Skocz do zawartości

Liczba osi pojazdu


Robert66

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak dokładnie wymiary między osiami podane, ale możne zebrać te osie w grupy i zastosować do nacisków ten paragraf: 

§ 5. 1. Dopuszczalny nacisk osi nie może przekraczać w przypadku:

4) grupy osi składającej się z więcej niż trzech osi nienapędowych pojazdów silnikowych, przyczep i naczep, przy odległości (d) miedzy osiami składowymi:
a) nie większej niż 1,30 m (d ≤ 1,30) – 7 ton dla każdej osi,
b) większej niż 1,30 m i nie większej niż 1,80 m lub w przypadku pojazdów, o których mowa w § 4 ust. 2, nie większej niż 2,00 m (1,30 < d ≤ 1,80 lub 2,00) – 8 ton dla każdej osi;

dopuszcza się 9 ton dla każdej osi, jeżeli jest ona wyposażona w koła bliźniacze i zawieszenie pneumatyczne;

Do powyższego uwzględnić to, co bierze na siebie siodło i wychodzi d.m.c. przyczepy.

Niestety ma to się nijak do przepisów o dopuszczalnej masie całkowitej zestawu, która dla ciągnika z naczepą przewiduje:

§ 3. 1. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2–20, nie może przekraczać w przypadku:

2) zespołu pojazdów, złożonego z pojazdów mających łącznie co najmniej 5 osi, w którym pojazdem ciągnącym jest pojazd samochodowy – 40 ton, z wyjątkiem pojazdu członowego mającego 5 lub 6 osi składającego się z:

 

Czyli tak na oko po osiem ton na oś plus siodło i wychodzi z 52 tony d.m.c. :silent:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Robert66 napisał:

Odstępstwo dostaje się na przewóz ładunków niepodzielnych

na niepodzielne to zezwolenie na przejazd "gabarytowy " kolego się dostaje .

 

20 godzin temu, Robert66 napisał:

nikt nie dostanie odstępstwa do wożenia słomy czy kartofli bo to można  robić normalnymi pojazdami.

wystepujesz o odstępstwo na pojazd a nie na przewozony ładunek . dzis kartofle a jutro wiatrak , za tydzień łódź podwodna . kumasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piter1973 napisał:

wystepujesz o odstępstwo na pojazd a nie na przewozony ładunek

Mylisz się - Wszystko zależy czy ładunek jest podzielny czy nie - nie możemy dostać odstępstw na Ovrigę - bo ministerstwo twierdzi iż przyczepa do przewozy drewna wozi ładunek podzielny - próbujemy udowodnić iż przewozi kłody 12m - zobaczymy co z tego wyjdzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz napisaliśmy o długość  - ale MI twierdzi iż przyczepa wozi " ładunek podzielny" - drewno -  i za diabła im nie przetłumaczysz iż są to kłody do budowy domów drewnianych 12 m i nie da się ich przeciąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie temat nie jest Ci obcy, a tam jest wszystko rozpisane. Moja dygresja taka, że zamiast belek trzeba było zapodać betonowe bloczki. :wink:

Ale jak jest to klasyczna kłonica, to z odstępstwem raczej będzie lipa. Mimo wszystko powodzenia.

 

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/jak-uzyskac-odstepstwo-od-warunkow-technicznych-pojazdow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, IVVO napisał:

Mylisz się - Wszystko zależy czy ładunek jest podzielny czy nie

wszystko zależy od tego o co wystąpisz do MI z odstępstwem . jeśli poprosisz bo wozisz kartofle i chciałbyś za jednym razem zawieźć wszystkie to nie dostaniesz jeśli poprosimy bo wozimy wiatraki , duże i ciężkie  łodzie czy czołgi  czołgi ,wielkie  koparki , wozidła czy spychy to nie widze powodu do odmowy . zależy też od profilu firmy , może być tak ,że ja nie dostane ale  sąsiad juz tak . zgoda -  na podzielne ładunki , jeśli ktoś tak poda we wniosku , nie dostaniemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Podepnę się pod temat:

Proszę o potwierdzenie, czy dobrze to wyliczyłem.

W postach znalazłem, że nie trzeba robić odstępstwa na liczbę osi. Mam na badaniu naczepę niskopodwoziową z zagranicy. Liczba osi 4. Rozstaw między osiami 1,36 m. Długość od sprzęgu do tyłu 11,930 m. Szerokość 2,520 m. 

Tabliczka dwie kolumny takie same

50 000

18 000

1   8000

2   8000

3   8000

4   8000

Nie widzę potrzeby ograniczania F2. F1 i F2 sądzę 50 000 kg.

U uwagach DIP chciałbym dopisać maksymalny i dopuszczalny nacisk na oś 4.

Czy sądzicie że jest ok?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.