Skocz do zawartości

Przeróbka lamp na xsenony.


Ruslan Vitkovic

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Autor tego artykułu chyba nie do końca się orientuje w konstrukcji systemów oświetlenia ksenonowego skoro radzi wymieniać reflektory od takiego samego modelu aby było wszystko OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xsenony tylko fabrycznie i nie widzę tego inaczej
:?:

 

montowanie całych ksenonowych reflektorów jest całkowicie zgodne z prawem, jeśli nabywane są one jako kompletne zestawy. Oznacza to bliźniacze, homologowane światła główne, system automatycznego poziomowania i układ oczyszczania szyby.-Czy to jest zabronione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest zabronione?

Na pewno nie, tylko na 100 aut z przebudowanymi światłami jeden no może dwa będą miały wykonane to zgodnie ze sztuką i z niezbędnymi elementami takowego oświetlenia. Reszta będzie się w dalszym ciągu poruszać bo jakiś "pocztowiec" przymknie oko a sierżant na drodze będzie miał pomroczność jasną i nie zauważy, że pojazd ma ksenony i nie pofatyguje się sprawdzenia czy oby na pewno ma je zgodnie z przepisami, tak jak oświetlone TIRy są dla mnie nie do pojęcia, ponieważ nie wierzę, że pojazd "dalekobieżny" na swej trasie nie minie choćby jednego patrolu policji, która w takim przypadku powinna być pociągnięta do odpowiedzialności za nie wypełnianie swoich obowiązków tak samo jak "pocztowiec" który to wypuścił.... jakiś zgorzkniały jestem... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

montowanie całych ksenonowych reflektorów jest całkowicie zgodne z prawem, jeśli nabywane są one jako kompletne zestawy. Oznacza to bliźniacze, homologowane światła główne, system automatycznego poziomowania i układ oczyszczania szyby.-Czy to jest zabronione?

 

A skad ten uklad samopoziomowania bedzie sterowany ??? I czym???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xsenony tylko fabrycznie i nie widzę tego inaczej
:?:

 

montowanie całych ksenonowych reflektorów jest całkowicie zgodne z prawem, jeśli nabywane są one jako kompletne zestawy. Oznacza to bliźniacze, homologowane światła główne, system automatycznego poziomowania i układ oczyszczania szyby.-Czy to jest zabronione?

 

A widziałeś kiedyś żeby ktoś oprócz xsenonów montował system oczyszczania nie mówiąc już o samopoziomowaniu

Jeżeli nawet się ktoś trafi to będzie to jeden tysiąc albo i więcej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta - nie wolni i tyle. I nie chodzi tu o artykuły prasowe które zakazują, bo to nie one stanowią prawo. Jest Dz.U 155 i ECE R48 i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta - nie wolni i tyle. I nie chodzi tu o artykuły prasowe które zakazują, bo to nie one stanowią prawo. Jest Dz.U 155 i ECE R48 i tyle...

 

 

Jest dz.u. 155 na podstawie którego sprawdzamy pojazdy, ale nie do końca jak dla mnie sprawa xsenonów została wyjaśniona, dlaczego....

 

Na podstawie art. 81 ust. 15 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005

r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1. Badania techniczne polegają na:

1) sprawdzeniu, czy pojazd odpowiada warunkom technicznym określonym w:

a) ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej "ustawą", ustawie z dnia 11

marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.3)), ustawie z dnia 26

lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.4))

lub ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54,

poz. 654, z późn. zm.5)),

b) rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych

pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposazenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262, z późn. zm.6)),

zwanego dalej "rozporządzeniem o warunkach technicznych",

 

 

szukałem i nie znalazłem tam nic o xsenonach w dz.u.155 jest tylko w załączniku nr1 sprawdzenie oględziny samopoziomowania i czyszczenia reflektorów o ile są wymagane .Jako diagności pracujemy w oparciu o nasze prawo i nasze dz.u. a tam nic nie ma o xsenonach znowu jakiś urzędnik wymyślił coś co powinno być unormowane ale standartowo mu nie wyszło.Jedną rzecz dotyczącą xsenonów wymyślił dobrze że żarówka musi być kompatybilna z reflektorem i to jest jasny bat na "tuningowców" co do reszty to nie jestem przekonany. I żeby nie było wątpliwości na razie za brak przy orginalnych xsenonach samopoziomowania i spryskiwaczy daję N korzystam z tej informacji pod załącznikiem że nie wykłucza on wszystkich przypadków niesprawności ale może być kiedyś z tego afera,co do reflektorów halogenowych z zamontowanym xsenonem to też N ale za niekompatybilność z reflektorem

