Skocz do zawartości

Przyczepa 4-osie


klosek

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, cezary napisał:

@IVVO wszystkich pojazdów z całej Polski nie zdoła przebadać 

Wystarczy że dobre DMC określi i naciski resztę jakoś się przepchnie:-). Dziś wszystko co powyżej trzech osi na pierwszą rejestrację wysyłam do @IVVO?. Ja się poddaję...zamykam ten burdel i idę pić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, duchu napisał:

zamiast występować o odstępstwo wystarczyło dokupić odpowiedni ciągnik / naczepę.W tej formie jest to przekręt i tyle

brakuje mi słów aby to wytłumaczyć krótko ale aby jasno było . przy załadowaniu naczepy do max ładowności grozi przeciążenie osi ciągnika . mając odstępstwo na naciski osi w ciągniku to ryzyko  przeciążenia osi już jest mniejsze , znikome. 3 osiowy ciągnik niewiele ratuje sytuacje gdyż dodatkowa oś zabiera dużo miejsca kosztem zbiorników paliwa , zbiornika Ad blue , często zbiornik oleju hydraulicznego , zwiększa MW . "podwójna" tylna oś daje nam grupę osi , w której  każda pojedyncza ma mniejszy nacisk niż byłaby pojedynczą . techniczne konstrukcyjne naciski będą takie same jak w ciągniku 2 osiowym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, piter1973 napisał:

 "podwójna" tylna oś daje nam grupę osi , w której  każda pojedyncza ma mniejszy nacisk niż byłaby pojedynczą . techniczne konstrukcyjne naciski będą takie same jak w ciągniku 2 osiowym .

coooo?  czytasz / myślisz nad tym ci piszesz? krótko ,chłopie ten sam ciągnik , który po tej kombinacji dostał odstępstwo  juto będzie ciagał patelnie , chłodnie itd, ale przepraszam , przecież  zadeklarował maszyny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, duchu napisał:

czytasz / myślisz nad tym ci piszesz?

tak , jestem świadomy tego co napisalem .

 

3 minuty temu, duchu napisał:

juto będzie ciagał patelnie , chłodnie

i co z tego ?  jeśli uważasz ,że zrobiłem "przekręt " , jako prawny obywatel , powinieneś  to zgłosić do odpowiednich służb . za bezpodstawne oskarżanie także jest paragraf .może tak wytłumaczę - ciągnik siodłowy nie może być " pomocą drogową " . ale ciągnik siodłowy z odstępstwem może ciągnąć naczepę , której pierwotny ciągnik uległ awarii / kolizji .za moment wróci ten sam ciągnik z naczepą podwoziową i zabierze niepodzielny ładunek - uszkodzony ciągnik siodłowy ( ewent w odwrotnej kolejności ).  analogicznie  - ciągnik z ważnym badaniem ADR może ciągnąc neutralne ładunki .

konczę tę dyskusję bo sie profesorski wywód robi a są większe zmartwienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem ze CS z odstępstwem może być pomocą?  Ten twój "  niepodzielny ładunek - uszkodzony ciągnik siodłowy" jest aż tak ciężki  że z odstepstwem trzeba po niego jechać? Wiesz ile waży CS?

" jako prawny obywatel " - prawy obywatel

ADR w to nie mieszaj - słaby argument.

 

Edytowane przez duchu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chciałbym poznać te dwie różne sprawy. Może Wy coś ustaliliście, ale ja w rozumnym czytaniu jestem słaby. Tak, wiem, że temat o przyczepie jest, ale czy dałoby się zamieścić jakieś przykłady "drogowe", przykłady obrazujące sprawę? A jak wiadomo na drodze obowiązują masy rzeczywiste.

Dziękuję.

:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ustawy PoRD

Art. 67. [Odstępstwo od warunków technicznych; hamulec pojazdu zaprzęgowego]

1. Minister właściwy do spraw transportu może w indywidualnych, uzasadnionych przypadkach zezwolić na odstępstwo od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać pojazdy.

2. Rada powiatu może wprowadzić obowiązek wyposażenia pojazdów zaprzęgowych w hamulec uruchamiany z miejsca zajmowanego przez kierującego.

Art. 64. [Warunki ruchu pojazdu nienormatywnego]

1. Ruch pojazdu nienormatywnego jest dozwolony pod warunkiem:

1) uzyskania zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego odpowiedniej kategorii, wydawanego, w drodze decyzji administracyjnej, przez właściwy organ, a w przypadku pojazdu nienormatywnego należącego do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem uzyskania zezwolenia wojskowego na przejazd drogowy, wydawanego przez właściwy organ wojskowy;

2) przestrzegania warunków przejazdu określonych w zezwoleniu, o którym mowa w pkt 1;

3) pilotowania przejazdu pojazdu nienormatywnego przez pilota, w przypadku gdy pojazd przekracza co najmniej jedną z następujących wielkości:

a) długość - 23 m,

b) szerokość - 3,2 m,

c) wysokość - 4,5 m,

d) rzeczywista masa całkowita - 60 t;

4) zachowania szczególnej ostrożności przez kierującego pojazdem nienormatywnym.

itd 64a , 64 b , 64c itd

Pojazd z odstępstwem  na przejazd powinien mieć zezwolenie  .

każdy z nas widział przejazd jakiegoś " gabarytu " ( np wiatraki , wielke maszyny itd ) . pojazdy przewożące te gabaryty , oprócz odstępstwa , muszą mieć zezwolenie na przejazd .

