klosek Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 Witam. Szykuje mi się rejestracja po raz pierwszy na terenie RP (z Czech) przyczepy 4-osiowej niskopodwoziowej (dwie osie z przodu rozstaw 1400 mm i dwie osie z tyłu 1400 mm), i mam pytanie odnośnie badania co do wyniku. Półki co posiadam tylko dowód a w nim : Marka Schwarzmuller typ: TUV 146 DMC: F1: 40000/ F2: 32000 naciski oś 1: 10000/8000 i każda oś tak samo opisana Masa własna: 8460 długość przyczepy według dowodu: 11 830 mm szerokość: 2 550 Mam pytanie czy daję wynik negatywny gdyż przyczepa 3 i więcej osi nie może przekraczać DMC 24000 kg i klient musi ubiegać się o odstępstwo i czy ewentualnie jeszcze jakieś parametry będą musiały iść na odstępstwo??? Cytuj
yogi1984 Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 Równie dobrze możesz dać pozytywny i F2 24000kg.A jeśli klient chce 32000 to po odstępstwo.Tak ja bym zrobił,ale mogę się mylić Cytuj
IVVO Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 (edytowane) Panowie -co wy kombinujecie - jakie 24 tony - tu wyliczacie z nacisków - w ZDR jest wszystko OK Edytowane 11 Styczeń 2019 przez IVVO Cytuj
klosek Napisano 11 Styczeń 2019 Autor Napisano 11 Styczeń 2019 Tak wiem, że ok w ZDR tylko czy polskie przepisy, wymagają odstępstwa na takie DMC przyczepy 4 -osiowej. Cytuj
IVVO Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 Nie - żadne odstępstwa - wyliczasz z nacisków i warunków technicznych Długość , szerokość i wysokość - OK Osie pojedyncze czy bliźniacze - od tego zależy nacisk - oraz wyliczenie DMC Jak masz problem to zadzwoń - wytłumaczę jak to zrobić -600880331 Cytuj
klosek Napisano 11 Styczeń 2019 Autor Napisano 11 Styczeń 2019 § 3. 1. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2–20, nie może przekraczać w przypadku: 1) pojazdu składowego zespołu pojazdów: a) przyczepy o jednej osi, z wyjątkiem naczepy – 10 ton, b) przyczepy o dwóch osiach, z wyjątkiem naczepy – 18 ton, c) przyczepy o liczbie osi większej niż dwie, z wyjątkiem naczepy – 24 ton; Cytuj
smaug Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 Jaki rodzaj przyczepy? bo może można sumować D.2016 poz 2022 par.3.18. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy przeznaczonej do łączenia z ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym nie może przekraczać sumy dopuszczalnej masy wynikającej z dopuszczalnych nacisków osi i masy przypadającej na urządzenie sprzęgające. Cytuj
michal_k Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 4 godziny temu, IVVO napisał: Panowie -co wy kombinujecie - jakie 24 tony To nie jest naczepa ani przyczepa rolnicza, więc jakim prawem może mieć więcej niż 24 tony? Cytuj
IVVO Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 Michał - wpis O.4 wszystko zmienia - Przyczepy tego typu Z Czech Przychodziły jako R.4 - i takich rejestrowałem wiele - jak widać były rejestrowane dość dawno bo w/g starych przepisów / tak jak kiedyś u Nas/ - kiedy było określone / dla dwu i trzy osiowych/ bez tego dodatku "i więcej - Jeśli jest wpis O.4 to niestety tylko 24t - na więcej odstępstwa Nie mam czasu na śledzenie forum na bieżąco Cytuj
klosek Napisano 11 Styczeń 2019 Autor Napisano 11 Styczeń 2019 Przepraszam, bo z tego wynika, że to ja nie doprecyzowałem rodzaju tej przyczepy. Czyli jeśli klient chce 32 000 to negat i odstępstwo Plus całej rozmowy, że usłyszałem IVVO przez telefon Cytuj
michal_k Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 54 minuty temu, klosek napisał: Czyli jeśli klient chce 32 000 to negat i odstępstwo Ale dlaczego masz określać DMC niezgodnie z warunkami i dawać wynik negatywny? Moim zdaniem powinieneś określić masę maksymalną 40 ton oraz dopuszczalną 24 tony. A klient niech sobie wnioskuje o podwyższenie DMC w drodze odstępstwa. Cytuj
klosek Napisano 11 Styczeń 2019 Autor Napisano 11 Styczeń 2019 Klient w końcu przyciągnął przyczepę i temat wygląda tak, że na tabliczce znamionowej tego stwora ma wypisane: DMC 36000 naciski: 1- 9000 2- 9000 3- 9000 4- 9000 długość od osi zaczepu do końca przyczepy 12730 mm osie są podwójne ale bez pneumatycznego zawieszenia (same resory) czyli całkiem co innego niż w dowodzie czeskim i teraz mam dopiero zagwozdkę co zrobić i jak to zrobić. Cytuj
piter1973 Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 za długa przyczepa . ma regulowaną długosć dyszla ? można go skrócić ? tu decyzja klienta czy chce robić odstępstwo na masy , naciski i długość ( może potrzebuje wozić jakieś maszyny ciężkie ?) . wtedy N z opisem wszystkich przekroczeń mas i wymiarów . bez N nie uzyska odstępstwa. nie uzyska także P za przekroczoną długość . Cytuj