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"szukałem i nie znalazłem tam nic o xsenonach w dz.u.155 jest tylko w załączniku nr1 "

 

jak nie ma..... załącznik nr 1. poz. 4.1.5 wyraźnie jest napisane........... :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"szukałem i nie znalazłem tam nic o xsenonach w dz.u.155 jest tylko w załączniku nr1 "

 

jak nie ma..... załącznik nr 1. poz. 4.1.5 wyraźnie jest napisane........... :x

 

przecież we wcześniejszym poscie napisałem że w załączniku nr 1 jest napisane przy samopozomowaniu i czyszczeniu reflektora w nawiasie jeżeli są wymaganeznajdz mi kolego w którymś dz.u. że są wymagane.Tak jak np.gaśnica w załączniku też jest jeżeli jest wymagana i w dz.u o warunkach technicznych jest wyraznie napisane jaki pojazd musi mieć gaśnicę ale jakie pojazdy muszą mieć samopoziomowanie i "spryskiwacz" reflektorów to tak naprawdę w/g dz.u to ja nie wiem

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakie pojazdy muszą mieć samopoziomowanie i "spryskiwacz" reflektorów to tak naprawdę w/g dz.u to ja nie wiem

Na podstawie homologacji pojazdów (Dz.U. 238 z 2005 poz 2010) gdzie jest wyszczególniony regulamin nr 48 w którym jest wyszczególnione kiedy ma być samo poziomowanie i spryskiwacz reflektorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakie pojazdy muszą mieć samopoziomowanie i "spryskiwacz" reflektorów to tak naprawdę w/g dz.u to ja nie wiem

Na podstawie homologacji pojazdów (Dz.U. 238 z 2005 poz 2010) gdzie jest wyszczególniony regulamin nr 48 w którym jest wyszczególnione kiedy ma być samo poziomowanie i spryskiwacz reflektorów.

 

 

Przykro mi ale mam inne zdanie,czytałem ten dz.u. i nie dotyczy on badań technicznych tylko

homologacji pojazdów a to dwa różne tematy.Ktoś zapomniał o tych wymaganiach napisać w dz.u. na "których" pracujemy ,napisał tylko w 155 sprawdzenie jeżeli wymagany i interpretować można na rózne sposoby.Dla mnie jest to niestety jedno z wielu niedociągnięć MI ale standartowo to my musimy zrobić tak żeby wilk był syty i diagnosta cały.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "zbych1916". Przeczytaj po kolei: paragraf 1, pkt.1, litera "b" rozporządzenia o badaniach (Dz.U. 155) i zaraz potem: paragraf 1, ust. 3, pkt.2 rozporządzenia o warunkach technicznych (Dz.U. 32), a wszystko Ci się ułoży. Koniecznie przeczytaj po kolei, tak jak napisałem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "zbych1916". Przeczytaj po kolei: paragraf 1, pkt.1, litera "b" rozporządzenia o badaniach (Dz.U. 155) i zaraz potem: paragraf 1, ust. 3, pkt.2 rozporządzenia o warunkach technicznych (Dz.U. 32), a wszystko Ci się ułoży. Koniecznie przeczytaj po kolei, tak jak napisałem. :D

 

Chciałbym żeby się ułożyło ale dopiero jak przeczytam na samym końcu dz.u.32 pod & 62 info że rozporządzenie wdraża postanowienia następujących dyrektyw Wspólnot Europejskich i będzie tam dyrektywa o światłach xsenonach :D:D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponowałbym popatrzeć na problem bez wgryzania się w prawne kruczki i interpretacje.