2 godziny temu, Paprock napisał:

jak wiadomo na drodze obowiązują masy rzeczywiste.

ile może ważyć , wg naszych przepsisów , taki zetstaw ciągnik +naczepa wiozące śmigło wiatraka ?  jaką mogą mieć max długość , wg naszych przepsów ?

 

2 godziny temu, Paprock napisał:

czy dałoby się zamieścić jakieś przykłady "drogowe",

patrz wyżej czy wolisz obrazkowo ?:biggrin:

220px-Convoi_A380_Eauze.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie!!! Skoro jesteście rzekomo diagnostami, to posługujcie się w miarę fachowym słownictwem i nie mieszajcie pojęć bo się nóż w kieszeni otwiera jak czytam o "odstępstwie na przejazd"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojazd mający odstępstwo na warunki techniczne , powinien mieć także zezwolene na przejazd . teraz lepiej ? ludzie czytajcie i rozumiejcie  , czytaj tyle razy aż zrozumiesz . Normalnie jak małemu dziecku na obrazku trzeba  pokazać ?

11 minut temu, blakop napisał:

odstępstwie na przejazd"...

 ok , może troche "niejasno " napisałem ale myślałem  ,że "  rzekomy  fachowiec "zrozumie :564:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki techniczne - ODSTĘPSTWO

Przejazd nienormatywny - ZEZWOLENIE

 

Nie każdy pojazd z odstępstwem wymaga zezwolenia na przejazd.

Nie każdy przejazd nienormatywny musi być realizowany pojazdami z odstępstwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, blakop napisał:

Nie każdy pojazd z odstępstwem wymaga zezwolenia na przejazd.

tak , jeśli dany przejazd nie przekracza  nacisków , mas , wymiarów  "ustawowych " to zezwolenia nie potrzebuje

15 minut temu, blakop napisał:

Nie każdy przejazd nienormatywny musi być realizowany pojazdami z odstępstwem.

też prawda i  nie każdy pojazd bez odstępstwa otrzyma zezwolenie .

To ,że sporo drobnych bagarytów jedzie po drodze bez  zezwoleń , na ryzyko " bo sie uda " ,  to juz inna bajka i nie diagnosty zmartwienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz już bez odstępstw, bez zezwoleń, bez życzeniowego podejścia klienta, bez wnikania czy cokolwiek będzie ta przyczepa przewoziła, bardzo proszę zaipmrowizować wypełnienie dokumentu identyfikacyjnego pojazdu  z uwzględnieniem przepisów obowiązującego prawa, a więc w zgodzie z rozporządzeniem zwanym "warunkami technicznymi", a więc w zgodzie z rozporządzeniem zwanym "zakresem". Mowa o tematycznej przyczepie, tej czteroosiowej przyczepie (bez bliźniaków, bez super singli), w której to na potrzeby ćwiczenia pominąłbym przekroczoną długość, a ograniczył się li tylko do zasymulowania nacisków osi i mas.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszsz

1. nr rej  ....... 1234

2.kraj poprzedniej rej...........CZ (czechy)

3.kraj producenta...............DE (niemcy )

4.nr ident VIN ....XXXXXXXX

5.marka - Schwarzmuller

6.model handlowy - TUV 146

7.Typ / wariant .............XXXX ( wg DR )

8.Rodzaj pojazdu - przyczepa ciężarowa

9.podrodzaj -     nie widzialem pojazdu :biggrin: , zakładamy  skrzyniowy

10.przeznaczenie -  XXXx , ew przewóz pojazdów jeśli podwoziówka , przewóz kontenerów - do ustalenia

11.barwa nadwozia -  czarny ( zakładam )

12.masa wlasna  - 8460kg  ( wg DR )

13.maksymalna ładowność - 27540 kg jeśli na TZ będzie 36000 kg ( 31540 kg jeśli na TZ będzie 40000 kg )

14.dopuszczalna ładowność - 15540 kg

15.maksymalna masa całkowita  - 36000 kg ( lub 40000 kg )

16.DMC =  24000 kg

17.liczba miejsc do siedzenia ogólem  - 0  lub X

18.liczba miejsc do stania/leżenia - 0 lub X

19.maksym masa ciągn przyczepy bez hamulca - X

20.maks masa przycz z hamulc - X

21.Liczba osi / kół  -  4 / 8   ( nie było mowy o bliźniaczych kołach , w przypadku bliźniaków 4 / 16)

22. rozstaw osi skrajnych - nie podano , należy zmierzyć ( przyjmijmy 5m )

23.rozstw osi tylnych 1-2-3  -   1,4 m

24.rozstaw kół  - n p 2,4 m ( należy zmieżyć od środka szerokości opon danej osi , w przypadku bliźniaków od miejsca styku kół bliźniaczych )

