Skocz do zawartości

VAT/PIT/CIT


bubson922

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć czym się różnią te Vaty ?  Przyjechał klient i chce badanie VAT1 i CIT. Spełnia warunki co do Vatu ( z tego co wiem do CIT i PIT są takie same warunki ) , w tej sytuacji wystawiam dwa badania jedno na vat drugie na cit ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki dla VAT, CIT i PIT są takie same. Klient może sobie robić tyle badań ile chce. ( nawet co 5 min. inne). Ty wykonujesz takie badanie o jakie wnioskuje klient. Jeśli chce VAT to robisz VAT. Jeśli chce jeszcze PIT to dodatkowo pod następnym numerem w rejestrze robisz PIT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałbym mu i VAT i PIT i CIT do jednego zaświadczenia jako jedno badanie z trzema informacjami, że pojazd spełnia warunki/odpowiada warunkom:

VAT...

PIT...

CIT...

;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak jak kolega Paprock mówi, można by wystawić na jednym badaniu dodatkowym że odpowiada dla VAT/PIT/CIT. Wtedy opłata normalnie 50zł + 1 cepik ?
Moim zdaniem trzeba chyba zrozbić 3 dodatkowe badania i pobrać 3x 50zł i 3x 1zł cepik. Co sądzicie ?

Edytowane przez bubson922
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to badanie jest jedno bez różnicy czy o PIT, VAT, CIT się rozchodzi. Opis badania, zakres badania jak i tabelka jasno potwierdza moją jakże słuszną tezę. Poczytać co pisze w paragrafie 3 ustępie 12 i przyrównać do tabelki w jej drugiej części w punkcie 7. Prawo o Ruchu Drogowym też wyraża się jasno co do jednego takiego badania, dla którego wymagania porozstrzelano aż w trzech różnych ustawach.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, michal_k napisał:

 

Sądzę, że chcesz naciągnąć klienta.

Skądżę, znowu, wcześniej mało kto się o to pytał. Ostatnimi czasy zaczęło napływać dużo pojazdów właśnie po te wpisy i tak się zastanawiamy w swoim gronie a jest nas trzech jak do tego podejść. Czy faktycznie pisać na jednym zaświadczeniu, że odpowiada do VAT/CIT/PIT jako jeden wpis do rejestru tj. opłata 51zł. Czy też jak wspomniał

markes30  ,, Jeśli chce jeszcze PIT to dodatkowo pod następnym numerem w rejestrze robisz PIT. ''

- jeżeli kolejny wpis do rejestru tj. kolejna opłata. Nie chodzi tu o to żeby kogoś naciągnąć tylko, jak do tego podejść stąd moje zapytanie do was Panowie.

 

 

Edytowane przez bubson922
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden przepis nie wskazuje, że należy robić oddzielne badania.

 

3 godziny temu, markes30 napisał:

Ty wykonujesz takie badanie o jakie wnioskuje klient

 

Więc wnioskuję o badanie dodatkowe pojazdu "dla którego określono wymagania techniczne w przepisach o podatku od towarów i usług, w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, bubson922 napisał:

[...] i tak się zastanawiamy w swoim gronie a jest nas trzech jak do tego podejść. [...] 

 

- no badanie jest jedno, a sprowadza się do oceny warunków z trzech ustawa za jednym zamachem, za jednym badaniem. No nawet usterka, jakby co, to zaznaczona jest jedna wspólna do trzech ustaw. Życie. Jedno badanie, trzy ustawy i pięć dyszek. Nie mylić z trzy razy po pięć dyszek. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym torem co wspomniał Michał najlepiej było by zrobić odrazu w pakiecie wszystkie 3 tj. VAT/PIT/CIT bo nie każdy wie jaki vat chce ,, aaaaa księgowa wysłała wbić jakiś tam vat czy pit czy srit '' i sam nie wie czego chce tymbardziej niekiedy księgowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasopiśmie PISKP gość opisywał te badania jako osobne i radził każde wystawiać na osobnym zaświadczeniu i od każdego pobierać opłatę. Nie pamiętam jak on to argumentował... jak wrócę z chorobowego to będę mógł zamieścić ten artykuł ale to dopiero w następnym roku... :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale powiedz z ręką na sercu co Ci chodzi. Pisze Markes, pisze Michał i zaś nie tak. No to jak? :?

Może niech przyjedzie księgowa i się określi o co kaman.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Paprock napisał:

Pisze Markes, pisze Michał i zaś nie tak. No to jak? :?

 

Ich zdania są różne.

"Może niech przyjedzie księgowa i się określi o co kaman."

Jak przyjdzie, to znowu źle, bo brak auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale naprawdę uzasadnienia nie znajduję aby dla jednego i tego samochodu robić trzy osobne badania, jeżeli chodzi o VAT, PIT, CIT.

To, że te trzy "odliczenia" rozpisano po trzech różnych ustawach nie oznacza jeszcze, żeby wykonać trzy osobne badania.

Tak po ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, tak po rozporządzeniu zwanym zakresem, tak po zamieszczonej w nim tabelce jak i objaśnień do wzoru zaświadczenia, wychodzi jedno jedyne badanie (z jednym, bądź dwoma, bądź aż trzema opisami) i jedna jedyna opłata w wysokości 50 złotych.

