Skocz do zawartości

Indywidualne wyciągi spalin


rewers

Rekomendowane odpowiedzi

Pod koniec ubiegłego roku miałem kontrolę ze starostwa i TDT. W  trakcie kontroli wykonywałem badanie techniczne pojazdu, podczas którego to badania nie założyłem na wydech pojazdu indywidualnego wyciągu spalin. Podczas kontroli zostałem przez inspektora upomniany o obowiązku zakładania na układ wydechowy tego urządzenia. Moim zdaniem z przepisów taki obowiązek nie wynika, ale nie będę się z koniem kopał. Ciekawi mnie natomiast to jak to wygląd u Was. Czy w ogóle korzystacie z tego urządzenia i czy spotkaliście się z takimi uwagami ze strony kontrolujących?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to podczas kontroli NIK-u pojawiła się taka uwaga.

5 minut temu, rewers napisał:

Ciekawi mnie natomiast to jak to wygląd u Was

Mnie bardziej ciekawi jak podpiąć wyciąg spalin do ciężarówki, która zamiast rury wydechowej ma tylko otwór w tłumiku i to jeszcze często umiejscowiony nie dość, że od dołu to jeszcze od wewnętrznej strony pojazdu. Z osobówkami tez jest problem jak zamiast końcówki rury jest zamontowany ozdobny wylot w zderzaku i to zlicowany z jego powierzchnią a spaliny wypływają pod zderzakiem i to nie za bardzo wiadomo z jakiego otworu.

O braku możliwości włożenia sądy pomiarowej w rurę wydechową w momencie gdy podpięty jest wyciąg spalin pisać nawet nie wypada...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracując na stacji z wyciągiem poruszającym się za pojazdem stosowałem go zawsze, jeżeli była możliwość jego założenia. Natomiast na stacjach gdzie wyciąg był stały z 2 m rurą, to nawet sobie głowy nim nie zajmowałem i nigdy kontrolujący nie zwracał na to uwagi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, IVVO napisał:

Pan z TDT chyba dba bardzo o swoje zdrówko - to delikatni ludzie nie twardziele jak diagności

Troszeczkę spalinek i od razu kaszelek

:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I miej tu takiego po nowych przepisach na stacji - przeciągi przeszkadzają, temperatura za niska lub za wysoka, hałas itd - chyba trzeba będzie o jakieś szkodliwe od szefa wystąpić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w zakładzie za szkodliwe nie płacą , bo jest wyciąg spalin i się nie należy (wyciągi mam 3 szt. takie podwieszane szynowe firmy klimawent) , nie należy się nawet za hałas , bo otrzymuję słuchawki ochronne DELTA PLUS, czyli pracodawca dba o pracownika?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rewers napisał:

Ciekawi mnie natomiast to jak to wygląd u Was. Czy w ogóle korzystacie z tego urządzenia

u mnie większość pojazdów to ciężarowe i to euro 5  , 6 i do tych pojazdów nie zakładam wyciągu ( wypuszczają czystsze powietrze niż zasysają :D ) . do starych pojazdów , zwłaszcza diesli,  raczej zakładam a podczas pomiaru zanieczyszczeń kładę końcówkę wyciągu zaraz przy wylocie z rury wydechowej ( o ile to możliwe oczywiście ) . na pionowym wydechu wygląda to trochę śmiesznie.

 

4 godziny temu, danielg539 napisał:

sądy pomiarowej

SONDY , sądy to wydają wyroki :564:.

 

2 godziny temu, kurant2000 napisał:

bo otrzymuję słuchawki ochronne

ja mam jednoraozwe maseczki na twarz , takie dla lakierników

4 godziny temu, rewers napisał:

Podczas kontroli zostałem przez inspektora upomniany o obowiązku zakładania na układ wydechowy tego urządzenia

mnie zwrócił uwagę ,że to diagnosta ma przejechac osobiście przez całą ścieżkę a nie klient . stwierdziłem ,że żaden przepis mnie do tego nie zobowiązuje to lekko się zezłościł . zaznaczam ,że przejeżdżam sam przez ściezkę ale zdarza się tylko wpuszczam klienta na halę i zaraz za nim zamykam wrota , dalej jadę sam. tak było też w tym przypadku. spotkałem się z lekką " bulwerską " wsród kierowców ciężarowych i autobusów bo to ich auto , ich miejsce ,że oni na moim nie siadają itd itd . byłem  nawet pytany czy umiem jeździć , czy mam prawo jazdy ( a mam wszystkie kategorie :657: , nawet kartę do tacho ) . takiego kienta grzecznie zapraszam na poczekalnię i proszę o zapoznanie się z przepisami BHP . jeżdżę sam przez ścieżkę od momentu jak jeden z "szoferów bulwersujących się " chciał mnie rozjechać bo mu się o " gaz zahaczyło" a miał zahamować .

