Skocz do zawartości

Wymiana dowodów rejestracyjnych


vaandee

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, biker100 napisał:

Skąd ten brak konsekwencji kolego @Mecher?

Jaki brak konsekwencji ?

To nie ja próbuję uszczęśliwić klienta i to nie ja muszę się tłumaczyć z tego przed WK szukając wytłumaczenia takiego postępowania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poz.

2355

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY I

BUDOWNICTWA

1) z dnia 11 grudnia 2017 r.

 

5. Do czasu wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego, nie dłużej niż na 30 dni, w celu, o którym mowa w art. 71 ust. 1
ustawy, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje pozwolenie czasowe.
6. Przepis ust. 5 stosuje się również w przypadku wydawania dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na kolejny
wpis terminu badania technicznego pojazdu.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, vaandee napisał:

czy jest jakieś rozporządzenie które to jasno określa ?

Tak jest wyżej podane.

20 minut temu, mirek_handlarz napisał:

6. Przepis ust. 5 stosuje się również w przypadku wydawania dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na kolejny
wpis terminu badania technicznego pojazdu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak brzmią te zdania oba wzięte do kupy:

Do czasu wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego, organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje pozwolenie czasowe. Pozwolenie czasowe  stosuje się również w przypadku wydawania dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na kolejny wpis terminu badania technicznego pojazdu.

Podmiotem/sensem jest tu pozwolenie czasowe, a nie brak rubryczek!

Zgłaszasz wymianę dowodu, bo się krateczki pozapełniały, no to bęc Pozwolenie Czasowe w pierwszej kolejności WK wydaje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło pytanie o umocowanie prawne - takie znalazłem, podany jest powód wymiany DR. Wiąże się z automatycznie wydawanym PC i tyle. Pytanie czy TNBT jest daną w dowodzie. Czy "data" jest daną ? Co w przypadku gdyby okazało się, że np. data I rej. jest zła - trzeba zgłaszać się do WK ? Jakie postępowanie - pewnie wymiana DR ?

Skoro liczba rubryk jest skończona to znaczy, że dowód się zużył i trzeba go wymienić - tak czy nie ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawą prawną to nie jest, ale batem na niektórych to i owszem (przynajmniej kiedyś tak było), posiadacz AC pojazdu miał w warunkach ogólnych ubezpieczenia zapis, ochrona działa jak jest ważne bad. tech. potwierdzone wpisem do dr.,dla posiadaczy tylko OC (zdecydowana większość) wiadomość jest nieistotna, taka dygresja na temat obowiązku wymiany dr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma obowiązku wymiany dowodu z takiego powodu. Umocowanie prawne owszem, ale problem dotyczy nakazu!

Na dzień dzisiejszy jest jak jest i nasz stempel w dowodzie mało znaczy, jak cokolwiek znaczy w sensie dopuszczenia pojazdu do ruchu lub wypłaty odszkodowania. Kiedyś brak terminu badania ubezpieczyciele traktowali jako pretekst do odmowy należnych świadczeń, ale to uległo zmianie. Kiedyś, za czasów uprzedniego cepiku policjant mógł się o brak wpisu przyczepić, a dzisiaj czego się czepi, jak zrezygnowano z obowiązku posiadania przy sobie dowodu.

Czy ten wpis tam jest, czy go nie ma, to i tak musztarda dzisiaj. Wszystko w cepie, wszystko w rękach ma elektronika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Paprock napisał:

Nie ma obowiązku wymiany dowodu z takiego powodu. Umocowanie prawne owszem, ale problem dotyczy nakazu!

Na dzień dzisiejszy jest jak jest i nasz stempel w dowodzie mało znaczy, jak cokolwiek znaczy w sensie dopuszczenia pojazdu do ruchu lub wypłaty odszkodowania. Kiedyś brak terminu badania ubezpieczyciele traktowali jako pretekst do odmowy należnych świadczeń, ale to uległo zmianie.

I to jest ta twarda podstawa o jaką prosił autor tematu by odpisać do WK ?

Na pewno WK pzyjmie do wiadomości.

 

No może jako wytłumaczenie właściciela skp to przyjmą, ale jako diagnosta to śmiem wątpić. I niech się zakończy na pogrożeniu paluszkiem życzę.

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

Nie ma obowiązku wymiany dowodu z takiego powodu. Umocowanie prawne owszem, ale problem dotyczy nakazu! 

Paprock, no przecież przepisy wielokrotnie każdego roku zmieniane, po tylu latach nie mają prawa być spójne. To kolejny dowód na to, aby je wrzucić do kosza i napisać od nowa ,,,

1 godzinę temu, vaandee napisał:

wyciągnę wnioski

Oby właściwe ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś się zmieniło, znowelizowało i przy okazji pogmatwało. Niektóre przepisy zastygły w swoim brzmieniu i trwają tak w zastygnięciu. Mowa o tym, co zapodał @Grzegorz z Łodzi. Mowa o podobnym zobowiązaniu właściciela aby przedstawił swój pojazd do badania, a przecież wszem i wobec wiadomo kto tymi autami przyjeżdża.

Tu, w przypadku dowodu rejestracyjnego można trafić na ustawowe wytyczne regulujące jego sens istnienia wraz z tym co każda rubryka zawiera lub powinna zawierać. Jest mowa o terminie badania. Jest też mowa kto wpisuje termin kolejnego badania. Pierwsze urząd jak rejestrują, a diagnosta każde kolejne pod warunkiem, że dowód jest lub będzie dostępny.

