Skocz do zawartości

VAT/PIT/CIT


bubson922

Rekomendowane odpowiedzi

Od którego roku, może niech wskażą?

 

 

I tam coś podobnego było już klepane. Raptem na początku miesiąca zdaje się. A jak jest dzisiaj, zaiste nie wiem, nic nie słyszałem, nie widziałem o żadnej zmianie podstawy prawnej. No naprawdę.

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/11441-rodzaje-badań-do-celow-podatkowych/&do=findComment&comment=216124

 

 

A może księgowym idzie o zasady odliczania, które mogły w lipcu się pozmieniać, ale co to ma wspólnego z naszymi podstawami. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nie 

Jak na razie to z tego co mówią klienci  chodzi o odpis Vat przy zakupie samochodu luksusowego - jedni że powyżej 150 drudzy 450 tyś

  • W przypadku samochodów użytkowanych wyłącznie firmowo (m.in. ewidencja przebiegu jak w VAT) kosztem nadal będzie 100% wydatków eksploatacyjnych, m.in. paliwo.
  • W przypadku aut osobowych użytkowanych firmowo i prywatnie kosztem będzie 75% wydatków eksploatacyjnych, czyli serwis, naprawy, paliwo itd.
  • Podniesiony zostanie limit amortyzacji w przypadku nabycia pojazdów osobowych (obecnie 20 tys. euro) do kwoty 150 tys. zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych.
  • Limitem 150 tys. zł (spalinowe i hybrydy) i 225 tys. zł (elektryczne) zostanie objęty także leasing operacyjny pojazdów osobowych (obecnie nie ma limitu).
  • Wydatki związane z leasingiem nie będą objęte limitem 75% zaliczenia w koszty z zastrzeżeniem, że jeżeli w racie leasingu zawarte będą także opłaty eksploatacyjne (np.: serwis, wymiana opon), to ta część raty będzie objęta limitem 75%, a sam koszt finansowania nie.

https://www.fmleasing.pl/aktualnosci/wrocili-z-pomyslem-ograniczenia-do-50-kosztow-samochodow-firmowych-a-dodatkowo-biora-sie-za-leasing-drozszych-aut

Edytowane przez IVVO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rurek777 napisał:

przed chwilą miałem klienta , chodziło mu o nowe badanie na vat. o co chodzi ? jest coś nowego ?

Ale nowe w jakim sensie ?

Bo po raz pierwszy robione na pojazd ...

Bo do tej pory jeszcze stary wpis w DR a ten wymieniany właśnie ...

Bo gdzieś coś słyszał o nowych zasadach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- no a jaki problem nie wystawić?

- przecież i w tej sprawie wałkujemy problem, że jak ktoś ma chęci i umiejętności to i VAT i PIT i CIT za jednym zamachem, za jednym badaniem wystawi i skasuje raz pięćdziesiąt złotych za jedno badanie, w którego zaświadczeniu będzie jedna adnotacja zawierająca trzy treści. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- a pardon, czy są osobne ceny za każde zdanie z tej lub tamtej ustawy?

- a pardon, czy mamy osobne badanie na VAT, osobne na PIT, osobne na CIT?

- a pardon, czy sam zakres czynności przewiduje trzy osobne badania?

 

JEST JEDNO BADANIE, W KTÓREGO UWAGACH WPISUJE SIĘ ODPOWIEDNIE ADNOTACJE.

Może to być adnotacja dotycząca jednej ustawy lub dwóch ustaw a nawet trzech. No w zależności od potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek.g, a może wskazałbyś różnice w zakresach, a może wskazałbyś w zakresie trzy grupy czynności kontrolnych do wykonania dla każdej rozpiski osobno z podanych ustaw. Czynności kontrolne osobne dla VATU, osobne dla PITU i osobne dla CITU.  Gdzie ich szukać? Bo ja widzę, że to wszystko razem w jednej kupie ujęto.

