Skocz do zawartości

Egzamin praktyczny 21.11.2018 Warszawa


mike_van_mik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.
Forum dużo mi pomogło i dużo przydatnych informacji znalazłem dlatego i ja też się podzielę pytaniami z zakresu egzaminu praktycznego.

Egzamin zdawałem dziś - pozytywna ocena :D
Na egzaminie auta te same: Autobus 100, panda z gazoliną (ma też hak) oraz standardowo pojazd ADR z cysterną FL.

Mi się trafiło ustalić dane niezbędne do rejestracji. Miałem do wyboru do pojazdu ADR lub autobus tempo 100 - padło na ADR.

Miałem ustalić dokładnie: masę własną, DMC, dopuszczalna ładowność, naciski osi, rozmiar opon, rozstaw osi oraz dopuszczalna masa przyczepy z hamulcem i bez.
Ponadto wypełnić wniosek o przeprowadzenie badanie technicznego tegoż pojazdu. Jeśli chodzi o masę własną to zapytałem się pana egzaminatora - powiedział pan jakąś przykładową ale oczywiście pytanie jak sprawdzić - to mówimy że możemy auto zważyć na przyrządzie który jest na stacji, lub też można powiedzieć że możemy żądać opinii rzeczoznawcy. 
Uwaga odnośnie tabliczki znamionowej (dotyczy to ADR oraz bus 100) są 2 kolumny - pierwsza to dopuszczalne masy całkowite a druga to maksymalne masy całkowite (tu mi przyznał egzaminator że upierda... najczęściej bo nie wiedzą kursanci co jest co.)
Ogólnie pozytywnie nastawieni egzaminatorzy, pytać warto, naprowadzają w razie potrzeby. Ja wziąłem ponadto niepotrzebnie wniosek DIP (chyba stres mnie wziął) i poszedłem spytać jaką ustalić masę własną, to pan do mnie ale czy napewno potrzebny mi ten wniosek DIP  :)

Mogę ponadto się podzielić informacją, na czym poległem pierwszym razem. Miałem Pande z gazem - sprawdzić przewody i przeprowadzić badanie techniczne okresowe biorąc uwagę, że reszta jest OK. Wszystko pięknie szło do czasu, jak Pan mnie spytał co to jest taka spirala przy reduktorze, no i do czego służy. Niestety nie wiedziałem i było do widzenia - okazało się że jest to pętla kompensacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Witam, ja wczoraj w Krakowie miałem to pytanie o którym piszw Mike_van_mik - odnośnie przewodów i zbiornika LPG, udało się. Zdawalność wczoraj była duża, egzaminatorzy przyjaźnie nastawieni. Były pytania o opony, światła, wyliczyć dopuszczalną ilość miejsc w autobusie, sprawdzić czy podstawiaony ADR ma zwalniacz, sprawdzić uziemienie zbiornika i tylny zderzak. Ponadto hamulce w autobusie, analiza spalin w Kia Rio, wszystko o fotelech zagłówkach i pasach. Pamiętam że pytali też od kiedy obowiązkowe pasy w Tempo 100 i jak to było przed zmianą przepisów.

    Czytanie tego forum bardzo mi pomogło, dziękuje wszystkim napewno będe tu zaglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, codexbis napisał:

 

 

9 godzin temu, codexbis napisał:

Były pytania o opony, światła, wyliczyć dopuszczalną ilość miejsc w autobusie

 

20 godzin temu, mike_van_mik napisał:

Ponadto wypełnić wniosek o przeprowadzenie badanie technicznego tegoż pojazdu.

Na wyliczenie miejsc jest konkretny wzór ? Gdzie szukać wzoru wniosku o przeprowadzenie badania ADR ? Był ktoś może we wrocławiu 21,11,2018 ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tores napisał:

Gdzie szukać wzoru wniosku o przeprowadzenie badania ADR ?

Oszczędzę Twój cenny czas. Nie szukaj bo nie znajdziesz,bo czegoś takiego nie ma.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.11.2018 o 20:30, tores napisał:

 

 

Na wyliczenie miejsc jest konkretny wzór ? Gdzie szukać wzoru wniosku o przeprowadzenie badania ADR ? Był ktoś może we wrocławiu 21,11,2018 ?

 

ilość miejsc wyliczamy następująco od DMC odejmujemy mase własną powiększoną o 75 kg (masa kierowcy) następnie dzielimy przez 71 (jeżeli miejski to 68)

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, blakop napisał:

Są wliczone w ciężar pasażera

Bagaż podręczny ,damska torebka nieraz te 3kg waży . ?

O te większe kuferki mi chodzi . Liczyłem na Ciebie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, codexbis napisał:

ilość miejsc wyliczamy następująco od DMC odejmujemy masę własną powiększoną o 75 kg (masa kierowcy) następnie dzielimy przez 71 (jeżeli miejski to 68)

Dzięki codexbis. Tak myślałem tylko zastanawiam się czy jeszcze nie trzeba się odnieść do długości wnętrza pojazdu i dodatkowo przeliczyć minimalne odległości między siedzeniami. Stąd mój pomysł, że może być jakiś wzór na to obliczanie. A swoją drogą to brak dostępu do rozporządzeń przy tego typu pytaniach to lekkie przegięcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tores napisał:

i dodatkowo przeliczyć minimalne odległości między siedzeniami

 

Oczywiście, że należy to także zrobić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tores napisał:

Stąd mój pomysł, że może być jakiś wzór na to obliczanie. A swoją drogą to brak dostępu do rozporządzeń przy tego typu pytaniach to lekkie przegięcie. 