No niech ktoś uzasadni, żeby robić inaczej. I ja bym nie mylił tego dodatkowego pojedynczego badania z trzema sposobami odliczania w sensie trzech różnych/osobnych badań.

Cały czas mowa o spełnieniu warunków technicznych dla samochodu, a więc jego budowa i wyposażenie. Absurdem może być tylko to, że ktoś wnioskuje o VAT, PIT  i CIT za jednym zamachem. Nie znam się na skarbówce, ale po mojemu jak ktoś korzysta z odliczeń po VACIE, to nie po CICIE, a jak po CICIE, to nie po PICIE, a jak po PICIE, to nie po VACIE. Ale OK! Takie sprawy to petent niechaj sobie rozwikłuję w swoim, a jakże że skarbowym urzędzie. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem leży w nie wiedzy Pań księgowych - przy zakupie pojazdu ciężarowego firma chce odliczyć 100% Vat od zakupu - i w tym momencie zaczyna się kombinacja Vat PIT CIT - bo gdzieś tam wyczytała - Dla płatnika Vat wykonuje się badanie Vat - ono upoważnia do odliczeń  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to jest jasne jak słońce! :evil:

Dla płatnika VAT wykonuje się VAT. Dla płatnika CIT wykonuje się CIT. Dla płatnika PIT wykonuje się PIT.

 

A jaki jest zakres takiego badania, byłby ktoś uprzejmy odpowiedzieć oraz gdzie w zakresie stoi, że diagnosta ma wnikać w sposób rozliczania się podatnika?

Podmiotem lirycznym badania jest samochód i towarzyszące mu trzy ustawy, a sensem problemu jest: czy te trzy ustawy można do jednego badania/zaświadczenia zapodać, czy dla każdej adnotacji klepać osobne badanie?

Poprosiłbym z uzasadnieniem.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Paprock napisał:

Nie znam się na skarbówce, ale po mojemu jak ktoś korzysta z odliczeń po VACIE, to nie po CICIE, a jak po CICIE, to nie po PICIE, a jak po PICIE, to nie po VACIE. Ale OK! Takie sprawy to petent niechaj sobie rozwikłuję w swoim, a jakże że skarbowym urzędzie. ;-)

W tym rzecz, że klienta wysłała księgowa po wpis VAT- do odliczenia podatku od zakupu auta i CIT - prowadząc książkę pojazdu do progu podatkowego rozliczanego raz w roku, a nie co miesiąc jak w przypadku VAT'u. Jak wyczytałem przedsiębiorca może łączyć te odliczenia, to nie jest tak wspomniałeś, że albo VAT albo CIT albo PIT. Na to wychodzi, że i VAT i CIT w dowodzie będzie miał. Już sam głupieje chcąc to zrozumieć :)

 

 

Edytowane przez bubson922
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wspomniałem, że się nie znam! I wspomniałem też, że zrobiłbym wszystkie trzy adnotacje na jednym badaniu, na jednym zaświadczeniu, na jednym wpisie do rejestru. Wszystko za jednym zamachem.

A księgową pod pewnymi warunkami zainteresowałbym się może po robocie!

Podmiotem lirycznym jest samochód, auto, pojazd! Nie księgowa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za informację. Reasumując jeżeli przyjedzie klient i powie, że chce VAT i CIT to robić za jednym zamachem. Przykład na sobie, jeżeli klient przyjechał np. rano o 10 po VAT, a później obudziła się księgowa klienta, że potrzebuje też CIT to robię pod nowym wpisem + kolejna opłata za ,, niedopilnowanie '' za pierwszym razem. Czy też edytować badanie z godziny 10 i dopisać CIT ? Już kwestia dogania wydaje mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paprock napisał:

Ale naprawdę uzasadnienia nie znajduję aby dla jednego i tego samochodu robić trzy osobne badania, jeżeli chodzi o VAT, PIT, CIT.

tak? ale jakie piękne statystyki powstają, zrobisz jeden a jakoby trzy zrobione zostały, Ty się możesz "pochwalić" przed szefem że pracy miałeś w bród, on z kolei uchachany, że przychód jest, wszyscy zadowoleni, no może klient nie za bardzo jak skuma, że zapłacił 3x za to samo. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezary. Spójrz na stworzenie i powiedz czy dałbyś radę odmówić książkowej. I zamiast uciech cielesny czaskałbyś VATY, PITY, CITY podkręcając szefowi licznik. ;-)

Tak, wiem: "trzask" to poprawna forma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że można wpisać wszystkie 3 spełnienia wymagań tak jak pisze Paprock , chociaż kiedyś było inaczej, a wynika to z objaśnień do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym.

Kiedyś w objaśnieniach było tak:

W przypadku badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt 7 ustawy, należy wpisać odpowiednio: jeden z punktów wymienionych w: ………………………

Teraz w objaśnieniach jest tak:

W przypadku badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt 7 ustawy, należy wpisać odpowiednio: …………………………………

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to fizycznie nie możliwe - system max przyjmuje dwa dodatkowe na raz 

A druga sprawa - tych badań nie powinno się łączyć - ze w/g na nomenklaturę badań -  VAT/nr bad/ skp/ rok , CIT/nr bad/skp/rok. PIT/nr bad/skp/rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.