Skocz do zawartości

Badanie reflektory angielskie (i lusterka)


mike_van_mik

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka mam pytanie do doświadczoych diagnostów, jak sprawdzacie lampy czy są europejskie czy angliki? Jak rozpoznajecie ? Macie jakiś sprawdzony patent? Rozumiem że strzałki, homologacja itp wg ustawy, ale chodzi mi jak was doświadczenie nauczyło. Pytanie również tyczy się lusterek. Wypowiedzcie się jak możecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mike_van_mik napisał:

itp wg ustawy,

Zacytuj proszę artykuł z tej ustawy dotyczący lamp i lusterek to może i ja się czegoś więcej nauczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tu cały dział jest o angolach. Kilka przebrnęło przez moje łapy i powiem tak: światła na ścianę a potem przyrząd dostawiałem i jeżeli świeciły odpowiednio, korektory pracowały odpowiednio, nie stwierdziłem przysłowiowej rzeźby, to za bardzo w oznaczenia homo, w strzałeczki się nie wpatrywałem. Podobnie z lusterkami, czyli procedura z rozstawianiem tyczek i tak dalej. Jak pole widzenia odpowiednie, to odpowiednie i pozamiatane. Najgorzej jak się zacznie klientowi to wszystko wykładać, tłumaczyć, to ten bidny tak się zamota, że jest gotów pomontować zamówione u szklarza wkłady z lusterek łazienkowych porobione.

Podsumowując. Jak diagnosta Paprock widzi dobrze, to znaczy, że jest dobrze! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Paprock napisał:

Jak diagnosta Paprock widzi dobrze, to znaczy, że jest dobrze!

Jak diagnosta paprok to dobrze nie będzie  :giggle:

 

 

 

 

 

Aaaa .... Paprock miało być, oki, to zwracam honor :icon_mrgreen: :piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paprock napisał:

Jak diagnosta Paprock widzi dobrze, to znaczy, że jest dobrze!

" Proszę ja ciebie " nie inaczej, czyli dokładnie tak " co nie ":icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Proszę ja ciebie", to chyba Gajos. Dziś dialogi Frycza się małpuję. :silent:

https://www.youtube.com/watch?v=Hbm9HvFGNPA

 

 

 

A tam przykłady lusterek. Można sobie znaki homologacyjne rozszyfrowywać i zgadywać, które, jakie i do czego: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/10697-oznakowanie-lusterek-wstecznych-ekg-onz-46/&do=findComment&comment=199039

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Hej koledzy, taki przypadek miałem dziś (to nie było badanie techniczne tylko miałem sprawdzić zawieszenie księgowej). Jak widać, lampy są symetryczne i ewidentnie lampa prawa patrząc na widok jak świecą - jest do wymiany. Przypatrzyłem się oznaczeń na lampie i wg mnie oznaczenia nie wzbudzają podejrzeń że lampa jest angielska... Chyba że się mylę i koledzy oświecą mnie co jest nie tak w oznaczeniach na lampie :)

lampy widok.jpg

refl prawy front.jpg

reflek prawy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często na obudowie ,. kloszu występują podwójne oznaczenia ( uniwersalny reflektor) . Różnica jest w optyce i gdzieś powinna być naklejka., chyba od strony chłodnicy w tym przypadku. Akurat masz możliwość porównania oznaczeń wersji UK I EU , konkretnie strzałeczki i jej braku.

Edytowane przez wadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

nom była naklejka ale fotki nie zrobiłem... pamiętam że było -  made in Spain :) jeśli chodzi o strzałki @wadi to na szkoleniu nam mówili że powinny być umieszczone nad oznaczeniem homo E w kóleczku, a tu nie ma - a jak nie ma to jest git :) a pozostałe strzałki które są widoczne na lampie to nie ma nic w związku z rozróżnieniem czy lampa jest europejska czy angielska... Nawiasem mówiąc:

 

Na reflektorze powinny by strzałki:

1. strzałka w prawo - reflektor przeznaczony do ruchu lewostronnego (np. z auta z rynku UK)

2. brak strzałki - reflektor do ruchu prawostronnego

3. strzałka z lewym i prawym grotem - reflektor symetryczny lub z możliwością przestawienia wiązki (nadaje się i do UK, i do Polski.

Edytowane przez mike_van_mik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzałka pod "5310" wg mnie odnosi się do światła mijania i kierunek ruchu wygląda na angielski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazany na foto reflektor jest uniwersalny , a jego doposażenie w odpowiedni element optyczny stanowi do jakiego ruchu jest przeznaczony i o tym informuje naklejka.

Miałem kiedyś taki oto przykład, na lampie były również podwójne oznaczenia , w tym przypadku światło drogowe jest odrębne .

CAM02861.jpg.8a78fc0c63fa3b4f88a9718d102c4162.jpgCAM02860.jpg.b9f557951ffe56f03084b0cc3a568ed5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A uściślając niniejszy wątek, to oba światła są a-sy-me-try-czne! No taka sytuacja, co nie. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

nom to dzięki za info :) wy to wiecie wszystko, z wami to można "konie kraść" ;D czyli mowa o reflektorze uniwersalnym jak naklejka jest, może uda mi się złapać księgową i fotkę cyknąć :)

Edytowane przez mike_van_mik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi kiedyś trafiło się auto z reflektorem świecącym po angielsku, ale wszystkie oznaczenia na obudowie były kontynentalne. Reflektor klient kupił na rynku wtórnym. Nasi "fachofcy" od lamp złożyli ją z kilku, w tym z anglika. Na pewno obudowa z oznaczeniami była kontynentalna. Niestety tylko obudowa:657:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.