Edytowane przez piter1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piter1973 napisał:

przejeżdżam sam przez ściezkę

motorem też wjeżdżasz? 

lepiej wjechać samemu, bo klienci są niesamowici. Miałem gościa co ciężarówce podczas badania zamiast hamulca ręcznego hamował nożnym, a żebym się nie połapał miał przełącznik gdzie wyłączał światła stop. 

Edytowane przez kurant2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, kurant2000 napisał:

ciężarówce podczas badania zamiast hamulca ręcznego hamował nożnym,

w osobowych też byli tacy co "nóżką " sobie chcieli pomóc

 

38 minut temu, kurant2000 napisał:

motorem też wjeżdżasz? 

też i wcale się nie boję bo sam jeżdżę motocyklem  cały sezon. u mnie motocykle są zadbane , sprawne , przyjeżdżają w zasadzie sami " koneserzy "( taki klub moto )  dbający o stan motocykla i o swoje "życie " . zwlaszcza klient 'kaśki K750 , ten to już pedant .  

 

45 minut temu, kurant2000 napisał:

bo klienci są niesamowici.

kilka lat temu  kierowca  ciągnikiem siodłowym  wjechał jednym przednim kołem do kanału , inny wyjeżdżając zestawem za szybko skręcił i zahaczył tyłem  przyczepy o futrynę bramy wyjazdowej . miejsca mamy duuużo przed wjazdem i za wyjazdem ale ten "dał ognia " bo panie tacho goni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odciągu używam w okresie zimowym bardzo często.  Widzę, że zasadne byłoby dorobić sobie nakładkę rozszerzającą zakończenie rury taką w kształcie kielicha szerokiego, jak kołnierz dla pieska po zabiegu ;) Było by wygodnie, bez zakładania na samą rurę. Przy osobówkach patent by się pewnie sprawdził.

17 godzin temu, IVVO napisał:

chyba dba bardzo o swoje zdrówko

My też powinniśmy dbać, mamy tylko jedno ?

Edytowane przez mirek_handlarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, piter1973 napisał:
16 godzin temu, kurant2000 napisał:

motorem też wjeżdżasz? 

też

To mochwal się jeszcze jak obsługujesz pilota do linii podczas pomiaru sił hamowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to niezgodne z przepisami!

Tak z ciekawości jaka to linia, bo większość urządzeń nie za bardzo chce uruchomić jeden zespół rolek bez użycia pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pawel87 napisał:

Załącza na automat i wiooooo

maha . nie ma problemu z automatem , pojazdami 4x4

 

2 minuty temu, danielg539 napisał:

Jest to niezgodne z przepisami!

co ? linia automatyczna niezgodna ?

 

33 minuty temu, danielg539 napisał:

To mochwal się jeszcze jak obsługujesz pilota

to musimy poczekać do wiosny chyba ,że sam przyjedziesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moto hamulce obsługujemy prawą ręką i prawą nogą , pilota można trzymać lewą ręką , prawą spokojnie można utrzymać moto w rolkach. wiem , iż cięższy moto , tym trudniej . ważne aby stać prostopadle do rolek i prostopadle do podłogi. w moto ATV ( automaty , bezstopniowe )  hamujemy raz lewą reką ( pilot w prawym ) , raz prawą ręką (pilot w lewym ).  w ATV gorzej z analizą spalin na podwyższonych obrotach bo po doodadniu gazu załącza się sprzęgło odśrodkowe i pojazd ruszy , pomaga podniesienie koła ( lub osi ) .

2 godziny temu, danielg539 napisał:

tez tylko z pilota.

trochę trwało zanim "rozkminiłem " ścieżkę ( i tak mniej weim niż wiem :657:) . instrukcja bardzo niejasna , trochę pomógł serwisant MAHA podczas kontroli / serwisu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.01.2019 o 18:21, piter1973 napisał:

u mnie większość pojazdów to ciężarowe i to euro 5  , 6 i do tych pojazdów nie zakładam wyciągu ( wypuszczają czystsze powietrze niż zasysają :D ) . 

no co ty gadasz... a ten no SMOG to niby skąd??

Dnia 10.01.2019 o 18:21, piter1973 napisał:

chciał mnie rozjechać bo mu się o " gaz zahaczyło" a miał zahamować .

mnie przynajmniej dwukrotnie i to tak serio, za każdym razem ciagnik rolniczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.