A na deser poproszę wskazać trzy osobne rubryki z tabeli opłat po jednej kwocie w wysokości 50 złotych dla VAT pięć dych osobno, dla CIT pięć dych osobno i dla PIT pięć dych osobno. No albo wykazać zasadność ich sumowania. To tyle. Dziękuję na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rurek777 napisał:

z tego co się dowiedziałem , księgowe wołają zaświadczenie na PIT i niektóre skp . kasują 50 zł. i wystawiają zaświadczenia

 przez 2 dni miałem już z 5 pojadów  i wykoanłem badanie PIT . w DR tych pojazdów był wbity vat ( 1 lub 2 ) . Klient sobie życzy i dostaje to co chce ,  zadowolony i lżejszy o 51 zł .w zaświadczeniu wbijam odpowiedznią podstawę z paragrafami . 2 klientów twierdził o,że ja jedyny wiem o co biega i nie wyganiam , pozastałe stacje podobno nie robią bo nie i już . przecież to czysty pieniądz i piękna robota. cały dzien moge takich klientów przyjmować .

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała ściąga:

 

PIT (osoba fizyczna)

 

art. 5a pkt 19a lit. a lub lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.)

 

PIT1- − art. 5a pkt 19a lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.)

PIT2-− art. 5a pkt 19a lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, z późn. zm.)

 

 

CIT (np.spółka komandytowa)

 

art. 4a pkt 9a lit. a lub lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888, z późn. zm.)

 

CIT1-art. 4a pkt 9a lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888, z późn. zm.)

CIT2-art. 4a pkt 9a lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888, z późn. zm.)

 

 

 

VAT (płatnik VAT)

art. 86a ust. 9 pkt 1 lub pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221).

 

VAT1-art. 86a ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221).

VAT2-art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Paprock napisał:

No albo wykazać zasadność ich sumowania

Nazewnictwo badania - przedrostek przed nr badania - jeśli VAT to pisze VAT jak CIT to CIT jak PIT to PIT. 

zaś.png

Edytowane przez IVVO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, IVVO napisał:

Nazewnictwo badania - przedrostek przed nr badania - jeśli VAT to pisze VAT jak CIT to CIT jak PIT to PIT. 

To jest jedynie inwencja twórcy programu. Z przepisów wynika, że dla wszystkich przypadków wykonujemy badanie dodatkowe pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt. 7 uPORD. A że najczęściej było to DBT VAT, to tak to sobie nazywamy. Nie zmienia to faktu, że jest to to samo badanie i warunki dla pojazdów są takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Patronacie również pracuje kilka tysięcy stacji i brak jest takich rzeczy. Myślę, że też musieli z kimś to ustalić. I możemy tak się przekrzykiwać na forum, a przepisy są takie same dla wszystkich. Brak jest w rozporządzeniu czegokolwiek na ten temat, a ustawa mówi

Cytat

7) dla którego określono wymagania techniczne w przepisach o podatku od towarów i usług, w przepisach o podatku do-chodowym od osób fizycznych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych;

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś próbowałem coś kliknąć skąd te przedrostki się pobrały. Ale... pewnie na tym samym Norcomie można to obejść. No szacun panowie, to że maszyna coś podpowiada nie oznacza jeszcze, że jestem robotem. Wystarczy mi zimową porą dekli co śmigają na auto włączniku świateł. A jadąc za takim, to czerwonego z tyłu nie uświadczysz. I wszystko pohomologowane, pouzgadniane. No może mózgi takich szoferów wymknęły się spod uzgodnień. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele patentów oszczędzających czas i ułatwiających robotę jest poupychanych po programach. Najczęściej wybór badania z programowego słownika jest powiązany z automatycznie przyporządkowującą się kwotą czy tam treścią uwagi. No różne są kwadraciki do odpaszkowania, odhaczenia, odfajkowania. Przykładowo, odptaszkujesz kwadracik opisany gdzieś tam na ekranie w metryczce pojazdu, że pojazd ma HAK, TAXI, GAZ i coś tam w zaświadczenie wskoczy automatycznie. No czasami bywa tak, że i drugiego ptaszka trza odfajkować. Takiego ważniejszego, takiego potwierdzającego lub w przypadku gazu wpisać z ręki co należy, bo niestety dane z protokołów i decyzji nie wskakują samoistnie.

 

Mało kiedy zaglądam w rejestr, ale ciekawe jak tam wygląda sprawa tego przedrostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.