Skocz do zawartości

Kontrola oświetlenia


metor9

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra, bo się zdruzgotałem na amen i takie mam pytanie: po co na czerwonym przyrządzie przy dużym pokrętle jest skala na plus?

Na fotach nie widać za dobrze, ale od zera w jedną stronę idzie na minus, a w drugą na plus.

Trochę lipne wytłumaczenie, żeby ocenić o ile w górę było w źle ustawionych światłach przegięcie.

Przeleciałem instrukcję i się nie dowiedziałem. 

Materiał z linku jakby znam ale nic w nim o pokrętasie na plus nie ma: 

https://www.hella.com/techworld/pl/Technologia/Oswietlenie-baza-wiedzy-technicznej-i-praktycznych-porad/Ustawianie-swiatel-835/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego:

"... c) Wartość ustawienia światła mijania w płaszczyźnie pionowej różni
się od wartości nominalnej więcej niż:
3 cm na 10 m w górę lub
5 cm na 10 m w dół.... "

"...d) Wartość ustawienia światła drogowego w płaszczyźnie pionowej
różni się od wartości nominalnej więcej niż 5 cm na 10 m w górę
lub w dół..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i dlatego. Nie wiem. Najczęściej spotykałem skale od zera do czterech i spokój miałem. A tu proszę, wyskoczyli w drugą stronę i nic nie wiem, kurcze pieczone. :-?

 

 

To znaczy ja wiem, albo wydaje mi się, że wiem po co jest skala na przyrządzie w jedną stronę.

Za pioruna pojąć nie mogę po jaki licho miałbym przestawiać ekran na +1 całkiem odwrotnie, całkiem w drugą stronę??? :-?

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow paproch takie podstawy i nie wiesz jestem zaskoczony 

Jak odczytujemy wynij po ustawieniu korektora na 1.0 % odejmujemy potem od uzyskanej wartosci tej jeden procent ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie podstawy? Czego podstawy? Wkleiłem wyżej Helli podstawy. Korzystałem z trzech przyrządów do świateł i każdy z nich miał jedną skalę od zera do czterech.

Jak ustawia się ten ekran i po co ustawia się ten ekran, to jest wszystko jasne. Obniżenie jest wyrażone w procentach na lampie.

Teraz odkurzałem sprzęt i się dopatrzyłem, że w lewo czyli na minus ma skalę od zera do czterech, a w prawo czyli na plus ma skalę od zera do jednego.

No to teraz słucham objaśnień po co jest ta druga skala, bo jak żyję to nie spotkałem auta, któremu należałoby podnosić strumień światła mijania.

 

Cały czas mowa o tym pokrętle i podziałkach na jego obwodzie:

 

PrzyrzÄd do ÅwiateÅ1.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2019 o 18:47, Paprock napisał:

bo jak żyję to nie spotkałem auta, któremu należałoby podnosić strumień światła mijania

Dzięki przyrządowi do kontroli ustawienia świateł nie tylko dokonuje się ustawienia ale również pomiarów jak są te światła ustawione. Dlatego skala jest na "-" jak i na "+". Przyrząd jest uniwersalny do świateł mijania i drogowych, które mogą mieć odchylony strumień w górę (czyli na "+"). Twoim zadaniem jest pomiar wartości i w przypadku wyniku negatywnego (z podaniem wyniku) masz go podać. Jak wyobrażasz sobie spełnienie tego warunku gdybyś dysponował tylko skalą "-", bo przecież wiązki się nigdy nie podnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam1501 ma rację. To jest skala pomiarowa od - do. Po mojemu nieużyteczna na dzisiaj. Jak wejdzie archiwizacja, to wtedy owszem tak. "Ma pan 'przestrzelone' światło w górę, o proszę, tu protokół z pomiaru". Na teraz pokrętło ekranu porusza się w zakresie połowy jednej działki.

;-)

Charakterystyka światłomierzy: http://fudim.com/swiatlomierze2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam Panów. 
          Pytanie następujące w sprawie urządzenia Fudim polmo USP20. Otrzymałem owe urządzenie na stacje jest fajne i proste w pomiarach jednakże zauważyłem że układ współrzędnych umieszczony na planszy światło cienia ( pozioma kreska) opadł od wskaźnika pkt. zera ( zaznaczony na zdjęciu jako "1"). Punkt zero rozumiem jako położenie pokrętła regulacji wysokości ekranu pomiarowego w pozycji zero jak na zdjęciu nr 1. Pytanie brzmi: czy dobrze rozumiem zasadę działania kalibracji tego urządzenia. Zaznaczony na zdjęciu "wskaźnik pkt zero","1"  jest wyznacznikiem położenia poziomej linni planszy gdy pokrętło na zdjęciu 1 jest w pozycji zero ? wówczas wskaźnik 1 pokrywa się z linia poziomą jak na zdjęciu nr 2 ?

Reg. wysokości.jpg

Punkt zero.jpg

wskaznik pkt. zero.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś nalot inspektorów na pionową skalę jak i pokrętełko do tej skali w przyrządach do świateł. 