michal_k Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 2 minuty temu, piter1973 napisał: bez N nie uzyska odstępstwa Widziałem odstępstwo na pojazd, który miał DMC zgodne z warunkami technicznymi, ale masa maksymalna była większa. Po udzieleniu odstępstwa zwiększyło mu się DMC. Cytuj
piter1973 Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 robiłem raptem 2 razy odstępstwa na nanciski i DMC i klienci sami dopominali się o N bo inaczej się nie odstępstwa załatwić . kolega z innego oddziału częściej robi odstępstwa i też zawsze daje N ( jego klient sprowadza jakieś specjalistyczne dźwigi itp ) . być może z P też się uda , tego nie wiem . Cytuj
michal_k Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 Ale czy jest podstawa do N w sytuacji kiedy naciski czy masę całkowitą można spokojnie ograniczyć do wartości dopuszczalnych? Co innego jeśli masa własna przekracza dopuszczalną określoną w warunkach technicznych (np. dźwigi). Cytuj
piter1973 Napisano 11 Styczeń 2019 Napisano 11 Styczeń 2019 zgoda , można ograniczyć bez problemu . uważam ( tak myślę ) ,że klient kupił / sprowadził taką przyczepę bo taka będzie mu potrzebna i to raczej wykorzystywana w "pełni możliwości " . jeśłi mu na tym nie zależy to ograniczamy ale długość... Nie po to przyczepy mają 4 czy więcej osi ,że by ograniczać dmc do 24 ton bo tylko pierze mógłby wozić . koparki 40 i więcej tonowe trzeba czymś wozić . z innej beczki - autobus 4 osiowy ( są takie) może być zarej w PL ? kilku diagnostów twierdzi,że nie bo tylko 3 ośki mogą być . wg mnie tak , dmc 32 t , długość 15 m. chętnie bym się takim przewiózł . § 2. 1. Długość pojazdu nie może przekraczać w przypadku: 7) autobusu o liczbie osi większej niż dwie - 15,00 m; § 3. 1. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2-13, nie może przekraczać w przypadku: 8 ) czteroosiowego pojazdu samochodowego z dwoma osiami kierowanymi - 32 tony, jeżeli oś napędowa jest wyposażona w opony bliźniacze i zawieszenie pneumatyczne lub równoważne, o którym mowa w § 5c, albo jeżeli każda z osi napędowych jest wyposażona w opony bliźniacze, a maksymalny nacisk każdej z tych osi nie przekracza 9,5 tony; Cytuj
klosek Napisano 12 Styczeń 2019 Autor Napisano 12 Styczeń 2019 Długość dyszla stała i tak, klient kupił ją bo ma na placu koparkę która sporo wazy a chce ją przewozić. Co do wyniku to na pewno N za nie spełnieni warunków technicznych na naciski i DMC oraz długość, tylko zastanawiam się czy jeszcze mu nie dopisać że ma omyłkowo wpisane dane między dowodem rejestracyjnym a tabliczką, bo podejrzewam, że będzie problem potem z rejestracją. DMC na tabliczce 36000 (tabliczka ma tylko jedną kolumnę) w dowodzie F1: 40000 F2: 32000 ( być może to jakieś czeskie ograniczenie DMC żeby mógł jeździć po drogach- tego nie wiem) Cytuj
IVVO Napisano 12 Styczeń 2019 Napisano 12 Styczeń 2019 Dnia 11.01.2019 o 19:54, klosek napisał: czyli całkiem co innego niż w dowodzie czeskim i teraz mam dopiero zagwozdkę co zrobić i jak to zrobić. Kolego - masz ten sam problem co ja - zobacz temat OVRIGA który założyłem chyba w sierpniu.- na odstępstwa czekamy do dzisiaj. Ministerstwo nie chce dawać odstępstw na długość - i ta Ovriga dostanie prawdopodobnie odmowę Jak dla mnie - to jedyną oczywistą oczywistością jest to że to przyczepa do Fas-traka - przy tych masach co chce wozić klient to jeszcze ewentualnie ciągnik balastowy wchodzi w rachubę bo nie znam pojazdu co by mógł ciągnąć przyczepę 32/36 t - więc przed pierwszą przebudować na rolniczą gubiąc z długości te 73 cm - jeśli na osiach są bliźniaki to i 36 t do się uzyskać gdyż 32 to bez problemu I wtedy wszystko na legalu - bez odstępstw Masa hamowanej przyczepy przy Fas-traku wynosi 36245kg Cytuj
piter1973 Napisano 12 Styczeń 2019 Napisano 12 Styczeń 2019 4 godziny temu, IVVO napisał: więc przed pierwszą przebudować na rolniczą tylko wtedy będzie mógł ja ciągnąc ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny Cytuj
IVVO Napisano 12 Styczeń 2019 Napisano 12 Styczeń 2019 Fas-track - 85km/h lepiej od nie jednej ciężarówki? Cytuj
Paprock Napisano 12 Styczeń 2019 Napisano 12 Styczeń 2019 I zero problemów z transportem drogowym! Cytuj
michal_k Napisano 12 Styczeń 2019 Napisano 12 Styczeń 2019 2 godziny temu, piter1973 napisał: tylko wtedy będzie mógł ja ciągnąc ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny A gdzie w przepisach to mogę znaleźć? Cytuj
yogi1984 Napisano 12 Styczeń 2019 Napisano 12 Styczeń 2019 23 godziny temu, IVVO napisał: Jeśli jest wpis O.4 to niestety tylko 24t - na więcej odstępstwa Nie mam czasu na śledzenie forum na bieżąco Czyli jednak miałem racje ze 24t w F2 a już się bałem że coś ze mną nie tak gdy usłyszałem ?? Dnia 11.01.2019 o 12:40, IVVO napisał: Panowie -co wy kombinujecie - jakie 24 tony - tu wyliczacie z nacisków - w ZDR jest wszystko OK Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.