Skocz do zawartości

Hamulec pneumatyczny w naczepie


majewski_adr

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

 

Drodzy koledzy ,podejrzewam ,że temat był już wałkowany i może się powtórzę. Chodzi mi badanie pustej naczepy . Rozumiem ,że muszę użyć przyrządu do sprawdzenia ciśnienia. Czy wystarczy ,że na jednej osi podłącze miernik do siłownika na jednej stronie?

Co w przypadku gdy siłownik nie ma wyjścia do podłączenia miernika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miernik ciśnienia trzeba podłączać do wszystkich siłowników. Jeżeli na wyposażeniu SKP jest tylko jeden czujnik to trochę się zejdzie.

2 minuty temu, majewski_adr napisał:

Co w przypadku gdy siłownik nie ma wyjścia do podłączenia miernika?

Raczej nie ma takiej opcji a jak już by się tak zdarzyło to jest przewidziana odpowiednia usterka w rozporządzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj , nie spotkałem naczepy ( nawet samochodu ),która ma na każdym siłowniku złącze kontrolne . wg mnie wystarczy na oś . co w przypadku kiedy naczepa ma 1 centralne złącze kontrolne i to w okolicy zaworu ręcznego poziomowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

1.1.22. Połączenia testowe (o ile są wymagane lub zamontowane)

Kontrola organoleptyczna.

a) Brak.
b) Uszkodzenie, wyciek lub niesprawność.

 

Tyle w przepisach. 

Samochody mają złącza kontrolne na każdym siłowniku.

7 minut temu, piter1973 napisał:

co w przypadku kiedy naczepa ma 1 centralne złącze kontrolne i to w okolicy zaworu ręcznego poziomowania ?

A to przypadkiem nie jest złącze, któro połączone jest ze zbiornikiem powietrza i służy do podłączenia czujnika Pm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, danielg539 napisał:

A to przypadkiem nie jest złącze, któro połączone jest ze zbiornikiem powietrza i służy do podłączenia czujnika Pm?

takie też jest , obok .

 

2 minuty temu, danielg539 napisał:

Samochody mają złącza kontrolne na każdym siłowniku.

jeszcze takiego nie widziałem a od 2000 r pracuję w ASO ciężarowych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też trochę pracowałem w ASO MB i te auta miały złącza kontrolne przy wszystkich siłownikach. Z tyłu bywał ciasno i były problemu z podłączeniem się do złącza ale złącza fizycznie były. Może marka ma tu znaczenie?

Jeżeli nie przy siłownikach, to gdzie są złącza kontrolne i jak rozpoznać który obwód jest który?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli  wyliczam obliczeniową siłę hamowania  to Pz i Pd muszę dodać z dwóch pomiarów dla jednej osi?                                                             

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pz zmierzone ciśnienie w siłownikach, Pd ciśnienie obliczeniowe pneumatycznego układu hamulcowego art.4.1 w sprawie zakresu i sposobu badań technicznych....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli oba koła danej osi zasilane są z jednego obwodu hamulcowego to teoretycznie ciśnienie Pz w obu siłownikach powinno być identyczne.

Pomiaru dokonuje się przy załączonych obydwu rolkach hamulcowych a zatem w mojej ocenie stacja powinna posiadać przynajmniej 2 czujniki ciśnienia do pomiaru ciśnienia z siłownikach i 1 czujnik ciśnienia do pomiaru ciśnienia w zbiorniku. Praktyka dowodzi, że większość SKP ma na wyposażeniu tylko 2 czujniki i taka konfiguracja zadowala TDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele samochodów ciężarowych posiada złącze kontrolne przy każdym siłowniku, wiele , ale nie wszystkie, niestety też spotyka się naczepy tylko z jednym złączem kontrolnym.W stacji na której pracuję posiadamy 3 czujniki , dwa do pomiaru ciśnienia w siłownikach , oraz czujnik ciśnienia w układzie (PM).Przeprowadzając pomiar , mogę przyporządkować tylko jeden czujnik dla konkretnej osi , dlatego jeden czujnik , jedna oś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.