I zaś latanie po instrukcjach. Koledzy... A cisną ploty na dole forum, aż mi liszaje powyłaziły za uszami. :evil:

 

? https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/10674-technocolor-2400d-technik/&do=findComment&comment=198600

 

 

? https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/10674-technocolor-2400d-technik/&do=findComment&comment=198456 :silent:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Paprock napisał:

A cisną ploty na dole forum (...)

Cieszy mnie ta informacja. ;-) ( bo już myślałem/myśleliśmy, że ....... :silent: ) git ;-)

A liszaje zejdą, tak jak wylazły :what:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

07-10-2019 miałem odbiór skp po 5 latach, sprawdzenie przez TDT całości OK, posiadam przyrząd do świateł Prolux 12066/D/L/Y, jest Deklaracja Zgodności CE, urządzenie nie posiada żadnego innego pokrętła oprócz tego od ekranika kontrolnego góra/dół, nie ma żadnej dodadkowej skali, jest natomiast wbudowany w ekran fotoelement, ale jak pisałem przesuwanie go możliwe jest pokrętłem w pionie, w poziomie nie ma jak, chyba że całym przyrządem, no i o co tu kaman ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mówię, że to było kiedyś. Nie pamiętam ile lat temu dokładnie. Mieli fazę i latali za tym dodatkowym pokrętłem i wyskalowaniem. Dzisiaj nastał spokój w tej sprawie. Jest deklaracja/certyfikat i cisza. Nikt nie podskakuje, nikt nie fika.

Podobnie było z kablami do sprawdzania złącza elektrycznego pojazd-przyczepa. I wszystko byłoby wporzo gdyby podstawowa stacja przyczepy badała, a jak wiadomo nie każda bada. To po co ją w kable do przyczepy doposażać. No chyba, że ktoś na odwyrtkę wtyczki pozakładał. :evil:

Tak, wiem. Były też i inne wymogi doposażania. W każdym razie majątek to kosztowało w przypadku produktu co ma siedzibę w Zatoce Gdańskiej. :silent:

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

 

 Rozmowa z ekspertem ds. oświetlenia samochodowego - dr. inż. Tomaszem Targosińskim.
 

Cytat

 

Tematy poruszane w filmie/Spis treści:

0:00 - 1:43 - Wstęp
1:44 - 6:53 - Paradoksy przepisów
6:54 - 9:25 - Przepisy pozwalają na oślepianie
9:26 - 13:08 - Powszechny błąd z granicą światła i cienia
13:09 - 16:08 - Szukanie winnych oślepiania - czy LED jest najgorszy
16:09 - 19:09 - Nie ufaj automatycznej zmianie świateł!
19:10 - 23:37 - Co świeci najlepiej i czy retrofit ma sens?
23:38 - 25:13 - “LED to tania technologia a laser nie jest laserem”
25:14 - 26:31 - Czy LED może uszkodzić wzrok?
26:32 - 28:56 - Czy LEDy szybko się starzeją?
28:57 - 30:16 - Czy regeneracja reflektorów ma sens?
30:17 - 31:16 - "Pomiary SKP są bezwartościowe"
31:17 - 34:30 - (!) Legalizacja retrofitów jest możliwa
34:31 - 38:41- Idealne przepisy w idealnym świecie
38:42 - 39:35 - Podsumowanie

 

 

 

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny film, widać że człowiek jest ekspertem z oświetlenia samochodów i akurat idealnie się wstrzelił w akcję sprawdzenia ustawienia świateł na SKP. Polecam obejżeć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaką akcję, kiedy była ta akcja, bo film jest sprzed pięciu miesięcy.

Mówiąc "akcja" masz na myśli te wspólne działania Stacji z Policją na przykład. Czy ogólnie, że "akcja" sprawdzania świateł podczas badania, to lekka porażka.

 

 

No że fragment zakresu badania dotyczący sprawdzania świateł, to porażka.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli tą akcje która toczy się teraz w soboty z przesłaniem, skontroluj ustawienie oświetlenia bo prawidłowo ustawione światła sprawią że nie oślepiasz innych i sam dobrze widzisz.

Dlatego polecam obejzec bo pan Tomasz na tym filmie wyjaśnia że prawidłowo ustawione światła nic nie mówią czy kogoś oslepiamy czy nie bo decyduje ilość światła ponad granicą światła cienia. Jesli jest go za dużo to przy prawidłowym ustawieniu też oślepiamy. Jest też sporo info o retrofitach LED i w których krajach juz zalegalizowano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem filmik i dlatego zwątpiłem "w akcję wstrzelenia się". Filmik jest prawie półroczny, a akcje za darmoszkę są teraźniejsze. No i dlatego zmotałem się.

Poza tym nasza stacja już nie bawi się w to, bo miało być samo sprawdzenie, a kończyło się na regulacjach z wymianą żarówek jednocześnie. Poźniej jeden z drugim myśli sobie, że poza badaniem wszystko za darmo na stacji się zrobi. A figusa makusa. Najlepsze sprawdzenia przed kupnem za stówkę! :evil: :evil: :evil: A jaki ja mam interes w tym, żeby jednemu pomóc sprzedać a drugiemu kupić. :evil: :evil: :evil:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.