Skocz do zawartości

Kontrola oświetlenia


metor9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , to moje kolejne pytanie co do egzaminu praktycznego.Szukałem w szukajce podobnych tematów ale większość pochodzi z relacji uczestników egzaminów a nie o to mi chodzi .

Moje pytanie brzmi: Czy byłby ktoś na tyle łaskaw aby jakoś wytłumaczyć jak sprawdzamy granice światła i cienia oraz światłość na urządzeniu do tego przeznaczonym? 

Tak miałem to na kursie , ale z racji dużej liczby osób na raz i pośpiechu na kursie , niestety coś tylko liznąłem , znam dokładnie wymaganie zawarte w Dz.U , ale np. nie wiem co wcisnąć na urządzeniu do sprawdzenia światłości , jak ustawić pokrętło aby ustawić np.1,2% itp . 

Myślę ze taki temat przyda się innym zdającym . 

 

Próbowałem coś podłapać ze zdjąć z google ale z reguły są zbyt daleko aby coś z tego odczytać, może ktoś dysponuję prywatnymi zdjęciami .

 

Pozdrawiam , odwdzięczę się wirtualnymi piwkami :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdym reflektorze wypisane odniesienie w skali procentowej. [1,0%] i tak samo należy ustawić pokrętło na przyrządzie. Dla ułatwienia sprawy najczęściej spotykany wskaźnik na czerwono jest malowany. Wskaźnik, krecha, strzała, strzałeczka na skali pokrętła ma się rozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, metor9 napisał:

A macie może zdjęcie tego pokrętła ? łatwiej będzie zajarzyć :D

 

Przyrząd do świateł1.gif

Przyrząd do świateł2.gif

 

 

I cały temat tam o podobnych pokrętasach: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/10674-technocolor-2400d-technik/&do=findComment&comment=198445

 

 A tu jeszcze wracając do tematycznego pokrętła. to tak mniej więcej w instrukcji wygląda. Fot, sorry, ale nie mam. Samemu latać po okolicznych stacjach. No albo kupą całą uczęszczających na szkolenie. 

Przyrząd doświateł3.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze powtarzałem: miesiąc praktyki na SKP jest obowiązkowy przed egzaminem  !!! Jeśli masz problem z tak podstawowymi tematami to co będzie z opóżnieniomierzem, analizatorem ( o geometrii nie wspomnę). Idź na praktykę !!! "Pobaw się" wszystkimi urządzeniami zgodnie z instrukcją obsługi !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem też tego zdania - co miesiąc przyjeżdża do mnie jakiś "młody" aby poćwiczyć - jak kolega jest z mojego rejonu to zapraszam - tel. 600880331 - Opole 

Po rejestrujesz sobie kilka pojazdów pod moim  nadzorem 

A sprzętem będziesz mógł się "bawić" do woli

Tak na "sucho" to lipa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że jak chcę się przygotować do egzaminu perfekcyjnie (jak by to nie brzmiało) , geo , analizatory , wszystko wiem mniej więcej co jak z czym i myślę że dąłbym sobie rade ale czasem nie wiem jakiegoś szczegółu i nie daje mi to spokoju , a nie wiem czego się spodziewać na egzaminie , niestety mieszkam na granicy małopolski/podkarpacia więc trochę daleko a chętnie bym wpadł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ustawiania pochylenia jest pokrętło. Kręcisz w lewo albo w prawo nic trudnego. Do światłości zazwyczaj jest przycisk i namalowane światło mijania i drogowe w zależności jakie chcesz sprawdzać. Wciskasz guzik wyskakuje wynik. Banalne rzeczy nawet jak pierwszy raz podejdziesz do urządzenia to sobie poradzisz. Doucz się jeszcze dokładnie tolerancji granicy w pionie i poziomie bo jak trafisz akurat na ustawianie świateł to na pewno o to zapytają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ustawieniu regulatora położenia świateł na "0" . Jak ja zdawałem egz w sierpniu to 3 osoby poległo przez ten z pozoru drobny błąd.

Edytowane przez Rafi90
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, chodzi o korektor ustawienia reflektorów znajdujący się w pojeździe. Najczęściej obok włącznika świateł na desce rozdzielczej z lewej strony kierownicy. Jest to takie kółeczko  zamocowane w pionie na którym na obwodzie są cyfry 0, 1, 2, 3 lub zamiast zera jest pozioma kreska "-" i tak pokręć tym kółeczkiem abyś ustawił w pozycji 0 lub -. Oprócz tego może być jeszcze opuszczanie lub podnoszenie elektryczne przyciskami. Wejdź do samochodu, poszukaj i pobaw się tym na włączonych światłach mijania przed ścianą to zobaczysz jak się ruszają w pionie. Prościej nie można opisać.:bye:

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.01.2019 o 15:13, grzegorz70 napisał:

Proszę pamiętać

My tylko sprawdzamy ustawienie świateł. Nic nie ustawiamy- oprócz przyrządu względem pojazdu.

Edytowane przez Grzegorz Łódź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzegorz Łódź napisał:

My tylko sprawdzamy ustawienie świateł. Nic nie ustawiamy- oprócz przyrządu względem pojazdu.

 

 To nie uczestniczysz w akcji "Twoje światła - twoje bezpieczeństwo"?

Ja tam za każdym razem - a z resztą od lat ustawiam je za free

Też jestem kierowcą i wk.. mnie jak oślepiają 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, IVVO napisał:

Ja tam za każdym razem - a z resztą od lat ustawiam je za free

Też jestem kierowcą i wk.. mnie jak oślepiają 

 

pochwalam w całej rozciągłości takie podejście do problemu. :ok, natomiast wpis :

 

2 godziny temu, Grzegorz Łódź napisał:

My tylko sprawdzamy ustawienie świateł. Nic nie ustawiamy- oprócz przyrządu względem pojazdu.

 

dotyczy tylko przypomnienia kursantom, co należy robić podczas egzaminów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko jasne:-)

Dnia 9.01.2019 o 15:03, metor9 napisał:

pytanie co do egzaminu praktycznego

 

21 minut temu, IVVO napisał:

Ja tam za każdym razem - a z resztą od lat ustawiam je za free

Możesz zaszkodzić Koledze:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym skorzystał ,niekoniecznie za darmo ale mam 300km w jedną stronę , spróbuję popytać na okolicznych stacjach może ktoś mnie poduczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, metor9 napisał:

haha , zapomniałem całkowicie o tym pokrętle w samochodzie , nie musiałeś tłumaczyć jak działa -ale może komuś innemu się przyda :D

 

A już myślałem, że byłeś na wagarach jak był omawiany temat świateł w szkole.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.