 

- dobrze, że nie musiałeś z wysokością przejść się męczyć: https://forum.osds.org.pl/viewtopic.php?p=13972#13972

A potem, po egzaminie, już w robocie na stanowisku, to wszelkich "wzorów" trzeba samemu się doszukiwać w rozporządzeniach, regulaminach, dyrektywach. No, ogólnie w przepisach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Również ja jestem po egzaminie w Wawie w tym terminie - grupa II z godziny 11-tej.

Pojazdy to tak jak kolega wspomniał - dodam tylko, że ADR to był ciągnik + naczepa a nie solo (prawie nowy biały MAN)

Ja otrzymałem pytanie z GAZU (ach ta bordowa Panda) - pytanie dotyczyło metody sprawdzenia szczelności gazoszczelnej obudowy zbiornika lub obudowy wielozaworu umieszczonego przy zbiorniku. Dalsza część pytania dotyczyła identyfikacji pojazdu oraz wystawienia zaświadczenia z przeprowadzonego badania.

Czynność samego badania szczelności opisałem oraz wskazałem elementy jakie powinny znajdować się na obudowie wielozaworu tj. uszczelki (gumki) na śrubach obudowy oraz uszczelka na rancie samej obudowy (obudowa to ten okrągły dekiel) - Panda ma zbiornik toroidalny zamontowany we wnęce koła zapasowego.

Tak zachwyciłem się, że dostałem akurat tak banalne pytanie, że zapomniałem wspomnieć w polu Uwagi ( pole nr 8 ) o jakże istotnym szczególe a mianowicie o tym, że pojazd posiada urządzenie podlegające dozorowi technicznemu czyli zbiornik na LPG :P

I gdyby nie to, że Bóg nade mną czuwał to raczej bym to uwalił ale... Pozdrawiam Komisję, naprawdę życzliwi ludzie :) 

Oczywiście warto mieć ze sobą latarkę co by chociaż ładnie zaświecić i pokazać Komisji gdzie znajduje się nr zbiornika oraz długopis do wypisania zaświadczenia.

 

Z dokumentów jakie otrzymałem to było KSERO dowodu rejestracyjnego (zapytałem na wejściu czemu ksero a Pan Egzaminator odparł, że to tylko na potrzeby egzaminu ale jego błysk w oku mówił, że dobrze zrobiłem, pytając, gdyż powinien być przecież ORYGINAŁ), decyzja TDT z badania zbiornika oraz WYCIĄG Z HOMOLOGACJI - niepotrzebny dokument. Jeśli ktoś nie wie to podpowiadam - nr VIN w Pandolocie jest w bagażniku, przytwierdzony do podłogi, po lewej stronie zbiornika. Przejechane kilometry miałem spisane na kartce, powieszonej na kierownicy. Sama Panda stała w części stacji w której nie było kanału.

 

Jeśli ktoś dostanie sprawdzanie poprawności montażu instalacji gazowej to szarpać za co się tylko da i sprawdzać homologację na wszystkie elementy instalacji (E w kółku). Ja, choć mnie to nie dotyczyło, znalazłem luźną cewkę zaworu przy parowniku. I nie bójcie się położyć, zajrzeć pod auto w razie takiego pytania. To nic nie kosztuje a Panowie z Komisji będą widzieć, że interesujecie się tematem. 

 

P.s. Jeśli ktoś dostanie biały Autobus na 100 (Renówka albo Vanholl - nie pamiętam) i pytanie o opony to uważajcie,  bo opony są nowe i nie posiadają oznaczenia (trójkąta) TWI na obrzeżu - znacznik jest "rowkiem w rowku" (wiem, głupio to brzmi) i należy paluszkami wymacać go w pierwszym z brzegu rowku rzeźby bieżnika opony i powiedzieć, że opona nadaje się do jazdy i spełnia warunek minimalnej głębokości bieżnika - chłopak w grupie z godziny 8-ej na tym oblał. Podkreślam - jeśli ktoś dostanie ten sam autobus :) 

 

A, no i słuchajcie co mówi Pan, który przyjdzie po was na portiernię ;) 

 

Pozdrawiam wszystkich i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tonsil napisał:

nr VIN w Pandolocie jest w bagażniku, przytwierdzony do podłogi, po lewej stronie zbiornika.

w bagażniku i owszem, ale z lewej strony jest przytwierdzona  tabliczka znamionowa, nr VIN jest wybity z prawej strony.

a tak poza tym,  gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, fakt, dzięki kolego. Tak, tabliczka jest po lewej. Miałem ją zasłoniętą przez jakieś wygłuszenie z bagażnika a po prawej leżała ta obudowa, która w momencie badania była ZDEMONTOWANA. I tu wtedy zapytałem czy mam to traktować jak usterkę, na co Pan Egzaminator tylko pokiwał głową na boki i założył ją na miejsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.11.2018 o 20:37, michal_k napisał:

 

Co odpowiedziałeś?

 

dopuszczalna masa przyczepy bez hamulca - wpisałem kreskę, lub można wpisać 750 kg (przyczepa lekka)

a odnośnie z hamulcem - szczerze to zapomniałem co tam wpisałem :D  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.