25.rozmiar opon / nośność  -  np 385/55R22,5 / 450kg

26.maksym nacisk osi /  grupy osi przedniej  -  9000 kg , 0,98 = 88,20 kN ( jeśli na TZ nacisk osi to 9000 kg ) / 18000 kg x 0,98 = 176,40 kN

27.Dopuszczalny nacisk osi / grupy osi przedniej -   88,20 kN / 176,40 kN

28.maksyma nacisk osi / grupy osi tylnej 1 - 88,200 kN / 176,40 kN

29.dopuszczalny nacisk osi /  grupy  osi tylnej 1  -  88,20 kN / 176,40 kN

30.maksymalny nacisk osi tylnej 2  -  9000 kg x 0,98 = 88,20 kN

31.dopuszczalny nacisk osi tylnej 2   -  88,20 kN

32.x

33.x

34.poj silnika  - x

35. rodz silnika X

36.Rodzaj dopalacza - X

37.Maks moc - X

38.miejsce mocowania tabliczki -  nie widziałem ( zakładam rama z prawej strony )

39.miejsce wybicia nr ramy , VIN -  nie widziałem ( zakładam rama za prawym przednim kołem )

40. długość -  12 m  ( wg naszych wewn założeń  )

41. szerokość 2,55 m

42.wysokość - 4 m ( zakładam )

43. rok produkcji - wg DR 

44.XX

45.XX

uwagi : przyczepa posiada grupę osi przedniej składającej sie z 2 osi składowych , przyczepa posiada grupę osi tylnej składającej sie z 2 osi składowych . dane ustalono z natury , tabliczki znamionowej pojazdu i zagranicznego dokumentu rejestrcyjnego nr XXXXXX.

chyba się nie rypłem :657:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Rozumiem skąd się biorą poszczególne dane, ale nie robiłem jeszcze badania po którym klient wnioskował o odstępstwo od warunków technicznych tak że mam kilka pytań.

Rozumiem, że to jest badanie z wynikiem pozytywnym. Czy na podstawie takiego badania klient może wnioskować o odstępstwo na DMC ?? Czy, żeby wnioskować o odstępstwo musi być wynik badania negatywny i w kolumnach dopuszczalnej ładowności oraz DMC trzeba wpisać wartości na które klient chce odstępstwo ??

Edytowane przez Logen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze dwa lata temu z odstępstwami na d.m.c. się męczyłem. Telefony, uzgodnienia, rozmowy, a i tak każdy jak chce robi. To znaczy, że trzeba brać poprawkę na to, co IVVO wskazał, że każdy pojazd, każda sprawa, to indywidualne podejście, indywidualne rozpatrywanie i indywidualne rozwiązanie. Ja mogę tylko linka zapodać: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/11924-odstępstwo-z-40-t-dmc-na-44-t-dmc/&do=findComment&comment=227766

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę to już ostatni wpis w tym temacie

Sami Sobie wszystko komplikujecie - warunki z przyczep mieszacie z naczepami 

Przyczepę ustawodawca określił 24T i hu... Koniec - wszystko co powyżej na odstępstwa 

Nie piszcie tylko w przyczepie odstępstw na ilość osi - bo to nie jest żaden wyznacznik - odstępstwa na DMC i inne przekroczone parametry - naciski osi z warunków

Czy to na prawdę takie skomplikowane:516:  

Przy przyczepach typu R - jest minimalnie inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Logen napisał:

Rozumiem, że to jest badanie z wynikiem pozytywnym.

tak , przy założeniu , że przyczepa nie przekracza dozwolonej długości 12 m .

 

1 godzinę temu, Logen napisał:

Czy na podstawie takiego badania klient może wnioskować o odstępstwo na DMC ??

do odstępstwa powinno dac się N i w uwagach wypisac wszystkie przekroczone wartości : DMC , długość . naciski spełniają nasze przepisy , liczba osi do odstępstwa nie gra roli.

 

1 godzinę temu, Logen napisał:

wpisać wartości na które klient chce odstępstwo

nie chce tylko jakie wychodzą z TZ .

40 minut temu, IVVO napisał:

Sami Sobie wszystko komplikujecie - warunki z przyczep mieszacie z naczepami 

kto ? w naczepie o DMC decyduje liczba osi i ich rozstaw + nacisk siodła . naczepa odstępstwo otrzyma na długość ( mierzona od sworznia do końca naczepy ) , naciski osi , szerokość i wysokość

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piter1973 napisał:

do odstępstwa powinno dac się N i w uwagach wypisac wszystkie przekroczone wartości : DMC , długość . naciski spełniają nasze przepisy , liczba osi do odstępstwa nie gra roli.

Czyli w tym przypadku w DIPie mam wpisać w wartościach DMC pojazdu wartość z tabliczki znamionowej oraz dopuszczalną ładowność przepisać z maksymalnej i dodatkowo opisać w Uwagach, że te dwie wartości przekraczają dopuszczalne i trzeba wnioskować o odstępstwo. Dobrze to rozumiem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.