Skocz do zawartości

Wymiana dowodów rejestracyjnych


vaandee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w naszym starostwie upominają się żeby klienci wymieniali dowody rejestracyjne po badaniach technicznych gdy brakuje miejsc na pieczątki świadczące o pozytywnym wyniku badania.

Jak ta sytuacja od 1 października wygląda w waszych WK i czy jest jakieś rozporządzenie które to jasno określa ? Gdzie szukać odpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie zaglądałem do 132 artykułu wiadomej ustawy. Nie wiem czy coś się zmieniło lub zmieni po znowelizowaniu tego aktu. Ale zdaje się, że tam mowa o prawdzie lub fałszu była w dowodzie rejestracyjnym co do stanu faktycznego - cokolwiek ten stan miałby oznaczać. 

 

Innych wytycznych brak. Ani stacja, ani WK nie ma narzędzi aby zmusić posiadacza dowodu do jego wymiany. Poza tym, ten dokument nie zrobił się przecież nieaktualny. Jemu po prostu skończyły się krateczki na piecząteczki. A wiadomo jakie jest nastawienie obywateli do wydawania pieniędzy z powodu niegramotnej formy tego czy innego dokumentu.

A oddział kontroli... cóż... dowolna interpretacja przepisu plus uzasadnione przypuszczenie. ;-)

 

Tylko jak cokolwiek sprawdzić, porównać, ustalić, uzasadnić skoro dowodu rejestracyjnego nie ma obowiązku okazać kontrolującemu. :-?

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie powiem tak - jeśli pojazd nie wyjedzie za granicę to wymianę można sobie darować - w formie elektronicznej jest w CEP - i tam władza sprawdza - nie widzi wpisu - brak miejsca na adnotacje w DR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, IVVO napisał:

jeśli pojazd nie wyjedzie za granicę

 

A jeśli wyjedzie? Macie jakieś doświadczenia, czy w innych krajach UE honorują zestaw "DR + aktualne zaświadczenie z badania"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jakiś czas temu przypadek, że klient przyjechał do mnie po wtórnik Zaświadczenia i twierdził, że musi kierowcy wysłać na granicę mailem, bo pogranicznicy (Bułgaria lub Rumunia - nie pamiętam) nie honorowali DR, tylko chcieli "certyfikatu zdatności pojazdu do ruchu" (jak w Dyrektywie 45).

Był to ciągnik samochodowy z naczepą, przechodził granicę Unii.

Było to jakiś rok temu i pojedynczy przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wjeżdżając do Rumunii zorientowałem się że nie mam aktualnego badania. Miałem za to wsuniętą do DR nową naklejkę na gaśnicę z aktualnym termin. Pogranicznik nie tylko to łyknął, ale jeszcze koledze pokazywał i tłumaczył, że taka naklejka jest ok :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na dobrą sprawę jak kierowca nie czuje wewnętrznej potrzeby wymiany DR to nie musi robić tego na siłę ? i tak też uświadaliśmy od 1.10.2018r. aczkolwiek dziś już dzwonił kierownik z WK że co my robimy o.O ? Dlatego szukam twardej podstawy żeby mu przekazać info zwrotne ponieważ nie był zbyt miły, nie dziwię się w sumie bo dostanie po kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, vaandee napisał:

Dlatego szukam twardej podstawy

Po 1.10. nic się tu nie zmieniło, dowody należy wymieniać po staremu, czyli do 30 dni,,,

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co kapować, formalny wymóg się nie zmienił.

Właściciel DR jest obowiązany do 30 dni zgłosić wszelkie zmiany jak również brak miejsca na wpis TNBO.

Projekt mówiący o zaniechaniu wymiany DR z powodu braku miejsca na wpis na razie nie wszedł ,,,

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, JANUSZ60 napisał:

Projekt mówiący o zaniechaniu wymiany DR z powodu braku miejsca na wpis na razie nie wszedł ,,,

 

Pełna zgoda Janusz, tylko jakoś nie widzę zasadności wymiany dokumentu skoro nie muszę go wozić i okazywać go w trakcie kontroli. Sytuacja zmienia się trochę gdy chcemy wyjechać za granicę nie wiem czy na "nasze" zaświadczenie będzie wszędzie honorowane jako "świadectwo zdatności pojazdu do ruchu", o którym mowa w dyrektywie 45.

I powiem szczerze, że mam rozterkę czy aby termin następnego badania spełnia wymogi zawarte w pouczeniu DR. No bo idąc tym tokiem myślenia powinniśmy meldować się co roku w WK informując o zmianie terminu badania technicznego... a tego raczej nikt nie praktykuje. IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja już mam 89 lat i zrobiłem w swoim Cinquecento ostatnie badanie w życiu. Jedyny kurs jaki mnie czeka, to do domu spokojnej starości nad Mietkowskim zalewem i co, mam jeszcze w kolejkę do WK po nowy dowód się wybrać?

A na co, a po co, a jak to?

 

Brak krateczek, to nie zmiana danych!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za czasów pierwszej wersji cepiku oddział kontroli podczas weryfikacji dokumentów mógł się "stanu faktycznego" czepić. Zdarzyło się z raz lub dwa, że wpadł klient z pokwitowaniem bo mu dowód za wożenie się na zaświadczeniu zatrzymali.

Cała reszta jest w mentalności. Ja tam dowód wymienię, bo lubię porządek. Podobnie poruszam się po strefie Schengen - zawsze z ważnym paszportem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, biker100 napisał:

I powiem szczerze, że mam rozterkę czy aby termin następnego badania spełnia wymogi zawarte w pouczeniu DR. No bo idąc tym tokiem myślenia powinniśmy meldować się co roku w WK informując o zmianie terminu badania technicznego..? a tego raczej nikt nie praktykuje. IMHO

 

a ja pozwolę sobie na ponowienie pytania.

Edytowane przez biker100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, vaandee napisał:

Czyli wymiana DR obowiązuje nadal jednakże nikt już tego nie weryfikuje więc po prostu klientowi się to nie opłaca.

 

A może mu się opłaca robić OBT ? A opłaca się robić ubezpieczenie auta ? W tym temacie też uświadamiacie klienta, iż się nie opłaca ? 

No już bez udziwnień, bo zaczyna trącić kabaretem ....:]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może mu się opłaca robić OBT ? A opłaca się robić ubezpieczenie auta ? W tym temacie też uświadamiacie klienta, iż się nie opłaca ? 
No już bez udziwnień, bo zaczyna trącić kabaretem ....:]
 
 
Wiesz mocno zaleciało tym polskim popadaniem z jednego ekstremum w drugie ;) zachowajmy złoty środek.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mecher napisał:

No już bez udziwnień, bo zaczyna trącić kabaretem ....:]

 

no dokładnie, skoro część z nas uważa, że termin następnego jest "daną" determinującą do zachowania się zgodnego z opisem w pouczeniu w DR to dlaczego chcecie informować tylko w przypadku braku miejsca na kolejny wpis, a nie po zmianie każdego terminu następnego badania technicznego. Przecież w pouczeniu "stoi jak byk" "WSZELKICH DANYCH"?

 

Skąd ten brak konsekwencji kolego @Mecher?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie uważasz że to już na początku zaleciało tym popadaniem

14 godzin temu, vaandee napisał:

 nie musi robić tego na siłę ? i tak też uświadaliśmy od 1.10.2018r. 

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mecher. Kolega @vaandee pyta z pozycji klienta. Mi jakoś trudno wyczuć doradztwo.

A szczere, to jakby ktoś mnie zapytał czy dowód musi wymieniać, to bym "a po h...!" mu odpowiedział. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.