Wiadomo jest ogólnie dlaczego zamontowanie i homologowanie ksenonów w pojeździe jest obłożone takimi restrykcjami. Bo lampy te dają na tyle silny strumień świetlny, że źle ustawione i zabrudzone będą oślepiać jadących z przeciwka a to jest zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu. Chyba wszyscy się z tym zgadzamy. Pewnie każdy z nas przekonał się "naocznie" o tym, że domorosłe przeróbki "ksenonowe" są dokuczliwe dla innych. Skutkiem naszej pracy ma być podniesienie bezpieczeństwa na drodze. Z tym też chyba wszyscy się zgadzamy. Skoro na badaniu stwierdzam, że dane auto stwarza zagrożenie w ruchu, więc mam obowiązek przeciwdziałać temu. Natomiast nie mam obowiązku doszukiwać się luk w prawie pozwalających robić dobre interesy allegrowiczom importującym chińskie gadżety (powodujące uciążliwości dla niewinnych uczestników ruchu) na nasz rynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"szukałem i nie znalazłem tam nic o xsenonach w dz.u.155 jest tylko w załączniku nr1 "

 

jak nie ma..... załącznik nr 1. poz. 4.1.5 wyraźnie jest napisane........... :x

 

przecież we wcześniejszym poscie napisałem że w załączniku nr 1 jest napisane przy samopozomowaniu i czyszczeniu reflektora w nawiasie jeżeli są wymaganeznajdz mi kolego w którymś dz.u. że są wymagane.Tak jak np.gaśnica w załączniku też jest jeżeli jest wymagana i w dz.u o warunkach technicznych jest wyraznie napisane jaki pojazd musi mieć gaśnicę ale jakie pojazdy muszą mieć samopoziomowanie i "spryskiwacz" reflektorów to tak naprawdę w/g dz.u to ja nie wiem

pozdrawiam

 

zaraz zaraz......ale w tym samym punkcie w 3 kolumnie jest napisane... "Brak urządzenia samopoziomującego w przypadku reflektora z wyładowczym źródłem światła (xenonem)

Mówię o kryterium uznania za niezgodne z warunkami technicznymi.....

Z tego rozumiem że jak ma xenony tzn. że muszą być samopoziomujące.... czy ja się mylę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponowałbym popatrzeć na problem bez wgryzania się w prawne kruczki i interpretacje.

Wiadomo jest ogólnie dlaczego zamontowanie i homologowanie ksenonów w pojeździe jest obłożone takimi restrykcjami. Bo lampy te dają na tyle silny strumień świetlny, że źle ustawione i zabrudzone będą oślepiać jadących z przeciwka a to jest zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu. Chyba wszyscy się z tym zgadzamy. Pewnie każdy z nas przekonał się "naocznie" o tym, że domorosłe przeróbki "ksenonowe" są dokuczliwe dla innych. Skutkiem naszej pracy ma być podniesienie bezpieczeństwa na drodze. Z tym też chyba wszyscy się zgadzamy. Skoro na badaniu stwierdzam, że dane auto stwarza zagrożenie w ruchu, więc mam obowiązek przeciwdziałać temu. Natomiast nie mam obowiązku doszukiwać się luk w prawie pozwalających robić dobre interesy allegrowiczom importującym chińskie gadżety (powodujące uciążliwości dla niewinnych uczestników ruchu) na nasz rynek.

 

Zgadzam się z tobą całkowicie po prostu uważam że przepis został napisany na kolanie i bez przemyślenia.Ja dla świętego spokoju jak daję N za brak samopoziomowani i "spryskiwacza przy orginalnych reflektorach to przytaczam ten dopis pod załącznikiem że metody i kryteria nie wyklucza wszystkich rodzajów niesprawności.Co do chińskich gadżetów to temat prosty "żarówka nie kompatybilna z reflektorem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz zaraz......ale w tym samym punkcie w 3 kolumnie jest napisane... "Brak urządzenia samopoziomującego w przypadku reflektora z wyładowczym źródłem światła (xenonem)

Spór dotyczy pierwszej kolumny tzn. określenia "o ile jest wymagane". Zapomniano napisać w warunkach technicznych, że stosowanie wyładowczych źródeł światła wiąże się z koniecznością jednoczesnego zastosowania urządzeń samopoziomujących i samooczyszczających reflektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.