No ale co pan panie zrobisz jak ci jeden z drugim dowodu nie przedstawi? No nic pan nie zrobisz.

No a co pan, panie policjancie mi zrobisz jak dowodu nie okażę do kontroli? No nic pan mi nie zrobisz.

 

No to teraz poproszę o sankcje z powodu niewymienionego dowodu oraz podstawy prawne nakazujące jego wymianę, gdy na terminy badań brak wolnych kratek.

Dziękuję.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie po co komplikować sobie życie takimi pytaniami,mało mamy problemów w swojej pracy.Od tego,czy ktoś wymienił DR,czy nie są inne służby i to nie nasz problem.Ja tak samo kiedyś jak i dziś przy braku wpisów w DR informuję o konieczności wymiany DR(w tej materii nic się nie zmieniło,jak się nie mylę), a jak ktoś tego nie dokona to mi to lotto i na następnym OBT mówię to samo,ponieważ nic innego mi nie pozostaje.Może za chwilę zrobią z tym porządek i całkiem zlikwidują obowiązek wymiany przy braku miejsca na wpisy,a może zmuszą zapisem,że tylko od tej "piczontki"będziemy mogli liczyć czas od poprzedniego badania,a nie jakiegoś zaświadczenia.Wtedy się różnej maści kombinatorzy obudzą i migiem będą lecieć wymienic DR jak co roku np będą mieli płacić po 50% więcej za badanie:)Ustawodawca może nas jeszcze nie raz zaskoczyć i  ze 100% pewnością tak zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mirek_handlarz napisał:

podany jest powód wymiany DR. Wiąże się z automatycznie wydawanym PC i tyle.

Przepis wyraźnie mówi, że o wydanie PC trzeba zawnioskować. Ja nawet gdybym teraz wymieniał DR to nie wnioskował bym o PC, bo ono do szczęścia nie jest mi potrzebne skoro mogę legalnie jeździć bez dokumentów.

  • Piwo 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mirek_handlarz napisał:

Wiąże się z automatycznie wydawanym PC

Nie wiąże się nic automatycznie. W tym przypadku PC jest wydawane na wniosek właściciela.

 

Ja tylko poproszę o jasno mówiącą podstawę prawną, nakładającą w sposób klarowny obowiązek wymiany DR w związku z brakiem miejsca na wpis TNBT. I od razu zaznaczę, że przywołane tu przepisy nie mówią nic na ten temat, a TNBT nie jest danymi ani technicznymi, ani osobowymi, których zmiany należy zgłaszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, danielg539 napisał:

Przepis wyraźnie mówi, że o wydanie PC trzeba zawnioskować. Ja nawet gdybym teraz wymieniał DR to nie wnioskował bym o PC, bo ono do szczęścia nie jest mi potrzebne skoro mogę legalnie jeździć bez dokumentów.

 

- o masz! Następna zagwozdka. A wiadomo gdzie taki zgłoszony dowód podziewa się? Bo jak zalega w domu w szufladzie, to OK. Ale jak pani z WK go zatrzymała, to jaka puenta?

A taki dowód w "depozycie" dopuszcza do ruchu, czy nie-e?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były jakieś patenty praktykowane przez WK polegające na odręcznym dopisaniu w adnotacjach urzędowych dowodu  treści "zgłoszono zmianę danych". Więcej nie wiem. Z raz to w cudzym dowodzie widziałem, a ja zawsze o PC wnioskowałem. Ta pani z okienka tak zawsze trzepotała rzęsami ładnie, a te ślepia takie jak arbuzy duże... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zdarzają się absurdy. Z jednej strony uwolnili kierowców od polis i dowodów, a z drugiej strony wciska im się z badania zaświadczenie, z którym nie wiadomo co robić. :-?

Uprzedzę. Sorry, ale na dzisiaj nie stanowi ono Świadectwa Zdatności Pojazdu do Ruchu Drogowego. Może kiedyś ale jeszcze nie teraz.

Nie wiem, może wszystko zmierza do elektroniki i jak już to dowodów plastikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłaszając zmianę danych, w tym wymianę DR z tych czy innych względów (np. z uwagi na zapełnienie DR, nawet jeśli to nie do końca zmiana danych) WK przyjmuje taki wniosek od klienta (o wzorze bliżej nieokreślonym) i zamawia nowy, spersonalizowany DR w PWPW, a do dotychczasowego DR wpisuje adnotację - "- - - ZGŁOSZONO ZMIANĘ DANYCH - - -". Reguluje to rozporządzenie o rejestracji, a nie żadne patenty. Klient do 30 dni jeździ sobie wtedy z dotychczasowym DR, a jak dostanie SMS, że nowy DR już czeka w WK, to przyjeżdża wymienić.

 

Ale oczywiście jeśli klient nie ma ochoty jeździć z DR z nieaktualnymi danymi/informacjami, to może sobie poprosić o wydanie na ten czas (czyli czas potrzebny na zamówienie w PWPW nowego DR) pozwolenie czasowe.

I tu jeszcze mała uwaga - taka czasówka, ponieważ jest wydawana NA WNIOSEK właściciela, a nie Z URZĘDU (jak np. w przypadku złożenia wniosku o rejestrację) jest DROŻSZA :) Pewnie o tym nie wiedzieliście, co? :) No ale kto bogatemu zabroni... :)

 

Ja wiem jedno - DR nie jest obecnie wymagany ani na drodze, ani podczas badania. To w sumie oprócz przypadków, kiedy właściciel sam ma w tym interes, żeby go uaktualniać po co on komu?

Edytowane przez blakop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.