ujawnienie danych o ilości, rodzaju, wieku, nr JW i nazwy sprzętu jest to informacja poufna.

Zawsze byłem i jestem zdania aby przepisy dotyczące działalności SKP oraz przepisy dotyczące pojazdów były spójne z przepisami cywilnymi. No ale ja jestem za cienki w uszach aby to zmienić.

Co do przewozów materiałów niebezpiecznych Kl.1 to powinny wykonywać je specjalne wojskowe jednostki transportowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odsyłam do poczytania

 

http://polska-zbrojna.pl/dyskusja/read.php?4,173289,173529

 

[ Dodano: 14-01-2006, 18:59 ]

Oświadczenie dotyczące wypadku wojskowej ciężarówki

2006-01-12

 

Szanowni mieszkańcy Warszawy!

 

W związku z kolizją wojskowej ciężarówki, do której doszło w dniu wczorajszym na skrzyżowaniu ulic: Ostrobramskiej, Płowieckiej, Grochowskiej i Marsa, Dowództwo Wojsk Lądowych pragnie serdecznie przeprosić wszystkich mieszkańców stolicy, za powstałe w związku z tym wypadkiem utrudnienia i samochodowe korki na ulicach miasta w rejonie tego skrzyżowania.

Dowództwu Wojsk Lądowych jest niezmiernie przykro, że wypadek zdarzył się w jednym z najruchliwszych punktów prawobrzeżnej Warszawy. Chciałbym nadmienić, iż mógł się on przydarzyć każdemu innemu przewoźnikowi. Nie mniej jednak, w związku z zaistniałą kolizją, Dowództwo Wojsk Lądowych podjęło stosowne czynności, które wyjaśnią przyczyny wtorkowego zdarzenia, a ponadto raz jeszcze, dokładnie sprawdzi wszystkie procedury określające sposoby transportowania ładunków tak, by wojskowe pojazdy omijały duże aglomeracje miejskie i newralgiczne punkty miast.

Wszystkich mieszkańców stolicy informuję, że samochód przewożący wczorajszy ładunek był sprawny technicznie i miał wymagane dokumenty przewozu. Ponadto transportowana nim amunicja była nieuzbrojona i pod tym względem zachowano najwyższe środki bezpieczeństwa.

 

Rzecznik Prasowy

Dowództwa Wojsk Lądowych

mjr Dariusz PIOTROWSKI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może oni nie biorą pod uwagę tego magicznego "co by było gdyby" ? Tak to odbieram - ale zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie dalej. O ile o tym usłyszymy - oczywiście ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam.

Kolega Darek ma rację - jest wielki dym. Teraz dostrzeżono problem przewozu ADR w wojsku. Przjeżdżają teraz samochody na stację by wystawić zaswiadczenie o zgodności pojazdu do przewozu ADR i zaczyna się problem bo nie spelniają waruków. Odsyłam do Dz. U. 116 i przepisów ADR. Ha po tym zaczynaja się telefony o co mnie chodzi? i udawdniać, że mam rację. To jest chore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - normalność długo jeszcze nie zagości w naszych domach ... :cry:

 

Zgadzam się w całej rozciągłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Patrol saperski - jak to dumnie brzmi

 

http://ww3.wm.pl/Mistrz-ratownictwa-drogowego,43097?img_id=1&pg=1#shrtctgal

 

[ Dodano: 27-05-2008, 19:17 ]

i znów super sprzęt wojskowy pokazał co sobą prezentuje -jak długo będzie sie przewozić

niebezpieczne ładunki w drewnianych skrzyniach

 

Eksplozja wojskowej ciężarówki w Gliwicach

PAP 16:59

 

Na terenie jednostki wojskowej w Gliwicach eksplodowały niewybuchy znajdujące się na wojskowej ciężarówce - poinformowała Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Strażacy oceniają, że sytuacja jest już opanowana. Ze względu na zagrożenie strażacy pracowali z odległości, podając wodę i pianę z działek. W czasie akcji doszło do kolejnych eksplozji. Pożar jest już ugaszony - powiedział rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik.

Policja wstrzymała ruch samochodów i pieszych w rejonie jednostki, zorganizowała objazdy, ewakuowano też pracowników pobliskich firm.

 

Na miejsce jedzie grupa dochodzeniowo-śledcza oddziału żandarmerii w Krakowie, któremu podlega gliwicka jednostka, a także przedstawiciel krakowskiej prokuratury wojskowej. (zel)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Chciałem przypomnieć kolegom z stacji MON że wchodzi w życie pewien przepis na który było 3 lata na dostosowanie i jak sądzicie czy wszystko granie - niestety ale znów klapa

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1) z dnia 9 czerwca 2005 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów używanych do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Dz. U. nr 116 poz. 974

§ 9. 1. Pojazdy służące do przewozu niewypałów i niewybuchów powinny być wyposażone w sygnały ostrzegawcze stosowane w pojazdach samochodowych uprzywilejowanych.

2. Pojazdy, o których mowa w ust. 1, wyposaża się w pojemniki lub inne urządzenia ograniczające możliwość destrukcyjnego oddziaływania przewożonych niebezpiecznych przedmiotów na pojazd i otoczenie, dopuszczone do tego celu na podstawie opinii właściwej jednostki badawczo-rozwojowej nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej.

3. Opinia, o której mowa w ust. 2, powinna określać:

1) informacje identyfikujące pojemnik lub inne urządzenie, o którym mowa w ust. 2, i jego producenta;

2) rodzaje materiałów wybuchowych lub wyrobów zawierających materiały wybuchowe dopuszczone do przewozu w pojemniku lub innym urządzeniu, o którym mowa w ust. 2;

3) maksymalne masy materiałów wybuchowych różnych rodzajów, dopuszczone do przewozu w pojemniku lub innym urządzeniu, o którym mowa w ust. 2;

4) warunki przewożenia materiałów wybuchowych w pojemniku lub innym urządzeniu, o którym mowa w ust. 2, w tym określenie rodzaju pojazdu, na którym może być zamontowany ten pojemnik lub inne urządzenie.

§ 13. 1. Do pojazdów służących do przewozu niewypałów i niewybuchów, w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, nie stosuje się wymogów § 9 ust. 2 i 3, jeżeli w tych pojazdach zamontowano na stałe pojemniki umożliwiające oddzielne ułożenie niewypałów i niewybuchów. Pojemniki te powinny być wypełnione do połowy wysokości piaskiem zmieszanym z trocinami.

 

A dlaczego to pisze bo znów śmiech na sali bo jak mówie było 3 lata a teraz nagle przysyła sie śmieszne faksy i próbuje sie ominąc rozp. wydane przez ministra -jakiś pan w Warszawie stwierdził ze sie nie wyrobią i trzeba przesunąć o pól roku wprowadzenie tego przepisu ,tak sobie przysłał fax i myśli że to wszystko jest okey - ale nie sądze

Dlaczego to piszę ,bo to czego się dzisiaj dowiedziałem przy okazji tego tematu zaskoczyło mnie - okazuje sie że nie które stacje cywilne - nie bede wymieniał miejscowości , bez problemow wykonują to badanie - czyli dopuszczają pojazd do przewozu materiałow niebezpiecznych zgodnie z rozp.MON -czy mają takie prawo nie sądze ,ale nie mi to komentować -każdy ponosi odpowiedzialność za to co robi .

A po wielu wpadkach z takimi pojazdami ,ostatni wypadek w gliwicach trzeba do tego tematu podchodzić poważnie a nie patrzeć na kasę - czy 350 złoty to taki interes dla tych stacji - skąd ta suma - taką wymieniono za zrobienie przeglądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.